İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Caner Kardeşseven
Yakıt fiyatlarının sabit olduğu bir ülkede düşüncende mantıklısın..

Ancak, bizim ülkemizde 3 ay sonra, yukardaki açıkladığın tüketim verileri bir şey ifade etmemeye başlayacaktır..

Valla benim için aslında yakıtın miktarı çok da önemli değil. 40 kuruşda yakabilir. biraz ağlarım sizlanırım ama çok da geri bırakmaz beni. benim için arabanın sağlamlığı daha önemli.

Ben aracıma yeri geliyor 400 kg mal yükleyip bu yükle 500 km yol yapıyorum. Yakarsa yaksın. ama eğer orasından burasında bozulursa işte o zaman yanıyorum . Çünkü benim için hedefe varmak çok önemli. nasıl vardığımın hemen hemen bir önemi yok. kaç litre yaktı hesaplamam. işin maliyetine bakar ona göre de malımı satarım. ama gidemezsem mal satamam, kalırım öyle..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tokat
bence yanlışınız var benim araç şehir içi 17 kuruş yakıyor.aracınızda bir problem olabilir.

Hüseyin Bey,

En son ne zaman ölçüm yaptınız hangi tarihte 17 kuruş olması mümkün değil arkadaşların da yazdıklarından sonra bir sorun olduğunu düşünmüyorum herkes öyle söylüyor ama maalesef yanlış bence yeniden deneyin gerçeği göreceksiniz..

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

aracım şehir içi 100 km 5,2 tl yaktı. boğazına kadar doldurudum 730 km yol yaptım sonra gene boğazına kadar doldurdum 37 lt aldı . 730 un içinde bir köprü cinnet geçirmek üzere olduğum macera dahil di .ortalama km de 175-180 kr yakıyorum

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

158TL ye doldurdum depoyu. 45 Litre Eurodizel.

Çeyrek depodan azcık fazla kaldı şuan yaptığım yol 670KM şehir içi. Sanırım bir depo ile 800-850km menzili yakalayacağım.

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Dilsiz
Herkese merhabalar,

Fiesta'mı alalı bir kaç ay oluyor, dizel az yakıyor diye bütün fikrimi Fiesta 2006 1.4 dizelden yana kullandım.

Almadan evvel bana söylenen şehiriçi 16 - 17 kuruş yakar deniliyordu.

Geçenler de depo fulleyerek deneme yaptım ama şok oldum adeta km de şehir içi 23 kuruş yaktı bu hesap milimetrik arkadaşlar hata yok ve tüm kurallara ( devirli kullanmak, aşırı hızdan kaçınmak, vs. gibi ) uyarak kullandığımı düşünüyorum ama zannediyorum ilk defa dizel bir araç kullandığım için bilmediğim bir şeyler var sanki yoksa bu yakıt çok fazla ben benzinli 1.6 araçta 30 - 35 kuruşu tutturuyorum zaten,dizelin ne anlamı kaldı ki dedim kendi kendime..

Sizin araçlarınızın yakıt performansı nedir?

Umarım atladığım bir şey vardır..

Herkese Teşekkürler,

hocam doğrudur.bende mazotu 3.7 tl den aldım hesabıma göre 21 kuruş civarı yaktım.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Bizim fiesta 2011 1.4 tdci 2200km de şehir içi sakin kullanımda 5.4lt bi depo ile rahat 750km yi görüyor Hüseyin hocam

Yorum bağlantısı
Mustafa Tokat
158TL ye doldurdum depoyu. 45 Litre Eurodizel.

Çeyrek depodan azcık fazla kaldı şuan yaptığım yol 670KM şehir içi. Sanırım bir depo ile 800-850km menzili yakalayacağım.

Sayın Mert Yeldan Bey,

Ölçümü hangi tarihte yaptınız çok merak ettim doğrusu ya da sizin şehiriçi dediğiniz trafik ışıksız, düz yol herhalde kabaca ölçtüm 18 kuruş yakıyıor km de dediğiniz rakamı yaksın bizim şehiriçi trafikte benim arabayı üstünüze yıkıyım bu kadar diyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)
Sayın Mert Yeldan Bey,

Ölçümü hangi tarihte yaptınız çok merak ettim doğrusu ya da sizin şehiriçi dediğiniz trafik ışıksız, düz yol herhalde kabaca ölçtüm 18 kuruş yakıyıor km de dediğiniz rakamı yaksın bizim şehiriçi trafikte benim arabayı üstünüze yıkıyım bu kadar diyorum.

Saygılar,

Adana'da kullanıyorum. Yakıt ışığım yeni yandı şuan 778 km oldu depoyu fullediğimde.

Yakıt aldığımda Euro Dizel 3,58-56 filandı tam hatırlamıyorum.

Güzergahlarım ne ışıksız ne düz yol. Aksine 200-300metrede ışığın olduğu sıkışık trafiğin oldu yer. Ve ilk defa dizel araç sahibiyim. Bu arada profilden belki görmemişsinizdir diye hatırlatayım aracım Fiesta değil Vw Polo.

Dün akşam eve geldiğimde çektim.

5687201304_8857a08c54_z.jpg

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
Genel:

1. Depoya konan yakıt sizindir, kimseye ait değildir, 3x50 TL ile 1x150 TL lik yakıt almak aynı şeydir

2. Bir hesabı yaparken ne tüketiliyorsa o cinsten yapılır, petrolün fiyatı her hafta/ay/yıl değişir.

3. Hız sabitleyicilerin çalışma mantığı yüzünden tüketimi artırır.

4. Her yol/sürücü/kullanılmış motorun tüketimi farklıdır

5. 1-3 TL yakıyor ibareleri sadece karışıklık yaratır o kadar.

Ben Çağlar Bayur beyin bu yazısı bana başka bir yerlerde okuduğum bir yazıyı hatırlattı..

Ekonomik araç kullanımla ilgili .

Şimdi diyorlar ki, deponuzda az mazot varsa, özellikle de çokaz varsa, daha fazla harcarsınız ..

Neye göre tam dolu veya yarı doluya göre...

Şİmdi 3 defa 50 liralık almakla, tek seferde 150 Tl lik almak aynı olmaz diyorlar.

ben kendi kullanışıma bakıyorumda, gerçekten haklı olabilirim. özellikle depom doluyken sanki ibre daha yavaş düşüyor gibi.

Psikolojik mi? yanlış mı algılıyorum? Bunu gerçekten bilmek isterdim.

Yorum bağlantısı
Necati Dur
(düzenlendi)

34 küsür litre Mazot aldım. tam 125 TL. Menzilim 535 km görünüyor. ben genelde menzildeki göstereni yapıyorum 5-10 km değişiyor. (Tamamen şehir içi) benim fiesta ne kadar yakmış oluyor ?

yanlış hesaplamadıysam 6.3 Litre

Şehir içi normal mi

tarihinde Necati Dur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolga Toykoç

2008 1.4 tdci Comfort, aldığım günden beri 1 depo (40lt) ile şehir içinde (Florya - Taksim arası sabah akşam sahilden) 700km yol gidiyorum. Eğer çok agresif kullanır, kalkışlarda çok gaz yedirirsem 600-650km'ye kadar düşüyor. Bu da 100 kilometrede ortalama 5,7 lt eder.

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
34 küsür litre Mazot aldım. tam 125 TL. Menzilim 535 km görünüyor. ben genelde menzildeki göstereni yapıyorum 5-10 km değişiyor. (Tamamen şehir içi) benim fiesta ne kadar yakmış oluyor ?

yanlış hesaplamadıysam 6.3 Litre

Şehir içi normal mi

Necati Bey, Bence şehir içinde çok dur kalk vs yapıyorsunuz yada biraz kaçırmışsınız ayarı diyorum.

Hani Ordu'yu da bilirim, o kadar da büyük bir yerleşimi olan yer değildir, izmire kıyasla.

Şehir içinde benimki 20 kuruşu geçmez . Bilmiyorum belki yazın olunca hava sıcaklığı sebebiyle artar ama ?

İsterseniz, Teknik bilgisi olan arkadaşlara bir soruverin. kullanıcı olarak 23 kuruşu fazla buldum.

Yorum bağlantısı
Tolga Toykoç

Aynı araçla, şehirler arası yolda, 4 kişi + bagajlar + yol boyunca klima açıkken bir depo ile 800 km. gördüm.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Depo boş iken araçlar her daim az yakar, dolu ikende çok yakar. Değişmez kuraldır ve tüm araçlarda aynıdır. Nasılmı ?

İbre dibe dayanınca korkarsın yolda kalmaya az basarsın gaza,

İbre tavanda olunca rahatsın basarsın gaza...

Yorum bağlantısı
Necati Dur
Necati Bey, Bence şehir içinde çok dur kalk vs yapıyorsunuz yada biraz kaçırmışsınız ayarı diyorum.

Hani Ordu'yu da bilirim, o kadar da büyük bir yerleşimi olan yer değildir, izmire kıyasla.

Şehir içinde benimki 20 kuruşu geçmez . Bilmiyorum belki yazın olunca hava sıcaklığı sebebiyle artar ama ?

İsterseniz, Teknik bilgisi olan arkadaşlara bir soruverin. kullanıcı olarak 23 kuruşu fazla buldum.

Cevap için Teşekkürler. Sakin bir kullanıcı değilim yalnız. Ne kadar dikkat etsemde ani hızlanıyorum. 2 km gidip geliyorum hergün. bunların etkisinin olduğunu düşünüyorum. çoğunlukla motoru ısıtmaya çalışyorum ama bazen çalıştırdığım gibi hareket ettiğimde oluyor malesef

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

motorun ısınmasını bekleyene kadar sakince giderseniz 2-3 km yolu zaten kat edersiniz ve yıkt tüketimi pek etkilenmez

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
Cevap için Teşekkürler. Sakin bir kullanıcı değilim yalnız. Ne kadar dikkat etsemde ani hızlanıyorum. 2 km gidip geliyorum hergün. bunların etkisinin olduğunu düşünüyorum. çoğunlukla motoru ısıtmaya çalışyorum ama bazen çalıştırdığım gibi hareket ettiğimde oluyor malesef

Necati Bey,

sabah 7 de yatağınıza tekme atsam uyandırsam, hemen üstünüzü giyinseniz ve daha 2 lokma ekmek yemeden al eline kazmayı kaz şurayı 10- 15 dakika desem ve bun her sabah yapsam...

Sonrada size yarım saat 1 saat mola versem...

Molanın , istirahatin bir kıymeti olurmu?

Ani kalkışlar , ani hızlanmalarda arabaya yapılan budur aslında.

Ne kadar yıpratıcı !

Bir de, Dizel yakıt, biraz geç patlar . Benzinli Değilki hemen tepki versin.

Yorum bağlantısı
Necati Dur
Necati Bey,

sabah 7 de yatağınıza tekme atsam uyandırsam, hemen üstünüzü giyinseniz ve daha 2 lokma ekmek yemeden al eline kazmayı kaz şurayı 10- 15 dakika desem ve bun her sabah yapsam...

Sonrada size yarım saat 1 saat mola versem...

Molanın , istirahatin bir kıymeti olurmu?

Ani kalkışlar , ani hızlanmalarda arabaya yapılan budur aslında.

Ne kadar yıpratıcı !

Bir de, Dizel yakıt, biraz geç patlar . Benzinli Değilki hemen tepki versin.

İlginiz için Teşekkürler

Bu sefer sakin kullanacağım. hatta 200 km uzun şehirlerarası yolum var bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Adana'da kullanıyorum. Yakıt ışığım yeni yandı şuan 778 km oldu depoyu fullediğimde.

Güzergahlarım ne ışıksız ne düz yol. Aksine 200-300metrede ışığın olduğu sıkışık trafiğin oldu yer. Ve ilk defa dizel araç sahibiyim. Bu arada profilden belki görmemişsinizdir diye hatırlatayım aracım Fiesta değil Vw Polo.

1Depo ile 850km bide şehir içi süper tüketim gerçekten uzun yolda 100km ile gitsen rahat 1000km yi gecer :D

Yorum bağlantısı
Haluk Bilgin

Depo da az mazot olması ile çok mazot olması arasındaki fark bildiğim kadarı ile ; Enjektörlerden yanma odasına beslenmeyen fazla yakıtın depoya geri dönmesidir. Depoda az yakıt olduğunda geri dönen yakıt sıcak olduğu için depodaki yakıtıda ısıtıyor. Sıcak yakıt hem enjektörlere zarar veriyor hem de yanma verimi düşüyor diye biliyorum. Yanlışlık varsa arkadaşlar düzeltirler...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tokat

Mert Bey,

Valla keşke bende mi Polo alsaydım demeye başladım daha şimdiden bir de fiesta az yakar diyorlardı o yüzden ısrarcı oldum yoksa ben hayatta Ford almazdım ama yakıt ortada ben de ilk defa dizel kullanıcısıyım önce buna bağladım sonra burada konu açınca baktım ortalama herkeste aynı olunca demekki dedim bana söyleyenler hep palavra atmış :p sizde öyle yazınca mümkün değil dedim çünkü bütün sürüş tekniklerini uygularım, bir de yaz mevsiminide deneyeceğim yoksa satarım ben bu aracı..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Polo ile Fiesta'nın yakıt tüketim değerleri %99 aynı.

Polo biraz daha büyük yakıt deposuna sahip olduğu için bir depoda yaklaşık 100 km daha fazla menzile sahip.

Kullanılabilir yakıt deposu hacmi 40 litre. Oda çok zorlandığında 40 litre yakıt aldırılabiliyor. Genelde depoyu tam dibe düşürmediğimiz için fullerken ortalama 36-37 litre yakıt alabiliyoruz. Polonun yakıt deposu fiestaya göre 5 litre daha fazla yakıt alarak, poloya yaklaşık 100 km fazla menzil kazandırmış oluyor.

Eski bir resim buldum. Fullediğimde sakin kullanım 725 km gibi bir şehir içi menzili vermiş. Depodaki yakıt miktarına göre Ortalama 5.4 litre/100km tüketime karşılık geliyor. Şehirler arası kullanımda menzil %20 artıyor. Yani tüketim %20 düşmüş oluyor.

pict0119n.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Polo ile Fiesta'nın yakıt tüketim değerleri %99 aynı.

Polo biraz daha büyük yakıt deposuna sahip olduğu için bir depoda yaklaşık 100 km daha fazla menzile sahip.

Kullanılabilir yakıt deposu hacmi 40 litre. Oda çok zorlandığında 40 litre yakıt aldırılabiliyor. Genelde depoyu tam dibe düşürmediğimiz için fullerken ortalama 36-37 litre yakıt alabiliyoruz. Polonun yakıt deposu fiestaya göre 5 litre daha fazla yakıt alarak, poloya yaklaşık 100 km fazla menzil kazandırmış oluyor.

Eski bir resim buldum. Fullediğimde sakin kullanım 725 km gibi bir şehir içi menzili vermiş. Depodaki yakıt miktarına göre Ortalama 5.4 litre/100km tüketime karşılık geliyor. Şehirler arası kullanımda menzil %20 artıyor. Yani tüketim %20 düşmüş oluyor.

pict0119n.jpg

Ayhan,

Bende hemen hemen aynı yakıyordur diye yazma gereği duydum bu konuya :bravo: . Yalnız bugün tekrar depoyu fulledim 44 küsür litre mazot aldım.

Bu arada sen hangi yakıtı kullanıyorsun?

Yorum bağlantısı
Necati Dur
(düzenlendi)

benim Fiesta harbiden fazla yakıyor. bugün 100 km şehirlerarası yol yaptım. 2000 devirin altına düşürmedim, 3000 devirin üstüne çıkmadım, ani hızlanmalar yapmadım. 95 km hızla gittim ortalama. 100 kmde çeyrek depo gitti :lol2: yarın baktırmayı düşünüyorum. arabam 107000'nde. mazot filtresi 1000 km önce değişti. hava filtresi 4000 km önce değişti. yağ değişimini serviste değiştirdim. Bildiğim kadarıyla eksiği yok. çok yakmasının sebepleri neler olabilir acaba.

tarihinde Necati Dur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...