İçeriğe Yönlendir

Enjektör Kaçırması

Yasin Mehmet Özdemir

Recommended Posts

Ahmet Taşkın

İlginç bir sorun. Değiştirince sesi kesmesi lazım. Özellikle motor soğukken ses yapıyor. Sonra kesiliyor başlarda. Bende yanan mazot hafif dumanda yapıyordu sonraları.

Enjektör pulları geridönüş oringleri değişince tekrar niye ses yapar anlamadım. Bence ustaya götürün yapamıyorsa ustayı değiştirmek dışında bir çare kalmıyor sanırım. Çünkü yapılan işlemin angaryası çok ama sonuç olarak basit bir işlem. Pulları ve oringleri değiştircek o kadar. Ben söktürmüşken ultrasonik temizletme ve enjektörlere test yaptırmıştım.

(tdi değil tdci bu arada ;) dayanamadım söyleyeyim dedim.)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çin malı pullar var, orjinalin %25 i parasına, sanırım açıklayıcı olmuşumdur :ninja:

Yorum bağlantısı
Gökçe Büyükkörükçü

oncelıkle pompacıda yapılması gereken işi tamırcının yapmaya calısması,cok yanlıs,pul farklılıkları arabaya rolantıde aptal calısmadan baska bısey yapmaz,o da her arabada bıle olmaz,pul asınması dıye bı olay da yoktur,adı ustunde pul... cıvatayı sıkarsınız arada sızdırmazlık vazıfesi görür...ıstanbulda olsaydınız yardımcı olurdum ,burdan dıyebılecegım,hemen bı pompa enjektör ayar servısıne gostermenız,herkese ellettırmeyın aracınızı,o tamircinizede sakın götürmeyın...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pul kaçağı varsa, pompacıya gitmek gerekmez, zaten pompacıya enjektör gider genelde (%99 uygulama bu şekildedir), pompacı enjektörlerde arıza var ise giderir, tdci da artık ayar da yoktur.

Yorum bağlantısı
Gökçe Büyükkörükçü

olurmu caglar abi her marka her motorun kendıne gore pul kalınlıgı var,bunların dısına cıkınca rolantıde aptal calısıyor,enjektörün desenini değiştiriyor o pulların kalınlıgı ve ıncelıgı,ayrıca sıkıstırma oranıylada alakalı...tdcı,hdi crdi,dci, vs, hepsının ayarları mevcut,cok da guzel yapılıyor,80 000 euro verınce makıneye ayarlar 10 numara cıkıyor :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

söz konusu pullar ford orcinal yedek parça ambalajında hazır, rakamı pahalı diye yan sanayi kullanan çok

Yorum bağlantısı
Gökçe Büyükkörükçü

fordlarda delphı ve bosch enjektör sistemlerı var,o pulların ford motoruyla bı alakası yok,bosch ve delphı nın urettıgı pullar,maalesef parcacılarda da bulunmuyor,yetkılı pompa serrvısı yada ıthalatcı fırmalarda mevcut...

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

fordlarda delphı ve bosch enjektör sistemlerı var,o pulların ford motoruyla bı alakası yok,bosch ve delphı nın urettıgı pullar,maalesef parcacılarda da bulunmuyor,yetkılı pompa serrvısı yada ıthalatcı fırmalarda mevcut...

Hatanız var. Benim araçta siemens enjektör var.

Yorum bağlantısı
Gökçe Büyükkörükçü

haklısınız delphı ıle sıemensi karıstırdım,sıemens ve bosch enj.cıkıyor,

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pullar ve ilgili contalar, takım halinde ford yedek parça numarası ile mevcut

Yorum bağlantısı
Kadir Çorap
(düzenlendi)
İlginç bir sorun. Değiştirince sesi kesmesi lazım. Özellikle motor soğukken ses yapıyor. Sonra kesiliyor başlarda. Bende yanan mazot hafif dumanda yapıyordu sonraları. Enjektör pulları geridönüş oringleri değişince tekrar niye ses yapar anlamadım. Bence ustaya götürün yapamıyorsa ustayı değiştirmek dışında bir çare kalmıyor sanırım. Çünkü yapılan işlemin angaryası çok ama sonuç olarak basit bir işlem. Pulları ve oringleri değiştircek o kadar. Ben söktürmüşken ultrasonik temizletme ve enjektörlere test yaptırmıştım. (tdi değil tdci bu arada ;) dayanamadım söyleyeyim dedim.)

1 defa değiştirdik ses kesildi ancak 3 gün sonra tekrar yavaş yavaş ses yapmaya başladı aracı alırken güzeldi tık ses yoktu 2. defa değiştirdik yine tık ses yoktu ancak aradan 15 gün geçti çok büyük bir kilometrede yapmadım şuan yine ses geliyor yani yaptırınca düzeliyo ama bir müddet sonra yine ses gelmeye başlıyor

bu pulların orjinallerinin fiyatları ne kadardır bilen bir arkadaş varsa söylerse sevinirim

arkadaşlar bilgiler için teşekkürler bugün vaktim olmadığı için götüremedim ancak yarın kesin tekrar yine aynı ustaya götüreceğim çünkü bugün aracı çalıştırdığımda sesin şiddetinin günden güne arttığını farkettim.

şimdi yaptırdığım ustayı çocukluktan beri tanırım iyide bir ustadır. zaten ilk götürdüğümde problemin enjektör pullarından geldiğini söylemeseydi bakarız filan deseydi ona yaptırtmayacaktım zaten yarın kendim gidip bizzat başında durup orjinal pullarından alıp onları taktırtacağım başında bekleyip tahminimce diğer çin malı pullardan takılmıştır veya enjektörlerin girişlerinde filanmı bir problem var acaba bakalım yarın gidip detaylı detaylı soracağım burdan tekrar sizleri bilgilendireceğim.

Bu pulların fiyatlarını bilen bir arkadaşımız varsa Orjinallerinin fiyatını söyleyebilirse sevinirim

tarihinde Kadir Çorap tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Hatırlamıyorum ama çok pahalı şeyler değil. İşçilik pahalı. Bu arada anlamak çok kolay bazen yanımdan geçen arabanın aa pulları arızalı bak anlamıyor böyle biniyor diyorum.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Bildiğim kadarıyla bu pulların tanesi 8-10 TL civarındaydı. Toplamda 40 TL'yi geçmez herhalde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Çorap

Hatırlamıyorum ama çok pahalı şeyler değil. İşçilik pahalı. Bu arada anlamak çok kolay bazen yanımdan geçen arabanın aa pulları arızalı bak anlamıyor böyle biniyor diyorum.

aynı şey emin ol ki çok sefer benimde başıma geldi :D gördüğüm araçlarınkini anlıyorum ama kendi aracımda artık kendimi okadar şartlamışımki ses çıkıyor diye bak bu sabah kalktım çalıştırdım sesi duymak istemediğimdenmidir yoksa gerçekten kendi kendinemi düzeldi bilmiyorum ama saat gibi çalışıyor 1 tane ses yok :D götürcem şimdi numarayı orda yapmıcak rezilliğin 1i bin para :D onun için sesin sabitlenmesini bekliyorum ilk başlarda böyle ara ara yapıyor sonra ses sabitleniyor :D

arkadaşlar bir iki sorum daha olucak bu şekilde aracı kullandığınızda araçta ne gibi bir zarara yol açarız veya bir zararı olurmu (hafta sonu için 150-200 km ) civarı bir yol yapmayı planlıyorumda

birde orjinal pullar hakkaten pahalıymış ben burda işçiliği ile birlikte zaten 40 liraya değiştirtmiştim ozaman şu bir kesinki bizim pullar çin malıymış :s

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Korkmaz Açıkyıldız

merhabalar. geçen gün aracın far ampulü yanınca kaputu açıp bakayım dedim. fakat sağ teker yanına yaklaşınca sürtme yada tıslamaya benzer bir ses fark ettim. aşağı eğilince ses artıyor. acaba bu ses normal mi. düşüncelerinizi bekliyorum. teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

merhabalar. geçen gün aracın far ampulü yanınca kaputu açıp bakayım dedim. fakat sağ teker yanına yaklaşınca sürtme yada tıslamaya benzer bir ses fark ettim. aşağı eğilince ses artıyor. acaba bu ses normal mi. düşüncelerinizi bekliyorum. teşekkürler

Korkmaz bey konunuz benzer bir başlık ile birleştirilmiştir..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mazot kokusu alıyor musunuz? Motorda gereksiz bir titreşim, yakıtta artış mevcut mudur?

Yorum bağlantısı
Korkmaz Açıkyıldız

Korkmaz bey konunuz benzer bir başlık ile birleştirilmiştir..

teşekkür ederim.

Mazot kokusu alıyor musunuz? Motorda gereksiz bir titreşim, yakıtta artış mevcut mudur?

ne mazot kokusu var nede yakıtta artış. aracımın yakıt tüketimi şu an 6-7 lt arası. ama ilk aracım olduğu için ve daha önce başka bir fiesta kullanmadığım için performans konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. geçen hafta torbalı otobanında 170 km hız yaptı araba ve hiçbir sorun yaşamadım. ama bu ses normal değilmiş gibi geliyor . bana yanlış gelen tek şey hava filtresinin hemen altında motor üstünde hafif yağlanma var . görünürde başka bir şey yok.

özür dilerim Sani bey. titreme var mı diye sormuşsunuz. atlamışım. araç rölantide çalışırken (ışıkta durduğumda ya da trafikte ) arada bir titreyip duruyor. düzenli aralıklarla bunu yapıyor. debriyaja basınca biraz azalıyor bu titreşim. ama normal gidişte bir titreme yada sallantı yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İzmir'de Ustaeller'e göstermenizi tavsiye ederim. Belki düzensiz bir hava alıyor motor.

Yorum bağlantısı
Korkmaz Açıkyıldız

İzmir'de Ustaeller'e göstermenizi tavsiye ederim. Belki düzensiz bir hava alıyor motor.

aslında benim de niyetim bu. hem Sabri ustam ile tanışmış olurum, hem de arabanın nesi var nesi yok görürüm. ama biraz yoğunum bu aralar. en kısa zamanda fırsat buldum mu gideceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ayhan Şentürk

Havaların aniden soğumasıyla motordan fıslama sesi gelmeye başlamıştı ve ısınınca ses kesiliyordu. Hava filitresi kazanını söktüm ve fıslayan enjektörü buldum. Etrafı komple yağlanmış ve çalıştırınca hava kacırdığı belli. Şimdi iyi bi usta bulmam lazım. Epey işcilik var gibi gözüküyor.

Araştırırken şöyle bir video buldum. 1.4 tdci sıfırdan toplanıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kardeş o basit iş  :D  bende uzun zamandır olan ama çok hafif diye üstüne düşmediğim bir sıkıntı var, yolda sakin sakin gidiyorum, devir 2000, az gaza basayım 100-110 olsun diye az gaz veriyorum, bu esnada anlık güç kesintileri hissediyorum, sanki gaz kesiyormuş gibi ama çok az, bu arada bir yapıyordu, şimdi race chip olunca bu daha belirgin oldu,araç bariz sallıyor, sanki arkadan biri çekip bırakıyor gibi, chipten değil, çünki daha öncede vardı, bende denemek için çıkardım, şuan eski halinde bazen anlık kesinti yapıyor,sence sebeb nedir, hata kodu yok, mazot filtrem 25000 km. dir değişmedi, acaba omu yapıyor...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sadece mazot kokuyorsa geri dönüş oringlerindendir, bir adet karga burun alıyorsunuz, hava filtresini kutusuyla çıkarıyorsunuz ve enjektörler ortada, yanda görülen siyah küçük hortumun segmanını karga burunla çıkarın ve hortumu çekin uçtaki oringi değişin, yarım saatlik iş ve 4 oring 2 tl. falan, masraf 2 lira :)

Yanık kokusu vs. varsa iş değişir, enjektör pulu gitmiştir, o zaman tamirciye gitmeniz lazım, ben hallederim ama siz tamirciye gidin :) hem açmışken temizlik yapma fırsatı kaçırılmaz.

Keşke o ring ölcülerinide yazsaymışın. Taramadığım site kalmadı ama ölçüler yok :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Keşke o ring ölcülerinide yazsaymışın. Taramadığım site kalmadı ama ölçüler yok :)

sök birini gidip al, anında bulursun merak etme...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...