İçeriğe Yönlendir

C-Max Direksiyon Problemi

Ferhat Genç

Recommended Posts

Korhan Şenörer

Merhabalar,bir sorum olacaktı.Direksiyon sorununuzun aynısı bende de var.Siz çözebildiniz mi?

Ferhat bey direksiyon sorununuz ne oldu.Halledebildiniz mi?

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/226816-c-max-direksiyon-problemi/page-3#entry2285828

Merhaba Cemil bey, 55 ile 60 arası iletilerde ayrıntılı çözüm ve açıklamalar mevcut . 

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
hasan başkaya

Bence direksiyon hidroliğinizi önce bir değiştirin aracı biraz kullanıp tekrar değiştirin ki sistemdeki tüm yağ boşaltılmış olsun...Direksiyonun hafiflediğini ve pompa sesinin azaldığını göreceksiniz...Ben balçık gibi yağ boşalttım hazneden

ilaveten Mobil atf 220 yada 320 kullanabilirsiniz...

Merhaba Abdurrahman Bey. Benimde 2 aydır 2004 c maxım var. İlk elektronik aracım bazı sesleri ya ben yeni duyuyorum yada yeni başladı.

2 gündür farkediyorum arada bir olmakla birlikte kontağı çevirip ışıkların sönmesini beklerken direksiyondan vızıltı geliyor. Bu ses pompa sesimidir normalmidir?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ferhat Genç

Yaz dolayısı ile bu sorunla uzun zamandır karşılaşmadığım icin unutmuştum. Dun itibarı ile tekrar bu sorun nüksetti. Sorun ayni sekilde. 15 derece ve altı sicaklarda başlıyor. Bu kış bu sorunu çözmeyi dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa gülll

Yaz dolayısı ile bu sorunla uzun zamandır karşılaşmadığım icin unutmuştum. Dun itibarı ile tekrar bu sorun nüksetti. Sorun ayni sekilde. 15 derece ve altı sicaklarda başlıyor. Bu kış bu sorunu çözmeyi dusunuyorum.

Aynı problem bende de mevcut. Ferhat bey sorunu çözebildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Selam arkadaşlar. Konuya yazmak için üye oldum. Yaklaşık 1 haftadirda ayni sorun bizin 2004 tdci cmax tede var..

Demekki cok karsilasilan bir sorun. Direksiyon kutusuna baktirmaya götüreceğim

Yorum bağlantısı
Mustafa gülll

Selam arkadaşlar. Konuya yazmak için üye oldum. Yaklaşık 1 haftadirda ayni sorun bizin 2004 tdci cmax tede var..

Demekki cok karsilasilan bir sorun. Direksiyon kutusuna baktirmaya götüreceğim

Bir gelişme kat edebildiniz mi Furkan Bey?

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol
(düzenlendi)

Bir gelişme kat edebildiniz mi Furkan Bey?

Yok hocam benim işim vardı babama götür dedim. Babamda götürmüş bakmışlar sorun yok demişler.Sivastayım ve bundan anlayan oldugunu zannetmıyorum. ARabayı sımdılık boyle kullanıyoruz. ılk baslarda takılıyor sonra araba ısınıncada  daha takılma olmuyor gariptir ki. 

tarihinde Furkan Akyol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa gülll

Yok hocam benim işim vardı babama götür dedim. Babamda götürmüş bakmışlar sorun yok demişler.Sivastayım ve bundan anlayan oldugunu zannetmıyorum. ARabayı sımdılık boyle kullanıyoruz. ılk baslarda takılıyor sonra araba ısınıncada  daha takılma olmuyor gariptir ki. 

Bende Aksaray da oturuyorum. Bir ara ankara ya gittiğimde şaşmaz da ilgililer var mış orada göstereceğim

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Bende Aksaray da oturuyorum. Bir ara ankara ya gittiğimde şaşmaz da ilgililer var mış orada göstereceğim

Tamam hocam gosterincd burayada yazarsan sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Yağmurlu

Ayni problem soguk havalarda benim aracimda da saga dogru hareketlerde oluyordu.Direksiyon kutusu icerisindeki dislilerden kaynaklaniyor.Ford da kronik bi hastaliktir.500Tl ye cikma kutu ve iscilikle hallettim.Şu anda hic bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Ya sifir kutu alicam yada yaptircam bende. Sivastayim ve direksiyon ustasi yok sanirim. Ankaradaki menderes ustayi aradim 250 tl ye yapabilecegini söyledi ama ankaraya gidemiyorum. Parçayı gönder dedi ama oda zor :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yağmurlu
(düzenlendi)

Menderes usta 250 tlye yapmaz bence.Açıp baktık degismesi gerekli derler sanırım

tarihinde Mustafa Yağmurlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Aradim telefonda oyle söyledi. Komple degissek dedi 500tl dedi

Yorum bağlantısı
Misafir

Ya sifir kutu alicam yada yaptircam bende. Sivastayim ve direksiyon ustasi yok sanirim. Ankaradaki menderes ustayi aradim 250 tl ye yapabilecegini söyledi ama ankaraya gidemiyorum. Parçayı gönder dedi ama oda zor :)

Çok aksatmayın, fırsat yaratıp, gidip yaptırın derim. Benim başıma geldiğinde çok ağır bir kazayı kıl payı atlattım. Allah korusun.

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

İş güç bırakamıyoruz ki:) hem kışın arabayı pek sürmüyoruz. En kisa surede yaptıracağım inşallah. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ferhat Genç

Ben artık bu problemle barışık oldum. Hiç yaptırma gereği duymuyorum  :)

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Gecen sordum bir ustaya böyle kullansa 3 sene kullacagin yerde yaptırırsan 1sene kullanırsın yani torna ya filan soksak ömrü azalir dedi

Kafami karıştırdı :))

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mustafa SARITAŞ

Merhabalar.2004 C MAX Sahibiyim.Soğuk havalarda direksiyonda tutukluk oluyor.Biraz kullandıktan sonra normale dönüyor.Daha sanayiye gitmedim.Sizde bu problemi yaşayan varmı?Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı

Merhabalar.2004 C MAX Sahibiyim.Soğuk havalarda direksiyonda tutukluk oluyor.Biraz kullandıktan sonra normale dönüyor.Daha sanayiye gitmedim.Sizde bu problemi yaşayan varmı?Şimdiden teşekkürler

Geçmiş olsun. Kronik sayılabilecek bir problem. Bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
ALİ ERHAN ŞEN

Merhabalar. Aracım 2005 c max giha benzinli modeli. Geçenlerde direksiyonu sağa ve sola çevirdiğimde küt küt ses geliyordu, özel servise götürdüğümde amartisörün üzerinde bulunan bilyenin değişmesi gerektiğini söylediler,  değiştirdiler, bu değişimden sonra aracın direksiyonu hissedilir derecede sertleşmeye başladı, geri götürdüm bi sıkıntı yok dediler, hidrolik yağını falan kontrol ettiler ama o sertlik halen geçmiş değil ve araç rolantide çalışırken direksiyonu sağa sola çevirdiğimde sanki gaz vermişim gibi devir ibresi kıpırdıyor ve haşırtı gibi ses çıkarıyor, bu sorunla karşılaşan oldumu daha önce yardımlarınız ve bilginiz için şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Murat BALIK

Merhaba trabzonda bu sorunla karşılaşan ve çözen oldu mu? Hangi ustayı önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Barış TEMİZEL

merhaba arkadaşlar. bende 2004 c max i bu yaz aldım. sıcak havalarda sıkıntı yoktu. havalar soğuyunca bu aralar sizlşerin bahsettiği geçici sertlik sorunu yaşamaya başladım. eski sahibiyle görüştüm sende bu sorun varmıydı diye. adam demesin mi bunlarda kronik bu sorun. ben 3 senedir böyle kullanıyorum. kışın yağıyor soğukta yazın yapmıyor diye. E dedim insan söyler alırken de ona göre alırdık ama nerde öyle dürüst insan. neyse uzatmayım fazla. konu baya eskiymiş ama tekrar canladırmak istedim. samsun da yaşıyorum ve pek fazla başka yerlere çıkamıyorum. bir çok arkadaş direksiyon yağını değiştirin önce demiş ama orjinal koyun demiş. kimileri atf 320 koymuş. kimisi de bu arabalarda değişmemesi gereken tek yağ demiş :) açıkçası ne yapsam bilemedim. güncel bilgi ve tecrübeler varsa paylaşırsanız sevinirim.. selamlar.. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Barış TEMİZEL

herhalde kimse net bir bilgiye sahip değil. sorunu olan arkadaşlar yaptırdıktan sonra foruma uğrama gereği hissetmemiş olsa gerek :) ben hala böyle kullanıyorum. hiç bir usta da düzgün birşey söylemiyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Barış TEMİZEL
Barış TEMİZEL yazdı:

merhaba arkadaşlar. bende 2004 c max i bu yaz aldım. sıcak havalarda sıkıntı yoktu. havalar soğuyunca bu aralar sizlşerin bahsettiği geçici sertlik sorunu yaşamaya başladım. eski sahibiyle görüştüm sende bu sorun varmıydı diye. adam demesin mi bunlarda kronik bu sorun. ben 3 senedir böyle kullanıyorum. kışın yağıyor soğukta yazın yapmıyor diye. E dedim insan söyler alırken de ona göre alırdık ama nerde öyle dürüst insan. neyse uzatmayım fazla. konu baya eskiymiş ama tekrar canladırmak istedim. samsun da yaşıyorum ve pek fazla başka yerlere çıkamıyorum. bir çok arkadaş direksiyon yağını değiştirin önce demiş ama orjinal koyun demiş. kimileri atf 320 koymuş. kimisi de bu arabalarda değişmemesi gereken tek yağ demiş :) açıkçası ne yapsam bilemedim. güncel bilgi ve tecrübeler varsa paylaşırsanız sevinirim.. selamlar.. 

tekrar merhaba herkese. dün bu direksiyon sorunumu çok basit bir şekilde çözdük. Sorun tamamen simsiyah olan özelliğini yitirmiş olan hid. dir. yağındaymış. yağı serviste komple boşalttık. iyice pompadanda tamamen boşalmasını bekledik hareket ettirdik direksiyonu. sonrasında başka bir yağ ekleyerek kalan tortuları da o yağla temizledik. onu da boşalttık. en sonrasında mobil atf 71141 yağı ekleyerek tamamladık. (toplam=130TL) şimdi direksiyon tüy gibi hafifledi ve soğuk havalarda olan sertleşme sorunu tamamen yok oldu. bu tarz direksiyon problemi yaşayanlar hiç düşünmeden ilk önce yağı değiştirsinler. illa ki farkı olacaktır. Bu arada samsunda yaşıyorum. burada bir çok insan ustalara güvenmiyor ama ben çok iyi bir usta buldum ve sürekli ona gidiyorum. özel ford servisi gülsan sanayi de ergenler özel ford servisi Kadir Usta. Samsunda yaşayanlar gözü kapalı bu insana gidebilir. hem gereksiz parça masrafı çıkarmıyor  hemde kaliteli işçiliği var. dürüst bir insan. Selamlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Diğer konuya da yazmıştım, yanlış bir bilgi yada uygulama var. Benzinli araçlarda bu yağ olur ama tdci focus 2 ve C-Max 1 lerde elektrik destekli direksiyon var ve yağ deposu sağ far altında yağı da şeffaf, şanzıman yağı değil yani. @Çağlar Bayurusta özellikle bildirmişti bir konuda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...