İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobili Fiat Yapacak.

Ali Elöver

Recommended Posts

Ali Elöver

Ülkede bir şey üretiliyor yada üretilecek olması çok güzel bir gelişme ama bazı tepkiler, alaylar söz konusu.

Fiat'a karşı alay hep var :) Benim eski aracım Fiat T-Jet turbo benzinli motoru ile burdaki tüm fordların alayını boy boy farkla tokatladı, genede tüü kaka dandik, yok motoru patlar, yok tekeri çıkar yok esp'si çalışmaz vs vs vs... Ama bu arada onlarda Ford bozuldu arıza yaptı, dip gaz giden taş gibi T-Jet motoru en ufak problem bile yapmadı ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Fiat'a karşı alay hep var :) Benim eski aracım Fiat T-Jet turbo benzinli motoru ile burdaki tüm fordların alayını boy boy farkla tokatladı, genede tüü kaka dandik, yok motoru patlar, yok tekeri çıkar yok esp'si çalışmaz vs vs vs... Ama bu arada onlarda Ford bozuldu arıza yaptı, dip gaz giden taş gibi T-Jet motoru en ufak problem bile yapmadı ;)

Fiat'a karşı haksız bir alay var evet ama nedense hep derece alan motorlar üretiyorlar :)

Ayrıca T-jet e gerek bile yok 1.6 marea çoğu akranını ezer.

tarihinde İlkay Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Fiat motor teknolojisinde yekten tüm piyasanın bir adım önünde. Bunu herkes bilmeli zaten. O motoru zeytin tenekesine koyunca ama... :p

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Alalım verelim ekonomiye can verelim diyorsun yani abi? :) 1.3 Mjet motor olsun bari de,parça sıkıntısı çekmesin millet.

2014 Doğan SLX'in fren balatasını ararken albea diye de aratacaz nasıl olsa. :)

Tasarım konusunda çok çok çok kıymetli cevherler var Türkiye'de. Eğer kafayı kullanırlarsa,tasarım adına Audiye rakip olabilecek tasarımcı çok.

Yürüyen,şasi vs de zaten hali hazırda sorunları görülmüş şeyler olacak. Gerisi işçilik ve kullanılacak malzeme kalitesine kalıyor. O konuda da zaafları olacağı açık.

Aynen ama ben Doğan S 4x4 2.0lt 136ps doblo motorunu tercih ederim ;)

Nasıl vw golf e o kadar para veren kişiler ucuz diye skodan dan mal alıyorrsa mantık aynı :) Özel şasi yaparlar tüm hükümet makam aracı olarak kullanır. İskender arıboğanın bir yazısı vardı adam ülke liderlerini incelemiş hepsi kendi ülkesinin arabasını kullanıyor

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Fiat motor teknolojisinde yekten tüm piyasanın bir adım önünde. Bunu herkes bilmeli zaten. O motoru zeytin tenekesine koyunca ama... :p

Ahh ahh satmasaydım keşke de senin takana 20 boy fark atıp park edip bir şişe su alıp gene gelip tokatlasaydım görürdün :p

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

abi bu kadar yanlı olma. Ben içindeydim arabanın tüm güvenlik paketleri bozulduğu zaman ???? Lütfen gerçeklerden yana olalım mondeo mk2 tokatı yapıştırmadımı göztepe parkın da. Tamam fiati öv ama FORD a laf yok :D

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Alfa Romeo damı :)

Cihan hocam pardon arkadasınıza yazmışsınız araya girdim.

Kusura bakmayın.

tarihinde İlkay Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Ahh ahh satmasaydım keşke de senin takana 20 boy fark atıp park edip bir şişe su alıp gene gelip tokatlasaydım görürdün :p

Senin canın sağ olsun abi. Tokatlanmış kadar oldum. :) Benim araba piyasadakilere gitmeyi bırakalı 15 sene olacak yakında. :D

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Aynen ama ben Doğan S 4x4 2.0lt 136ps doblo motorunu tercih ederim ;)

Hehehe, daha da almam 1600cc turbo diyorsun, eee aklın yolu bir FIAT

Onu çiplersin aman aman ne gider, Focusu bile tokatlar.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yapsınlar ucuz olsun düzgün olsun millet binsin arabaya en azından kredilendirmede falan kolaylık sağlasalar.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Yok İlkay bey,ben Ali abiye takılıyorum. Yoksa teneke punto,ha bu forumun içinden geçti,bi tek v6 mondeoya kafa tutamadı. :) tuttu da,olmadı. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

abi bu kadar yanlı olma. Ben içindeydim arabanın tüm güvenlik paketleri bozulduğu zaman ???? Lütfen gerçeklerden yana olalım mondeo mk2 tokatı yapıştırmadımı göztepe parkın da. Tamam fiati öv ama FORD a laf yok :D

LED ışık yüzünden arıza lambası yaktı, onu çıkardık bir daha sorun etmedi garibim. Takmamak lazım canbus'lı arabaya ıvır zıvır.

Evet 2500 cc V6 Ford Mondeo 170 Bg ile 1400cc GP kalktı ve 120 ye kadar GP basto tokatı Mondeo'ya, ben zaten geçer demiştim ama 140-150den sonra. Ama V6 130'da geçti normal o kadar

Ford'a laf yok yazık ne GP den yemediği tokat kalmadı ne de Opel'den :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mevzu toplama toplamama değil.

Mevzu amaç cidden yerli bir marka sahibi olmak mı, yoksa miyadı dolmuş araçları yerli diye kakalamak mı?

Hatırlarsanız, Doğan'a tempra motoru koyup SLX diye satmışlardı zamanında.

Şimdi de Multijet motor koyup satmaları gibi birşey olmaz inşallah.

Bizden çıkan Şahinleri afrika ülkesina kaktırdılar diye hatırlıyorum

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Senin canın sağ olsun abi. Tokatlanmış kadar oldum. :) Benim araba piyasadakilere gitmeyi bırakalı 15 sene olacak yakında. :D

Ahh ahh hala aklımda T-Jet, bu kadar keyifli araba olduğunu satınca anladım, 1100 kg 150 Bg turbo benzinli, ş.içi için ideal bir arabaydı.

Darısı başına ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Cihan hocam pardon arkadasınıza yazmışsınız araya girdim.

Kusura bakmayın.

Malesef öle. Adam gibi araba yapınca işler değişiyor.

1.4tjet punto da 0-100km 8.8sn iken

1.4tjet giulietta da 0-100km 9.4sn oluyor ;)

Hatta Ali abi birazdan gaza gelir maseratti felan da fiatın ferrari de diyecek :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Mevzu toplama toplamama değil.

Mevzu amaç cidden yerli bir marka sahibi olmak mı, yoksa miyadı dolmuş araçları yerli diye kakalamak mı?

Hatırlarsanız, Doğan'a tempra motoru koyup SLX diye satmışlardı zamanında.

Şimdi de Multijet motor koyup satmaları gibi birşey olmaz inşallah.

Abi Türkiye pazarındaki koca koca kurtlar emin ol,sana bana ürettirmezler öyle yerli oto. Anca bu kadar olur işte. O da yeter napalım. :)

Şu an bu tiple dizel motorlu klimalı,2 havayastıklı bir araç çıksa sıfır km fiyatı da 19-20bin civarında olsa,iç piyasanın altını üstüne getirir.Millet doydu,yemez artık felan diye düşünebilirsiniz. I ıh. Daha satar bu araba. Emin olun. :)

tofas.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Mevzu toplama toplamama değil. Mevzu amaç cidden yerli bir marka sahibi olmak mı, yoksa miyadı dolmuş araçları yerli diye kakalamak mı? Hatırlarsanız, Doğan'a tempra motoru koyup SLX diye satmışlardı zamanında. Şimdi de Multijet motor koyup satmaları gibi birşey olmaz inşallah.

İlk etapta o olacak zaten, Albea platformunda ama ondan daha yeni tipli filo tarzı bir araç olacak.Benve Linea kadar kalitesi de olmayacak.

Heralde ilk günden bir VW Golf veya Ford Focus olamayacağını tüm cihan biliyor. İlerleyen yıllarda da olmayacak ama inşallah bir Accent, bir City olur, tüm dünyada olmsada bazı poazarlarda satılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

LED ışık yüzünden arıza lambası yaktı, onu çıkardık bir daha sorun etmedi garibim. Takmamak lazım canbus'lı arabaya ıvır zıvır.

Evet 2500 cc V6 Ford Mondeo 170 Bg ile 1400cc GP kalktı ve 120 ye kadar GP basto tokatı Mondeo'ya, ben zaten geçer demiştim ama 140-150den sonra. Ama V6 130'da geçti normal o kadar

Ford'a laf yok yazık ne GP den yemediği tokat kalmadı ne de Opel'den :D

Aynı LED Focus a takılınca ne oldu acaba ? 100km de mondeo koydu tokatı 20 kişi şahidiz forum olarak o geceye hemde LPG de hemde 190bin km deki araç hemde hiç cc yapılmamış bakımsız 1. vites dişlisi arızalı araç

Yorum bağlantısı
Misafir

Hatta Ali abi birazdan gaza gelir maseratti felan da fiatın ferrari de diyecek :D

Ağırlık farkı evet.

Bu arada sanırım fiat ın tek sorunlu motoru 2.0 20 v ler. Hatta tam alacakken vazgeçirttiler. Sakın bulaşma diye. Söyleyen de fiat servisi. Devamında mondeo aldım. Özet olarak Fiat ın motorlarına güveniyorum.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

İlk etapta o olacak zaten, Albea platformunda ama ondan daha yeni tipli filo tarzı bir araç olacak.Benve Linea kadar kalitesi de olmayacak.

Heralde ilk günden bir VW Golf veya Ford Focus olamayacağını tüm cihan biliyor. İlerleyen yıllarda da olmayacak ama inşallah bir Accent, bir City olur, tüm dünyada olmsada bazı poazarlarda satılır.

+140hp

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Yok İlkay bey,ben Ali abiye takılıyorum. Yoksa teneke punto,ha bu forumun içinden geçti,bi tek v6 mondeoya kafa tutamadı. :) tuttu da,olmadı. :p

hehehe, o kadarı da yeter, Ford bırakmadım paralamadık, V6 da 140'da geçsin bi zahmet 1400 cc GP'yi ;)

Şu an bu tiple dizel motorlu klimalı,2 havayastıklı bir araç çıksa sıfır km fiyatı da 19-20bin civarında olsa,iç piyasanın altını üstüne getirir.Millet doydu,yemez artık felan diye düşünebilirsiniz. I ıh. Daha satar bu araba. Emin olun. :)tofas.jpg

Hey maşallah Şahan'a bak... Tüm kalitesizliğine, performans fakirliğine bomboş donanımlı olmasına rağmen hala güzel namussuz...

Aynı LED Focus a takılınca ne oldu acaba ? 100km de mondeo koydu tokatı 20 kişi şahidiz forum olarak o geceye hemde LPG de hemde 190bin km deki araç hemde hiç cc yapılmamış bakımsız 1. vites dişlisi arızalı araç

Ya bu konu 200 kere konuşuldu, 2 kere T-jet 2 kere V6 geçti diye. daha neyi karalıyorsun anlamıyorum :)

Sen onu bunu boşver 2000cc Mondeon ile T-jet'ten kağıthane tünelinde yediğin 5 araba boyu farkı anlat , hemde 4 denemenin dördünde de :D

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Geldim gari, bu arada Ferrari'de FIAT, Maserati'de FIAT :D

Adam gibi araba olmakla ne alaksı var Süha Çakmaktaş, birisi b sınıfı araç birisi C sınıfı Premium araç, illa ki kalite ve ağrılık farkı olacak...

İşin gücün çamur at izi kalsın :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu işin atası...

Anadol Ford'un desteğiyle üretildi

Türkiye'ninseri üretilen ilk otomobil markası Anadol'un arkasında da Ford Motor Company vardı. Otosan fabrikasında 1966'da üretimine başlanan Anadol'un motoru Ford'dan alındı. Aynı tarihlerde Ford desteğiyle üretime başlayan Hyundai, montaj üretimle başladığı otomotiv yolculuğunda kendi markasını yaratırken, Türkiye tersini yaptı. Kendi markasını bırakıp, lisanslı üretime geçti.

Zamanında çomak sokmasalardı çoktaan işi bitirmiştik, her işte olduğu gibi bundada inşallah çok geç kalmamışızdır inşallah, diyeyim bari.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ya ben anlatamıyorum, ya da anlaşılmıyor. Yahu kalitesinden falan söz etmiyorum ben.

Avrupanın marka çöplüğü mü olacağız. İşleri biten modeli yerli diye bize satmaya devam mı edecekler.

Sen anlatamıyorsun :p Şu an ki TR'nin araç parkına bak, kaç tane araba 3 yaş üstü ???

Asıl çöplük şu anki durum, bu tarz bir yerli araba hem emisyonu azaltır hemde TR araç parkını uygun fiyatıyla yenller.

İlla ki en iyisi olmayacak sonuçta ekonomik araba. Mercedes ile de yapabilir ortaklık ama Mercedes parasına yerli araba kimse almaz.

Bu arada Albea avrupanın arabası oömadı ki hiç ? Güney Amerika vs vs 3 dünya ülkeleri için yapılmış ekonomik sınıf araba. Hintli Tata ındica (fiat lisanslı motor mjet ve powertrain şanzınamlı) burda satılırken bizim markamız altında fiat motorlu arabaya binsek daha iyi olmaz mı ?

Sayın tenekeöver, merak ediyorum acaba Ford ile ortak üretilseydi ne derdin. :biggrin:

Fiat deyince üşüştün hemen, toz kondurmuyorsun. Ortağını da çağır da tam olsun. :biggrin:

Ford ile ortak üretilseydi ahanda battı derdim. Çünkü Ford parasına kimse yerli araba almaz ama Fiat parasına yerli araba satılır. Zaten Fiat'ın yerli imajı var ve parasına göre kabul edilebilir araçlar satıyorlar.

Toz kondurmam Fiat'a değil, aynı tepkim Renault olsaydı da olurdu, baknız Dacia Logan...Aynı felsefe nin ürünü bir araba, yerli Türk malı arabada 3-5 aynısı olacak. Nerde ortağım Onur Bakır dur öm atayım iyi hatırlattım :D

Ahmet abi zamanla oda olur ama en basta cok kaliteli,ustun donanimli birsey beklememek gerek bence :)

Yok olmaz, Ahmet Paşa'ma ilk anda Audi kalitesinde, BMW sürüşü stilli, Merdeses sağlamlığında araba yapman lazım ki beğensin hazret.

Ahmet delirtmek için yapıyorsun beni değil mi :D:fiuw:

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Yok yok ben anlatamadım derdimi.

Gel kartepeye orda anlaşırız biz seninle ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...