İçeriğe Yönlendir

Özel Mi Yetkili Servis Mi?

Recep Mura

Recommended Posts

Recep Mura

Arkadaşlar aracımda yaşadığım rölantide devir saati dalgalanması ve stop etme durumuna son bir haftada Lpg'de ilk çalıştıktan kısa bir süre sonra geçici de olsa gaz yememe problemi başgöstermeye başlamıştır.

Aracımı 7 ay önce 77.700 km de satın aldım ve sorunsuz kullandım ancak daha 10 bin km dolmadan ford kullanan bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir ustaya gidip yağ, filtre vb. bakım yaptırdım ancak bakımdan sonra bu problem başgösterdi aradan geçen yaklaşık 2 aylık süreye rağmen ustamız çözüm bulamamış en sonunda elektronik bir arıza olabileceğini mekanik olarak herşeyin normal olduğunu söylemiş IDS Cihazıyla araca adaptasyon yapılması gerekebileceği bununda bu cihaza bağlanınca ortaya çıkacağını söylemiştir. Ancak bu cihazın Sakarya'da yalnızca yetkili servis'te oraya gidersek bize üzerler dedi bir de arkadaşı bir elektronikçi bu cihazdan almış ancak kurulumunu henüz yapmamış onu bekleyelim dedi 2 haftadır bekliyorum ses seda çıkmadı artık sabrım taşmak üzere...

İnternette bir arama yaptım ve komşu ve yakın ilimizde bir özel ford servisinde bu cihazın olduğunu öğrendim kendileriyle temasa geçtim bana aracı getirin ücretsiz arıza tesbitini yapalım ona göre arızayı çözelim dediler...

Ancak daha önce bu konuda ağzım yandığından tereddüt içerisindeyim...Şu ana kadar bakım dahil, sonrasında problemin çözülmesi için 3 kez Lpg ayarı, basınç ayarı, gaz kelebeği temizliği ve hatta akü zayıf ondan olabilir diye onu bile değiştirdik ama sonuç olumsuz tabii şu ana kadar gerekli gereksiz birçok işlemden dolayı masrafım 600 TLyi aştı.

Aracım 2004 Fusion 1.6 Lux Lpg'li araç yetkili servis bakımlı elimde tüm faturaları mevcut yalnızca belli kmden sonra yağ değişimleri ve triger değişimi (değişim 66.823 km) özel servislerde değişmiş.

İlk sahibi son olarak 29.05.2010 da 64.762 Km de Yetkili serviste:

-WDS:PCM Tekrar Programlama Tümü

-Ateşleme bobini test tümü

-Bobin: Ateşleme (Braketi İle) işlemini yaptırmış

İkinci sahibi 30.03.2011 tarihinde 77.245 Kmde sol reflektör taktırmak için servise gitmiş.

Aracım şuan 89 bin km ye gelmek üzere.

Acaba Yetkili servise mi gitmeliyim, bulunduğum şehirde bir tane yetkili servis var ve oldukça yoğun olduklarını duydum aracı satın alırken ekspertiz yapmadılar araç onlardan alınmasına bakımları orada yapılmış olmasına rağmen ilgilenmediler web üzerinden şu ana kadar yaptığım başvuralara hiç dönüş yapmadılar ancak ford'a şikayet edince bizahmet dönüş yapıyorlar birde genelde yetkili servislerin gereksiz parça değişimi yaptıkları, çok basit işler için bile yüksek fatura çıkardıkları söylenir acaba bu gerçejten doğru mudur?

Yetkili servise gidersem nelere dikkat etmeliyim? Orada işlenen prosedür nedir? Arıza tesbiti yapıldıktan sonra illede orada yaptırmak zorunda mıyım? Arıza giderimi çok pahalı gelirse yaptırmadan dönebilir miyim böyle bir durumda benden ne ücret talep ederler belirli bir arıza tespit ücretleri var mıdır?

Yoksa son kez özel servis de bir şansımı denemeli miyim? Bunca masrafın üzerine özel servis benim için daha mı uygun olur?

Bu konularda tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar tavsiyelerinizi yazarsanız karar vermem kolaylaşacak şimdiden değerli fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sanırım 64.000km de zaten benzer arıza yüzünden bobin değişmiş, şunu anlamadım, bobin+bujikablolar bile 600 TL yi anca tutarken hala neden arıza aranıyor, zaten atmosferik benzinli motorda başka doğru dürüst parça yok ki, değiştirin, yenilensin.

vesile ile, Sakarya İstanbul kaç km?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yetkili serviste arıza tesbitini yaptırın masrafı bildirsinler çok gelirse başka yere gidersiniz.Servis sizden vazgeçmeniz durumunda arıza tesbiti için ücret talep eder muhtemelen aracın beynini ben olsam çok fazla kurcalatmazdım...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Sanırım 64.000km de zaten benzer arıza yüzünden bobin değişmiş, şunu anlamadım, bobin+bujikablolar bile 600 TL yi anca tutarken hala neden arıza aranıyor, zaten atmosferik benzinli motorda başka doğru dürüst par.a yokki, değiştirin, yenilensin.

vesile ile, sakarya istanbul kaç km?

64.762 km de yapılan bakım 29.05.2010 da 253 TL tutmuş...Ben Peugeot Yetkili Servisinden ayrıldığını sonradan öğrendiğim bir ustada yaptırdığım bakım ve sonrasında oluşan problemi çözmek için harcadığım toplam tutar 600 TLyi buldu. Neyi değiştireyim gitsin Çağlar Bey usta (Yani bakım yapan usta!) mekanik bir arıza bulamadı araçta...Sakarya-İstanbul (Dudullu'ya kadar) 150 km yanılmıyorsam...

Yetkili serviste arıza tesbitini yaptırın masrafı bildirsinler çok gelirse başka yere gidersiniz.Servis sizden vazgeçmeniz durumunda arıza tesbiti için ücret talep eder muhtemelen aracın beynini ben olsam çok fazla kurcalatmazdım...

Aracın beynini fazla kurcalatmazdım derken ne yapmamı önerisiyorsunuz? Böyle idare mi edeyim? Kendiliğinden zamanla düzelir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

600 TL ye zaten bobinbujikablolar çoktan değişmişti bile. 300 km yol git gel çekilmez, yoksa gelin diyecektim.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Aracın beynini fazla kurcalatmazdım derken ne yapmamı önerisiyorsunuz? Böyle idare mi edeyim? Kendiliğinden zamanla düzelir mi?

Yok tabi ki bu şekilde devam etmeyin ama beyin bozuk abi hemen yapalım diyenlerede itibar etmeyin bana toplamda 4500 liraya mal oldular beyin bozuk yapalım dediler yaptırdım 1-1,5 sene bindim küt gitti yetkili servise gittim beyin gitmiş dediler iyi dedim değiştirin 3500 lira verdim beyne çıkanında içini açtım ne var ne yok diye her yer ısı tabancasının izi doluydu resmen yapıyoruz diye kızartmışlar beyni.Yetkili servisin şuan taktığının en azından 2 yıl garantisi var o yüzden rahatım ve araçtaki sorunlarım çözülmüş görünüyor.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura

600 TL ye zaten bobinbujikablolar çoktan değişmişti bile. 300 km yol git gel çekilmez, yoksa gelin diyecektim.

600 TL içinde Bujiler değişti zaten, bobin değişmedi sanırım yağ filtreler CC, Akü vb. daha birçok şey zaten bu bakım öncesi şikayetim yoktu bakımdan sonra oluştu.

Yok tabi ki bu şekilde devam etmeyin ama beyin bozuk abi hemen yapalım diyenlerede itibar etmeyin bana toplamda 4500 liraya mal oldular beyin bozuk yapalım dediler yaptırdım 1-1,5 sene bindim küt gitti yetkili servise gittim beyin gitmiş dediler iyi dedim değiştirin 3500 lira verdim beyne çıkanında içini açtım ne var ne yok diye her yer ısı tabancasının izi doluydu resmen yapıyoruz diye kızartmışlar beyni.Yetkili servisin şuan taktığının en azından 2 yıl garantisi var o yüzden rahatım ve araçtaki sorunlarım çözülmüş görünüyor.

Yani Yetkili servise gitmemi mi öneriyorsunuz biri şifahen diğeri malum ustam olmak üzere 2 usta gaz kelebeğine adaptasyon yapmak sorunu çözecek diyor ama tabii cihazdan en sonuç çıkar bilemiyorum...Gözüm iyice korkmaya başladı...durup duruken bir bakım yaptıralım derken başımıza iş açtık anlaşılan inş. dediğiniz gibi bi durum yoktur sizin probleminiz nasıldı? benzer miydi?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

İyi bir ustası olan özel servis ,tuzlu fatura çıkaracağı en baştan belli olan yetkili servisten her zaman daha iyidir.A.B

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yani Yetkili servise gitmemi mi öneriyorsunuz biri şifahen diğeri malum ustam olmak üzere 2 usta gaz kelebeğine adaptasyon yapmak sorunu çözecek diyor ama tabii cihazdan en sonuç çıkar bilemiyorum...Gözüm iyice korkmaya başladı...durup duruken bir bakım yaptıralım derken başımıza iş açtık anlaşılan inş. dediğiniz gibi bi durum yoktur sizin probleminiz nasıldı? benzer miydi?

İnşallah yoktur.Ben sıkıntısız garantili iş olsun diye yetkili servise gittim hatta forum büyüklerimin tepkisinide çektim niye bu kadar çok para verdin çıkma falan bulunurdu diye ama kafam dinlenik en azından şimdilik.Benim ilk olduğunda hiçbirşey yokken çalışmadı araç diğerinde ise rolantide dengesizlik kendi kendine gaz verme gibi sıkıntılardan sonra birgün yine çalışmadı olduğu yerde kaldı.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

İyi bir ustası olan özel servis ,tuzlu fatura çıkaracağı en baştan belli olan yetkili servisten her zaman daha iyidir.A.B

O iyi ustayı bir bulabilsem::)))))

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ford da gaz kelebeği adaptasyonunu hala hiç göremedim, duyar dururum :D , Ford da yoktur adaptasyon vb., Vw gibi beyinsiz değil bunlar.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

O iyi ustayı bir bulabilsem: :)))))

Valla en yakın sanaaiye gidilir ,ford yedek parçacılarından tavsiye alınır sonrası şansa kalmış birazda :)

Yorum bağlantısı
Recep Mura

ford da gaz kelebeği adaptasyonunu hala hiç göremedim, duyar dururum :D , Ford da yoktur adaptasyon vb., Vw gibi beyinsiz değil bunlar.

Bilmiyorum bende var mı yok mu ama bana söylenilen bu göreceğiz bakalım hatta bahsettiğim özel servis adaptasyon için fiyat bile verdi artık bundan ne kastediyorsa...Ford'a başvurdum ama müsait olamadım bir türlü konuşamadık yetkiliyle...onlara bizzat soracaktım...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şahsen, ford marka için adaptasyona rakam verene uğramazdım, n ekadrmış fiyatı , ve nasıl yapacakmış?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yada istanbul maslak ta Çağlar Bayur bulunur kendisi pek yardımseverdir tanıdığım kadarıyle :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eee tabi, 150 km, alt tarafı 45 dak felan :fiuw:

Vallaha Ben Sakarya Ünv Esentepe Kampüsünde Okudum Yurttan atılınca 3 Ay boyunca arabam ile hergün gittim geldim Bence siz Maslak Atatürk oto san. sit 2. sok 2 .kısım no :19 Osman ustaya Gözükmelisiniz .

Yorum bağlantısı
Recep Mura

şahsen, ford marka için adaptasyona rakam verene uğramazdım, n ekadrmış fiyatı , ve nasıl yapacakmış?

Bana bir ustamız bunun fiyatının ortalama 30-50 Tl arasında olduğunu söylemişti bu servisde 30 Tl olduğunu söyledi ancak nasıl yapacakları konusunda bir bilgim yok...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Eee tabi, 150 km, alt tarafı 45 dak felan :fiuw:

45 dk mı?ortalaman hız 200 öylemi valla helal olsun :bravo:

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Vallaha Ben Sakarya Ünv Esentepe Kampüsünde Okudum Yurttan atılınca 3 Ay boyunca arabam ile hergün gittim geldim Bence siz Maslak Atatürk oto san. sit 2. sok 2 .kısım no :19 Osman ustaya Gözükmelisiniz .

Helal olsun üşenmeden gidip gelmişsiniz benim gözüm kesmezdi. Durum o kadar vahim mi yani burada çözemez miyim yoksa Osman Usta bu işim piri mi? Birde Avrupa yakasını pek bilmiyorum anadolu yakasını nispeten biliyorum. Osman Usta nasıl bir çözüm bulabilir acaba?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

45 dk mı?ortalaman hız 200 öylemi valla helal olsun :bravo:

buna ortalama 2 defa da yolda sapak kaçırmatı ekle, ne zaman bir yere gitsek, takılıyor birilerine, kaçırıyor sapağı, sonra 10 km ilerden geri dönüp yine yetişiyor, bir bakıyoruz yine kaçırmış sapağı, kımılkımıl gidiyorkene...

bobin değişimine maslağa gelinmez ki kuzum...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

buna ortalama 2 defa da yolda sapak kaçırmatı ekle, ne zaman bir yere gitsek, takılıyor birilerine, kaçırıyor sapağı, sonra 10 km ilerden geri dönüp yine yetişiyor, bir bakıyoruz yine kaçırmış sapağı, kımılkımıl gidiyorkene...

bobin değişimine maslağa gelinmez ki kuzum...

Çağlar Bey, kesin Bobinde mi sıkıntı vardır diyorsunuz? bu bakım yapan usta bunu neden anlayamadı acaba? bakımda yapılanlardan bazıları bobine zarar vermiş olabilir mi? çünkü dediğim gibi bakımdan önce böyle veya benzeri hiçbir şikayetim yoktu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Özel servislerde çok iyi ustalar vardır. Bunları bulmak epey zor ama. Bazıları müşteri kaçmasın , bakım ücreti düşük olsun diye gerekeni değiştirmeyebiliyor, hava filtresini değiştirmeye gerek yok, bak hava üflettim tertemiz oldu. Müşteri ne güzel az para aldı diye seviniyor. Yağı değiştirip gönderebiliyor. Veya üretici trigeri şu km değiştir diyor bunlar gerek yok daha gider diyor. Bir de size sormandan etmeden parça değiştirip fazla para isteyebiliyor.Veya bor mor koyup para istiyorlar. orjibnal olmayan yedek parça kullanan da çok.Yetkli serviste hiç olmazsa baştan kazığı kabullenip geliyorsunuz. :D Bence kampanyaları yakalayıp yetkili serviste yaptırmak mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Özel servislerde çok iyi ustalar vardır. Bunları bulmak epey zor ama. Bazıları müşteri kaçmasın , bakım ücreti düşük olsun diye gerekeni değiştirmeyebiliyor, hava filtresini değiştirmeye gerek yok, bak hava üflettim tertemiz oldu. Müşteri ne güzel az para aldı diye seviniyor. Yağı değiştirip gönderebiliyor. Veya üretici trigeri şu km değiştir diyor bunlar gerek yok daha gider diyor. Bir de size sormandan etmeden parça değiştirip fazla para isteyebiliyor.Veya bor mor koyup para istiyorlar. orjibnal olmayan yedek parça kullanan da çok.Yetkli serviste hiç olmazsa baştan kazığı kabullenip geliyorsunuz. :D Bence kampanyaları yakalayıp yetkili serviste yaptırmak mantıklı.

Bu güne kadar aracımı hiç bir ustayla başbaşa bırakmadım hep yanındaydım.Özel servisin güzelliğide burda zaten yetkili serviste bekleme odasından bakarsın.

Ben özel servisten şaşmam açıkcası :good1:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dönmez

yetkili servis arıza tespit için ücret talep etmez.bi gidin ama bence bobinde sıkıntı var.yapılan bakımlada alakası yok.çünkü filitre değişmiş sadece.zamanı gelmiş arızanın.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Problem sanki basit bir şeymiş gibi geliyor ama nedense çözemedik acaba bu bobindense bobin'nin masrafı ne kadardır nette araştırdım çok farklı fiyatlar var 40 TL ye de var 100 Tlyede bunun bir markası var mı? iyisi orjinali ve yan sanayisi de mi var?

yetkili servis arıza tespit için ücret talep etmez.bi gidin ama bence bobinde sıkıntı var.yapılan bakımlada alakası yok.çünkü filitre değişmiş sadece.zamanı gelmiş arızanın.

Bakımda yalnız filre değişmedi usta bana danışmadan Carbon Clean ve bor power katkı malzemeleri vb. kullandı.gaz ayarı yapan usta gaz enjektörleriyle fazlasıyla uğraştı ayarlaması oldukça zor oldu sanırım işi de bilen biri değildi pek pişman oldum ama iş işten geçmiş oldu...bobin son olarak yetkili serviste 64binde değişmiş bunun maliyeti ne kadardır?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...