İçeriğe Yönlendir

Focus Mu,Punto Mu?

Onur Yeşil

Recommended Posts

Onur Yeşil

Merhabalar;babamda lacivert sedan 2001 Amb. GP Focus var.Satıp 1.3 Multijet 2007 Punto almayı düşünüyor.Fikir ve tavsiyeleriniz nelerdir?Teşekürler.

Yorum bağlantısı
Altay Aydın Sever

bence ford focus kalite farkı tartışılmaz

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Bende ilk çıktığı zamanlar punto almayı düşünüyordum.Çok hoşuma gidiyordu.Kullandıktan sonra bütün hayallerim yıkıldı.Bana göre beş para etmez.Ben bir daha Fıat arabası asla düşünmem.Hatta yanından bile geçmem.Özellikle babamın doblosundan sonra bunu bir kez daha anlamış oldum.Bende ford focus kalitesi ile puntoya bin basar.Yine de tercih meselesi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Tercih meselesi tabiki ama puntonun focusa karşı sadece modelinin yüksek olması avantajlı.

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

Açıkçası bizi düşündüren de Punto'nun model yılının yüksek olması ve 1.3 multijet motora sahip olması. :s Yoksa yaklaşık 6 yıldır Focus kullanıcısıyız,en ufak bi memnuniyetsizliğimiz olmadı,ailecenk severek biniyoz. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan
(düzenlendi)

Tartışmasız focus.Modelinin yüksek olması sizi aldatmasın.

tarihinde Cihangir Elbasan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

gene yanlış bir kıyaslama focusnan punto yan yana gelmez modele değinmiyorum bile orada kıyaslanacak araba c3 1.4 hdi hyundai getz 1.4 crdi dacia 1.5 dci gibi alt sınıf arabalar bence bunların üstünde sınıf üstü kıyaslanacak ise fiestadır.

Hı arabnızı değiştiresiniz varsa az yakan küçük araba alacaksanız peynir ekmek gibi satılan fiesta dizel derim.

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

Merhabalar;babamda lacivert sedan 2001 Amb. GP Focus var.Satıp 1.3 Multijet 2007 Punto almayı düşünüyor.Fikir ve tavsiyeleriniz nelerdir?Teşekürler.

Onur kardes oncelikle focus c segment grande punto ise b segment bi arac ve daha kucuk ve daha kalitesiz.. kuzenime birkac hafta once 2006 model 1.3 multijet dizel grande punto aldik. grande puntoyu baya inceledik, kullandim ve hala ara sira kullanmaktayim,

gozlemlerim ; arac sinifina gore guzel. donanim olarak kendi model ve sinifina gore cok ustun. ABS+ EBD standart. biz active donanim aldik, city mod direksiyonu cok keyifli, eger dynamic donanimli alirsaniz cok daha memnun kalirsiniz. benzinli focustan sonra eminim dizel grande puntonun yakiti sizi birhayli sasirtacaktir :) yol tutusu focus kadar basarili degil, ama EURONCAP carpisma testinden 5 yildiz aldiginida goz ardi etmeyin. frenler cok basarili, motoru bana gore 1.4 TDCI fiesta motorlarindan daha basarili ve daha sessiz. 1295 cc (civarinda) vergi avantaji sagliyor, 75 hp, 200 nm tork gayet yeterli oluyor, 2000 devirden sonra cekisi mukemmel, zaten fiat tercih etmemizin oncelikle sebebi az sorun cikaran multijet motordur. bekletimiziden cok daha iyi cikti, ve gercekten cok az yakiyor. suan sehir ici 22 kurus, sehir disi 17 kurus.

anladigim kadariyla siz aracinizdan memnunsunuz ve yakit sebebiyle arac degisitirmeyi dusunuyorsunuz (yakinda benzin 5 tl olur ) :biggrin:

konfor olarak ic aksam sert plastik ama sagindan solundan gicirti falan gelmiyor, uzun yolda motor sesini zor duyarsiniz. onun disinda motor normal dizel bir motora gore daha sessiz. eger temiz bir grande punto bulursaniz memnun kalirsiniz. cukurlara falan girerken tuhaf sesler duymazsiniz merak etmeyin. :)

en cok elektrikli direksiyondan ariza yapiyor. 1000 tl civari masraf ile sorun cozuluyor, city modu kullansanizda kullanmasanizda bu ariza zamani gelince ortaya cikiyor, o yuzden eger g. punto alirsaniz keyfinize bakin city ile rahat rahat kullanin aracinizi :)

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Eray Bey'in dediklerine katılıyorum ama birde işin kalite yönü var, plastik aksamın kolay dağılması. koltuğunun kırılması Ford'ta aluminyum olan parçaların Fiat'ta plastik oluşu işin farkını yansıtıyor.

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil
(düzenlendi)

Onur kardes oncelikle focus c segment grande punto ise b segment bi arac ve daha kucuk ve daha kalitesiz.. kuzenime birkac hafta once 2006 model 1.3 multijet dizel grande punto aldik. grande puntoyu baya inceledik, kullandim ve hala ara sira kullanmaktayim,

gozlemlerim ; arac sinifina gore guzel. donanim olarak kendi model ve sinifina gore cok ustun. ABS+ EBD standart. biz active donanim aldik, city mod direksiyonu cok keyifli, eger dynamic donanimli alirsaniz cok daha memnun kalirsiniz. benzinli focustan sonra eminim dizel grande puntonun yakiti sizi birhayli sasirtacaktir :) yol tutusu focus kadar basarili degil, ama EURONCAP carpisma testinden 5 yildiz aldiginida goz ardi etmeyin. frenler cok basarili, motoru bana gore 1.4 TDCI fiesta motorlarindan daha basarili ve daha sessiz. 1295 cc (civarinda) vergi avantaji sagliyor, 75 hp, 200 nm tork gayet yeterli oluyor, 2000 devirden sonra cekisi mukemmel, zaten fiat tercih etmemizin oncelikle sebebi az sorun cikaran multijet motordur. bekletimiziden cok daha iyi cikti, ve gercekten cok az yakiyor. suan sehir ici 22 kurus, sehir disi 17 kurus.

anladigim kadariyla siz aracinizdan memnunsunuz ve yakit sebebiyle arac degisitirmeyi dusunuyorsunuz (yakinda benzin 5 tl olur ) :biggrin:

konfor olarak ic aksam sert plastik ama sagindan solundan gicirti falan gelmiyor, uzun yolda motor sesini zor duyarsiniz. onun disinda motor normal dizel bir motora gore daha sessiz. eger temiz bir grande punto bulursaniz memnun kalirsiniz. cukurlara falan girerken tuhaf sesler duymazsiniz merak etmeyin. :)

en cok elektrikli direksiyondan ariza yapiyor. 1000 tl civari masraf ile sorun cozuluyor, city modu kullansanizda kullanmasanizda bu ariza zamani gelince ortaya cikiyor, o yuzden eger g. punto alirsaniz keyfinize bakin city ile rahat rahat kullanin aracinizi :)

Ey maşallah. :) Tavsiyeler için teşekkürler.Bu yazdıklarınızı defalarca okuyup değerlendirmeye alıcam.Direksiyon sorununu bi kaç yerde daha duydum,sorun tam olarak nedir,sertleşme falan mı oluyo zamanla?

Eray Bey'in dediklerine katılıyorum ama birde işin kalite yönü var, plastik aksamın kolay dağılması. koltuğunun kırılması Ford'ta aluminyum olan parçaların Fiat'ta plastik oluşu işin farkını yansıtıyor.

Sanırım kalite kısmında herkes hem fikir,sanuçta düşük sınıf... Teşekkürler.

tarihinde Onur Yeşil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yanlış anlama ama soru bile çok komik, fiat denen tırt markanın, Ford ile kıyaslayacak modeli bile yok, o yüzden düşünme bile, şimdi yok t-jet vs. diyenler çıkabilir ama bu bilimsel geçreği değiştirmez :D ayrıca ncap testini kafana takma, hız sınırı 65 le el arabası bile 3-4 yıldız alır, ayrıca para konuşur, her markanın 5 yıldızı var, hepsi aynımı yani, dimi ama :biggrin:

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

cok sukur daha direksiyon arizasi yasamadik :)

nasil bi ariza bende bilmiyorum.

Yanlış anlama ama soru bile çok komik, fiat denen tırt markanın, Ford ile kıyaslayacak modeli bile yok, o yüzden düşünme bile, şimdi yok t-jet vs. diyenler çıkabilir ama bu bilimsel geçreği değiştirmez :D ayrıca ncap testini kafana takma, hız sınırı 65 le el arabası bile 3-4 yıldız alır, ayrıca para konuşur, her markanın 5 yıldızı var, hepsi aynımı yani, dimi ama :biggrin:

Ali bey fiat in sadece multijet motoru alinir zaten. onunda ureticisi GM ;) opel in CDTI motoru ile ayni.

kalite konusunda size katiliyorum.

benim mondeom carpisma testinden 2,5 yildiz aliyor. ama kazadan sonra hangisinden saglam cikacaginizi siz dusunun :)

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

2006 senesinde sıfırını aldık şu anda 92000 km de garantiden direksiyon kutusu değişmişti.Bu km ye kadar hiç sıkıntı yaşatmadı.Yakıt tüketimi çok güzel ne zaman mazot aldığınızı unutursunuz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

cok sukur daha direksiyon arizasi yasamadik :)

nasil bi ariza bende bilmiyorum.

Ali bey fiat in sadece multijet motoru alinir zaten. onunda ureticisi GM ;) opel in CDTI motoru ile ayni.

kalite konusunda size katiliyorum.

benim mondeom carpisma testinden 2,5 yildiz aliyor. ama kazadan sonra hangisinden saglam cikacaginizi siz dusunun :)

Düşünmeye bile gerek yokki, mondi bu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nazım Velioğlu

model yükseltip dizel arabam olsun diyorsanız , punto mantıklı derim. ama konfor gidiş yol tutuşu gibi özellikleri önemsiyorsanız 10 sene geri olan bir focus un yanına gelebileceğini hiç sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

model yükseltip dizel arabam olsun diyorsanız , punto mantıklı derim. ama konfor gidiş yol tutuşu gibi özellikleri önemsiyorsanız 10 sene geri olan bir focus un yanına gelebileceğini hiç sanmıyorum.

Yol tutuşu ve konfor da önemli tabi,sürat seven insanlarız.Fena kafam karıştı yav... :unsure2:

2006 senesinde sıfırını aldık şu anda 92000 km de garantiden direksiyon kutusu değişmişti.Bu km ye kadar hiç sıkıntı yaşatmadı.Yakıt tüketimi çok güzel ne zaman mazot aldığınızı unutursunuz.

Satmayı düşünür müsünüz hocam? :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

1970 ford puntodan sağlamdır ondan eminimde :) aynı model yılı içindeyse zaten tartışmaya bile gerek yok, 2001 focus yerine sadece daha yeni diye punto alınabilir, 2001 focus lar daha o kadar düşmediler :D

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

focus ve fiat aynı segmentte bile değil.fazla yaksın ford olsun önemli değil.

model yükseltmek için değiştirmeyi düşünüyorsanız başka tabi.2007 punto alacağıma aynı fiyatta yada biraz yüksek yada aşağıda 2007 fiesta alırım

sonuçta oda FORD :D

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil
(düzenlendi)

Zaten tek sorun yakıt tüketimi,bi de ucundan acık model yılı tabi. :rolleyes: Ama bakalım nası olucak,Focus istediğimiz fiyatlara giderse Punto ve Fiesta arasında bi tercih yapıcaz sanırım.Konu Focus vs. Punto'dan Fiesta vs. Punto'ya döndü. :)

tarihinde Onur Yeşil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Gidişatı düzeltelim, eski-yeni yada farklı modelde olsa, konu Ford mu fiat mı ise, kazanan her şekilde Ford olacaktır, mesele bence hallolmuştur :D

Ben aksini söylüyorum punto nun artıları daha fazla ;

- geniş iç hacim

-tıkırtısız iç mekan

-yormayan kullanım (şehir içinde)

-donanım olarak fiestadan üstün

-1.3 multijet fiestanın 68 ps lik traktör motorundan kat ve kat güzel ..vs.......

Tıkırtı ve ses olarak benim fiesta bu puntoyu ezer durumda (tabii standart fabrika çıkış halinde değil :) )

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

Konu bi kere Ford mu Fiat mı değil.Öncelikle Focus mu Punto mu?Daha sonra dizel klasmanında Fiesta vs. Punto'ya döndü.Bu forumda bi Fiesta kullanıcısı bu kadar açık Punto diyebiliyosa,beni ikna etmiş demektir.Teşekkürler. :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...