İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Evren Erakçora

Sürüş ikisinde de çok güzel. Bedavaya bmw mini zevki :)  1.4 biraz daha atak, motor sesi daha sportif. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Tüm ford fiesta kullanıcılarına merhaba. Geçen pazar günü ilk arabam olan ford fiesta flair 1.25 / 2000' i aldım. Küçük oluşuna, tipine ve daha birçok seyine karşı ön yargılara sahiptim. Bütçem ancak buna elveriyor şimdilik bununla yetinmeliyim, daha sonra nasip olursa satar model yükseltirim inşallah diye avutuyordum kendimi. Ancak öyle yanilmisim ki. Bir haftadır hem ben kullaniyorum acemiligimi atıyorum hem de bana araç kullanmanın incelikleri öğreten farklı farklı bir çok arkadaşım kullanıyor ve hep birlikte hayretler içerisinde kalıyoruz. Forumda yazan pek çok yazıyı okudum. Size aracınızın üstün özelliklerini anlatmak da haddime düşmez. Fakat ne kadar özel bir araç olduğunu vurgulamak isterim. Araç kullanmaya yeni başlasam da şu ana kadar pek çok farklı tür ve kalitede araçlarda yolculuk ettim ve kendimce detaylı gözlemler yaptım. Arkadaslarimin araçları arasinda bu arac modeli en düşük en küçük arac kalıyor ama aracı kullanırdiklari esnada "Allah Allahh!!! Bu nasıl bir makine yaaa !" olumlu tepkisi artık beni şaşırtmıyor. Karakterime bu kadar uyan bir araç olamaz. Yeri geldiğinde sessiz sakin uyumlu, yeri geldiğinde ise heyecanlı ve agresif bir yapısı var. Materyalist bir yapıda olmasam da kullandığım eşyalarımı severek aşık olarak alırım ve onlarla duygusal bir bağ kurarım. Bu Speedy Gonzalez'le de öyle oldu şimdi. Dışarıdan beni nasıl gördükleri umrumda değil. Ben kendimi lüks spor ve seri bir aracın içinde hissediyorum. Bu uzun merhaba ile mutluluğumu sizinle paylaşmak istedim.

hayırlı ugurlu olsun kazası belasız masrafsız kullanmanız dılegı ıle :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

Çok teşekkür ederim. Allah kimseye kaza bela vermesin inşallah. 

Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

Bu arada başlığın hakkını verip güncel bir yakıt tüketimi bildirmek isterim. 10 günde 274.4 km yapmışım. Bunun için 130tl lik yani 27 litre benzin tüketmişim. Sonuç fena. 0.43 kuruş. Ama bu 274 km nin 150'si ilk gün yapıldı ve aracın tüm limitleri zorlandı. 175km/s yapabiliyor araç bu arada ama bir daha denenmez. 140km/s in üstü hiç güven vermiyor bence. Anlayacağınız o gün 100 ün altına pek düşülmedi.

Pazar gününü takip eden günlerde de acemi sürüşüne kurban gitti yakıt. Hâlâ da biraz öyle. Ama bundan sonra durum ne olur yazacağım. Bu kadar dikkate ve özene yine aynı tabloyla karşılaşırsam, o zaman bir şeyler yapmak lazım gibi.

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Bu arada başlığın hakkını verip güncel bir yakıt tüketimi bildirmek isterim. 10 günde 274.4 km yapmışım. Bunun için 130tl lik yani 27 litre benzin tüketmişim. Sonuç fena. 0.43 kuruş. Ama bu 274 km nin 150'si ilk gün yapıldı ve aracın tüm limitleri zorlandı. 175km/s yapabiliyor araç bu arada ama bir daha denenmez. 140km/s in üstü hiç güven vermiyor bence. Anlayacağınız o gün 100 ün altına pek düşülmedi.

Pazar gününü takip eden günlerde de acemi sürüşüne kurban gitti yakıt. Hâlâ da biraz öyle. Ama bundan sonra durum ne olur yazacağım. Bu kadar dikkate ve özene yine aynı tabloyla karşılaşırsam, o zaman bir şeyler yapmak lazım gibi.

cok yakmıssın 1,25 aracın benzınde en cok yakacagı 35 krş olsun ş.içinde oda cok bana göre  aracın bujılerı kabloları vs kontrolunu yaptırın devırlı kullanırsanız bıraz daha düşecektir . lpg de aracınız 20 krş cıvarına kadar düşer yakıtı  ve evet malesef benzin çok pahalı . tasarruf şart :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

Kesinlikle! Yakın zamanda bunun su yakmadığını iyice anlarım. :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
kenan karga

arkadaşlar bir sitede ilanda ilan sahibi fiesta sının şehir içi 100 tl ile 362 km yol gittiğini söylemiş sizlerde durum nasıl benim aracım bırakın şehir içini şehir dışı bile bu rakamı görmüyor benim araçta mı bir sorun var bu arkadaş mi abartmış

Yorum bağlantısı

arkadaşlar bir sitede ilanda ilan sahibi fiesta sının şehir içi 100 tl ile 362 km yol gittiğini söylemiş sizlerde durum nasıl benim aracım bırakın şehir içini şehir dışı bile bu rakamı görmüyor benim araçta mı bir sorun var bu arkadaş mi abartmış

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Abartmakla kalmamış....

Yorum bağlantısı
kenan karga

Benim araç şehir içinde 50 TL lpg ile 160-170 km gidiyor.

bora bey ilan sahibi arkadaş benzinde gittiğini iddia etmiş ama bence imkansız 27 kuruşa denk geliyor benim ki benzinde şehir içi dışı karışık 37-38 kuruş yakıyor ki şehir içi 40 ın üzerinde eminim

Yorum bağlantısı
kenan karga

arkadaşlar benzin ışığı yandıktan sonra kaç km daha gidebilirim acaba bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

bi 10 15 bilemedin 20 km gider ben daha fazlası için riske girmem 20 bile benim için çok.

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

arkadaşlar benzin ışığı yandıktan sonra kaç km daha gidebilirim acaba bilen var mı?

1,25 bir aracın var ise 50 km civarı gider ama  bu nerde kullandığına da bağlı yoğun trafik te daha da düşer şehir dışında 50 km yi de geçer 

Yorum bağlantısı
Onur Palız

Benim aracım 1.25 16 flair 150 tl sehir ici 450 km yol yapiyor normalmi

?????????????

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Benim aracım 1.25 16 flair 150 tl sehir ici 450 km yol yapiyor normalmi

?????????????

aracın LPG li ise  normal değil bence fazla  benim eski aracım Fiesta 1,25 ghia 2001 model bır depo Lgp 65-70 tl civarı doluyordu ve 320-350 km arası kullanıyordum demekkı  150 tl olsaydı 750-800 km yapacakmışım :D bir kontrol et araştır derim benzinde de biraz fazla sanki.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

arkadaşlar atiker marka lpg taktırdım(900 tl).Eğer yanlış hesapladıysam siz düzeltin:şehir içi 19 kuruşa yakın yakıyor.Şöyle ki;

lpg:2.50 iken depomu ful doldurdum=tam 60 tl-------24 litre alıyor depom 2.50tl x 24 lt=60 TL  KM Sıfırlandı.

Bir süre kullandıktan sonra (197 KM)  depoyu tekrar kalanın üstüne fullettim;37 tl aldı(14.8 lt) 37TL / 2.50 TL=14.8 Lt

Bu durumda 37 tl ye 197 km gitmiş oluyorum değilmi? 37 TL / 197 KM=18,78.... Krş.

Şunlarıda belirteyim ki; yeni aldığım kışlık lastiklerim takılı,işe giderken öyle uzun uzadıya bir yol gitmiyorum 3KM gibi yakın bir mesafe iş yerim ve malum kış mevsimindeyiz.Yani 20 krş ta yaksam fazla değil diye düşünüyorum.Düşüncelerinizi almak istiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

Ferhat Bey hayırlı olsun.  Ben 40 kuruşa yakın yakıyorum. Oradan pay biçin. Daha ne olsun bence. Bu arada yeri gelmişken ben de kendi sorumu sorayım. Benim sürüş seklimi dışarda bırakırsak yakıt tüketimini en aza indirgeyecek bakım ve eylemler nelerdir acaba? Ben bildiklerimi ve buradan okuduklarımı söyleyeyim. Eksiğim varsa lütfen tamamlayın.

Motor yağını ve filtreyi degistireli bir hafta bile olmadı.  Bujiler ve buji kabloları değişmeli diye biliyorum; fakat onların bir belirtisi var mıdır?  Çünkü aracım hava ne kadar soğuk olursa olsun tek ceviriste çalışıyor. Yalnız bir sebeple stop edince çok ama çok nazlaniyor.    Marş alması 2-3 saniyeyi buluyor ve gaz vererek calistirmak zorunda kalıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Teşekkür ederim Hasan bey.Siz LPG demi 40 kuruş yakıyorsunuz acaba?

Şimdi forumda okadar ustam varken ben nedesem bilemiyorum ama yağını,filtrelerini ve bujiler ile kablolarını değiştirdim.muhakkaki bir faydası olmuştur.Ama şunuda söylemeliyim;İyi bir usta bulmak lazım Kayseri de..    Arıyorum...  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

Özelden de yazdım size bunun için. Kim önce bulursa diğerine söylesin o zaman. Yalnız benim acil bulmam lazım.  Triger seti değişecek çünkü. Bu arada benzinli benim araç. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...