İçeriğe Yönlendir

Km Oynanması = Nitelikli Dolandırıcılık

Yasin Şimşek Eski

Recommended Posts

Fatih Kasa

allah dürüst birine denk getirsin insan iyi bir araba bulunca satası gelmeyecek heralde. bu arabanın markasını merak ettim ve yüksek km de sorun oluyormu hep merak ederim..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

forum arabası kavramı yakındır....

Bu kavrama şiddetle katılıyorum ki.İlan açtığım zaman yazacağım başlık Fordclubtr.üyesidir olacak

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

abd de bunun cezası çook büyük. bu nedenle pek olmaz. bizde ceza olmadığı için uygulanmadığı için yapan çoktur. birkaç galeriyi sivil polis bezdirse bir daha olmaz.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

çiğ süt emmiş e denk gelince kepitiyor anında, heleki fazla bilgin yoksa.

ben elazığda bir araca müşteri oldum. adamla anlaştık. gitmeden servisten bilgi alacaktım. aracın km sine 100k yazılmıştı. servise bir sene önce gitmiş 160k da :D adamı aradım verdi kalayı vay şerefsizler demek km düşürmüşler falan klasik laflar.

diyeceim bazan böyle salaklar da çıkıyor :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Erduru

Arkadaşlar geçenlerde bir araca bakmıştım ilanda 78 bin km yazıyordu, servisten bir sorgulattık araba en son 160 bin de servise girmiş.. Sonra bir araca daha baktım km 89 binde bunu da servisten sorgulattım serviste km doğru çıkıyor ama bu kesin bir veri değil yinede çünkü servis o aracın en son kaç km de servise girdiğini söylüyor sadece km orijinal diye garanti vermiyor veremezde zaten.. Şimdi benim sormak istediğim şu; servis kontrolü ve, direksiyon, vites topuzu yıpranmışlığı kontrolü dışında bir aracın km sinin orijinal olup olmadığını anlayabilmek için yapılabilecek teknik bir test veya makinaya bağlama vs.. gibi yapılabilecek birşey varmıdır? Yani makinaya bağlandığında araçtaki arızayı tespit eden cihaz, km ye müdahale edilmişse bunu da tespit edemezmi;?

Yorum bağlantısı
Fatih Ardıç

yeni araçlarda yaygın bir uygulama .

önüne geçilemeyen bir durum ;

işi iyi anşlayan bir kişinin anlayabilecegi bir konu;

örnek vermek gerekirse ; mesela bir mücevheri ancak konusundda uzman biri gerçek degerini anlayabiliyorsa bu otomobilde öyle birşey klm.si düşürülen bir aracın servis kaydında göremiyorsanız işden gerçekten anlayan birine göstermeniz gerekir birde bir aracın birden fazla klm.düşüm işlemide yapılma ihtimalinide unutmayalım

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Mehmet bey,

Son yıllarda üretilen otoların alım satımında en büyük problemlerden bir taneside km ile oynanılması.Bir araçta km ile oynandığını şu şekilde tespit edebilirsiniz..

Servisten bakım km lerini kontrol edip km ile ynanıp oynanmadığını tespit edebilirsiniz.

Yada aracı serviste makinaya bağlatarak motor durumunu tespit ettire bilirsiniz. Bu kontrol az çok aracın motorunun yıpranmasından dolayı km tahmini yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bazı araçlar vardır 100 bin görmemiştir ama araç haşattır. Ama bazı araçlar vardır 200bin km ama hala taş gibidir.Bunu en iyi galericiler ve ustalar anlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erduru

Mehmet bey,

Son yıllarda üretilen otoların alım satımında en büyük problemlerden bir taneside km ile oynanılması.Bir araçta km ile oynandığını şu şekilde tespit edebilirsiniz..

Servisten bakım km lerini kontrol edip km ile ynanıp oynanmadığını tespit edebilirsiniz.

Yada aracı serviste makinaya bağlatarak motor durumunu tespit ettire bilirsiniz. Bu kontrol az çok aracın motorunun yıpranmasından dolayı km tahmini yapabiliyor.

Teşekkürler Şahin bey ancak servis sadece aracın en son kaç km de servise girdiğini söylüyor, tabi daha önceki kayıtları da var ancak kesin olarak anlamak için dediğiniz gibi mesela motor kompresyon testi yaptırsak da az çok anlaşılır sanırım..

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Sevgili forum yöneticilerimiz ve değerli forum üyelerimiz.Bildiğiniz üzere son zamanlarda araçların KM leri ile oynanması nedeniyle birçok şikayetle karşılaştık.En son istanbuldan 2005 model ford mondeo araç alan arkadaşım km oynanması ile karşı karşıya kaldı.Durumu farkettiğinde halini anlatamam sizlere.

Kısacası yapmış olduğum araştırmada ki bu konu ile ilgili bir kaç tane bilir kişilik yapmış olmam dolayısıyla km oynanmasını suç ismi NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK olarak değerlendirilmektedir.Forumda bu konu ile ilgili bir sayfa göremedim.Bu konuyu sabitlersek ve bu konu ile ilgili bilgilerimizi paylaşırsak arkadaşlarımızın çok işine yarayacığını düşünmekteyim. Saygılarımla..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Evet mehmet bey kompresyon testi yaptırabilirsiniz.Ama iyi bakılmış bir motor 200.000 bile yapmış olsa yanıltabilir sizi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

80bin de diye mi aldı? Bu kmlerden şüphelenmek lazım. 2005 model araba 70-80bindeyse biraz huylanmak lazım bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak
(düzenlendi)

olabilir....pederin pejo 2004 ve 60 bin kmde...

tarihinde Mehmet Solak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

100bin bizim kafamızda sınır olmuş, 100bin geçen araca bakmıyoruz pek, yüzden 70-80bine indirme çok oluyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Kilometre düşürülmüş, tamam. Ama bunu kimin düşürdüğünü nasıl anlayacağız? Ben sana bir araba sattım, 90binde. Aldın baktırdın 150binde çıktı. Kilometresiyle benim oynadığımı nasıl kanıtlayacaksınız? Belki benden önceki sahibi yaptı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erduru

Sevgili forum yöneticilerimiz ve değerli forum üyelerimiz.Bildiğiniz üzere son zamanlarda araçların KM leri ile oynanması nedeniyle birçok şikayetle karşılaştık.En son istanbuldan 2005 model ford mondeo araç alan arkadaşım km oynanması ile karşı karşıya kaldı.Durumu farkettiğinde halini anlatamam sizlere.

Kısacası yapmış olduğum araştırmada ki bu konu ile ilgili bir kaç tane bilir kişilik yapmış olmam dolayısıyla km oynanmasını suç ismi NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK olarak değerlendirilmektedir.Forumda bu konu ile ilgili bir sayfa göremedim.Bu konuyu sabitlersek ve bu konu ile ilgili bilgilerimizi paylaşırsak arkadaşlarımızın çok işine yarayacığını düşünmekteyim. Saygılarımla..

Çok güzel tabi ama şöyle de bir durum var; mesela ben km düşürülmüş bir arabayı farkına varmadan satın aldım diyelim, aldıktan sonra farkettim ve satıcıya gittim, satıcı da düşürmediyse ve ondan önceki sahibi düşürdüyse bu durumda ne olacak? Bunu tespit etmekte zor.. Yada biz hiç farkına varmadan km düşürülmüş bir aracı alır kullanır ve yine hiç farkına varmadan satılığa çıkarabiliriz, bu durumda hiç suçumuz yokken başımız derde de girebilir.. Bu kadar üçkağıtın döndüğü bir piyasada hiç suçu olmayan gerçek niyeti sadece zevkine göre istediği gibi bir araç almak isteyen insanların da başı derde girmesi içten bile değil..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bilirkişi raporundan ziyade bu konuda verilmiş bir mahkumiyet kararı varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Bildiğim kadarıyla bir aracın km'sinin düşürüldüğünü anlayacak bir cihaz yok.

Sadece mantıksız olmayan bir servis kaydı varsa anlaşılabiliyor. Mesela ben iki buçuk sene yılında 2005 model fiesta aldım.

Ancak aracımı almadan önce iki tane daha fiestaya alıcı oldum. Bunlardan biri 120.000 km'de idi K.Maraş'ta expertize götürdüm ağustos ayıydı. Servis kayıtlarına bakıldığında aracın mayıs ayında Antalya'da servsise girdiğini ve km'sinin 134.000'de olduğunu gördük ve almaktan vazgeçtik tabi.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
80bin de diye mi aldı? Bu kmlerden şüphelenmek lazım. 2005 model araba 70-80bindeyse biraz huylanmak lazım bence.

Evren hocam 5 yaşında arabayı 33.000 km.de sattım. Böyle bir söylem söylemek biraz abes kaçıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bazı araçların km saati dışında kendi ecusunda km'sini kaydettiği belirtiliyor. Yine eğer yakıt ile ilgili taşıt tanıma sisemine sahipse bu araçların da km kaydı oluyor ancak bunu temin etmek çok zor. Örneğin bizim şirket aracının km'si ile yakıt fişleri arasında yaklaşık 50km oynuyor, Zaten bu cihaz yaklaşık 50km sonra takılmıştı.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Evren hocam 5 yaşında arabayı 33.000 km.de sattım. Böyle bir söylem söylemek biraz abes kaçıyor...

Ben de yılda 10bin ancak yapıyorum, ama azınlıktayızdır heralde. :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bugün sıfır kilometre araç satın alsam, 6 sene sonra ortalama 75000 km.de satarım.

+1

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

2007 model araçım şuan 32binde. :) Tam 5 yaşında.

Ben de yılda 10bin ancak yapıyorum, ama azınlıktayızdır heralde. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...