İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Osman Uslu

Ankara konya arası gittim benzinli Ford fiesta flair 1.25

Benzin 4.80 TL

Alınan 165.00 tam dolu

Gidilen 276 km

Fark 50.02 TL

Yaktığı TL 0.185 krş yaklaşık

LPG takılsa ne yakar acaba

yolculuk bittikten sonra depoyu tekrar doldurup kaç tl yakıt aldıysa gittiği km yi yakıt tutarına (tl) bölerek daha sağlıklı bir sonuç alınabilir bence

yolculuk bittikten sonra depoyu tekrar doldurup kaç tl yakıt aldıysa gittiği km yi yakıt tutarına (tl) bölerek daha sağlıklı bir sonuç alınabilir bence

ayrıca 18 kuruş yakıyorsa gerçekten çok iyi bir rakam ama pek sanmıyorum 18 kuruş yaksın

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

bizimki uzun yolda 30 kurus sehir ici 45 kurus filtrede evde 5 arabada 500 kurus :D

Yorum bağlantısı
Levent Bakar

Osman bey zaten öyle yaptım Ankara oran sitesindeki shell den depoyu fulledim 165.00 TL Konya Karaman istikametine dönünce bir shell daha var oraya kadar 276 Km tekrar doldurdum aldığı yakıt 50.02 TL acaba benim yanlış hesapladım rakamlar net bu şekilde

Osman bey zaten öyle yaptım Ankara oran sitesindeki shell den depoyu fulledim 165.00 TL Konya Karaman istikametine dönünce bir shell daha var oraya kadar 276 Km tekrar doldurdum aldığı yakıt 50.02 TL acaba benim yanlış hesapladım rakamlar net bu şekilde

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
(düzenlendi)

Çok iyi değer gerçekten bence hiç tüp taktırmayın derim. benim arabanın tüpte en az yaktığı 15-16 kuruş falan o da kışın klima kapalıyken. yazın klima açık şehir içi şehir dışı karışık 18 kuruş

tarihinde Osman USLU tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Topçu

bende benzinli olarak biniyoruum yok abi nasıl 18 kr yakıyor benzin almaktan bıktım bugun lpg donusumu yaptırıyorum.

boyle kucuk motorlu bir aracın bu denli yakıt yakması benı çıldırttı. tüm bakımlarınıda yaptırdım. artık çözüm lpg :D 

ford ranger 4*4 aracım var koskocam sey bunun kadar bile yakmıyor.

yanlız bende devreler yanacak :D

Yorum bağlantısı
Cihan Topçu
(düzenlendi)

lpg donusumunu yaptırmıs bulunuyorum bakalım aracım sımdı nasıl yakacak 

tarihinde Cihan Topçu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

lpg donusumunu yaptırmıs bulunuyorum bakalım aracım sımdı nasıl yakacak 

ne marka taktırdınız? sıralı mı? depo kaç litre? 

Yorum bağlantısı
Cihan Topçu
(düzenlendi)

ne marka taktırdınız? sıralı mı? depo kaç litre? 

Atiker AKL marka taktırdım. araştırdım tavsıye eden daha fazla. Aracımız enjeksiyonlu olduğu için sıralı sistem takıyorlar zaten. 

dünden beri kullanıyorum hatta normal sakin kullanırım deneme amaclı biraz agreasıf kullanımla denedım cekide vs bir sorun olmadı henuz 40 km yaptım 60 km sonrasında kac lt gaz aldığını paylaşırım.

malum bagajımız kucuk o yuzden 32 LT tank taktırmayı tercih ettim. yeterlı olur sanırım.

umarım lpg taktırdıgıma pişman olacağım bir aksilik çıkmaz :)

Şu bilgleride ekliyeyim hemen .

32LT  * 2,08 TL = 66 TL ye fulledim 

tarihinde Cihan Topçu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Atiker AKL marka taktırdım. araştırdım tavsıye eden daha fazla. Aracımız enjeksiyonlu olduğu için sıralı sistem takıyorlar zaten. 

dünden beri kullanıyorum hatta normal sakin kullanırım deneme amaclı biraz agreasıf kullanımla denedım cekide vs bir sorun olmadı henuz 40 km yaptım 60 km sonrasında kac lt gaz aldığını paylaşırım.

malum bagajımız kucuk o yuzden 32 LT tank taktırmayı tercih ettim. yeterlı olur sanırım.

umarım lpg taktırdıgıma pişman olacağım bir aksilik çıkmaz :)

Şu bilgleride ekliyeyim hemen .

32LT  * 2,08 TL = 66 TL ye fulledim 

ben benzin ve lpg de bir fark göremiyorum açıkçası. Sizinde bir fark göreceğinizi sanmıyorum rampalar hariç. 

İnşallah pişman etmez. Benim aracımda Zavolli var bende çok memnunum. Bakalım ne kadar olacak tüketiminiz. 

Yorum bağlantısı
Tanju Demir

arkadaşlar nasipse 2000 model 1.4 fun almayı duşunuyorum tabı araç benzınlı ve muhtemelen çok yakacaktır.140bın km de 

ben buna atiker veya gfi lpg montajı yaptırsam sorun yaşarmıyım,stop etme,rolantıde tıtreme geç çalışma devir dalgalanması vb.çeşitli sıkıntılar okuyorum.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu

arkadaşlar nasipse 2000 model 1.4 fun almayı duşunuyorum tabı araç benzınlı ve muhtemelen çok yakacaktır.140bın km de 

ben buna atiker veya gfi lpg montajı yaptırsam sorun yaşarmıyım,stop etme,rolantıde tıtreme geç çalışma devir dalgalanması vb.çeşitli sıkıntılar okuyorum.

1.25 fiesta sahibiyim. zavolli marka sıralı lpg sistemi var arabamda. 

Çok şükür belirtmiş olduğunuz hiç bir sorunu yaşamadım. İnşallah sizde yaşamazsınız. 

Yorum bağlantısı
Ferdi Keklik

Ford fiesta 1.25 lpg de şehir dışı 11 krş. Şehir içi 23 krş. Şehir içi ve dışı bu kadar farkede mi arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Osman Uslu

bende 4-5 kuruş fark ediyor şehir içiyle şehir dışı. Bir anormallik var bu işte

Yorum bağlantısı

bende 4-5 kuruş fark ediyor şehir içiyle şehir dışı. Bir anormallik var bu işte

Benim focus şehir içi 24-26 kuruş yakıyor uzun yolda 16 kuruslara iniyor
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Benim focus şehir içi 24-26 kuruş yakıyor uzun yolda 16 kuruslara iniyor

bu kadar fark olması bana normal gelmiyor 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

bu kadar fark olması bana normal gelmiyor

Şehir içi anlık tüketim anlık hız ortalama hız Dur kalk ile otobanda sabit vites sabit devir sabit hız ile ilerlemek aynımı ? Arabanın teknik verilerine aykırı sizin problem düşündüğünüz şey baksanıza şehir içi şehit dışı yakıt farkına

Focus 2 Benzinli 115 Ps Değerleri.

Şehir içi yakıt tüketimi 8.7 Lt/100 kmspacer.gif = Lpg 2,5 olsun 8,7x 2,5 = 21,75 tL Oda km başına 21,75/100 = 0,2175 krş yapar.

Şehir dışı yakıt tüketimi 5.1 Lt/100 kmspacer.gif = 5,1 x 2,5 = 12,75 tl km başına 0,1275 krş yapar.

Ortalama yakıt tüketimi 6.4 Lt/100 km = 6,4 x 2,5 = 16 tl oda 0,16 yapar.

bu yazdıklarım fabrika değerlerine göre. Siz Lpg yi 2 Lt fazla olarak hesaplayın ki benim focus Şehir içi 9,7-10 Lt arası yakıyor sakin kullanımda. Uzun yolda yaptığım da ise Fabrika verisini çok sefer yakaladım :)

f431a5cdda5598ea49b532b8a1988ca4.jpg

e40aa9d808500d0ff6659f67525127d1.jpg

4e18f2dc87de6cc65037f691c1dd3ea4.jpg

Bu değerler farklı zamanların yolculuk değerleri ama çok dikkatli kullanım ve genelde cc kullanimlari. Basarsan 7 litrelerin üstüne bile çıkıyor.

tarihinde Samet Daz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

peki sizin araçlarda durum böyleyken benim aracımda neden 4-5 kuruş fark ediyor? 

Gaz ayarı ile ilgili bir şey olabilir mi? Benim arabamın da şehir içi ile şehir dışı arası yakıt farkı 10 kuruş u bulur mu

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tanju Demir

Arkadaslar 1.4 fun 2000 model,benzin isigi yaniyorken 100 tl benzin aldim araca.3 ceyrek tam doldu,su an 70 km de 1 ceyrek bitti yarim depo cizgisinin cok altina indi.Yani boyle giderse max 170km falan yapacak gibiyim.Araba yeni full bakimdan cikti,bujilerden kablolara yag ve filtreler helsi degisti.Sizcede cok degilmi yakit,arabayi yuksek.viteste kullaniyor 2-2.3 bin devirde vitesi atiyorum bagirtmiyot zorlamiyorum ama arac 10lt den fazla yakiyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Volkan İşli

2000 model 1.25 Fiesta 150 bin km de aracım lpg yok 1 depo benzinle 450 km yol yapıyorum..  :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Kocaman
On Friday, October 07, 2016 at 22:13, Tanju Demir yazdı:

Arkadaslar 1.4 fun 2000 model,benzin isigi yaniyorken 100 tl benzin aldim araca.3 ceyrek tam doldu,su an 70 km de 1 ceyrek bitti yarim depo cizgisinin cok altina indi.Yani boyle giderse max 170km falan yapacak gibiyim.Araba yeni full bakimdan cikti,bujilerden kablolara yag ve filtreler helsi degisti.Sizcede cok degilmi yakit,arabayi yuksek.viteste kullaniyor 2-2.3 bin devirde vitesi atiyorum bagirtmiyot zorlamiyorum ama arac 10lt den fazla yakiyor.

Aracim 1.4 fun benzinli lpg yok sehir ici tam 34.9 litre ile 495 km yaptim.

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
On 02.12.2016 at 00:48, Volkan İşli yazdı:

2000 model 1.25 Fiesta 150 bin km de aracım lpg yok 1 depo benzinle 450 km yol yapıyorum..  :good1:

Bizim araçların deposu bildiği kadarıyla 42 litre. 

42 litre / 450 KM = 0,0933 litre

0,0933 litre X 5,40 TL = 0,51 TL gibi bir hesap yaptım.

İnşallah doğru değildir :)

km de 50 kuruş yakan araba düşman başına :shok:

Yorum bağlantısı
Furkan Kocaman
On Monday, January 16, 2017 at 09:07, Osman USLU yazdı:

Bizim araçların deposu bildiği kadarıyla 42 litre. 

42 litre / 450 KM = 0,0933 litre

0,0933 litre X 5,40 TL = 0,51 TL gibi bir hesap yaptım.

İnşallah doğru değildir :)

450 yi gordugunde kac lt benzin koydu depoyy fullerken o onemli

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Volkan İşli
Bizim araçların deposu bildiği kadarıyla 42 litre.  42 litre / 450 KM = 0,0933 litre 0,0933 litre X 5,40 TL = 0,51 TL gibi bir hesap yaptım.

İnşallah doğru değildir [emoji4]

2000 Fiesta depo 40 litre diye biliyorum. 180 ₺ yakıt ile karma tüketim 450 km yol yapıyorum. Tabi yolda kalacak kadar benzinimi bitirmiyorum. Depoyu dolduruyorum ve ışık yanana kadar km ölçüyorum. Işık yandıktan sonra da malum araç en az bi 80 100 km gidiyor. Hiç köküne kadar bitirmedim. Belki 80 100 km den fazla yol alacak bilemiyorum. Miligramına kadar ölçmek için bir bidon benzini bagajda hazır bulundurmak lazım ki hiç gerek yok o kadar zorlamaya. Benim hesabıma göre 180/450=40 kuruş gayet güzel bir rakam.

Gazlama oranına göre;

Şehir dışı 35-40 krş

Şehir içi 40-45 krş kaba taslak !

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...