İçeriğe Yönlendir

4+4+4,Artık Resmen Hayatımızda

Halis Parlak

Recommended Posts

Bedri Baki

Var ama konu siyasete girer diye vermek istemedim. Eğitim sen, eğitim bir sen, türk eğitim sen gibi sendikaların sayfalarında olumlu ve olumsuz yanları ile ilgili bilgiler mevcut.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Var ama konu siyasete girer diye vermek istemedim. Eğitim sen, eğitim bir sen, türk eğitim sen gibi sendikaların sayfalarında olumlu ve olumsuz yanları ile ilgili bilgiler mevcut.

Aslında hepsini harmanlasanız alt alta bence girmez. Sendika deyince zaten benim aklıma çocukluğumda lastik yakanlar geliyor :) Düzgün düşünemiyorum :)

Benim ufaklık 3 yaşında. Bakalım göreceğiz ne tip bir kıl adam yetiştireceğiz :)

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya
(düzenlendi)

Konuya açan, mesaj yazan, soru soran, cevaplayan herkesten Allah razı olsun. 2006 Ağustos doğumlu, şuan anasınıfına giden oğlum var. Ben daha mevcutta uygulan sistemi anlayamamışken, kanun değişiyor, haliyle de sistem değişecek. Umarım uygulamaya geçmeden önce iyi bir altyapı hazırlanır, öğretmen ve diğer personel eksiği tamamlanır, belli başlı pilot uygulamalar ile eksikler ve yanlışlar düzeltilir. Çünkü tüm ülkeyi ve gelecek nesilleri etkileyecek şeyler geçmişte yapıldığı gibi aceleyle yapılmamalı.

Merak ettiğim bazı şeyleri soracak olursam eğer;

1- Okula başlama yaşı vs. gibi konular mevzuatla/yönetmelikle kesinleşir, ama adrese en yakın okulun e-kayıt ile yapılması olayı değişecekmi, her dört yıl için istediğimiz okulu seçebilecekmiyiz sizce?

2- Devam edilen okulda diyelim 3 yıl veya 6 yılda okul değiştirebilcekmiyiz?

3- Mesleki eğitim sadece ikinci dörtte imamhatip için mi? Yoksa ileride ikinci kademede başka mesleki yönelimler mümkün olabilirmi?

4- Mevcut meslek liseleri ve diğer liseler nasıl olacak?

5- 4+4+4 te dörtler arsında sınav gibi şeyler olacakmı? Yoksa ilk dördü bitiren ikinci dörtte x okuluna şartsız şurtsuz kayıt olacakmı? (Eğer şart aranmayacak ise rağbet gören okullardaki yoğunluk nasıl engellenecek?

Şimdilik yeter, soru bitmiyor. Saçmaladıysam kusuruma bakmayın :fiuw::biggrin:

tarihinde İbrahim Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

5 numara ilginç mesele. Kolejler felan eski modele dönerler.

Bu arada şöyle bir link buldum: 14 soruda 4+4+4 diye:

http://www.guncelegitim.com/haber/4830-soru-cevap-14-soruda-444-gelecek-ogretim-yili-nasil-uygulanac.html

kimin nesidir fesidir bilmem. Normal gibi geldi site.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Her dersi seçmeli derse bağlamışlarda çocuklar hafta 30 saat ders alıyorlar. Bunların sadece 1 saati seçmeli. 1 saat bilişim teknolojileri. Tüm dersler seçmeli olacakta temel dersler türkçe matematik fen ingilizce ve tarih dersleri tahminim 20 saat bunları nasıl yapacaklar. Bakan mesleki liselerin ortaokulu olmayacak diyor ancak internette bununla iligili bilgiler dönüyor.

Herşey şu anda havada uygulamaya başlanmadan netleşmeyecek gibi.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
(düzenlendi)

4+4+4 Kesintili Eğitim Sistemi Nedir?

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaşan 6287 sayılı “222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 222 sayılı ve 1739 sayılı kanunlarda yapılan değişikliklerle sekiz yıllık zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkarıldı ve zorunlu eğitim süreci, 4+4+4 şeklinde formüle edilen üç kademeden oluşacak şekilde dizayn edildi.

Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim uygulamasını sona erdiren ve zorunlu eğitim sürecini kesintili hale getirecek şekilde 4 yıl (ilkokul) +4 yıl (ortaokul) +4 yıl (lise) olmak üzere yapılandırılan bu sistemin temel özellikleri;

*Üç kademeden oluşması ve kesintili olması,

*İlkokul sürecini, bütün bireyler için tek tür okul ve tek öğretim programı olarak düzenlemesi,

*Ortaokulu farklı öğretim programlarının uygulanabileceği bir okul dönemi olarak düzenlemesi,

*Ortaokul ve lise programları arasında ilişki kurması,

* Farklı programların uygulandığı ortaokul türlerine imkân vermesi,

*Ortaokulların, bağımsız okullar şeklinde veya liselerle ya da ilkokullarla birlikte açılabilmesi,

* İmam hatip ortaokullarının bağımsız ya da imam hatip liseleri ile birlikte açılabilmesi,

* Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı derslerinin kanuni seçimlik ders olmak üzere ortaokul ve liselerde seçimlik derslere yer vermesi,

* Diplomanın 12 yıllık zorunlu öğretimin sonunda (lisenin bitirilmesiyle) düzenlenmesi,

*Zorunlu eğitimin 12 yıl olması, bir diğer ifadeyle bireylerin 6 yaşından itibaren ara vermeden 12 yıl süreyle eğitim sisteminin içerisinde yer alması şeklinde, temel karakteristiği ise kademeler ve program türleri arasında geçiş esnekliği olarak ifade edilebilir.

5 numara ilginç mesele. Kolejler felan eski modele dönerler.

Bu arada şöyle bir link buldum: 14 soruda 4+4+4 diye:

http://www.guncelegi...-uygulanac.html

kimin nesidir fesidir bilmem. Normal gibi geldi site.

Verdiğiniz link gerçekten güzel bilgiler vermiş Mehmet hocam ;)

tarihinde Bedri Baki tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halis Parlak
(düzenlendi)

1- Okula başlama yaşı vs. gibi konular mevzuatla/yönetmelikle kesinleşir, ama adrese en yakın okulun e-kayıt ile yapılması olayı değişecekmi, her dört yıl için istediğimiz okulu seçebilecekmiyiz sizce?

3- Mesleki eğitim sadece ikinci dörtte imamhatip için mi? Yoksa ileride ikinci kademede başka mesleki yönelimler mümkün olabilirmi?

5- 4+4+4 te dörtler arsında sınav gibi şeyler olacakmı? Yoksa ilk dördü bitiren ikinci dörtte x okuluna şartsız şurtsuz kayıt olacakmı? (Eğer şart aranmayacak ise rağbet gören okullardaki yoğunluk nasıl engellenecek?

Cevap: E-kayıt ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.Açıklama olacaktır muhakkak.

Cevap:İlgili kanunda 5-6-7 ve 8.sınıflar mevcut okullarında devam edebilir deniyor lakin ayrı bir müdürlük mü olacak yoksa tek müdürlük mü olacak belli değil.

Cevap: İkinci dörtte sadece imam-hatip var mesleki eğitim olarak.diğerleri düz ortaokul olacak ve seçmeli dersler olacak.

Cevap: Mevcut liseler ve meslek liselerid evam edecek.Lakin lise bünyesinde ortaokul açılabilecek.Mesela tam gün eğitim yapan bir lise,ikili eğitime geçerek sabah lise,öğleden sonra ortaokul olabilir hatta olacaktır.

Cevap: Bununla ilgili de net bir açıklama yoktur.Sınav oalcağını sanmıyorum ilk dörtten,ikinci dörde geçiş notlarla olacaktır muhtemelen.

Cevap: Estağfirullah.Saçmalık değil bunlar. :)

tarihinde Halis Parlak tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Halis Parlak
O zmaan kafamda şekillenen bilgilere göre şu andaki durum; Eylül 2012 sonu itibari ile 67 ayını tamamlayan çocuklaırmız kayıt yaptıracak, ancak bunun altındaki çocuklarımızda iş veli isteğine kalıyor değil mi?

Evet aynen dediğiniz gibi.60-72 aylık limiti var ama öyle bir açıklama yapılıyorki sanki 73 aylık olan okula gelemeyecek gibi.Böyle bir durum yoktur 72 ay üstü de olsa hiç okula gitmemişse okula alacağız eskiden olduğu gibi.

60 ay sınırını kanunda bir düzeltme yapılarak 66 aya çıkarma durumları varmış.Bu olursa çok daha iyi olur bence.6 ay bile çocuğun gelişimi açısından ciddi bir zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Halis Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Lakin söylediğiniz gibi pek çok sorunun cevabı yok gibi. Allah bizi ve çocuklarımızı korusun.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Halis Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Lakin söylediğiniz gibi pek çok sorunun cevabı yok gibi. Allah bizi ve çocuklarımızı korusun.

Valla okul müdürü olarak benim kafamda bir sürü cevaplanmamış soru var.Seneye dair hiçbir planlama yapamıyorum.Aileler daha sıkıntılı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Evet aynen dediğiniz gibi.60-72 aylık limiti var ama öyle bir açıklama yapılıyorki sanki 73 aylık olan okula gelemeyecek gibi.Böyle bir durum yoktur 72 ay üstü de olsa hiç okula gitmemişse okula alacağız eskiden olduğu gibi. 60 ay sınırını kanunda bir düzeltme yapılarak 66 aya çıkarma durumları varmış.Bu olursa çok daha iyi olur bence.6 ay bile çocuğun gelişimi açısından ciddi bir zaman.

Teşekkürler hocam cevaplarınız için :flowers:

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Mevcut okuyanların durumu ne olacak?

“GEÇİCİ MADDE 11- Bu maddenin yayımı tarihinde ilköğretim kurumlarının 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında eğitim görenler eğitimlerini bu kurumlarda tamamlar.

Bu maddenin uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir; Bakanlık bu maddenin uygulanmasıyla ilgili düzenlemeleri il, ilçe ve okul bazında yapmaya yetkilidir.”

Kaç yaşında kayıt olacak?

MADDE 22- Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

gerçekten memlekete hayırlı olsun.

ilk zamanlar sorun yaşanabilir ancak zamanla düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

gerçekten memlekete hayırlı olsun.

ilk zamanlar sorun yaşanabilir ancak zamanla düzelecektir.

Sistemin detaylarını okul müdürleri dahil kimse detaylı olarak bilmiyor, dolayısıyla sizde bilmiyorsunuz... Zamanla düzeleceğini, ilk zamanlar sorun yaşanacağını söylemek için detay bilmek gerekir. Neye dayanarak söylediğinizi merak ettim ! ?

Memleket için ilk zamanlar iyi olup, yıllar sonramı kötü olur göreceğiz...

(Bu arada benim mesajlarım neden siliniyor ?)

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sistemin detaylarını okul müdürleri dahil kimse detaylı olarak bilmiyor, dolayısıyla sizde bilmiyorsunuz... Zamanla düzeleceğini, ilk zamanlar sorun yaşanacağını söylemek için detay bilmek gerekir. Neye dayanarak söylediğinizi merak ettim ! ?

Konuda yorum yapmak yasak ya Ayhan, ondan siliniyor. Burası o kadar da özgür bir forum değil yani. ;) Biraz önce ben de sorular sormuştum (yorum değil), onlar bile gitmiş Ayhan, senin "yorumların" mı gitmeyecek? :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başa dönmeyelim arkadaşlar...

Biliyorsunuz ki tartışamıyoruz..

Ayhan, mesajın kapatılınca aynısını yeniden yazmayı deniyorsun.. Böyle olunca mesajların kapatılmış oluyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Başa dönmeyelim arkadaşlar...

Biliyorsunuz ki tartışamıyoruz..

+1

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sadece seninkini silmedim Ayhan. ;)

Konuyu teknik bilgi paylaşımı şeklinde devam ettirsek de, insanların kafasındaki sorulara cevap bulsak daha iyi olmaz mı?

Bu yüzdendir ki yorumdan ziyade paylaşım, soru/cevap şeklinde devam etsek daha güzel olacak.

Ortada bilinen net bilgi olmadığı için soru cevap yapmamız zor. Soru cevap yerine yorumlar ağırlıkta olacak. Bunun sonucu zıt yorumlar oluşarak tartışmaya dönüşek. Tartışamadığımız için konu iyi yerlere gitmeyecek..

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Her zaman derim Milli eğitim' in 2 aylık planı yok :)Bu yasada bunu kanıtladı.

Alt yapısı hazırlanmamış,ne eğitim programı nede verimliği belli olmayan bir sistemi ben yaptım oldu mantığı ile ortaya koydular.

Eğitim bakanlığı talim seviyesinde kalmıştır terbiye yönünü es geçmektedir.Umarım bu uygulamanın değişecek tarafı bu olur,ki öğrenci durum ve davranışları hiçte iyi yöne doğru gitmemektedir.

Sınıf öğretmenleri seneye ihtiyaç artışı olacak ama 3 sene sonra çoğu norm fazlası durumuna düşüp en ucra yerlere gönderileceklerdir.Bunun dışında 4 sene sonra branş öğretmen açığı çok fazla olacaktır.Oecd ye göre 400 bin üzerinde olan açık dahada fazlalaşacak.

Hakkımızda hayırlısı demekten başka care gelmesede içimde fırtınalar kopuyor, nerede ipler kopar bilmiyorum :)

Milli eğitim siyasetten ve hükümetlerden ayrı ve bağımsız olmadığı sürece bu ülke ayağa kalkmaz arkadaş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

Ayhan kardeşim bu soruna çok istememe rağmen cevap vermek istemiyorum.

gerçekten Mehmet Bey'in dediği gibi tartışamıyoruz.

keşke tartışabilsek de herkes kendisindeki eksikliğin ne olduğunu görebilecek bir ortam oluşsa.

aslında bu ortam tam bir laboratuvar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Öztürk27

Ve beklenen genelge yayınlandı...

T. C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Özel Kalem Müdürlüğü

Sayı : B.08.0.ÖKM.O.OO-00.00/40İ

Konu : 12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar

09/05/2012

GENELGE

2 0 1 2 / 20

İlgi: 11/4/2012 tarihli ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 30/3/2012 tarihli ve 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun.

İlgi Kanun ile zorunlu eğitim süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılmış ve bazı yeni uygulamalar gündeme gelmiştir. Yeni uygulamaların daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla söz konusu Kanunla getirilen düzenlemelerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Zorunlu eğitim 4 yıl süreli ilkokul, 4 yıl süreli ortaokul ve 4 yıl süreli lise eğitimini kapsamaktadır. Öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yıl (1, 2, 3, 4. sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yıl (5, 6, 7, 8. sınıflar) ortaokul ve üçüncü 4 yıl (9, 10, 11, 12. sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirilecektir.

İlkokullar ile ortaokullara ilköğretim veya ilköğretim kurumları, liselere ise ortaöğretim veya ortaöğretim kurumları denilmeye devam edilecektir.

Veliler, okul yönetimleri ve mülkî amirler ilköğretim öğrencilerinde olduğu gibi ortaöğretim öğrencilerinin de okula devamını sağlamakla yükümlüdürler.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için, 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden merkezî olarak yapılacaktır.

60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacaktır. Diğer öğrenciler okul öncesi eğitime yönlendirilecektir.

Ayrıca, okul öncesi eğitimde 48-60 ay arası çocuklar için 2013 yılı sonuna kadar belirlenmiş olan yüzde 100 okullaşma hedefi devam edecektir.

Okul öncesi eğitim için 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 37-66 ay arasındaki çocukların anaokulunda veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocukların ise anasınıflarında eğitim almaları sağlanacaktır.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılında ilköğretim 4. sınıfta okuyan ve bir üst sınıfa geçen öğrencilerin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında ortaokul 5. sınıfa kayıtları e-okul sistemi üzerinden yapılacaktır. Ancak 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında eğitim öğretime başlamış olan imam hatip ortaokullarına devam etmek isteyen 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları bu okullara yapılacaktır.

İlköğretimi tamamlayan öğrencilere diploma verilmeyecek, 12 yıllık zorunlu eğitim sonunda ortaöğretim diploması verilecektir.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılında 8. sınıfta okuyan öğrencilerden Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarından herhangi birine yerleşemeyen öğrenciler ile bu sınava katılmayan öğrencilerin tamamının tercihleri doğrultusunda ortaöğretim kurumlarına kayıt yapmaları sağlanacaktır.

Yatılı ilköğretim bölge okullarının yatılı kısımlarında sadece ortaokul (5, 6, 7 ve 8. sınıf) öğrencileri yatılı olarak kalacaktır. İlkokul öğrencilerinin ise köy okullarında veya taşımalı olarak diğer ilkokullar ile yatılı ilköğretim bölge okullarında gündüzlü olarak öğrenimlerine devam etmeleri için gerekli tedbirler alınacaktır.

İlgi Kanunun 3. maddesinde; "İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır . Ancak imkân ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir." hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında özellikle ilkokul birinci sınıfa kaydolacak öğrenci sayıları da dikkate alınarak okullarla ilgili gerekli planlamaların acilen yapılması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekmektedir;

• Fiziki şartların uygun olduğu durumlarda ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olarak düzenlenmesine öncelik verilecektir.

• Okulların fiziki ortamları, öğrencilerin gelişim özellikleri dikkate alınarak düzenlenecektir.

• Aynı bina içerisinde ilkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin birlikte bulunması durumunda, okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.

• İmam-hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek, bunun mümkün olmadığı durumlarda imam-hatip liseleri ile birlikte kurulabileceklerdir. Ancak bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.

• Şartların uygun olmaması durumunda aynı binada bulunan ilkokul ve ortaokul için ikili öğretim uygulaması yapılabilecektir. İkili öğretim yapan okullarda ortaokullar sabahçı, ilkokullar ise öğlenci olarak eğitim öğretim faaliyetlerini yürüteceklerdir.

• Çeşitli sebeplerle kapalı bulunan okulların ihtiyaç halinde yeniden kullanıma açılması için gerekli tedbirler alınacaktır.

Ortaokulların ilkokul veya liselerle birlikte aynı binada kurulması halinde okulun bir müdürü bulunacaktır. Bunun için binada daha önce görev yapan okul müdürü yeni uygulamaya göre iş ve işlemleri yürütecektir. Örneğin ilkokul ve ortaokulun aynı binada bulunması durumunda mevcut okul müdürü ilkokul ve ortaokulun yönetiminden sorumlu olacaktır. Ortaokulun lise ile birlikte kurulması durumunda ise lise müdürü ortaokulun iş ve işlemlerini de yürütecektir.

İlgi Kanunla ilkokul 4 yıllık eğitim öğretim veren kurum olarak tanımlandığından, birleştirilmiş sınıf uygulamaları 1, 2, 3 ve 4. sınıfları kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığı Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği kapsamında taşınan ilköğretim çağı öğrencileri için söz konusu Yönetmeliğin 9. maddesinin © bendinde belirtilen; "1-3. sınıf öğrenci sayısının 10'un altında olması" ifadesi, "1-4. sınıf öğrenci sayısının 10'un altında olması", (d) bendindeki "4-8. sınıflar" ifadesi ise "ortaokul 5-8. sınıflar" şeklinde dikkate alınarak uygulanacaktır.

Taşıma merkezi olan okullarda birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılmayacak ve yapılan taşıma planlamaları bu doğrultuda yeniden düzenlenerek ihalelerin zamanında bitirilmesi sağlanacaktır.

İlgi Kanun gereği 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren zorunlu eğitim kapsamındaki ortaöğretim (lise) öğrencilerinin taşınmasına yönelik planlamaların, Taşımalı İlköğretim Uygulaması ile uygulama birliği sağlanması bakımından, ilköğretim ile eş zamanlı olarak tamamlanması sağlanacaktır.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren başlayacak olan 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamalarının herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermeden etkili ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi için yukarıda bahsedilen konularla ilgili olarak Valiliğinizce acilen her türlü tedbirin alınması hususunda gereğini rica ederim.

Ömer DİNÇER

Millî Eğitim Bakanı

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

''Şartların uygun olmaması durumunda aynı binada bulunan ilkokul ve ortaokul için ikili öğretim uygulaması yapılabilecektir. İkili öğretim yapan okullarda ortaokullar sabahçı, ilkokullar ise öğlenci olarak eğitim öğretim faaliyetlerini yürüteceklerdir.''

Bu madde yeni eklendi ve bence ve tornistan sinyali. Birde bakanlık önümüzdeki sene için ders kitabı ihalelerini yapmış. Geçen seneki gibi..Herkes için hayırlısı olur inşallah..

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

05/04/2007 ve öncesinde doğanlar zorunlu kayıt olacaklar. (Fiziksel veya zihinsel gelişimi uygun değilse veli çocuğunu dilekçe yazarak vermeyebilir)

06/04/2007 ve 30/09/2007 arası doğanlar isteğe bağlı kayıt olabilecekler.

Eski sisteme göre sadece 2006 doğumlular otomatik olarak bir okula kaydoluyorken,yeni uygulama ile 2006 lılara ilaveten 2007 nin ilk 95 günü doğanlar da adreslerine yakın bir okula kaydolacaklardır.

Uzmanlar, 72 ayını doldurmuş çocukların bile 1.sınıfa uyum sağlamalarında sıkıntılar yaşandığını söylerken; 66 ayını doldurmuş veya 60 ayını doldurmuş çocukların 1.sınıfa uyum sağlamaların da ciddi boyutlu sıkıntılar olacaktır.

Allah kolaylık versin,bu sene 1.sınıf okutacak öğretmenlere,1.sınıf velilerine ve öğrencilerine...

Çok sık değişen sistemlerin hiç değişmeyen tek mağduru, öğrencilerimiz yani evlatlarımız oluyorlar...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...