İçeriğe Yönlendir

Tl Nin Yeni Simgesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Emre Cetin

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Yelkenli meselesini onlar da düşünmüş meğer:

" Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor" dedi."

Mesele araba ingilize benzemesi benzememesi değil... arap alfabesine benzemesi bir eleştiri konusuysa (ki şahsi fikrim kaligrafi,hat konusunda arap milletleri batılılardan daha becerikliler) Cocacola nın simgesinin tüm dünyaca kabulune dikkat çekmekte yarar var...

Bence asıl konuşulması gereken hızla Türkiye'de sonra dünyada bu simgeyi bir marka haline nasıl getirilebilir olmalı... Ben perakende satış noktamızda, yarın fiyat etiketlerine simgeyi eklemeyi düşünüyorum mesela... zaman kaybetmemeli...

Hocam araplar hiçbir konuda becerikli değil çalışkan da değil, değildi de. Türkler ve İranlıları ise bilemem onlar farklı.

Buradaki sorun, dini motivasyon etkisi ile hatalı bir biçimde kültürel olarak arap kültürüne öykünme problemidir. Bu bilinçaltından olur. Siz Diğer aday tasarımları gördünüz mü de konuşuyorsunuz?

http://galeri.habert...gisi-olsun/1/12

mesela biri:34dee7c0ed7e91e812b45000055a05df_k.jpg

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir fıkra var anlatayım: (yarım olabilir)

"Japanese attitude for work: "If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it."

Arabic attitude for work: "Wallahi if one can do it, let him do it. If no one can do it, ya-habibi how can i do it ?"

"

yabancı siteden alınmıştır:

http://www.qatarliving.com/node/2176409

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Siz Diğer aday tasarımları gördünüz mü de konuşuyorsunuz?

Gördümde konuşuyorum hocam :) velev ki görmesem konuşmak suçmu kızıyorsunuz... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Heee mesele hilal meselesi ise duralım Mehmet hocam.

Bayrağımızda da kültürümüzde de hilal var.

Bizim hilal yana bakar. :)

Gördümde konuşuyorum hocam :) velev ki görmesem konuşmak suçmu kızıyorsunuz... :D

Kızdığım yok yahu.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Heee mesele hilal meselesi ise duralım Mehmet hocam.

Bayrağımızda da kültürümüzde de hilal var.

Aslında tarafsız gözle bakınca hilal hoş durmuşta, maalesef siyasi sıkıntıları olabilir bu ülkede :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ben diyorum ki hilal olsun yanında da yıldız :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Klavyede nasıl yazacağız ?

tcmb.gov.tr sitesinde tüm işletim sistemleri için yamalar yayınlanmış (ancak ben henüz indiremedim, muhtemelen yoğunluktan)

Klavye tuş kombinasyonu;

Alt Gr + T olacakmış... Bu kombinasyonun uluslararası geçerliliği için başvurular yapılmış sanıyorum...

Bu arada;

Alt Gr + E : €

Alt Gr + 4 : $

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tuş değil unicode içine sokulması felan lazım.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bence asıl konuşulması gereken hızla Türkiye'de sonra dünyada bu simgeyi bir marka haline nasıl getirilebilir olmalı...

Bu yaklaşım gerçekten iyi olur efenim. Seçilmiş seçilmiştir yarışma olmuş bilmem ne olmuş o tarafa bakmış bu tarafa bakmış. Mühim olan bunu dış ülkelere empoze edebilmek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şu anda evropadaki klavyelerde yen yok. Ama capon klavyelerde var. Bizim kendi klavyelerimizde olur. Unicode içine sokmak kolay.

Bi dakka şimdi bu sembol japonca da bir anlama geliyor mu? Çakma mı yani bu?

Bu yaklaşım gerçekten iyi olur efenim. Seçilmiş seçilmiştir yarışma olmuş bilmem ne olmuş o tarafa bakmış bu tarafa bakmış. Mühim olan bunu dış ülkelere empoze edebilmek.

Elbette iyi olur. Aslında Türkiyenin imajı kötü sayılmaz. İyi. Ancak yabancı ülkelere giden insanların arasında dolandırıcı üçkağıtçı fazla olduğundan Türk dedin mi illallah diyorlar bazı yerlerde. Tabi daha çok dedirtenleri de var. Ama mesela Türk Cumhuriyetlerinde çok fena tecrübeler oldu. Devrim sonrası o kadar çok dolandırmışlar ki bizimkiler adamları. Şimdi Türk'ten kaçıyorlar Türkler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Klavye bence de sorun değil. Unicode a girmesi için girişimler düzgün yapılsın, 8859, 1254 kargaşası olmasın yeter.

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

"Türk Lirası'nın simgesinde şimdiye kadar bulunan mesajlar: RTE, haç işareti, çıpa, olta, çift bıçaklı Gilette, çatı anteni, TL ve Tülay Lale"

Alıntıdır.

:D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kurulumu yaptım ama yemedi..

Kadıncağız parafını dünyaya giydirdi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Kusura bakmayın; .ok gibi olmuş. Zaten bozukluklar avroya benzetilmişti. Şimdi de simgesini benzetmeye çalışmışlar. Sanki simge şartmış gibi. "Onların var, bizim de olsun." mantığı. Sen önce Türk Lirasının itibarını geri kazandır da sonra uğraş simgeyle falan.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
(düzenlendi)

Beğenmedim , ne gerek vardıki :unknw:

tarihinde Ali Gürsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Kurulum Bilgisi:

Yapmış olduğunuz kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına "TCMB" isimli bir klasör yaratmıştır. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan "TLSimgeKisayol.exe" programı yer almaktadır.

Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, "AbakuTLSymSans" yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabilirsiniz.

Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak "Çıkış" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Hilalli olan çizimde hilal bayrağımızdaki gibi sağa baksa zaten Euro'nun logosundan farkı kalmıyor. Dünyada benim gördüğüm tutan iki sembol var. USD ve Sterlin. Bunların klavyelerde rakam tuşlarına konumlanmış olması da bunun göstergesi. Para simgeleri, el yazımlarında çok fazla kullanılmaz zaten. Daha çok resmi yazışmalarda ve fiyat ilan panolarında matbaa veya benzer teknolojiler marifeti ile yazılır. Simgenin Türk vatandaşları için kabul göreceği aşikar. Fakat dünyada tanıtımı paramızın ticaretteki akreditesi ile ilgili.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hilalli olan çizimde hilal bayrağımızdaki gibi sağa baksa zaten Euro'nun logosundan farkı kalmıyor. Dünyada benim gördüğüm tutan iki sembol var. USD ve Sterlin. Bunların klavyelerde rakam tuşlarına konumlanmış olması da bunun göstergesi. Para simgeleri, el yazımlarında çok fazla kullanılmaz zaten. Daha çok resmi yazışmalarda ve fiyat ilan panolarında matbaa veya benzer teknolojiler marifeti ile yazılır. Simgenin Türk vatandaşları için kabul göreceği aşikar. Fakat dünyada tanıtımı paramızın ticaretteki akreditesi ile ilgili.

Saygılarımla.

Evren, yine doğru konuşmuşsun.

Yahu zaten iki harf ile (TL) gösterilebilen bir para için bu uğraş niye? Bu kadar çok boş işlerle uğraşan da olmadıydı ha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Aslında konuyu şöyle toparlayabiliriz: Simgenin ne önemi var, önemli olan miktarı ! :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ALT GR T seçilince standart sembol haç işareti. Font printerde bulunmayınca felan direkman haç çıkacak.

Yorum bağlantısı
Emre Cetin
(düzenlendi)

Bunlarda elenen simgeler . Sag alttaki hoşuma gitti benim .

tarihinde Emre Cetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...