İçeriğe Yönlendir

Km Oynanması = Nitelikli Dolandırıcılık

Yasin Şimşek Eski

Recommended Posts

Ersen Tapan

Bu işe devletin el atması lazım..

km düşürme işi yapan birkaçyer hakettiği cezayı alacakki ; diğer yapanlar korkacak..

Bunun yanında devlet internet vergi dairesini kişinin 16 xxx88 plakalı aracına aldığı yakıtın yansıyacağı şekilde düzenlemeli. Bu çok zor olmasa gerek. Şu plaka şukadar yakıt aldı diye geçilcek. Resmi olarak aldığı yakıt miktarını online bildirilecek.. Bır aracın ortalama tüketimene bakarakta kaç km de olduğu bulunabilir bence..

Başka plakaya fiş kesilmeside plaka okuma sistemiyle önlenebilir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak
Peki km saati bozuldu yenisini aldık diyelim. Nasıl orjinal km yi yazacağız ?

araba satılacaksa alıcının kaç kmde istediği sorulur.... :tongue:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu işe devletin el atması lazım..

km düşürme işi yapan birkaçyer hakettiği cezayı alacakki ; diğer yapanlar korkacak..

Bunun yanında devlet internet vergi dairesini kişinin 16 xxx88 plakalı aracına aldığı yakıtın yansıyacağı şekilde düzenlemeli. Bu çok zor olmasa gerek. Şu plaka şukadar yakıt aldı diye geçilcek. Resmi olarak aldığı yakıt miktarını online bildirilecek.. Bır aracın ortalama tüketimene bakarakta kaç km de olduğu bulunabilir bence..

Başka plakaya fiş kesilmeside plaka okuma sistemiyle önlenebilir..

Araç tanıma yı hackleyebiliyorlar mı bilmiyorum ama ticari tüm benzin masrafları araç tanıma üzerinden geçmelidir.

Taa 1980 lerde bir arkadaşım gece babasından arabayı kaçırıp gezdikten sonra geri geri giderek aynı km ye getirdiğini söylemişti.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hırsıza kilit dayanmaz derler, bana göre niyet kötü olduktan sonra her türlü bu sistemler yanıltılr.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

evet bende ankara iskitlerde sene 1999 da kilometre telini matkaba takıp ters çevirdiklerine bizzat şahit olmuştum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Can Kalkandelen
(düzenlendi)

arac_satiminda_sahibinden_orjinal_yalanlar13579921260_h976442.jpg

İkinci el araç simsarlığında son trend aracın kilometresini düşürmek. İşte kilometresi düşürülmüş aracı anlamanın yolları ;

Yetkililer, sanayi sitelerinde 30-100 lira ücretle kilometresi düşürülen araçların ölümcül boyutuna dikkat çekerek uyarıyor.

Bazı ikinci el araç sahiplerinin kurnazlık edip aracını daha pahalıya satmak için otomobilin kilometresini düşürme yoluna gitmesi, yeni bir iş kolu haline geldi. Bugün birçok oto sanayi sitesinde en üst düzey elektronik tesisata sahip araçların bile kilometreleri düşürülebiliyor. Star'ın haberine göre, Kilometre düşürme operasyonu Evren Sanayi Sitesi'nde 30-90 lira arasında değişiyor. Yetkililer, kilometre düşürmeyi tercih edenlerin ise genellikle bazı ‘aracılar' olduğunu söylüyor.

Mekanik araçlarda km düşürme fiyatının 30 ila 40 lira arasında değiştiğini belirten yetkililer, dijital göstergeli araçlarda ise bu rakamın 90 ila 100 liraya kadar çıktığını belirtiyor. Kilometre düşürmenin 2 tür sakıcası olduğunu belirten yetkililer “Bunların ilki tüketici bu noktada kandırılıyor. İkinci ve en önemlisi ise aracın önemli parçaları kilometre-yıl bazlı değişir. Düşük kilometre olduğunu düşünüp bu aksamları değiştirmeyen alıcı açısından ölümcül kazalar bile meydana gelebilir” diyor. İkinci el ‘güvenilir olmayan' her 10 araçtan 7'sinde bu işlemin uygulandığını belirten yetkililer ayrıca, ikinci el araç almayı planlayanlara “Aracı almadan önce mutlaka yetkili serviste kontrol ettirin” uyarısında bulunuyor.

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

-Eğer almayı planladığınız araç servis bakımlı ise aracın ruhsatı ve satıcı ile birlikte servise gidip sorgulatın. Serviste son kayıttaki km bilgisi ile göstergedeki rakamlar arasında fark varsa araçta sıkıntı var demektir.

-Sigorta şirketlerinden SMS ile sorgulama sonucunda da aracın kaç kilometrede muayeneye girdiği çıkıyor. Emin olmak için bunu da yaptırmakta fayda var.

-Aracın serviste kaydı yoksa bu durumda uzman bir göz gerekiyor. Bilgisayarlı test cihazının vermiş olduğu motor gücü oranı bu noktada önemli bir ipucu.

-Bu da yeterli olmazsa asıl kanıtlar şoför mahallinde bulunuyor. Direksiyon simidi, vites, el freni, ve koltuktaki aşınmaya bakın.

Ps:Haberleri gezerken fark ettim okudum biraz bence dikkat etmek mantıklı çünkü nelerini var.

Star

tarihinde Can Kalkandelen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yetkili servisler araç kontrolü yapmıyorlar artık bu bir

ikincisi direksiyona pedala bakıp yorum yapmak için aynı araçtan 20 tane incelemiş olmak lazım.

üçüncüsü bu işi polisin kovalaması lazım. vatandaşa dikkat et demekle olmaz. bunun cezası nedir bilen var mı? tanımlı mı? gavurda var .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
1-Eğer almayı planladığınız araç servis bakımlı ise aracın ruhsatı ve satıcı ile birlikte servise gidip sorgulatın. Serviste son kayıttaki km bilgisi ile göstergedeki rakamlar arasında fark varsa araçta sıkıntı var demektir.

2-Sigorta şirketlerinden SMS ile sorgulama sonucunda da aracın kaç kilometrede muayeneye girdiği çıkıyor. Emin olmak için bunu da yaptırmakta fayda var.

3-Aracın serviste kaydı yoksa bu durumda uzman bir göz gerekiyor. Bilgisayarlı test cihazının vermiş olduğu motor gücü oranı bu noktada önemli bir ipucu.

4-Bu da yeterli olmazsa asıl kanıtlar şoför mahallinde bulunuyor. Direksiyon simidi, vites, el freni, ve koltuktaki aşınmaya bakın.

1- tek başına son kayıt yetmez tüm servis geçmişi gözden geçirilmeli derim

2- bu o kadar güvenilir değildir. hele araç çok fazla el değişti ise hiç güvenmeyin derim

3-computest geyiğine hiç girmeyin tam bir komedi benim gözümde

4-acemileri ele verebilir ama bu işin profosyoneli için bi arabada normaldan 5-10 bin fazlasına satacak ise hepsini yenilemesi 500 lirayı geçmez :D

Allah alım satım yaparken iyi insanlarla muhattap etsin. en yakınınızdan bile alsanız bir aracı sadece söze inanmayın derim. iyi niyetli olup her şeyi söylesede eğer ilk sahibi değil ise onunda bilmediği şeyler çıkıp canınızı sıkabilir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

yetkili servisler araç kontrolü yapmıyorlar artık bu bir

ikincisi direksiyona pedala bakıp yorum yapmak için aynı araçtan 20 tane incelemiş olmak lazım.

üçüncüsü bu işi polisin kovalaması lazım. vatandaşa dikkat et demekle olmaz. bunun cezası nedir bilen var mı? tanımlı mı? gavurda var .

Kilometre düşürmek Türk Ceza Kanununda yer alan dolandırıcılık suçuna tipik bir örnektir. Başıma gelse soluğu savcılıkta alırdım. Biz pek takip etmediğimiz için yaygınlaşıyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Vatandaşlarımız km takıntısını atsa da, şöyle 1.000.000 km yapmış araçlarımız için biz de internette site açsak, youtube'a video koysak...

Değil mi ama.Ben bu örneğe adayım şuanki aracımla.Daha yolun başındayız ama bakalım artık :D

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Servis kayıtlı arabalara bile inanmayın, bizim şirkette çalışan şöforler ayda 10 bin km yol yapıyorlar araba 6 ayda 60 bin km yaptıktan sonra sanayiye gidip 15 bine çektiriyorlar sonra yetkili servise gidip 15 bin bakımına sokuyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Zamanla aşarız inşallah bu km olayını ama zor.Sefa bunun canlı örneklerinden biri.Focus'u km ye göre çok çok bakımlıydı.Benim aracımda aynı kaderi paylaşacak ancak ciddi olarak uzun süre binmeyi düşündüğümüz için aldım.Allah kaza bela vermezse.

Sefa adam o kadar km yapmış ama ne şartlarda yapıyorlar bunu oda biraz önemli sanırım.Komple motor sıfırlanıp o km ler yapılır.Bunlar aynı motorla çok fazla işlem görmeden km yapanlar sanırım değil mi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Volkan Gündüz

benim araç 160.000 km de 110.000 de muaneye soktum. Bu arada hiç servise gitmedim. Şimdi 115.000 km düşürsem kimse anlamaz bununda farkındayım. Çıkma direksiyon vites 150-200 tl onu da biliyorum vs vs.... Bunlar boş şeyler. Bu millet de km takıntısı olduğu sürece, km düşürmeler her daim devam edecek...

Yorum bağlantısı
Burçin DEVECİ

Bence sadece km ye takılmamak gerekiyor bu konuda.Sert kullanıcının 50.000 km de yıprattıgı kadar iyi bir kullanıcı 150.000 de yıpratamıyor aracını. direksiyonmuş vites topuzuymus zaten kolay şeyler. Alınacak araba soldan sağdan bir baktınmı çizgileri boyası vs derken bir kaput kaldırıp kaçak köçek varmı sıvı conta artıkları vs şöyle bir bakınca birde tur atınca zaten benı al yada alma diyor. Modele göre elbetteki ufak tefek masraflar edelım yahu oda işin keyif veren kısmı zaten.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bayağı konuşmuzu bu konuyu. Sanıyorum 4-5 konu birleştirip 200 mesajı geçmiş. Yeni konu hayırlı olsun herkese :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamir de yapıyormuş eline sağlık da... şu ne demek

icon.png Oto kilometre ayarlaması

Yorum bağlantısı
Emirhan Bal

aslında aracın km bilgisini muayene de kullansalar ve kayıtlar içinde işlem yapsalar bu durumu kökünden hallederler. Öyle yaptırım vs olmayacak boya gibi faturası olacak atıyorum mesela aracınız bir önceki muayeneye 120.000 km girmiş ve kayıtlara geçmiş sonrasında servis faturası sartı ile diyelim ki göstergeleri değişmiş yeni km side 25.000 olmuş bir sonraki muayenede kağıda işlenecek kısım 120,000+25,000= 145,000 olsa hem devlet güvencesi gibi bir sey oluyor, hemde doğruluk adına bir cetvel oluyor. Arkadaşlar bırakın km yi tavanı komple değişmiş bir opel gözümün önünde makinaya girdi ve hiç değişen yok olarak rapor aldı. Makina hileli değildi, adam öyle ustalar varki bunu bana birisi anlatsa inanmazdım...

Ticarette kimseyi doğrulukla ya da hileyle itham edemeyiz en iyisi önlemi almak buna mahal vermemek diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

Tamir de yapıyormuş eline sağlık da... şu ne demek

icon.pngOto kilometre ayarlaması

Dolandırıcıları müesseseme beklerim demek :) Bir de kulağa hoş gelsin diye "ayarlama" demiş. Düşürme dese ya şuna yükseltme de yapıyor sanki :) Naylon fatura temin edilir veya sahte para basılır gibi bir ilan. Bütün km düşürme mağdurları yasal takibat için başvursa önemli oranda azalır bu işler diye düşünüyorum. En azından risk almaya çekinenler başvurmaz bu yola.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...