İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2-İçeriden Bagaj Açma Butonu

Ozan Akkaya

Recommended Posts

Ozan Akkaya

Araçta içeriden bagaj açma olayı yoktu. İlk önce aşağıdaki butonu aldım.

13344199731.jpg

Kaput açma kolunun hemen altına daha önceden park sensörü ile birlikte gelen matkap ucu ile delik açtım.

Butona tek basmada bagajın açılmasını istemediğim için Talip abiden çift basmada 12V gönderecek devre yapmasını rica etmiştim. Sağolsun yapıp gönderdi. Devreyi şekildeki gibi butona, sigortadan aldığım 12V'a ve şasiye bağladım.

13344203901.jpg

Talip abinin gönderdiği kutuyu (resmini çekmeyi unuttum) sigorta panelinin sol tarafında boş bir yere çift taraflı bant ile yapıştırdım.

Kutundan çıkan mavi kabloyu bagaj motorunun olduğu bölümdeki turuncu-siyah kabloya bağladım.

Sonuç olarak butona 3 saniye içerisinde 2. basmada bagajı açıyor.

Butonu monte ettiğim yer.

13344206501.jpg

Bagaj açma butonunda yardımları olan Mehmet Özyürek ve Talip Eren abilerime teşekkür ederim.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Hayırlı olsun, benimde yapmayı istediğim hoş bir uygulama elinize sağlık.

Yorum bağlantısı

Butonda yeride orjinal olmuş.Ellerine sağlık. :good1::bravo:

Mk2 lerde neden kaldırmışlar bunu anlam veremiyorum.Tesisatıda yoktur sanırım incelediniz mi?

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

Aracın üretici fabrikası yapsa ancak bu kadar orjinal olurdaha da ötesi olamaz. :bravo: güle güle kullanınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Butonda yeride orjinal olmuş.Ellerine sağlık. :good1::bravo:

Mk2 lerde neden kaldırmışlar bunu anlam veremiyorum.Tesisatıda yoktur sanırım incelediniz mi?

Yorumlar için teşekkürler.

Oktay abi, bagaj motorunun altında bagaj açma kolunun teli için yer var sanki, ancak ön tarafta kol takacak yer yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel olmuş.. bir çoğumuz bunun için projeler hazırladık ama siz bitirdiniz, tebrik ediyorum..

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Guest Murat Mert

Bu işlemi kendi aracına uygulamak isteyenler için;

Buton:

Lada Vega Bagaj açma butonu,

Çift basmada tetiklenen devre:

http://www.fordclubt...781-talip-eren/

Linkten sizin profil sayfanıza gidiliyor birkaçgündür bende bunu düşünüyordum aracıma denk geldi aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Murat bey, verdiğim link 1. mesajda bahsi geçen devreyi yapan arkadaş. çift basma ile bagaj açılsın istiyorsanız bu devre şart. Tek basma ile açılmasını istiyorsanız devreye gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mahmut Kantar

merhaba,

benim arabamda da içeriden açma düğmesi yok. bende ozan beyin yaptığı bir uygulamayı yapmak istiyorum. bagaj moturunda üç kablo giriyor. bunlardan hangisi 12, hangisi eksi uçlar. yaptığınız uygulamın bağlanıt fotolarınını ekleyebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ozan Akkaya

Mesajınızı yeni farkettim Mahmut bey, en kısa zamanda resim ekleyeceğim, sarı-siyah kablo +, benim kullandığım ve 1. mesajda belirttiğim devreden tek çıkış olduğu için hangisi - bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Bağaj motoruna giden turuncu-siyah kablo.

13410090971.jpg

bagaj içerisinden sol arka farın arkasındaki plastik muhafazayı çıkar, aşağıdan bagaj motoruna ve sağ arka fara giden kabloları göreceksin.

dikkat etmen gereken 2 tane turuncu-siyah kablo var, benim bahsettiğim kablo biraz daha kalın ve turuncu üzerindeki siyah biraz daha ince.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Harun Şen

Gerçekten güzel bir çözüm. 97 Monde glx aracımın bagaj kapağını açamıyorum. Sorunu nasıl çözmem gerektiğini bilenlerden bir öneri bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Harun Şen

Bu sistem belki çok ucuza malolmuştur. Ancak, 2012 model kumandalı anahtar ile bagaj kilidi otomatik olarak açılabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

98 var bende. kumandadan açabiliyorum... yokmu düşüren :D

düzenleme: imla

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

99 açardı da 98 de mi açabiliyormuş.. Şaşırdım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Ne çabuk unuttun patron mk2 kasa mondeoyu 99 ve altı ile 2000 ve üstü modeller diye ayırdığını. bakayım mı mesajına bulayımmı?? Yakarımmmmmmm :crazy::mangal:

:p:D

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Şen

düzenleme: imla

1997 glx hb

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

99 açardı da 98 de mi açabiliyormuş.. Şaşırdım :)

Ne çabuk unuttun patron mk2 kasa mondeoyu 99 ve altı ile 2000 ve üstü modeller diye ayırdığını. bakayım mı mesajına bulayımmı?? Yakarımmmmmmm :crazy::mangal:

:p:D

1997 glx hb

Mehmet Bey şaşırmaya devam abicim :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...