İçeriğe Yönlendir

4+4+4,Artık Resmen Hayatımızda

Halis Parlak

Recommended Posts

Mehmet Kaya
(düzenlendi)

05/04/2007 ve öncesinde doğanlar zorunlu kayıt olacaklar. (Fiziksel veya zihinsel gelişimi uygun değilse veli çocuğunu dilekçe yazarak vermeyebilir)

06/04/2007 ve 30/09/2007 arası doğanlar isteğe bağlı kayıt olabilecekler.

Eski sisteme göre sadece 2006 doğumlular otomatik olarak bir okula kaydoluyorken,yeni uygulama ile 2006 lılara ilaveten 2007 nin ilk 95 günü doğanlar da adreslerine yakın bir okula kaydolacaklardır.

Uzmanlar, 72 ayını doldurmuş çocukların bile 1.sınıfa uyum sağlamalarında sıkıntılar yaşandığını söylerken; 66 ayını doldurmuş veya 60 ayını doldurmuş çocukların 1.sınıfa uyum sağlamaların da ciddi boyutlu sıkıntılar olacaktır.

Allah kolaylık versin,bu sene 1.sınıf okutacak öğretmenlere,1.sınıf velilerine ve öğrencilerine...

Çok sık değişen sistemlerin hiç değişmeyen tek mağduru, öğrencilerimiz yani evlatlarımız oluyorlar...

HOcam en büyük sıkıntı 60 ay grubundaki çocukların tuvalet ihtiyacı ve sınıflardaki ihtiyaçları merdiven inmek-çıkmak gibi ihtiyaçlarını gidermek için 20 kişilik anasınıflarında öğretmenin yanındaki yardımcı anneler desteğiyle yapılmakta. Ancak ilkokul birinci sınıfta 45-50 kişilik sınıflarda bu çocuklarla tek öğretmen nasıl ilgilenecek ve bunların en büyük sorunu tuvalet sorunu yemek yeme sorununu nasıl giderecek ve erkek öğretmen kız öğrenciyi nasıl tuvalete götürecek bunlar ciddi sorunlar doğuracak heleki kapalı toplumlarda.

Hayırlısı olsun. Allah öğretmenlere öğrencilere kolaylık versin.66 ayını doldurmuş öğrenci ile geçen sene 72 ayını doldurmuş ancak öğretmen ve veli kararı ile bir sornaki seneyi bekletilen 84 aylık öğrencilerin aynı sınıfta nasıl eğitim alacağı aslında ciddi bir sorun. Şu anki müfredatta ben çocuğumu 72 ay dolmadan göndermeyi düşünmüyorum. Ancak yeni sistemde 66 aylık çocukla 72 aylık çocuk aynı sınıfta olacak.

düzenleme=harf hataları.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İlkokula baştan başlasam da dersleri sıkı tutsam. ÖSS konularını öğrenmemek için direndim, şimdi öğrenmek zorundayım. Bari o zaman öğrenseydim de karlı çıksaydım sınavdan...

bizim yaşa gelince şu an bulunduğun durumu da arayacaksın. Ona göre dikkat et.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

3+5+4 yapsalar bu sorun olmazdı.

Sorun bahsettiğiniz sistem 3-5-2 veya 4-4-2 şekli değil. İçeriği. Okula başlama yaşı. Şu anda görülen en büyük sorun. Tüm sınıf öğretmenleri bunu tartışıyor. Biz onlar kadar bilemeyiz zorluklarını. Onlar bizden çok çok daha iyi biliyorlar. Ben iç içe olduğum halde sınıfiçinde yaşadıkları sıkıntı çok farklı. Şunu her zaman sölüyorlar. aynı yıl içinde dünyaya gelmiş ve aralarında 7-8 ay olan öğrenciler arasında bile ciddi öğrenme farkları oluşuyor diyor.

İlkokula baştan başlasam da dersleri sıkı tutsam. ÖSS konularını öğrenmemek için direndim, şimdi öğrenmek zorundayım. Bari o zaman öğrenseydim de karlı çıksaydım sınavdan...

Murat ben şimdi öğrenci olsam hiç ders çalışmazdım. Şu an yürütülen sistemde rahat rahat geçerim. Öğretmenler beni geçirmek zorundalar :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sorun bahsettiğiniz sistem 3-5-2 veya 4-4-2 şekli değil. İçeriği. Okula başlama yaşı. Şu anda görülen en büyük sorun.

İşte ben de bunu diyorum. 9 yaşında ortaokula başlatmak gerekiyorsa 5 değil 6 yaşında alsınlar 3 yıl olsun okul. başka yolu yoktur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem
(düzenlendi)

5. sayfaya kadar okudum,bir kaç cevap vereyim bildiklerimden.

1-) 66 ayı geçen çoçuk otomatik olarak e-okul sisteminden mahallesindeki okulun 1.sınıfına başlar.60-66 arası veli isteği ile başlatılacak.

2-)Çoğu okulda seçmeli dersin 1-2den fazla olma ihtimali olacağını sanmıyorum.

3-) Son 4 sene(lise) denildiği gibi zorunlu hale gelirse,lisede çalışan öğretmen arkadaşlarıma şimdiden fazlasıyla üzüldüm.

4-)Orta-Lise iyi okulların seçilmesi ya çoçuğun diploma notu yada tekrar sınav ile belirlenebilir.

5-)Orta kısımda seçme alternetifi sadece İmam Hatip Ortaokulu var,o da veli için hazırlanmış bir alternatif.

6-)Kendi görüşüm de ilk 4'ten sonra mesleki seçim zor ki şuan alternatifte yok zaten.

7-)Yaş olayı eğer sınıflar ayrılırsa bu seferde küçük yaş grubunu almak isteyen öğretmen olacağını sanmıyorum hak vererek.Çünkü hazır bulunuşluk seviyesi düşük kocaman bir sınıf olacak.:)Ayrılmazsa da yaşı küçük öğrenciler sınıf içinde sorunlarla karşılaşması olası.Çoçuğu olan öğretmen arkadaşların görüşleri genel de erken göndermemek.

Edit:7. madde eklendi :)

tarihinde Tolga Erdemm tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İşte ben de bunu diyorum. 9 yaşında ortaokula başlatmak gerekiyorsa 5 değil 6 yaşında alsınlar 3 yıl olsun okul. başka yolu yoktur.

doğrusu bu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu konu silinmesin, 10-15 yıl sonra aynı kişilerle durumu tekrar konuşmak isterim.

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Meslektaşım senden de görüş alalım meslek öğretmeni olarak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

..

Hatta 1997'de de vitesi boşa alma konusu. :D :D http://groups.google...5fdff8b65112677

Bitmeyen senfonidir o konu :)

Ama Allah gecinden versin de günümüzün forumları USENET gibi kolay kolay yaşamaz.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

bugün öğretmen arkadaşlar aralarında yeni bir genelgeden konuşuyorlardı.

bazı okulların sadece ilkokul, bazılarının orta kısım.

bazıları orta kısımların meslek okullarının orta kısımlarını geçiş döneminde karma yapılacağına dair.

bakalım hızlı gelişmeler oluyor ama inşaallah hayırlı olur.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Genelge dün yayımlandı ama her zaman olduğu gibi kafalardaki soru işaretlerinin çoğunu cevaplamıyor.Başka resmi duyurular olacaktır.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

2007 Haziran ayı doğumlu çocuğum var.Şahsen göndermeyecektim zaten.Neyse yasal olarakta buna müsade ediliyormuş.Benim durumumda olanlara duyurulur....

http://www.dha.com.t...eri_295815.html

Benim kızım da 2007 Mayıs doğumlu. Seneye göndereceğiz. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Bitmez de. Olumsuz giden durumlarda da maalesef kaybeden çocuklarımız olacak. Sistem değişikliklerinde arada kalanlar mutlaka var. 5 yıl ilkokul düz lise kredili sistem olmadı eski model lise 4 yıl olsun okul tipi fazla, az olsun. sosyal bilimler açılsın, olmadı düz liseler kapatılsın. Geçiş sancılı olacak hem de çook sancılı. bu konu da uzayıp gidecek. Haziran ve Eylül aylarında konu bir daha canlanacak. Yollar seni gide gide usandım...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Halis Parlak

Evet 1 hafta geçti ama okullarda sıkıntı çok fazla.Öğrenci sayıları kabarık,5.sınıfların seçmeli dersleri yüzünden erken girilip geç çıkılıyor,ders programı oturmuyor.Sınıf öğretmenleri mutsuz,geleceğe dair çoğunluğu karamsar,anasınıfları ve 1.sınıflarındaki yaşı küçük çocuklar öğrenme zorluğu yaşıyorlar.Anasınıfından ve 1.sınıftan mecburen çocuklar alınmaya başlandı.

Umarım eğitim adına güzel sözler söyleyeceğimiz zaman uzak değildir......

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Okullarda bu ufakları tek sınıfa toplayalım bari demişler, merkezden "dağıtacaksınız" diye talimat gelmiş :)

Bir de seçmeli dersi seçmemek mümkün mü?

Yani benim çocuk kuran da istemiyor hz muhammedin hayatı da istemiyor dini bilgiler de istemiyor kürtçe de istemiyor hiçbirşey istemiyor. ne yapacak?

Sorun bahsettiğiniz sistem 3-5-2 veya 4-4-2 şekli değil. İçeriği. Okula başlama yaşı. ..

3-5-4 olunca kızları meslek liselerine(!) 7 yaşında başlatıp 9 yaşında alabiliyorsun. Yaş problemi çözülüyor o zaman işte. Eski yaşta başlıyor.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Okullarda bu ufakları tek sınıfa toplayalım bari demişler, merkezden "dağıtacaksınız" diye talimat gelmiş :)

Bir de seçmeli dersi seçmemek mümkün mü?

Yani benim çocuk kuran da istemiyor hz muhammedin hayatı da istemiyor dini bilgiler de istemiyor kürtçe de istemiyor hiçbirşey istemiyor. ne yapacak?

3-5-4 olunca kızları meslek liselerine(!) 7 yaşında başlatıp 9 yaşında alabiliyorsun. Yaş problemi çözülüyor o zaman işte. Eski yaşta başlıyor.

Başta merkezden karışık olacak dendi. Arkasından 14.09.2012 Cuma günü bakanlık müfettişleri seviye grupları oluşturulmasını istedi. 17.09.2012 pazartesi günü "Bırakın sınıflar olduğu gibi kalsın." denildi.

Bu sene 1. sınıflar gerçekten zor. Sınıfta 30 öğrencim var. Anasınıfına 15 öğrencim gitmiş, 15 öğrencim gitmemiş. :s

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...