İçeriğe Yönlendir

C-Max Direksiyon Problemi

Ferhat Genç

Recommended Posts

Ferhat Genç

Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda direksiyonla ilgili bir sıkıntım söz konusu. Yolda düz giderken sola doğru manevra yapmam gerektiği zamanlar direksiyon sertleşiyor. Sanki direksiyonu biri tutuyor bırakmıyor gibi. Ama sadece sola yaptıgım hamlelerde oluyor. Düz yolda giderken çok hafif sola doğru döndürmeye kalksam bile aynı şeyi yapıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi haftalar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen
(düzenlendi)

Benim clioda aynı problem vardı sanki bir yere takılıyor sonra birden yumuşuyordu elektrikli direksiyon pompa arızası dendi lakin pompa tamir oldu aracın direksiyonu yine sert daha sonra kutu tamir edildi sorunsuz kullanıyorum...

Yaşadığınız şehiri belirtmemişsiniz istanbulda iseniz maslak atatürk oto sanayi sitesinde baykaya torna var aşınan parçayı tornadan yapıp tamir ediyorlar..

Direksiyon kutusunu işten anlayan birine göstermelisiniz.

tarihinde Mustafa Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Bir kaç ustaya gösterdim direksiyon pompasında bir sorun olmadığını söylediler. Ama ben sorun olduğunu sanıyorum. Bahsettiğim sorun da aynı sizin söylediğiniz gibi. Takılıyormuş gibi aynı benim direksiyon da. Özellikle yolda şerit değiştirirken daha çok hissettiriyor. Resmen takılıyo veya biyere sıkışıyormuş gibi oluyor. İstanbuldayım ben de. Dediğiniz yere de uğrayacağım. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Öncelikle rot ayarına bir baktırın, yani yaptırın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

rot ayarı daha yeni yapıldı. Ondan kaynaklandığını düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Direksiyon sensörü C-Max larda nerede oluyor bilen var mı? Ondan da kaynaklanıyor olabilir. Hıza duyarlı direksiyon olduğu için sensörde bir problem olabilir. Kirlenmiş de olabilir.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Çok basit bişey mesela paspas direksiyon milini sıkıştırıyor olabilir :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ferhat Genç

Çok basit bişey mesela paspas direksiyon milini sıkıştırıyor olabilir :unsure2:

yok ya öyle değil :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Manay

merhaba, ekranda "Direksiyon yardimci arizasi" yazmadimi?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ferhat Genç

hayır öyle bir şey yazmadı direksiyon pompasında da sorun yok zaten

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Pehlivan

Direksiyon sensörü C-Max larda nerede oluyor bilen var mı? Ondan da kaynaklanıyor olabilir. Hıza duyarlı direksiyon olduğu için sensörde bir problem olabilir. Kirlenmiş de olabilir.

öncelikle geçmiş olsun.bu araçlarda direksiyon sensörü direksiyon kutusunun üzerindedir.parçanın kimlik nosu ve fiyatı: 3M51-3F818-BB dir fiyatı: KDV dahil 141.89 dur servisteki fiyatı ise +kdv dir.Benim kanımca önce direksiyon pompasının yağını değiştirin.Genelde pompa bozuk çıkıyor geçmiş olsun.Pompa aşağıdakı linkte mevcuttur.

http://www.otoikiler...on-pompasi-2007

Not : Aracınızın Şase Numarasını öm olarak gönderirseniz nokta atışı yardım etmiş olurum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Abdurrahman Bey dediklerinizden şunu çıkartıyorum, direksiyon pompası veya direksiyon sensörü arızlalı. İnşallah direksiyon pompasında bir şey yoktur. Aracın şase numarasını tabiiki gönderirim ama şase numarasından nasıl nokta atışı yardım edeceksiniz onu anlayamadım. :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Aslan

Direksiyon açı sensörü(algılayıcısı),su veya rutubet aldığında da ekranda ''Elekt. hid. direks. arızası'' şeklinde yazı çıkması gerekir.

Sensör,direksiyon kutusunun üzerinde küçük bir soket olup araç life alınarak uzmanı tarafından kolayca değiştiriliyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Korhan Şenörer

Ferhat kardeşimin sorununun aynısını yeni aldığım aracımda bende yaşıyorum, hatta ferhat beyle mesajlaştık, onun yaşadığı sorun ile benim yaşadığım sorun tamamen aynı, direksiyonu sola çevirmelerde bazen aşırı sertleşiyor yada biri tutuyormuş gibi oluyor ve çevirme hareketimiz devam ettiği için birden yumuşuyor, belli hızın üzerinde bu olduğunda araç hafiften yalpa yapıyor haliyle direksiyon birden yumuşayıp hareket edince.. Ferhat bey bana genelde sorunun soğuk havalarda olduğunu söylediğinde bende buna dikkat ettim, özellikle sabahları ve gece soğuk iken yaptığını fark ettim. Malum aydın sıcak bir yer ve havalar iyice ısınmaya başladı dün 27 dereceyi gördük ve özellikle öğle saatlerinde yani hava sıcak iken bu sorunu hiç yaşamamaya başladım. Sıcak havada sorun yaşamamamız ilginç, direksiyon hidrolik yağı özelliğini yitirmiş olsa sağa doğru çevirmelerde de sorun olur diye düşünüyorum ama havalar ısında şimdilik bu sorunu yaşamadığım için herhangi birşey yapmadım.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

evet istanbulda da son zamanlarda hava soğuk değil ve 1 kere bile bu sorunu yaşamadım. bahsettiğimiz gibi bu olay sadece soğuk havalarda oluyor. ama Korhan Bey'e de söyledim acele edecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ciddi bir sorun olduğunu da düşünmüyorum. Ama havalar soğuyunca bu kış yine aynı sorunu tekrarlarsa ilgilenmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Guest Yusuf ÇİFTCİ

Merhabalar.

Bende 2004 c max tdci trend sahibiyim.

Ben de de aynı direksiyon problemi var:(

Çözüm bulabilen varsa ben de bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Bence direksiyon hidroliğinizi önce bir değiştirin aracı biraz kullanıp tekrar değiştirin ki sistemdeki tüm yağ boşaltılmış olsun...Direksiyonun hafiflediğini ve pompa sesinin azaldığını göreceksiniz...Ben balçık gibi yağ boşalttım hazneden

ilaveten Mobil atf 220 yada 320 kullanabilirsiniz...

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Korhan Şenörer

Bence direksiyon hidroliğinizi önce bir değiştirin aracı biraz kullanıp tekrar değiştirin ki sistemdeki tüm yağ boşaltılmış olsun...Direksiyonun hafiflediğini ve pompa sesinin azaldığını göreceksiniz...Ben balçık gibi yağ boşalttım hazneden

ilaveten Mobil atf 220 yada 320 kullanabilirsiniz...

evet bunu denemek lazım

Uzun bir yaz dönemi sonunda havalar yeniden serinlemeye başladı ve yaz boyunca bir kez bile kendini hissettirmeyen direksiyon problemimiz yeniden kendini hissettirmeye başladı. Şimdi biliyorum ki bu sorun sadece serin ve soğuk havalarda oluyor, bir ara direksiyon hidrolik yağını değiştirmeyi düşünüyorum ama o da zahmetli bir iş, bakalım bir gelişme olursa buradan paylaşırım.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Selim Türker

Ferhat bey, Yusuf bey, Korhan bey aynı problemi bende yaşıyorum eğer sorununuz çözüldü ise nasıl yaptırdınız? Sizin de dediğiniz gibi sanki direksiyonu çevirirken birisi tutuyor sonra birden bırakıyor gibi oluyor. Hava soğuksa kendini daha çok hissettiriyor. Eğer sorunu çözdü iseniz yardımcı olursanız sevinirim. Teşekküreler

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Selim bey, C max'imi mevcut direksiyon sorunuyla birlikte sattım, dolayısıyla bu konuda tavsiye edebileceğim bişey yok malesef, belki diğer arkadaşlar sorunu çözmüştür.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Aks kafalarını ve aks körüklerini kontrol ettirmenizi öneririm. İlk etapta körüklerde yırtık olup olmadığına bakılır. Yırtık varsa aks kafalarının yağsız kalma olasılığı akla gelir ki bu da sorunun başladığı noktadır. Yağsız kalmış aks kafası muhtemelen ölme noktasındadır, değiştirilmelidir.

Yorum bağlantısı
Selim Türker

Araç bilgisayara bağlandı. Akü, alternatör, ısıtma bujisi ve direksiyon motoru arızası verdi. Akü ve alternatör değişti. Usta aküyü ölçtüğünde 17-18 volt çıkıyor alternatör arızalı akünün de değişmesi lazım dedi. Ön takımlar ve direksiyon yağı kontrol edildi. Tekrar bilgisayara bağlandı sedece ısıtma bujisi arısası verdi. Direksiyon kutusu arızası vermedi. Acaba boşuna masraf mı yaptım? Ama bu sabah değişen bir şey olmadı. Sabah soğukta yapıyor. 20-30 dk. kullanınca çok hafif birşey kalıyor. Bir şey anlamadım. Yağ mı donuyor acaba? Ama çok da soğuk yok. Ustalardan yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Selim Türker

Acaba direksiyon basınç sensöründen kaynaklanıyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Direksiyon sistemi ile ilgili parçaların dışında birşeyden olacağını sanmıyorum, sıcak havada yapmıyor olması, hidrolik yağı yada keçelerle ilgili gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Yusuf Karakas

selim kardes benimde 2004 model tdci ghia arabam var.bende ayni problemi yasiyorum .,her sabah arabanin direksiyonu takiliyor, sanki birsey tutuyor gibi oluyor 10 km gibi gittigimde direksiyonun takilmasi kayboluyor.bu durumu her sabah soguklarda yapiyor yazin sicakken yapmadi.Almanyada yasiyorum ve bu arabanin üretildigi fabrikada calisiyorum.servisler burada cok pahali onun icin arabanin hangi parcasini deyistirmeye baslayacagimi bilmiyorum.fabrikadaki ustalara sordum böyle bir sorunla karsilasmadillarini söylüyorlar.eger siz arabanizi yaptirdiysaniz lütfen paylasin ................veya fikri olanda yazarsa memnun olurum.....lütfen yardim..........................................

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...