İçeriğe Yönlendir

Kilometre Düşürme Olayı

Akif Özkan

Recommended Posts

Akif Özkan

Mayıs 2011 de dod'un Samsun bayisinden Focus hb tdci 128.000 km diye aldığım arabanın 2010 yılında 184.000 km bakımına girdiğini öğrendim.Bayii ile görüştüğümde 28250 tl ye aldığım arabayı şuan 24.250 tl ye geri alabileceklerini söylediler.Üstelik araca 2500 tl ye yakın arıza masrafı yapıldı.DOD dedik büyük firma dedik böyle oldu.Lanet olsun.

Sizlerden bu konuyla ilgili desteklerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Mahkeme yoluna başvurulabilir. Öncelikle tüketici heyetine bir uğrayın fikir almak açısından faydalı olacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

mayıs 2011 de dod'un samsun bayisinden focus hb tdci 128.000 km diye aldığım arabanın 2010 yılında 184.000 km bakımına girdiğini öğrendim.Bayi ile görüştüğümde 28250 tl ye aldığım arabayı şuan 24.250 tl ye geri alabileceklerini söylediler.Üstelik araca 2500 tl ye yakın arıza masrafı yapıldı.

DOD dedik büyük firma dedik böyle oldu.Lanet olsun...

Sizlerden bu konuyla ilgili desteklerinizi bekliyorum.

'İkinci elde güven' sloganından anladıkları bizimki ile aynı değil demek ki :angry: Geçmiş olsun.

Mahkeme yoluna başvurulabilir. Öncelikle tüketici heyetine bir uğrayın fikir almak açısından faydalı olacaktır.

+1

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Geçmiş olsun. Sözde büyük bir firma bile km'si düşürülmüş araba satıyorsa diğerleri neler yapıyordur acaba. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Bu kadar büyük bir firma bunu nasıl yapar ya :angry: demek ki bu konularda hiç kimseye güvenemeyeceğiz :angry: "İkinci elde güven" sloganıyla yola çıkıp insanları kandırmaya çalışıyorlar demek ki; ayıptır, günahtır ya, yapılan şeyler bu insanların yanına kar kalmamalı bence..öncelikle tüketici haklarına ve bence kesinlikle mahkeme yoluna gidilmeli.. :angry:

Saygılarımla.

Geçmiş olsun,km oynama olayı çok farklı bir olay o araba oraya öyle gelmiş olabilir,servise girdiğinden sonra düşürülürse kimse anlayamaz,aldığınız yer düşürmüş olsa böyle bir hata yapmazdı diye süşünüyorum,aracı alırken şu km diye bir evrak vs. düzenlemişlermiydi .

Haklısınız İbrahim Bey, ancak benim anlamadığım olay şu ki; yani bu adamlar kendilerine getirilen ikinci el aracın kilometresini, bakım geçmişini hiç mi sorgulamadan alıyorlar ve bunun üzerine de "İkinci elde güven" diye slogan kullanıyorlar ? :unknw:

Saygılarımla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.Büyük firmalar bunu yaptıktan sonra küçükler ne yapmasın..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

bence ayıplı mal kanunen geri verebilirsiniz önce bayiyle konuşun almazlar ise mahkemeye başvuracağınızı söyleyin ve ilgilenmezlerse bence tüketice mahkemsine davanızı açın derslerini alsınlar

Yorum bağlantısı
Murat Altındal

normal bir araba alırken arabayı expertize götürdüğünüzde, firma size kilometresinin düşürülüp düşürülmediği konusunda tesbit yapmadığını kağıtlarda yazar, km düşük olduğunu anlamak çok zor iştir, ancak sağlam bir usta arabanın motoruna, dişlilerine bakarak tahminde bulunur, bu demek değildir ki dod suçsuzdur, o kadar ikinci elde güven yazıyorlar, o zaman araştırsaymış arabanın geçmişini, kesinlikle bu işin arkasını bırakmayın....

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

En kurumsalı da olsa, galerici ve emlakçı milletine ısınamadım... ev de arabada bakıyosam sahibinden olmayanı araya aracı gireni elerim direkt...

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Bu olaylar özellikle son zamanlarda gerçekten can sıkıcı bir hal almaya başladı. :unsure2: Yani eğer bu büyük firmaların "güven (!)" anlayışı sizin anlattığınız olaydaki gibi işliyorsa burada ciddi manada bir sorun var demektir, çok yazık ya..Sizin olayınızda ustanızın km'si oynanmış diye yaptığı yorumu araç almak için araba pazarına giden ve aracı ilk defa görüp içini-dışını inceleyen sıradan bir alıcı bile yapabilir. Hatta ve hatta aracın kaç parçasının boyalı olduğunu, hangi parçasının değişmiş olduğunu bile uzaktan bakınca anlayabilen insanlar mevcut (meslekleri araç alım satımı olmamasına rağmen). Yani demek istediğim bu büyük firmalar eğer "güven" sloganıyla yola çıkıyorlarsa ve orada çalışıp bu konuyla ilgilenen kişiler kendilerini "uzman" olarak nitelendiriyorlarsa; bunlardan daha farklı bir şeyler yapmaları ve objektif dayanakları olması gerekir kanaatindeyim. Tüm bu sebeplerle böyle bir olayda sonuna kadar hakların aranması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Km olayına kanuni bir önlem gelmedikçe daha çok duyulacak böyle haberler.. Geçmiş olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Önlem alınacağı konuşulmuştu bir konuda onda ki gelişme ne durumda ki? Geçmiş olsun hakkınızı son noktasına kadar aramalısınız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

En kurumsalı da olsa, galerici ve emlakçı milletine ısınamadım... ev de arabada bakıyosam sahibinden olmayanı araya aracı gireni elerim direkt...

Tabii işini düzgün yapanları ayırmak gerek.Galerici ve emlakçılara ısınamamışsanız emin olun onlarda size ısınamamışlardır. :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Ekspertiz raporu ile aldığım Golf'ü satarken, almak isteyen vatandaş kendi özel vw servisine götürdü... baktılar servisin sahibi km ile oynanmış, tavan hariç boyalı, 30-40 bin sonra sıkıntı çıkarır gibi gülmeme sebep olacak yorumlar yaptı... Oysa öyle olmadığından o kadar emindim ki, ardından bakana satmama niyetiyle işyerinin kapısıından çıktım, ancak baktıran kişi araba servisin önünden hareket etmeden zorla pazarlığı bitirip aldı ve kapora verdi, aracıda 1 ay sonra teslim etmiştim :)

Bir aracı ya alan olur ya satan olur... aracı olmaz kardeşim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akif Özkan

İlk görüşmemde aracı bir yıl kullandığımı söylediler.Ne olur hocam 50.000 km binin dediler.Bu başlıkta tüm söylediklerimin arkasındayım.Telefon görüşmeleriyle sabittir.Aracın 2010 yılında 184.000 bakımına girdiğine göre şuan kaç km. de olduğunu bilemiyoruz...

Dod 101 nokta expertizi var. Dolayısıyla bunu referans gösterebilirim.Benim gücüme giden şey şu.Aracı alırken kendi sitelerindeki değer sorgulama bölümünde fiyat aralığında çıkarken, ve bunu referans gösterirlerken, şimdi 30.850 ile 34.000 lira çıkmasının referans alınamayacağını söylemeleri.

Bir avukatla görüştüm.Noterden durumu anlatan ihbarname çekip ve aracı notere teslim etmemi söyledi.

Döndüm dod'a. durum bu kadar net.Sizin sattığınız mal ayıplıken, sadece sonucu iki üç ay erteleyip fazladan mahkeme masrafları ödemeye ne gerek var? iki taraf içinde sıkıntı olacak bu durum...

Tekrar dönecekler bakalım ne söylenecek!

Ve şuan aracın gerçek kilometresini bilmediğim için trgierin durumu hakkında fikir yürütemiyorum.Dedem ameliyet oldu ve onu parasını ödediğim arabayla kardeşlerimin yanına(izmirden bursaya) götüremiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Tabii işini düzgün yapanları ayırmak gerek.Galerici ve emlakçılara ısınamamışsanız emin olun onlarda size ısınamamışlardır. :)

Bana henüz denk gelmediğinden olsa gerek ısınamıyor olmam... yalan yok ısınamıyorum, bana ısınamıyor olmaları onların bileceği iş...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Geçmiş olsun.

Alım satım esnasında ufak bir protokolle aracın tüm bilgileri kağıda dökülse hiç bir sorun kalmıyacak.

Benzer şey amcamların başına geldi.

Polo aldılar 2005 yada 2006'da. Temiz kazasız boyasız dediler. 101 nokta ekspertiz yapıyoruz biz dediler. Geçen yaz satarken arabanın yarısı boyalı çıktı.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Ya en azından araç muayenelerinde TUVTURK araç km lerini değiştirilemez bi şekilde kayıt altına alsa, sonradan gerekirse satın alanlar TUVTURK den öğrense... en azından 2 yılda bir km ler sabitlenmiş olur...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bana henüz denk gelmediğinden olsa gerek ısınamıyor olmam... yalan yok ısınamıyorum, bana ısınamıyor olmaları onların bileceği iş...

O zaman sıfır araç alırken de gidip fabrikadan alın.Aracınızı aldığınız yer netice de aracı bir işletmedir.Kar amacı gütmektedir.Sıfır alınan araçlarda da bir çok sıkıntılar yaşanmaktadır.Ama mecbur gidip yine bayilerden alınmaktadır.Siz hiç gördünüz mü aracın fabrika önünde satıldığını..İşini iyi ve kötü yapan aracı kurumlar elbette olacaktır.

Bir çok meslek zaten aracı olarak faaliyet göstermektedir.Eğer aracılar olmasa yediğiniz sebze,meyveden tutun içtiğiniz suya kadar bir çok hayati önem taşıyan ürüne ulaşamazsınız.Bunların hepsi üçkağıtçı,dalavereci diyemezsiniz..

Prensip olarak alışverişlerinizde aracıları kullanmıyor olabilirsiniz.Buna saygı duyarım ama mesleklere hakaret vari yaklaşımız hiç hoş değil..Bu meslekten evine alnının akıyla ekmek götüren bir çok insan var.Sap ve samanı birbirine lütfen karıştırmayalım.

Ben şimdi desem ki tüm sucuklarda eşek eti var..Hoş olur mu? Olmaz..Çünkü %100 dana deniliyorsa o şekilde üretim yapan,insan evladı kişilerin çalıştığı yerlerin de olduğunu biliyoruz.

Ya en azından araç muayenelerinde TUVTURK araç km lerini değiştirilemez bi şekilde kayıt altına alsa, sonradan gerekirse satın alanlar TUVTURK den öğrense... en azından 2 yılda bir km ler sabitlenmiş olur...

Zaten bu tip bir çalışma üzerinde çalışılıyor.Araç ruhsatlarına km ler işlenecek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Geçmiş olsun,km oynama olayı çok farklı bir olay o araba oraya öyle gelmiş olabilir,servise girdiğinden sonra düşürülürse kimse anlayamaz,aldığınız yer düşürmüş olsa böyle bir hata yapmazdı diye süşünüyorum,aracı alırken şu km diye bir evrak vs. düzenlemişlermiydi .

Dod'da servis kaydına bakan bir adam çıkmamış galiba.

O zaman sıfır araç alırken de gidip fabrikadan alın.Aracınızı aldığınız yer netice de aracı bir işletmedir.Kar amacı gütmektedir.Sıfır alınan araçlarda da bir çok sıkıntılar yaşanmaktadır.Ama mecbur gidip yine bayilerden alınmaktadır.Siz hiç gördünüz mü aracın fabrika önünde satıldığını..İşini iyi ve kötü yapan aracı kurumlar elbette olacaktır.

Bir çok meslek zaten aracı olarak faaliyet göstermektedir.Eğer aracılar olmasa yediğiniz sebze,meyveden tutun içtiğiniz suya kadar bir çok hayati önem taşıyan ürüne ulaşamazsınız.Bunların hepsi üçkağıtçı,dalavereci diyemezsiniz..

Prensip olarak alışverişlerinizde aracıları kullanmıyor olabilirsiniz.Buna saygı duyarım ama mesleklere hakaret vari yaklaşımız hiç hoş değil..Bu meslekten evine alnının akıyla ekmek götüren bir çok insan var.Sap ve samanı birbirine lütfen karıştırmayalım.

Ben şimdi desem ki tüm sucuklarda eşek eti var..Hoş olur mu? Olmaz..Çünkü %100 dana deniliyorsa o şekilde üretim yapan,insan evladı kişilerin çalıştığı yerlerin de olduğunu biliyoruz.

Zaten bu tip bir çalışma üzerinde çalışılıyor.Araç ruhsatlarına km ler işlenecek..

Kanun koyucular, kilometre düşürmenin dolandırcılık olduğunu kitaba yazarlarsa bunda 'nitelikli dolandırıcılık' suçuna eklerlerse kimse KM düşüremez, çünkü KM düşürmek insanları kandırmak ve haksız kazanç elde etmek için yapılıyor, bunu hepimiz ve kanun koyucularda biliyor.

Neyi bekliyorlar anlamış değilim, belki bunu ile ilgili bir düzenleme var ama haberimiz yok hukukçu arkadaşlar belki bir yorum yapabilirler.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Ayhan gerekenleri belirtmiş, her meslekte doğru ve yanlış yapanlar vardır.Genellemeleri yaparken bunları göz önünde bulunduralım.Bizde o zaman bahçemize hayvan bağlayıp keselim, oradan yiyelim, et için kasaplara gitmeyelim..

İfadelerde biraz daha hassas olmamız hepimiz için daha iyi bir tartışma ortamı yaratacaktır..

Uslup ve ifadelere biraz daha özen gösterelim, burası medeni bir tartışma platformu bunu unutmayalım.Aracısız çalışmak sizin tercihinizdir, zor yolu seçmişsiniz umarım bugüne umduğunuz gibi hiçbir dalavere ve üçkağıda uğramamışsınızdır.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Alıntıdır.

Forumdaki hemen herkesin muzdarip olduğu , ülkemizde maalesef herkesin alışa geldiği araçların kilometresinin düşürülüp başkasına satma olayı ile ilgili kazanılan bir dava dikkatinizi çekecektir diye düşündüm.

2008 haziran ayında Sahibinden 'de gördüğü Audi A4 1,8 Sportline 'ı beğenen bir arkadaşım 41.500 TL 'ye aracı satın alır. Araç ilana göre 66.000 km'dedir.

İzmir'e gelen araç 15 gün sonra yağ değişimi için servise gider ve Doğuş oto'nun kayıtlarında aracın 220.000 Km bakımına girdiği farkedilir.

Hemen aracı satan şahsı arayan arkadaş , aracın iade edilmeyeceği cevabını alınca dava açar , dava dilekçesine sahibinden com'da yayınlanan ilan çıktısı ile doğuş oto'nun kayıtlarını da koyar.

Yargılama 2 sene sürer ve bu süre zarfında arkadaşım arabaya binmeye de devam eder.

Ve sıkı durun sonuç ! Aracın sahibine iadesi , araç satım bedeli olan 41.500 TL 'nin dava tarihinden itibaren işlemiş faizi olan 9.500 TL ile birlikte davalıdan ( galericiden ) alınıp arkadaşıma verilmesine karar verilir. Yani arkadaşım iki sene araca bindi , ekstra olarak 9.500 TL kazandı . Bu arada galerinin ödemek durumunda kaldığı avukatlık ücretini saymıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

1- Sıfır hiç kullanılmamış standartları belli bir aracı Bayi yerine fabrikadan almak ile bilmem kacıncı el kullanılmış bir aracı denetlenemeyen standartları olan bir galeri yerine sahibinden almak arasındaki büyük farkı gayret ederseniz eminin sizde anlarsınız...

2- Hakaretvari? Benim ısınamıyor olmamı hakaret olarak algılıyorsanız fazlaca hassas davranıyorsunuz, bu hassasiyetinizin altında da muhtemelen benim gibi düşünenlerin hiçte az olmayışı yatıyor olabilir, buda bir ihtimal... benim bu meslek gruplarında alışveriş yaptığım yada alışverişine şahit olduğum insanların hiç iyisine rastlamadığım gibi bir gerçek var... Yoksa tüm emlakçılar sahtekardır şeklinde bir tespit yapmadım...

3- Tüm sucuklarda eşek eti var demek istiyorsanız deyin... :) Bundan alınacak değilim, neticede bu tespitinizi sorgulayacak zihinler okuyor yazdıklarınızı... şahsen yapacağınız böyle bir yoruma yediğiniz sucuklarda eşek eti dışında et yememişsiniz demekki deyip güler geçerim ben...

4-

karıştırmamanızda yarar var sadece ikinci el ev & araç alıp satanlarla ilgili şahsi tecrübe ve kanaatimi paylaştım... kaldıki onlar için bile üçkağıtçı, dalavereci demedim, sevemedim bi türlü dedim... söylediklerimin bütün aracı meslek grupları ile ilgisi yok...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...