İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Ayhan Şentürk
benim Fiesta harbiden fazla yakıyor. bugün 100 km şehirlerarası yol yaptım. 2000 devirin altına düşürmedim, 3000 devirin üstüne çıkmadım, ani hızlanmalar yapmadım. 95 km hızla gittim ortalama. 100 kmde çeyrek depo gitti :bravo: yarın baktırmayı düşünüyorum. arabam 107000'nde. mazot filtresi 1000 km önce değişti. hava filtresi 4000 km önce değişti. yağ değişimini serviste değiştirdim. Bildiğim kadarıyla eksiği yok. çok yakmasının sebepleri neler olabilir acaba.

Depoyu fullerken bazen pompa erken atıyor ve 1 çeyrekte 100-125 km arası gidiyor. Tam doldurulduğunda 150 km'yi çok rahat aşıyor. Pompa attıktan sonra baze 2 litre extra yakıt alabiliyor.

Şuna dikkat edin, şehir içi kullanımlarda yakıt göstergesi tam ortadayken 300 km civarı gösteriyorsa sorun yoktur. SOn çeyrekten yarıya kadar depo hızlı düşer, yarıdan aşağı indikce daha yavaş düşmeye başlar. Depo yarıya düştüğünde geçtiğiniz km'ye bakınca çok yakıyor gibi gözüküyor ama inat edip dibe düşüreyim dediğinizde dibe düşene kadar epey km geçersiniz. Bence depoyu fulleyip son çeyreğe kadar kullanıp tekrar fulleyip aldığı litreye göre hesap yapmak en doğrusu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan,

Bende hemen hemen aynı yakıyordur diye yazma gereği duydum bu konuya :bravo: . Yalnız bugün tekrar depoyu fulledim 44 küsür litre mazot aldım.

Bu arada sen hangi yakıtı kullanıyorsun?

Bu zamana kadar shell'den alıyordum ama son zamanlarda BP'yi deniyorum. Arabanın bakım zamanı gelmişti, o yüzden çok yaktığı içi BP'yi tam test edememiştim.

Şimdilik BP ultimate iyi gibi. Bakım zamanı gelmesine rağmen arabanın çekişi iyiydi ve sessiz ama menzil az gibi gelmişti. 22 nisanda arabaya bakım yapıldı. Birde menzile bakayım ama bakımdan sonra tüketimin düştüğünü farkettim. Çok fazla gezdim ve depo seviyesi yavaş düşüyor.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Ekim ayından beri tdci kullanıyorum şehir içi yakıt tüketiminde en önemli şeyin arabayı kullanım şeklimiz olduğunu söyleyebilirim, sakin araba kullanmakla agresif kullanmak arasında bir depoda 100 km civarı fark ediyor, bu arada agresiften kastım hızlı kullanmak değil; ışıklardan hızlı kalkmak, dur kalklarda ani hareket etmek, özellikle dip gaz yapmak ve bunu çok sık tekrarlamak yakıtın en büyük düşmanı.Ben daha önce çok da kasmadan 5.3-5,6 arası değerler yakaladığımı, az yakıt yakma denemesi yaparsam da 1.6 tdci 95 hp için fabrika katolok verisi olan 4.9 u İstanbul da olmasada daha trafiksiz bir şehirde yakalanabileceğini yazmıştım. Havalar biraz ısınınca gerçi 16 dereceleri bile henüz geçmedi ama bir deneme yapayım dedim .Son yakıt alışımda ayın 27 sinde 127 tl lik yakıtla pompayı attırdım, yol bilgisayarındaki bütün değerleri 0 ladım ;350 km yaptım ibre yarım deponun biraz üstünde yol bilgisayarı 390 km daha gideceğimi söylüyor ve İstanbul şehir içi yakıt tüketimi ortalamam 4.9 gözüküyor :) tabi birde reel olarak yakıt bittiğinde dolum yaptığımda ölçeceğim.Yalnız şu var İstanbul da bu kadar sakin kullanmak tam bir işkence :D

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit
Ekim ayından beri tdci kullanıyorum şehir içi yakıt tüketiminde en önemli şeyin arabayı kullanım şeklimiz olduğunu söyleyebilirim, sakin araba kullanmakla agresif kullanmak arasında bir depoda 100 km civarı fark ediyor,

Kesinlikle haklısınız. Bende geçen hesapladım acayip fark ediyor. Sakin kullanım daha iyi. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Levent Pamukçuoğlu

kesinlikle kullanım tarzıyla ilgili.ani kalkışlardan hızlanmalardan kaçınmak lazım.ben sakin kullanıyorum şehir içi tüketimim yol bilgisayarında yazanı söylüyorum 4.9 lt/100km

Yorum bağlantısı
Necati Dur

benim sorun enjektörlerde olabilirmiş. şu aralar böyle idare edeceğim artık

Yorum bağlantısı
Burak Gülcan

valla fıestadan daha az yakana bınmedım 2004 dızel kullanıyorum. ve sehır ıcı 180 kurus cıvarı yakıyor. devrınde 175 e kadar dusmustum ama ortalamam 190 yanı devırı gecırırsem. gayette memnunum. 230 yakan arkadasın aracında kesın sorun vardır.

Yorum bağlantısı
Arda Calak

bu gün en son ölçümümü yazıyorum..

kat edilen yol 510 km.

litre fiyatı 3540 tl

aldığım litre 27 lt.

bunun 130 km si şehir içi.

hesabima göre 1 km de 185 kuruş

1 litre ile 19 km.

00 km de 5.5 lt

binimki biraz fazlamı yakıyo ne..

YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
bu gün en son ölçümümü yazıyorum..

kat edilen yol 510 km.

litre fiyatı 3540 tl

aldığım litre 37 lt.

bunun 130 km si şehir içi.

hesabima göre 1 km de 185 kuruş

1 litre ile 19 km.

00 km de 5.5 lt

binimki biraz fazlamı yakıyo ne..

YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

Arda morelini bozmak istemem ama hesap hatası olduğunu düşünüyorum şöyle;

37 litre mazot 3,54litre fiyatından 130,98 lira yapıyor

130,98 lirayı 510km ye bölersek 257 kuruş çıkıyor

37 litreyi 510 km ye bölersek 0,0725 litre 1 km de 100km de 7,25litre yakmış oluyor

1 litre ile 13,77 km yapar

bu birde ş.dışı olunca acayip fazla yakıt sarfiyatı demek:(

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Vallahi clioymuş vs. hikaye, en az yakanlar PSA motorları bence, C1 ve Fiesta 1.4 tdci modelleri en az yakanlar, sakin kullanım ve full bakımlı fiesta çoook rahat 4 lt. ortalamayla gider kardeşim :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Göktuğ Bozkurt

2007 1.4 tdi kullanıcısıyım depomu tam fulledikten 200 km sonra tekrar bir fulleme yaptığımda 40 tl lik bir mazot alışım oldu, buda şehir içi kullanımda 200 krş, 100 km de ise 5.71 lt ediyor.

Yorum bağlantısı
Yasin Mehmet Özdemir
(düzenlendi)

son hesabıma göre şehir içinde 100 km de 6,17 lt yakıyor fazla geldi bana normalmi?

tarihinde Yasin Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arda Calak

yok arkadaş ben kışın kısa kullanımlarda motor soğukken 8 litreleri gördüm

Yorum bağlantısı
Gökhan Bindal
Herkese merhabalar,

Fiesta'mı alalı bir kaç ay oluyor, dizel az yakıyor diye bütün fikrimi Fiesta 2006 1.4 dizelden yana kullandım.

Almadan evvel bana söylenen şehiriçi 16 - 17 kuruş yakar deniliyordu.

Geçenler de depo fulleyerek deneme yaptım ama şok oldum adeta km de şehir içi 23 kuruş yaktı bu hesap milimetrik arkadaşlar hata yok ve tüm kurallara ( devirli kullanmak, aşırı hızdan kaçınmak, vs. gibi ) uyarak kullandığımı düşünüyorum ama zannediyorum ilk defa dizel bir araç kullandığım için bilmediğim bir şeyler var sanki yoksa bu yakıt çok fazla ben benzinli 1.6 araçta 30 - 35 kuruşu tutturuyorum zaten,dizelin ne anlamı kaldı ki dedim kendi kendime..

Sizin araçlarınızın yakıt performansı nedir?

Umarım atladığım bir şey vardır..

Herkese Teşekkürler,

bende 2004 model var 60bınde senın gıbı yakıyo hatta kısın kısa mesafede daha fazla yakıyor dızelın karı uzun yolda cıkıyor. yanı sehır ıcı gazlı arabalarla nerdeyse aynı

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
bende 2004 model var 60bınde senın gıbı yakıyo hatta kısın kısa mesafede daha fazla yakıyor dızelın karı uzun yolda cıkıyor. yanı sehır ıcı gazlı arabalarla nerdeyse aynı

Tabiki yol uzunsa ortalama yakıt tüketimi daha az oluyor ama yol kısaysada sakin kullanarak gaza çok abanmayarak kullanırsak özellikle kışın dizelden daha ekonomiği yok,mesajı yazan arkadaş tüm kurallara uydum devirli kullandım diyor, ama az yakmak istiyorsak devirli kullanmamak lazım,devirli kullanma gerekliliği eski dizellerde bir süre sonra kurum birikmemesi içindi, şu anda da pek güvenemediğimiz için eskisi kadar olmasada çok alt devirlerde atamıyoruz vitesi ama eskiye göre yakıtın daha iyi olduğu kesin.Benim arabada kısa mesafe kullandığımda yani ev iş arası 13 km yakıt ortalaması 5.3 işyerinden bir arkadaşımın mesafesi 80 km (biraz şehirler arası yol :) )yolunun yarıdan fazlası çevre yolu, 1.4 fiestası var yol bilgisayarını gördüm 4.6 :) gerçektende bir depoyla 800 km civarı yol yapıyor . Tabi ben iş ev dışında da iş gereği araba lazım oluyor +gezmelerim falan yaklaşık 2 depo alırken o sadece iş ev arası ayda 3 depoyu geçiyor o ayrı :) yani sonuçta yol uzuyor daha fazla yakıt alıyorsun,kısa mesafece kullananlar neden kızıyorlar anlamıyorum kullanacağımız yol kısaysa daha fazla yakabilir araç ama sonuçta daha az yakıt alırız.

Yorum bağlantısı
Cihat Uzun

benim hesaplamam da şehiriçi 5.2 lt. çıktı.yanlız pek şehirlerarası sayılmaz ama kastamonu karabük arası 110 km si şehirlerarası oldu.Şehir dışı kavramının anlamı belli hızda belli viteste sürüş olsa gerek..bide bi sorumvar yakıt alırken pompa attıktan sonra aldığı miktar her seferinde farklı olabilir ama her pompa normal olarak attığı anda aynı yerde mi atar..yoksa pompanın atışıda farklı olabilir mi? aklıma takıldı..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Uzun yol menzilim 930 km. yi bazen geçiyor, hızım 100 km/h civarı, testi 3 kez yaptım, Edremit-Ankara (Çubuk) tam 700 km. yakıt ortalamam 4.0 lt.

Fiesta 1.4 tdci ideal hızı 100 km/h hız ve devirde 2150-2250 gibi olacak, defalarca deneme 90 la gitmeme rağmen zorlanıyordum, bu motor maks verimi 100 le giderken uzun yolda yakalıyor, üstelik bagaj full. Depoyu full yaptığımda 39 lt. bir türlü geçemedim bunuda yazayım tam olsun. :p

Buda size bir örnek resim, yalnız bu resimde sabit 100 le gitmedim arada kısa süreli bastığımda olmuyor değildi :(

5751649311_4e56460645.jpg

Bu ikinci resimde ana km ye bakmayın, yolda BP istasyonu bulamadığımdan Shell den mecburen az yakıt (motor hiç memnun kalmadı)alıp BP bulana dek gidip depoyu ordan fulledim, pompa attıktan sonra küsüratı tamamlamak için azıcık daha yakıt kondu, abartıp gırtlağa kadar doldurmadım yani, şimdi bu resimde tüm filtreleri yenilenmiş, yağı Mobil Süper 3000 5-30 tam sentetikle değiştirilmiş, 10.000km önce Wurth katkı kullanılmış 1.4 tdci nin çeyrek depoda yaptığı yol, ultra bakım ve sürüş taktiğiyle daha az yaktıramadım, galiba bir sorun var (daha tam çeyrekte bile değil) :p

:rofl::)

5752193304_5ff50237a7.jpg

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kenan Kopuz

Arkadaşlar benim yaptığım ölçümlerden sonra sonuç soğuk havalarda kısa mesafe olarak 6- 6.3 litre sıcak havalarda 5.5 lt yakıyor.

Soğuk motorken çok kısa mesafe yapıyorsanız benim gibi yakıt çok farkediyor :unsure2:

Şehir içi 650 km hiç geçemedim.

Yorum bağlantısı
Arda Calak

ben kışın soğuk havalarda ş.içi 8 litreleri gördüm 100 km de.. ama uzun yolda 4 ila 4. 5 arası değişiyor.. tüketim çok farklı bişiy aslında kullanım , hava , yol şartları çok etkiliyo.. ali bey 902 km görüntüsü bile tüyler ürpertici .. ben onu 840 üstünde görmedim.. iyi km

Yorum bağlantısı
Göktuğ Bozkurt
Uzun yol menzilim 930 km. yi bazen geçiyor, hızım 100 km/h civarı, testi 3 kez yaptım, Edremit-Ankara (Çubuk) tam 700 km. yakıt ortalamam 4.0 lt.

Fiesta 1.4 tdci ideal hızı 100 km/h hız ve devirde 2150-2250 gibi olacak, defalarca deneme 90 la gitmeme rağmen zorlanıyordum, bu motor maks verimi 100 le giderken uzun yolda yakalıyor, üstelik bagaj full. Depoyu full yaptığımda 39 lt. bir türlü geçemedim bunuda yazayım tam olsun. :)

Buda size bir örnek resim, yalnız bu resimde sabit 100 le gitmedim arada kısa süreli bastığımda olmuyor değildi :fiuw:

5751649311_4e56460645.jpg

Bu ikinci resimde ana km ye bakmayın, yolda BP istasyonu bulamadığımdan Shell den mecburen az yakıt (motor hiç memnun kalmadı)alıp BP bulana dek gidip depoyu ordan fulledim, pompa attıktan sonra küsüratı tamamlamak için azıcık daha yakıt kondu, abartıp gırtlağa kadar doldurmadım yani, şimdi bu resimde tüm filtreleri yenilenmiş, yağı Mobil Süper 3000 5-30 tam sentetikle değiştirilmiş, 10.000km önce Wurth katkı kullanılmış 1.4 tdci nin çeyrek depoda yaptığı yol, ultra bakım ve sürüş taktiğiyle daha az yaktıramadım, galiba bir sorun var (daha tam çeyrekte bile değil) :)

:):(

5752193304_5ff50237a7.jpg

abi bu rakamlar inanılmaz, yani söyleyebilirim bilmiyorum ben bu değerlerin yanına yaklaşamıyorum ama dediğiniz gibi 100km/s ile sabitleyip bu denemeyi yapmadım umarım bir uzun yol serüveninde deneme şansına sahip olabilirim. ama gerçekten opet ve bp ve po arasındaki alınan yakıtın yaptığı km de ciddi bir fark varmı bunu merak ediyorum, saygılarımla...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
abi bu rakamlar inanılmaz, yani söyleyebilirim bilmiyorum ben bu değerlerin yanına yaklaşamıyorum ama dediğiniz gibi 100km/s ile sabitleyip bu denemeyi yapmadım umarım bir uzun yol serüveninde deneme şansına sahip olabilirim. ama gerçekten opet ve bp ve po arasındaki alınan yakıtın yaptığı km de ciddi bir fark varmı bunu merak ediyorum, saygılarımla...

Mazot alınan yerle gidilen yolun ilişkisinin olduğunu sanmıyorum.Aksini idda eden söylesin.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Mazot alınan yerle gidilen yolun ilişkisinin olduğunu sanmıyorum.Aksini idda eden söylesin.

İlişkis var,aynı markanın farklı istasyonları arasında fark oluyor,çünkü hepsi yakıtı geldiği gibi vermiyor içine katkı maddeleri koyuyorlar ve farklı markalarda da kullanılan katkı maddesine göre çekişte fark ve gidilen menzilde bariz değişimler oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...