İçeriğe Yönlendir

Ka - LPG Uyumu

Hikmet Demirtaş

Recommended Posts

Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Arkadaşlar, gerekirse Ka' ya LPG taktırmayı düşünüyorum, arkadaşımız Kuaför Süleyman Bey' in tavsiyesi üzerine tanışmış olduğum http://yukselotoklinik.com/?p=49

Yüksel Oto Kilinik' ten Yüksel ustaya "Ford KA ' lara hangi marka LPG uygun olur?" diye ustaya sor butonundan elektronik ortamda sormuştum.

Gelen cevap;" lpg KA için uygun değil silindir kapağı pik olduğundan supab yuvalarını bozabiliyor, illede lpg taktıracaksanız markadan ziyade montaj yapan teknik eleman önemli selamlar"

VN:F [1.9.10_1130]

Bu konu da sorun yaşayan veya tam tersi çok memnun olan LPG'li Ford KA kullanan arkadaşlardan yorum gelirse sevinirim. Özellikle Ankara' da taktıran var mı ve hangi usta bu işi iyi yapıyor? Teşekkür ederim.

Hikmet Demirtaş

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Yani LPG taktırıken ona uygun değişiklik de mi yapılsın demek istediniz? Çağlar Bey,

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

KA'nın forumu varken, kullananların bazıları memnun, bazıları ise hiç memnun değildi. KA'daki en büyük olay, benzinde bile sabitlenemeyen rölanti, motor lpg yi görünce sapıtıyordu. İlla rölanti valfi değişimi istiyordu.

Ben olsam, 100km de 8lt yakan benzinli bi araca senede 15bin km yapmayacaksam lpg takmazdım.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

KA'nın forumu varken, kullananların bazıları memnun, bazıları ise hiç memnun değildi. KA'daki en büyük olay, benzinde bile sabitlenemeyen rölanti, motor lpg yi görünce sapıtıyordu. İlla rölanti valfi değişimi istiyordu.

Ben olsam, 100km de 8lt yakan benzinli bi araca senede 15bin km yapmayacaksam lpg takmazdım.

Ben de aynı şeyi düşünüyorum, şu an için 7-8 lt/100 km gibi bir harcama sayılabilir, ancak daha rahat kullanabilirimiyim diye düşünmüştüm. Mesela diğer kendi arabamla (1,4 skoda roomster)gitmem gereken bir yere de KA ' yı kullanıp, ekonomi yapabilirimiyim v.s amaçlı ...

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

KA'nın teknolojisi roomster'a göre eskidir. Uzun yolda küçük motor olduğundan daha fazla yakacaktır.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

Merhabalar,işin ehli üstadlara bilgiyi tecrübeyi paylaşmaktan çekinmeyen gerçek ilgililere selamlar saygılar... bende yaklaşık 7 ay kadar önce almış olduğum adeta can çekişen Ka'mı hayata döndürmek üzereyim :) bu süreçte,sizler kadar olmasada Ka'm hakkında bi hayli tecrübe edindiğime inanıyorum. bilmediğim veya yanlış bildiğim birçok şeyi sayenizde öğrendim. Bildiklerini zannettiğim güvendiğim ustaların da,aslında bilmediklerinin farkına varmış olmak da bi o kadar üzücü... Teknik kafada olmanın avantajını kullanarak Ka'ma bi kaç operasyon yapmışlığım da var, sonuçlar ise gurur verici :)) maceralarımı anlatsam roman olur belki sizler sıkılırsınız diye uzun uzadıya anlatmak istemiyorum :) Hikmet beyin Lpg başlıklı sorusuna karşılık deneyimlerimden kısaca bahsetmek istiyorum. " Ka'mın pazarlık sürecinde,kararımın netleşmesindeki en büyük pay,Atiker marka sıralı lpg taktırılmış olmasıydı,yalnız ruhsata işletilmemişti. ADANA'dan 60 tl ye doldurdum GAZİANTEP e gittim işlerimi halledip geri döndüm 450 km yol yaptım diye söyleyince,çok da ekonomikmiş diyip noterden satışını aldım. içim rahat olsun diye de aynı gün yağ-filtre bakımlarını buji buji kalbolarını ustamın tavsiyesi üzerine değiştirip,kullanmaya başladım,ne var ki ben o 60 tl ye 261 km yol yapamadım,yaklaşık 7 aydır kullanıyorum,defalarca tüp ayarı yaptırmama rağmen farklı pompalardan fullememe rağmen km'ye 230 kuruştan aşağı düşmedi. en yumuşak kullanımda bile 250 260 km götürüyor artısı yok... 2 gün önce 80 km hızla seyir halindeyken,aniden hızım 60 a düştü ve Ka'm sallamaya teklemeye başladı,eyvah dedim su kaynattı conta yaktı araba,sağa çekip durdum hararet su kaynatma gözlemlemedim,ateşleme sisteminden kaynaklanan bi problem olduğunu düşündüm. en yakın ford servisine 15 km mesafedeydim ve davam ettim. servise geldim,ustaya durumu anlattım. teste bile gerek duymadan kaputu aç dedi buji kablolarını söktü taktı,stop et dedi,ateşlemesinin zayıf olduğunu gördüğü bujiyi söktü. 6 aylık buji resmen kömür olmuştu. Sibop yakmış bu araba dedi kapak sökülecek dedi,bu buji uzun paso renault bujisi dedi inş. piston başlarına vurmamıştır,aksi halde motor iner falan dedi ter attım resmen. neden böyle olur niye yanar bu sibop usta diye sordum LPG den dedi moralim çok bozuldu,masrafı nedir ustan kabataslak birşey söyleyebilir misin dedim,kapağı sökmeden bişi diyemem dedi. Kaldı mı bizim çocuk yani burda dedim. sen temiz bi çocuğa benziyosun dedi,gitti bi buji getirip taktı,çalıştırdı teklemeyi aldım dedi,2 3 gün idare eder seni dedi,burası servis çok maliyetli olur sana,yaz numramı filan saatte ara beni konuşuruz diyp beni gönderdi... söylediği gibi yaptım bi özel servise yönlendirdi,gittim falan ustanın selamı var böyle böyle diye konuştum,haberimiz var diyip anahtarımı elimden aldılar :) motor sıcak soğuması gerek,sabah kapak sökülecek gereken yapılacak bi bakılacak ona göre bi harita belirlenecek dediler. bana en iyi ve en kötü ihtimali söyle ustam dedim. en iyisi 500 - en kötüsü 1500 fazlası olmaz dediler. ve en nihayetinde Merkez oto Cem beyle bayağı bi samimi olduk,aramızda lafı olmuyor yani ben yatırıyorum cem bey gönderiyor :)) sen iste uçak kargo yapiym fatihçim derecesinde :) (sağolsun çok ilgili bi beyefendi)... parça temininde sıkıntı yaşatmıyor hiç olmazsa... ya bulamasaydık... Özetle Ka'mı seviyorum zahmet ve sabır gösterip okuyan abilerime selamlar saygılar...

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

çağlar bey,söylediğiniz gibi oldu. Kapak söküldü tespit yapıldı,liste çıktı...

-kapakçı 400 dedi 300 e anlaştık.

* 1 takım süpab

* 1 takım süpab lastiği

* emme manifold contası

* egzost manifold contası

* silindir kapak contası

* süpab kapak contası

* termostat

* ısı müşürü

* 4 adet platinium buji

* rölanti sensörü

* motor takozu

* ön fren disk takım

* ön fren disk balata

720 tl parçalar

400 tl de el emeği Toplamda 1420 tl tutuyor parçalar yarın öğlen elimizde olacak,akşamına toplarım,çarşamba günü de binip gezmesi alıştırması kontrolllerini yapması gerekiyormuş,Allah izin verirse perşembe günü teslim alıyorum. bakalım kazandıkları paranın hakkını verebilecekler mi. umarım bir sıkıntı yaşamam...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk servise gidildiğinde, sen temiz birine benziyorsun dediği gün taktığı bujiden sonra motorda tekleme kalmış mıydı? 2-3 sonra diğer özel servise gidilene kadar?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merkez Oto'da bir çok KA parçası bulabilirsiniz ancak yetkili servisin "temiz çocuksun" deyip özel servise yönlendirmesi akıl erdirilemez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben Ka ile sakin gidip 90 geçmeyerek bir depo benzin ile gebze-ankara-gebze yapmıştım. (Ankara odtü felandı sanırım şehiriçinde çok gezinmedim). Sakin kullanınca ve ayarları tamsa benzin de güzelse çok yakmıyor. Yüksek devire çıkmadan kullanılabilir. Maksimum tork 2500 devirde. Ben lpg takmaz o arabayı klasik olarak muhafaza ederdim.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

hayır,bujiyi taktıktan sonra tekleme olayı kalmadı. Servisten çıktım 15 20 km kullandım yol müsaitti,devir almakta zorlanıyordu aracım,eski haline göre bariz bir hantallık vardı,içime sinmedi açıkcası daha büyük problemlere yol açmadan baktırmak istedim,iyiki de baktırmışım,contalar çok kötü durumdaydı,süpablar süpab yuvaları kötü durumdaydı termostat pas tutmuş vs. bir ay daha binemezdin bu şekilde dedi usta,bende buna kanaat getirdim. hazır sökülmüşken motor ; extra kontroller yaptık beraber,motor takozu rolanti sensörü disk balata derken masrafa girdik bi hayli. öncesinde de süspansiyon sistemini değiştirmiştim işçiliğini kendim yaptığım için çok fazla sıkıntıya girmemiştim. konu motor olunca ertelemeyi göze alamadım...

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

sani bey o konuda size katılıyorum,sonuçta özel servise verdiğim işçilik de azımsanacak bir meblağ sayılmaz,yetkili servis e de 400 değil de 500 bilemedin 600 verseydim,en azından garantili iş yapılmış olurdu,ne sebeple beni yetkili servise gönderdi iyi niyet mi yoksa uğraşmak istemedi mi bilinmez. Aracımı ilk aldım muayeneye girdim,fren hortumlarının özelliğini yitirmiş olması sebebiyle muayeneden geçemedim,4 adet fren hortumu aldım bir başka yetkili servise gittim,iş emri açılmasına rağmen gelen ustalar Benim Ka'yı görüp resmen korktular,-araba ne -Ford ka - ha ka mı,şurda bi focus vardı ben ona bi bakim falan usta gelecek sizinle ilgilenecek bekleyiniz falan,3 usta geldi Ka mı diyen kaçtı,bi wolswagen ci çıktı nerden çıktıysa ne var bunda ya altı üstü 4 hortum değil mi dedi girdi altına,2 kutu hidrolik yağ harcadı ancak ayarlayabildi. akşam ettik muayene bir sonraki güne kaldı. böyle de bir durum var yetkili servisteki ustalarda anlayamadım...

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

çağlar bey,amortisör ve helezon takımlarını kendim değiştirdim. çektirme varmıydı diye soracak olursanız hayır yoktu. ama tam da o işi görecek çok alakasız bir alet vardı,traktörlerin arkasına takılan çeki demirli römorkları bilirsiniz,krikolu model römorkum vardı boş ağırlığı 1200 kg,traktörün arka kancasına giren delikli bir şase mevcut,kendi krikosundan römorku kaldırıp delikli kısmın tam altına amortisörü,onun üzerine de helezon yayı koyup,römorkü krikodan yavaş yavaş helezonun üzerine bindirmek suretiyle,helezonu sıkıştırıp somununu bağlayarak kısa sürede çektirm işlemini sonlandırmış olduk...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ford zamanında sattığı aracın arkasında dursaydı, yetkili servislerde bu durumda olmazdınız.

Yeni KA gibi 1 senede değil, 5 sene sattılar...

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

mehmet bey,açıkcası LPG nin hi bir avantajını görmedim,en azından bu aracımda. zaten LPG ye uygun bir motor tipi olmadığı görüşünde bu işten anlayan birçok kişi. Benzinde test etme şansım olmadı hiç merak etmedim açıkcası lpg dururken. ama perşembe günü aracımı aldığımda,birde benzinde test yapmayı düşünüyorum. eğer çok abartı bi bir tüketim olmazssa,manifoldu değiştirip LPG sistemini söktürüp kullanmayı düşünebilirim. tabi ruhsatta nasıl bi değişiklik olacak olabiliyor mu bilmiyorum. motoruma zarar verecekse eğer LPG ilerleyen zamanlarda,bence olmazsa olmaz birşey değil...

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

sani bey haklı olabilirsiniz,ilk mehmet ali erbille tanıdık bu aracı. trafikte görüp de şirinliğine gülüp geçerdik. zor bir şirinmiş alana kadar bilmezdik. Bindik kullandık zevk aldık iyi hoş,sağdan soldan bu ne la,kaç para verdin buna? -şu para ? yuh bunu alana kadar 3 daha koysaydın bunu alsaydın,alınır mı bu ya. koyamadık kardeşim napalım. o zaman bradway alsaydın,uno alsaydın falan ? -niye kardeşim sebep? e parçası ucuzmuş da,bilmem ne? bu bahsettiğin araçlarda nerde klima,nerde airbag. nerde hidrolik direksiyon. böyle diyince de ya bırak bu işleri deniyor. tabiri caizse ağzı olan konuşuyor ustalar da aynı keza. Ustaysan kaçmayacaksın iş seçmeyeceksin. tamam bugün üst kapağı sökmeye çalışan ustanın nasıl ter attığına bizzat şahit oldum. kolay müdahale rahat çalışma imkanı yok özellikle motor da doğru ama,sonuç olarak bulunamayan bir parçası yok,ford her ne kadar arkasında durmadıysa da,sözüm ona ustalarımız bir formül bulmak kullanıcıya yardımcı olmak zorunda hissetmeliler kendilerini en azından zanaatkar ustalarımız...

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Merhabalar,...................

..............................

..................Özetle Ka'mı seviyorum zahmet ve sabır gösterip okuyan abilerime selamlar saygılar...

Merhaba Fatih Bey,

Aramıza hoş geldin, açık yürekliliğine çok teşekkürler. size geçmiş olsun. Kazasız sürüşler dilerim.

Bu tür forumların amacı da zaten;

Yaşadığımız olumlu ve olumsuzlukları paylaşarak, bir başkasına fikir vermek, onun karar vermesine yardımcı olmak.

Bu kadar görüşten sonra artık LPG taktırmak her halde hoş olmaz diye düşünüyorum.

Herkesin dediği gibi; bütün iş hem LPG, hem de diğer konularda usta da bitiyor.

Sizin arabaya zamanında uzun pasolu bujiyi takan, kendini usat sanan kişi hala bir başkasının canını yakmaya devam ettiği sürece KA ' lar hakkında daha çok olumsuz şeyler duyarız.

En son benim yaşadığım elektrikçi örneğin de olduğu gibi; Söz de Ankara' nın KA' dan anlayan en iyi elektrikçisinin sol far içerisindeki park lambasının değişimi için tamponun ve farın sökülmesi gerektiğini söyleyip de, sökmediği ,,, daha sonra bir benzinlik içerisindeki bir merkezi kilit ve alarm işi yapan bir eletrikçinin elini sokarak, yerinden çıkmış olan park lambasını takması gibi....

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar, gerekirse Ka' ya LPG taktırmayı düşünüyorum, arkadaşımız Kuaför Süleyman Bey' in tavsiyesi üzerine tanışmış olduğum http://yukselotoklinik.com/?p=49

Yüksel Oto Kilinik' ten Yüksel ustaya "Ford KA ' lara hangi marka LPG uygun olur?" diye ustaya sor butonundan elektronik ortamda sormuştum.

Gelen cevap;" lpg KA için ugun değil silindir kapağı pik olduğundan supab yuvalarını bozabiliyor, illede lpg taktıracaksanız markadan ziyade montaj yapan teknik eleman önemli selamlar"

VN:F [1.9.10_1130]

Bu konu da sorun yaşayan veya tam tersi çok memnun olan LPG'li Ford KA kullanan arkadaşlardan yorum gelirse sevinirim. Özellikle Ankara' da taktıran var mı ve hangi usta bu işi iyi yapıyor? Teşekkür ederim.

Hikmet Demirtaş

yüksel usda herzaman lpg ye karşıdır hikmet abi, ford da lpg olmamalı demişdi, illaki takdırcam dersen ivedik de mocan var brc yetki bayii oraya git bir fikir al, yüksel usdayıda iyi tanırlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Kıran

hikmet bey teşekkür ederim. bilgi paylaşınca güzel... Öncelikle aracınıza asla lpg taktırmayın,ziraa motor zaten küçük ve boş alan yok denecek kadar az,bi sürü hortum kablo,vs. çalışma alanınızı daraltır. elektrik aksamınız söketler vs. ulaşılması çok güç hale gelebilir. yani en azından benim aracımın tesisatı öyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Coşkun SAYIN

Merhaba,

Ben aracımı (98 KA) 7 ay önce aldım, LPG üzerindeydi (fema), kıyaslayacağım başka bir KA kullanmadım ama benzinde kullanımla lpg arasında performans pek değişmiyor ve yakıt ekonomisi oldukça iyi. Bunu yazarken aracı çok hızlı kullanmadığımı belirtmeliyim (80-110 km hız aralığında Boludan Eskişehire gittim ve geldim, güncel rakamlarla 0,19 TL/Km yakıt tüketimi vardı). Bolu gibi usta bulmanın zor, KA'dan anlayacak usta bulmanın imkansıza yakın olduğu bir yerde sadece bir kez gaz ayarı yaptırdım. Bu durumun şans olduğuna pek inanmıyorum, iyi bir işçilikle LPG'nin kullanılabileceğini düşünüyorum.

Saygılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

merhaba

aranıza yeni katılmış bulunuyorum,

yaklaşık 1 aydır ford ka kullanmaktayım. aracımı lpgli olarak aldım şu an için bir sorun yaşamamaktayım. (stop etme sorunu hariç rolanti sorununu rölanti valfini değişitirerek ve hava filtresinin üstündeki sensörü temizleyerek birazcık çözdüm.)

yakıt olarak ölçümlerime göre 0,20 kuruş tüketim gözlemliyorum. Bahçelievlerden Beykoz gidiyorum sabah erken trafik olmadığı saatlerde çıkıyorum akşam ortalama bir trafikte gidiyorum. Lpg kiti olarak atiker kullanılmış, pek sıkıntısını görmedim. tavsiye ederim. yalnız benim aracıma montajı yapanlar, üstünkörü yapmışlar birazcık kurcalayıp düzeltmeye çalıştım şimdilik sıkımtım yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...