İçeriğe Yönlendir

Focus Mu,Punto Mu?

Onur Yeşil

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Otomotiv tahtravalli gibidir, ekonmi ağır basarsa, toplam kalite azalır, kaliteyide artırırsak rakam artar. Sadece tüketim odaklı 1.3 multijete geçilebilir ama başka birşey beklememeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İşin özünü yazdım ama soru işareti kalmasın diye; hangi model yılı ve modeli olursa olsun, Ford- fiat modelleri içinde, her şekilde kazanan Ford' ur, olay budur :D

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Benzinliden dizele geçmek var. Punto mantıklı. Yanlız alacaksanız active değil de , dynamic alın. Active sizi pişman edebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Çok büyük farklılıklar var mı ki?

Var , bariz iki donanım arasında sanki sınıf farkı var. Zaten dynamic olanlar 6 ileri 90 ps. Direk tercih sebebi.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hem 6 yaş daha genç hemde dizel bence gayet mantıklı bir davranış olur.Esp li olursa daha da güzel olur bana kalırsa.

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

Ben bu 6 ileriyi bilmiyodum mesela.İbre yavaş yavaş puntoya kayıyo,ama fiesta da ağır basıyo.Satılık focus vaaar. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

Var , bariz iki donanım arasında sanki sınıf farkı var. Zaten dynamic olanlar 6 ileri 90 ps. Direk tercih sebebi.

her dynamic 6 vites 90 ps degil, genellikle 75 lik. active ile dynamic farki sis lambasi , hava yastigi sayisi, bazi modellerde dijital klima, celik jant, sunroof vs vs.

ama fiat in donanimlari cok degiskenlik gosterebiliyor, tum donanimlar dikkatle incelenmeli. esp opsiyonel olarak veriliyor,

su arac 6 vites 90 ps ve ESP li. tam alinacak arac iste :)

http://www.sahibinde...-70718226/detay

bu arada 6 vites 90 ps Grande punto yolda 1.6 focusu tokatlar :)

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Kızıl

Anladığım karadıyla bu değişimin en önemli nedeni yakıt tüketimi sonrasındada model yükseltme. 1.3 Multijet motor küçük hacimli motorların en iyisi diye biliniyor. Aynı motor Fiat haribinde GM tarafından kullanılıyor. Ben 2001 F1 ve 2009 Grande Punto kullandım. Sürüş kalitesi olarak tabiki F1 sadece puntodan değil bir çok arabadan üstün. Puntoda kesinlikle kötü araba değil. Platformu corsa ile aynı zaten. İkinci elide güçlü. Mantıklı bir değişim hayırlı olsun şimdiden.

(Bazı arkadaşlarımız arabalarıyla nikah kıymış gibi davranıyor, gerek yok bu kadar abartmaya)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Eski

bazen trafikte falan goruyorum duzgun arac gercekten :nazar:

ama fiyati yuksek :(

ilgilenirseniz yardimci olurum Denizli`de

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

her dynamic 6 vites 90 ps degil, genellikle 75 lik. active ile dynamic farki sis lambasi , hava yastigi sayisi, bazi modellerde dijital klima, celik jant, sunroof vs vs.

ama fiat in donanimlari cok degiskenlik gosterebiliyor, tum donanimlar dikkatle incelenmeli. esp opsiyonel olarak veriliyor,

su arac 6 vites 90 ps ve ESP li. tam alinacak arac iste :)

http://www.sahibinde...-70718226/detay

bu arada 6 vites 90 ps Grande punto yolda 1.6 focusu tokatlar :)

Fiat'ın donanımları biraz karışık gerçekten. :) Dynamic'lerin cam tavanlıları falan da var mesela. ESP + ASR + yokuş kalkış desteği vs. diye bir güvenlik paketi var.

2007 olanlar 6 ileri 90 ps diye biliyorum ama Fiat bu , her daim yanıltma potansiyeline sahip. :)

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

bazen trafikte falan goruyorum duzgun arac gercekten :nazar:

ama fiyati yuksek :(

ilgilenirseniz yardimci olurum Denizli`de

Ooo hakkaten de uçmuş,bizim bütçe 21'i geçemez be birader. :) Ama tavsiyeler için çok teşekkürler.

Anladığım karadıyla bu değişimin en önemli nedeni yakıt tüketimi sonrasındada model yükseltme. 1.3 Multijet motor küçük hacimli motorların en iyisi diye biliniyor. Aynı motor Fiat haribinde GM tarafından kullanılıyor. Ben 2001 F1 ve 2009 Grande Punto kullandım. Sürüş kalitesi olarak tabiki F1 sadece puntodan değil bir çok arabadan üstün. Puntoda kesinlikle kötü araba değil. Platformu corsa ile aynı zaten. İkinci elide güçlü. Mantıklı bir değişim hayırlı olsun şimdiden.

(Bazı arkadaşlarımız arabalarıyla nikah kıymış gibi davranıyor, gerek yok bu kadar abartmaya)

İşte tecrübe. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

üzerine 3 yeni kasa çıkarmış, 12 yaşındaki focus, tabiiki 6 yaş daha genç daha donanımlı punto ile değiştirilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

üzerine 3 yeni kasa çıkarmış, 12 yaşındaki focus, tabiiki 6 yaş daha genç daha donanımlı punto ile değiştirilebilir.

Mantıklı. :good1:

Yorum bağlantısı
Eray Eski

bizim burlarda her aracin piyasasi yuksek, 21 bin butce ile cicek gibi puntolar bulursunuz merak etmeyin. :)

bu arada bilgi olsun diye belirteyim, biz 2006 model 1.3 multijet 75 ps Active grande puntoyu 20.400 tl ye aldik. km 113 bin. degisen yok, ön kaput, tampon ve sag ön camurluk ayri ayri ufak surtme ve kazalar nedeniyle boyaliydi. servis bakimli.

insallah gonlune gore bir arac bulursun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

İhtiyaçlar değişmedi ise C sınıfından sonra B sınıfı tatmin etmez. Ben mantıklı bir değişim olarak görmüyorum. 7 yıl önde de olsa bildiğiniz, zevkle bindiğiniz araç daha üstündür.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yeri gelmişken yazayım, ESP süper bir sistem, bence her arabada olmalı, yalnız şu ince çizgiyi netleştirmek lazım, esp fiat markası için elzem, olmazsa olmaz bir donanım, Ford içinse ekstra bir güvenlik donanımı, sanırım anlatabildim, Fordun ihtiyacı yok demek değil, zaten iyi olanı dahada iyileşetiren bir donanım, diğerindeyse iyi olanı geliştirmiyor, zaten olmayanı ilave ediyor, sanırım anlatabildim :D

Trim kalitesi falan da hikaye, nemli bezle silince leke kalan konsolu neyleyim, motor süper olsun dersenizde 1.6 tdci alırsınız, malum kağıt üstünde kuvvetli gm üretimi motorlardan değil, gerçekten kuvvetli motordur kendileri chip olayına girmiyorum bile :D böylece fiesta alırsınız ve üstün yol tutuş ile kuvvetli jet motorunuz olur üstelik yüksek hızda m-jetten daha az yakar :)

Yalnız şu konuda itirazım yok, demode olmuş eski tasarım f1 almaktansa, gidip punto evo alıp hiç değilse 4-5 sene rahat etmek elbette daha iyi olur :)

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

Şimdi şöyle bişey var;bende 2000 HB. Amb. Focus var,babamda 2001 Sedan Amb. Focus var,ikisi de güvenlik paketli.Biz tekini satıp Punto alsak,Focus keyfinden vazgeçmiş olmayız ki. :biggrin: Sonuçta bi tane daha var dimi,Punto da renk olur. :tongue:

bizim burlarda her aracin piyasasi yuksek, 21 bin butce ile cicek gibi puntolar bulursunuz merak etmeyin. :)

bu arada bilgi olsun diye belirteyim, biz 2006 model 1.3 multijet 75 ps Active grande puntoyu 20.400 tl ye aldik. km 113 bin. degisen yok, ön kaput, tampon ve sag ön camurluk ayri ayri ufak surtme ve kazalar nedeniyle boyaliydi. servis bakimli.

insallah gonlune gore bir arac bulursun :)

İşte tam aradığım tat,renk de kırmızı veya mavi olursa deymeyin keyfime. :rolleyes: Km 100.000'in altında olsa süper olurdu.Düşünür müsünüz satmayı? :biggrin:

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Şimdi şöyle bişey var;bende 2000 HB. Amb. Focus var,babamda 2001 Sedan Amb. Focus var,ikisi de güvenlik paketli.Biz tekini satıp Punto alsak,Focus keyfinden vazgeçmiş olmayız ki. :biggrin: Sonuçta bi tane daha var dimi,Punto da renk olur. :tongue:

İşte tam aradığım tat,renk de kırmızı veya mavi olursa deymeyin keyfime. :rolleyes: Km 100.000'in altında olsa süper olurdu.Düşünür müsünüz satmayı? :biggrin:

biz puntodan fazlasiyla memnunuz. satmayi dusunmuyoruz Onur kardes :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

Şaka gibisiniz sanayideki 7 yaşındaki çırakların bile Fiat üretimi olduğunu bildiği multijet motora GM üretimi diyerek motorlar konusundaki bilgi birikiminizi sorgulatıyorsunuz!Bu nedenle ne derseniz tamam demek geliyor içimden ama yapamıyorum.Bu arada ben o puntomla çok focusla kafa bulmuştum ama Ali hocam kadar insafsızda değildim fiestaları gördümmü beni geçsinde mutlu olsun diye yavaşlıyordum.Bir inceleyin linki üretici kim görün;

http://en.wikipedia....wiki/JTD_engine

Onur bey fiatin elektronik aksami da genelde GM dir. tempra tipolarda bile GM elektronik parcalar kullaniliyor. JTD motor fiatin kendi uretimi olabilir ama 1.3 multijet motor GM - FIAT ortak uretimi diye biliyorum. ve cevremde tum tamirciler dahil herkes bu konuda ayni seyi soyluyor. ayrica OPEL e motor ureten GM dir ve 1.3 multijetin OPEL de kullanilmasi tesaduf degil.

ayrica multijet motorlarin (1.3 ve 1.6 ) muadil ford (1.4 ve 1.6 TDCI ) motorlarindan ustun oldugu konusunda hemfikiriz :)

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şaka gibisiniz sanayideki 7 yaşındaki çırakların bile Fiat üretimi olduğunu bildiği multijet motora GM üretimi diyerek motorlar konusundaki bilgi birikiminizi sorgulatıyorsunuz!Bu nedenle ne derseniz tamam demek geliyor içimden ama yapamıyorum.Bu arada ben o puntomla çok focusla kafa bulmuştum ama Ali hocam kadar insafsızda değildim fiestaları gördümmü beni geçsinde mutlu olsun diye yavaşlıyordum.Bir inceleyin linki üretici kim görün;

http://en.wikipedia....wiki/JTD_engine

Hakikaten şaka gibi, ama ben sana gülüyorum, neyse konuyu uzatmayalım, fiatla Ford kıyaslanmaz bile, donanım süsleme bakımından hadi de geri kalanda fiatla Ford aynı klasmanında değil, fiatın az daha ekmek yemesi lazım, tartışmak bile abes, hangisine gücünüz yeter yada beğenirseniz onu alın, benim istediğim şartları fiat sağlamıyor nasılsa.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Eksen

2011 Model Yeni Doblo Cargo var işyerimde kullandığım, 1.3 Multijet2 90 bg(Panelvan üstelik).. Uzun yolda rüzgar ve yol sesi benim X paket Titanium Focus'tan daha az.. Ayrıca bariz olarak uzun yolda Focus daha çok yoruyor beni.. İkiside 30 bin km civarında şu an..

Olaya birde bu açıdan baksak/bakabilsek.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ben aksini söylüyorum punto nun artıları daha fazla ;

- geniş iç hacim

-tıkırtısız iç mekan

-yormayan kullanım (şehir içinde)

-donanım olarak fiestadan üstün

-1.3 multijet fiestanın 68 ps lik traktör motorundan kat ve kat güzel ..vs.......

Yaptığın eylemle düşuncen örtüşmüyor !Neden FORD FOCUS'u satıp tekrar bir FORD marka FİESTA aldın ? Madem öyle Tofaş Fiat almadın ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Eksen
(düzenlendi)

2011 Model Yeni Doblo Cargo var işyerimde kullandığım, 1.3 Multijet2 90 bg(Panelvan üstelik).. Uzun yolda rüzgar ve yol sesi benim X paket Titanium Focus'tan daha az.. Ayrıca bariz olarak uzun yolda Focus daha çok yoruyor beni.. İkiside 30 bin km civarında şu an..

Olaya birde bu açıdan baksak/bakabilsek.....

o açıdan bakalım

sizin yerinizde olsam asla focusa binmem 10bin tl kar eder aracımı satar 2009 fiat a binerim

o zaman hiç yorulmam

En iyisi otobüsle gideyim ben heryere, o zaman uyuma şansımda olur..

Ford'sa herşey kaliteli, mükemmel.. Fiat'sa beş para etmez, keşke bütün Fiat'lar çöp olsa, silinse yeryüzünden.. Böyle bir objektiflik olmaz hocam..

Ford marka ve konum itibarı ile Fiat'tan çok daha üstün olabilir, bunu çoğunluk kabul ediyor zaten.. Ama bir markanın tüm modelleri genellenerek, hatta küçümsenerek eleştirmek ne kadar doğru, tartışılır..

tarihinde Levent Eksen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Eksen

değişik açılardan biri de bu ya focus ya otobüs :)

güzelmiş :)

Bizim açılar sizinkiye pek tutmuyor hocam :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...