İçeriğe Yönlendir

C-Max Direksiyon Problemi

Ferhat Genç

Recommended Posts

Ferhat Genç

selim kardes benimde 2004 model tdci ghia arabam var.bende ayni problemi yasiyorum .,her sabah arabanin direksiyonu takiliyor, sanki birsey tutuyor gibi oluyor 10 km gibi gittigimde direksiyonun takilmasi kayboluyor.bu durumu her sabah soguklarda yapiyor yazin sicakken yapmadi.Almanyada yasiyorum ve bu arabanin üretildigi fabrikada calisiyorum.servisler burada cok pahali onun icin arabanin hangi parcasini deyistirmeye baslayacagimi bilmiyorum.fabrikadaki ustalara sordum böyle bir sorunla karsilasmadillarini söylüyorlar.eger siz arabanizi yaptirdiysaniz lütfen paylasin ................veya fikri olanda yazarsa memnun olurum.....lütfen yardim..........................................

önemli bir sorun değil. istanbulda sanayide 300-400 tl ye tamir ediyorlar. benimki de sadece soğuk havalarda bazen yapıyor. bu yaz hiç yapmadı.

Yorum bağlantısı
Selim Türker

selim kardes benimde 2004 model tdci ghia arabam var.bende ayni problemi yasiyorum .,her sabah arabanin direksiyonu takiliyor, sanki birsey tutuyor gibi oluyor 10 km gibi gittigimde direksiyonun takilmasi kayboluyor.bu durumu her sabah soguklarda yapiyor yazin sicakken yapmadi.Almanyada yasiyorum ve bu arabanin üretildigi fabrikada calisiyorum.servisler burada cok pahali onun icin arabanin hangi parcasini deyistirmeye baslayacagimi bilmiyorum.fabrikadaki ustalara sordum böyle bir sorunla karsilasmadillarini söylüyorlar.eger siz arabanizi yaptirdiysaniz lütfen paylasin ................veya fikri olanda yazarsa memnun olurum.....lütfen yardim..........................................

Soğuklar başladı, direksiyon 4 gündür tekrar takılıyor. Dediğiniz gibi 10 km gidince kesiyor.Çok ustaya baktırdım. Çoğu direksiyon pompası dedi. Ama direksiyon pompası da az bir para değil. Birde direksiyon pompası yağlamayı yapmaz ise sadece 2 noktada takılmaz. Bence sorun direksiyon kutusunda (steering rack) yabancı sitelerde bu şekilde aratırsanız bulabilirsiniz. Ben hafta sonu direksiyon kutusu tamiri yapan tornacılar var onlara götürmeyi planlıyorum. Sanki kutunun içindeki bir kaç dişlide sıkışma oluyor. Akslarda, aks kafalarında, mafsallarda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Eğer benim dediğim doğru ise pompaya para vermemiş olacağım. Değilse zararım olacak. Eğer yaptırırsam mutlaka bilgi vereceğim. Saygılar.    

Yorum bağlantısı
Selim Türker

Arkadaşlar merhaba. Haftasonu şaşmaz sanayide tornacı menderes ustaya gittim. Çok servis gezdiğimi hepsinin pompada arıza olduğunu söylediklerini söyledim. Belirtilri ve ne zaman arızayı verdiğini anlattım. Direksiyon kutusunda olabileceğini söyledim. Hiç bakmadan arızanın kutuda olduğunu söyledi. Ama kutuyu açınca yüzde yúz bilebileceklerini söyledi. Kutuyu söktüler ve arızanın kutuda olduğunu söylediler. Yarım gün sürdü işlem. Sökme takma ve revizyon için 300 lira aldılar. Bu arada 20 liraya da yağ aldım. Sorunum tamamen çözüldü. Direksiyon kuş gibi oldu. Boştan yere bana parça değiştiren ve teklif eden ustalara da yazzıklar olsun diyorum. Gittiğim yer çok ilgilendi 1 sene de garanti verdiler. Bu arada bu sorun fordlarda kronikmiş. Sorunum çözüldü yardım eden herkese teşekkürler.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Bunu ne çok duymaya başladım.. ; "bu sorun fordlarda kroniktir!!!"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Tdcı c-max ve focusların direksiyonları elektrik destekli. Hatta araç menüsünden direksiyon sertliğinin de ayarlanması lazım. Sorun kronik olsa tüm focus sahiplerinin bu şikayeti olması lazım. Ancak elektrik destekli direksiyonlarda aslında işin ağır kısmını elektrik motoru yaparken, direksiyon kutusuna çok fazla yük binmemesi lazım mantıken. Ben bu soruna neden olarak bir olasılık; daha çok elektrik desteğiyle kolayca sağa sola döndürülen direksiyonların sona yaslanarak araca manevra yaptırılması olduğunu düşünüyorum. Tüy gibi direksiyonlar serçe parmağıyla dönerken daha çok manevra yapacağı düşünülerek direksiyon yanlış kullanılıyor ve keçeler sürekli zorlanıyor. Bugüne kadar her aracımda direksiyonu sona yaslamamaya dikkat ettim. Yaslandığı anda bir miktar ters yönde kontra vermeye çalıştım.

Neyse ki sizin probleminiz çözülmüş. Elektrik desteğinde sorun olsa bu kadar ucuz maliyetlerle atlatamayabilirdiniz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Arkadaşlar merhaba. Haftasonu şaşmaz sanayide tornacı menderes ustaya gittim. Çok servis gezdiğimi hepsinin pompada arıza olduğunu söylediklerini söyledim. Belirtilri ve ne zaman arızayı verdiğini anlattım. Direksiyon kutusunda olabileceğini söyledim. Hiç bakmadan arızanın kutuda olduğunu söyledi. Ama kutuyu açınca yüzde yúz bilebileceklerini söyledi. Kutuyu söktüler ve arızanın kutuda olduğunu söylediler. Yarım gün sürdü işlem. Sökme takma ve revizyon için 300 lira aldılar. Bu arada 20 liraya da yağ aldım. Sorunum tamamen çözüldü. Direksiyon kuş gibi oldu. Boştan yere bana parça değiştiren ve teklif eden ustalara da yazzıklar olsun diyorum. Gittiğim yer çok ilgilendi 1 sene de garanti verdiler. Bu arada bu sorun fordlarda kronikmiş. Sorunum çözüldü yardım eden herkese teşekkürler.

Gözünüz aydın Selim Bey.

Yorum bağlantısı
Selim Türker

Direksiyon sorununun kronik olduğunu menderes torna söyledi. Bize çok geliyor dedi. Diğer illerden de kargo ile kutuların geldiğini gördüm. Aracıma ait direksiyon pompası bilgisayara bağlayınca hala arızalı gözüküyor. Ama pompa çalışıyor. Bunu bir usta da söylemişti. Bazı parçalar bilgisayardan arızalı gözüküyor ama parçalar çalışıyormuş. Çoğu zaman boştan yere parça değiştiriliyormuş. Şuan çok güzel çalışıyor. Evren beyin söylediğini usta da söyledi direksiyonu sona dayama diye. Neyse ki sorunum çözüldü. 

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Ben de henüz bu sorun tekrarlamadı. İstanbul'da havalar son zamanlarda 20 derece civarlarında. Daha da soğuyunca tekrarlaması lazım. Bakalım göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Direksiyon hidroliğini değiştirin,pompanın vızıltısının azaldığını ve direksiyonun rahatladığını görün.5 yaş ve üzeri araçlarda hidroliğin akışkanlığını yitirdiğini düşünüyorum.Pompa, kolestorolü yüksek hidroliği basmakta zorlanıyor tıpkı kalp gibi..   Mobil atf 320 kullanılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmetcan Yiğit

Abiler aynı sorun bizim arabada da var. Ama şöyle bir sıkıntısı var sadece ilk çalıştırdığım anda sertlik var. Ayrıca yazları böyle olmuyor ama kışları her sabah direksiyon sert oluyor

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Sanırım kışın soğukta akü'nün hafiften su koymasıyla alakalı. Zaten şu far sensörünün arabayı çalıştırmadan yakması akünün ömrünü bitiriyor. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Sanırım kışın soğukta akü'nün hafiften su koymasıyla alakalı. Zaten şu far sensörünün arabayı çalıştırmadan yakması akünün ömrünü bitiriyor. :)

+1

+ Ampüllerin ömrünü..  ;)

Abiler aynı sorun bizim arabada da var. Ama şöyle bir sıkıntısı var sadece ilk çalıştırdığım anda sertlik var. Ayrıca yazları böyle olmuyor ama kışları her sabah direksiyon sert oluyor

+Hidrolik ömrü bitmiş olabilir.. Bir değiştir.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

+1

+ Ampüllerin ömrünü..  ;)

+Hidrolik ömrü bitmiş olabilir.. Bir değiştir.

Olabilir hiç bir fikrim yok bu arıza ile 150.000KM yol yaptık şuana kadar birşey olmadı :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Olabilir hiç bir fikrim yok bu arıza ile 150.000KM yol yaptık şuana kadar birşey olmadı :D

Benimki de arada bir tam sağ/ sol yapınca, aniden ters yöne çevirmeye çalışırken sanki biri asılıyor gibi sert oluyor. Ben bile zorlanıyorum çevirirken. Sadece park ederken sıkıntı yaratıyor, sürüşte sorun olmuyor. Gidip göstermek lazım anlayan ustasına. Sende İzmir desin ve tek yer Ustaeller... Mutlaka götürüp baktır.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Benimki de arada bir tam sağ/ sol yapınca, aniden ters yöne çevirmeye çalışırken sanki biri asılıyor gibi sert oluyor. Ben bile zorlanıyorum çevirirken. Sadece park ederken sıkıntı yaratıyor, sürüşte sorun olmuyor. Gidip göstermek lazım anlayan ustasına. Sende İzmir desin ve tek yer Ustaeller... Mutlaka götürüp baktır.

Ustaeller kapandı diye biliyorum ondan Ford Prestij servise götürdük. Ustalar ilk önce 330.000KM bakımını yaptı sonra motordan takozu değiştirdi yan sanayi aldık 100TL ye işçilikle birlikte 140TL ye geldi. Sonra rot balansa götürdük rot balansta balans ayarı yapıldı iyi güzel ama rotlar olmadı bayağı kötüymüş tutmaz dedi.

Bana bir liste verdi:  Sağ ve Sol Salıncak - Sol Rotkolu - Virajdemiri Askı. Rotları - Arka Virajdemiri Askı Rotları.

iki yere sordum orjinal ne kadara olur diye 600-800 arası dediler. Yan sanayide birisi 260 diğeri ise 350 dedi ama bayramdan sonra olacak sanırım

Ayrıcada tanıdıktan sigeçlerin kapaklarını aldım çalmış bazı arkadaşlar ne yapacaklarsa artık :D :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Ustaeller kapandı diye biliyorum ondan Ford Prestij servise götürdük. Ustalar ilk önce 330.000KM bakımını yaptı sonra motordan takozu değiştirdi yan sanayi aldık 100TL ye işçilikle birlikte 140TL ye geldi. Sonra rot balansa götürdük rot balansta balans ayarı yapıldı iyi güzel ama rotlar olmadı bayağı kötüymüş tutmaz dedi.

Bana bir liste verdi:  Sağ ve Sol Salıncak - Sol Rotkolu - Virajdemiri Askı. Rotları - Arka Virajdemiri Askı Rotları.

iki yere sordum orjinal ne kadara olur diye 600-800 arası dediler. Yan sanayide birisi 260 diğeri ise 350 dedi ama bayramdan sonra olacak sanırım

Ayrıcada tanıdıktan sigeçlerin kapaklarını aldım çalmış bazı arkadaşlar ne yapacaklarsa artık :D :D

Ustaeller kapanmadı Ahmetcan, sadece isim değiştirdi sanırım. Forumda aratırsan bulursun. Açıkta .... bıraksan çalacaklar artık. Benimde sibop kapaklarını yemişler  :i-ih:

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Ustaeller kapanmadı Ahmetcan, sadece isim değiştirdi sanırım. Forumda aratırsan bulursun. Açıkta .... bıraksan çalacaklar artık. Benimde sibop kapaklarını yemişler  :i-ih:

Benim bildiğim usta eller isim değiştirmedi. Sadece dükkanın yeri değişti diye biliyorum.

Ustaeller dükkanın yerini değiştirmiş onu öğrendim :)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Misafir

Merhabalar,

Bu sabah işe geç kalmam ve öğlen köfte yeme isteğim sebebi ile araba ile geldim fabrikaya.. Önceden bahsetmiştim, sadece park manevralarında sertleşme (sanki biri tutup bırakıyor gibi) oluyor diye. Çoktandır uzun yolda kullanmadığımdan detaylı fark edememişim. Sabah yaklaşık 100-110 km ile sağ şeritten giderken bir minibüs ü sollama girişimimde direksiyonu sola çevirdim, 1 mm gibi dönme eğilimi gösterdi sonra biri tuttu sanki direksiyonu. Bu arada solluyorum tam minibüsün yanındayım. Direksiyonu toplama isteğimde yine kastı kendini. Sonra aniden boşaldı ve neredeyse minibüse çarpıyordum.. Çok tırstım sabah sabah. Bugün öğleden sonra sanayiye gideceğim. Önemli bir problem bence. %100 çözüm bulan varmı acaba?

Ferhat Bey selamlar,

Selim Bey sorununu çözüp forumdan ayrılmış sanırım. Siz ne alemdesiniz? Bir şey yaptınız mı? Son durum hakkında bilgi verir misiniz?

...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Direksiyon milinin pedal birleşimindeki vida bi yere takılmamıştır sanırım..

Direksiyon hidroliği ve pompa ne alemde...ustaya gittiğinde mekanik inceleme öncesi arıza kodlarını okut ,direksiyon kutusuna bulaşmadan kurtarılır mı bakmak lazım

Yorum bağlantısı
Misafir

Direksiyon milinin pedal birleşimindeki vida bi yere takılmamıştır sanırım..

Direksiyon hidroliği ve pompa ne alemde...ustaya gittiğinde mekanik inceleme öncesi arıza kodlarını okut ,direksiyon kutusuna bulaşmadan kurtarılır mı bakmak lazım

Fabrikaya geldiğimde ilk olarak paspas vs takılma yapabilecek yerlere kendim baktım. Herhangi birşey yok. Zaten o tip bir takılma olmadığını çok kolay anlıyorsunuz tutukluk yaptığında.. Tutukluk yapması sorun değilde, aniden boşalması, 60-70 km üzeri hızlarda savrulma yaptırıyor.. 1-2 ay önce hanım kaldırıma çıkmış. Davlumbaz bir parça kırılmış filan. İlk aklıma gelen yürürde bir yer mi zarar gördü oldu. Önce detaylı incelettirip sonra kutuma gideceğim  :biggrin: Teşekkürler abicim..

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Merhabalar,

Bu sabah işe geç kalmam ve öğlen köfte yeme isteğim sebebi ile araba ile geldim fabrikaya.. Önceden bahsetmiştim, sadece park manevralarında sertleşme (sanki biri tutup bırakıyor gibi) oluyor diye. Çoktandır uzun yolda kullanmadığımdan detaylı fark edememişim. Sabah yaklaşık 100-110 km ile sağ şeritten giderken bir minibüs ü sollama girişimimde direksiyonu sola çevirdim, 1 mm gibi dönme eğilimi gösterdi sonra biri tuttu sanki direksiyonu. Bu arada solluyorum tam minibüsün yanındayım. Direksiyonu toplama isteğimde yine kastı kendini. Sonra aniden boşaldı ve neredeyse minibüse çarpıyordum.. Çok tırstım sabah sabah. Bugün öğleden sonra sanayiye gideceğim. Önemli bir problem bence. %100 çözüm bulan varmı acaba?

Kerem bu sorunu bir arkadaşımız çözmüştü hatırlıyorum ama forumdan ayrılmış galiba, yazdıklarını göremedim konuda. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Kerem bu sorunu bir arkadaşımız çözmüştü hatırlıyorum ama forumdan ayrılmış galiba, yazdıklarını göremedim konuda.

Bende rastlayamadım abicim. Bugün öğleden sonra sanayiye gittim, önce rot balansçıya gidip komple ön takıma, rotlara filan bakıldı. Boşluk yada problem yok. Sonra direksiyon pompası motoru tamir eden yere gittim. "Abi kronik bunlar, kesin kutu" dediler. Çok tamir etmişler. Ortalama tamir maliyeti + rot/balans vs toplamda 350-400 tl bulur dendi. "İnşallah çok ilerlememiştir, yoksa kutunun değişimi gerekir, oda yaklaşık 2.000 tl yi bulur" dediler. Tırstım.. İşlem en az 3-4 saat süreceği için haftaya cumartesi sabahtan randevu aldım. Gelişmeler haftaya burada :)
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Bende rastlayamadım abicim. Bugün öğleden sonra sanayiye gittim, önce rot balansçıya gidip komple ön takıma, rotlara filan bakıldı. Boşluk yada problem yok. Sonra direksiyon pompası motoru tamir eden yere gittim. "Abi kronik bunlar, kesin kutu" dediler. Çok tamir etmişler. Ortalama tamir maliyeti + rot/balans vs toplamda 350-400 tl bulur dendi. "İnşallah çok ilerlememiştir, yoksa kutunun değişimi gerekir, oda yaklaşık 2.000 tl yi bulur" dediler. Tırstım.. İşlem en az 3-4 saat süreceği için haftaya cumartesi sabahtan randevu aldım. Gelişmeler haftaya burada :)

İnşallah çok masraf çıkmaz..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Kerem çok geçmiş olsun, soğuk havalarda yaklaşık 300-400 metrede, benim arabada'da, direksiyonu hafif sol yapınca bir takılma oluyor sonra geçiyor. zaten stabilize yollarda azda olsa tıkırtı yapıyordu. Osman ustalar direksiyon kutusundan olduğunu tespit ettiler. yakın zamanda gidip revize ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kerem çok geçmiş olsun, soğuk havalarda yaklaşık 300-400 metrede, benim arabada'da, direksiyonu hafif sol yapınca bir takılma oluyor sonra geçiyor. zaten stabilize yollarda azda olsa tıkırtı yapıyordu. Osman ustalar direksiyon kutusundan olduğunu tespit ettiler. yakın zamanda gidip revize ettireceğim.

Sağol abicim. Aslında diyorum orayamı gitsem? Ne dersin?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...