İçeriğe Yönlendir

Tl Nin Yeni Simgesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Emre Cetin

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Kötü. diğer adaylara baktım hepsi arap alfabesi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hiç beğenmedim. El ile yazması çok kötü. Bu zamanda az çok eli para tutan birinin bile $ ı çizmesi çok kolayken, bunun o altına kayan yayı çok zor olacaktır...

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Bukadar tasarımcının olduğu bir yerde bencede daha güzel yaratıcı birşeyler çıkabilirdi sanki .

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Euro dan çakma gibi olmuş.Hiç beğenmedim.'' T '' nin üst çizgileri yerinde ( t nin dik çizgisinin ortasında değil) olsaymış daha iyi olurmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Cıks olmamış.O ne öyle uzakdoğu yazı karakteri gibi.eskiden karete filmlerinin başlangıcında olurdu böyle şeyler

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Türk lirası (TL) yazısına bağlı olmadan özgün bir işaret olsaymış iyi olurdu sanki

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

zaten T ve L harflerinin yukarıdan aşağı kaydırarak altalta yazılması ile mevcut bir uygulama var idi. Bence problem. UNICODE karakter setine felan da girmesi sorun. Ayrıca biz AB ye girmeyi planlamıyor muyuz? Turistler euro ile karıştırırlar.

ilk 10 adayın yarısı arap yarısı yen taklidi. Çok üzüldüm aslında. çıka çıka (aslında başka şey gelecek buraya ama!) bu mu çıktı. derler.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Ben beğendim, gayet hoş... şöyle elle yazmayı denedim, euro dolar kadar kolay olmasada çok zor değil...

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya
(düzenlendi)

Her derdimiz bittide para simgemiz kaldı. Tüm paralar değişeceğine göre iyi bir masraf yapılacak, birilerin ihaleye ihtiyacı oldu herhal.

tarihinde İbrahim Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

t harfi küçük.

Yelkenliye benziyor.

TL iki kelimelik bir kavram. Tek sembolde iki şey olması lazım ama asıl olanın Lira olması lazım. o da gemi gibi olmuş.

Bindik bi gemiye gidiyoz kıyamete gibi :)

Arap kültüründe bilirsiniz mezarlık yoktur. Günlük yaşanır. Eski çöpe atılır. Tarihi eser felan dinlemezler, kültürel miraz d yoktur. Bunun etkisini biraz gözlemliyoruz. herşeyi sat değerlendir, paraya çevir, yık yenile. nereye?

Üstelik bu amblemin içinde içerden içerden euro özentisi var ki bu da acizlik ifadesi. Heykelleri yıkacak kadar sanattan anlayan yönetim acaba bunu kabul edecek mi? neyse hayırlısı olsun.

Tüm yeni adliyeler, tüm belediye binaları dikkat edin medreseye benziyor. :)

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

¨¨

Hehe, bizim forum tanımadı TL simgesini, ya da tcmb düzgün program yazamadı :D

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Euro çakması... Hoş olmamış. Simge şartmı TL yazsın işte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Paralar zaten düzenli olarak yenilenir. Basımını da TCMB yapar. Önemli olan para değil devletin o paranın arkasında durmasıdır. 800 milyar dolarlık ekonomi, 30-40 milyar dolarlık emisyon ile çok rahat yürür.

Bizim paralar sanırım almanya'da basılıyordu. Emin değilim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Banknot matbaamız var. Hatta çevre ülkelerden bile basım ihalesi alıyoruz.

O zaman kağıtla ilgili bir durum hatırladığım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bizim paralar sanırım almanya'da basılıyordu. Emin değilim.

Cumhuriyet dönemi'ndeydi o. Yani ilk dönemlerinde. İngilizler, Amerikalılar basardı. Şimdi kendimiz basıyoruz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Paralar zaten düzenli olarak yenilenir. Basımını da TCMB yapar. Önemli olan para değil devletin o paranın arkasında durmasıdır. 800 milyar dolarlık ekonomi, 30-40 milyar dolarlık emisyon ile çok rahat yürür.

Benim dediğime bakmayın siz. Ama yürürlükteki paraların yeni simgeleri ile değiştirilmesi muhakkak bir rant sağlayacaktır. Ufak hesaplar boşverin söylediğimi.

Ama bizim ülke olarak bu simgeye şuan ihtiyacımız var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O zaman kağıtla ilgili bir durum hatırladığım.

Kağıdı da biz içeriden alıyoruz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İthal etmek isterse sadece kendisi edebilir. Zira değerli kağıt olduğundan denetime tabi tutulmalı. Yurtiçinde alımı yine kendisi yapıyor.

Mesela, bir çok içki şişesinde de marka kağıtlarının banknot kağıdı olduğunu biliyor muydunuz :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Mesele araba ingilize benzemesi benzememesi değil... arap alfabesine benzemesi bir eleştiri konusuysa (ki şahsi fikrim kaligrafi,hat konusunda arap milletleri batılılardan daha becerikliler) Cocacola nın simgesinin tüm dünyaca kabulune dikkat çekmekte yarar var...

Bence asıl konuşulması gereken hızla Türkiye'de sonra dünyada bu simgeyi bir marka haline nasıl getirilebilir olmalı... Ben perakende satış noktamızda, yarın fiyat etiketlerine simgeyi eklemeyi düşünüyorum mesela... zaman kaybetmemeli...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...