İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Mercek Modifiyesi.

Misafir

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bi-xenon üstteki mercektir, ortada bir perde var, o yatınca uzun olmuş oluyor, senin farlarda tek uzun için ayrı kısa için ayrı projektör varsa bi-xenon değildir (tabii özel olarak bi-xenon mercek takılmadıysa) uzuna alınca sarı yanmıyorsa, uzunlara beyaz ışık veren tırt ampül takılmıştır o kadar.

Farın bundan sanırım, uzun ve kısa ayrı bunda, bu resimdeki farda kısalarda mercek var ama bu pek iyi değil, çok küçük, kısalar bi-xenon yada xenon dan daha zayıftır.

2006_ford_mondeo-pic-1241.jpeg

Farların bu halde olmalı, bu fardaki merceği bilemem (öğrendim bi-xenonmuş) ama 2 şansı var, kısalarda xenon uzunlarda beyaz ışık veren halojen ampül, yada kısalara bi-xenon uzunlar iptal yada beyaz ampül, bu durumda hem bi-xenon uzun verir hemde normal uzunlarında yanar, artık isteğe göre değişir.

mondeo3.jpg

Bu araçta Bosch Bi-xenon projektör kullanılmış, eğer fardaki uzunlar iptal edilmediyse hem xenonun uzunu hemde normal uzunlar aynı anda yanar ve etraf gündüz gibi olur :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Farların bu halde olmalı, bu fardaki merceği bilemem (öğrendim bi-xenonmuş) ama 2 şansı var, kısalarda xenon uzunlarda beyaz ışık veren halojen ampül, yada kısalara bi-xenon uzunlar iptal yada beyaz ampül, bu durumda hem bi-xenon uzun verir hemde normal uzunlarında yanar, artık isteğe göre değişir.

mondeo3.jpg

Bu araçta Bosch Bi-xenon projektör kullanılmış, eğer fardaki uzunlar iptal edilmediyse hem xenonun uzunu hemde normal uzunlar aynı anda yanar ve etraf gündüz gibi olur :)

Uzunlar iptal edilmedi.. Aksine, uzunlarda şu an Plus 90 var :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Farın bundan sanırım, uzun ve kısa ayrı bunda, bu resimdeki farda kısalarda mercek var ama bu pek iyi değil, çok küçük, kısalar bi-xenon yada xenon dan daha zayıftır.

Evet benim far üstteki arabanınkinden.bi-xenon olayını da anladım sayenizde teşekkürler.Zevk tabi ama ben bi-xenon için o kadar para bayılmayı mantıklı bulmuyorum.

bi-zenon için harcanan para zevk meselesi degil, güven meselesidir. araçlarımızda çok küçük olan mercek zamanla kararıyor ve temizlik sonrasıda geçmiyor. bundan dolayı aydınlatma çok zayıf oluyor ve sürüş güvenligini tehlikeye sokuyor. Dolayısıyla bizler bi-xenon u önümüzü görebilmek için yapıyoruz - yaptırıyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bi-zenon için harcanan para zevk meselesi degil, güven meselesidir. araçlarımızda çok küçük olan mercek zamanla kararıyor ve temizlik sonrasıda geçmiyor. bundan dolayı aydınlatma çok zayıf oluyor ve sürüş güvenligini tehlikeye sokuyor. Dolayısıyla bizler bi-xenon u önümüzü görebilmek için yapıyoruz - yaptırıyoruz

:good1: :good1:

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

:good1: :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Uzunlar iptal edilmedi.. Aksine, uzunlarda şu an Plus 90 var :fiuw:

Diğer ihtimal yani, züper uzunlara sahip bir far, iptal etmemek isabet olmuş, hatta onuda merceklemek lazımmış :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

hatta onuda merceklemek lazımmış :)

Yoo böyle daha iyi, hiç bir mercek, reflektör kadar ışık veremiyor...

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Çift mercek uuuuu çok havalı olurdu :D

evet bayaaa bi havalı olurdu. tek mercekle farın arkası kesiliyor. çift mercekle farın arkasını düşünemiyorum :) hava filtresi girişini direk burdan verebiliriz :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mesajı geç gördüm, önce görseydim iyi olurdu bir bakardım duruyorsa yanıma alırdım.Neyse yerindeyse senindir far adresini yollayıver.

Far durumu ne oldu acaba.Verildimi elinizde mi.Bana da sol taraf lazım da cam çatlak bendekinin.Duruyorsa haberleşebilirmiyiz

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Burda var ama ne kadar güvenilir bir site bilmiyorum. şikayetvar.com adresinde 4-5 şikayet var.

http://www.parcatren...tma-yedek-parca

Mehmet hocam benim durum biraz karışık :D Benim farlarda mercek yok şu anda normal taslı şekilde duruyor yani trend farı gibi.Ancak arka kapak kısmı ise orjinal ghia gibi balastlar falan üstünde.Hatta kapağı açtık yükseklik ayarı iiçin motor falan duruyor orda. :D Bende bi-xenon dönüşüm yapacağım ancak sol farda camda çatlak var.Şimdi yeni sol far alsam bu seferde sağ ile renk tutmayacak.Durduk yerde 2 far da almak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet hocam benim durum biraz karışık :D Benim farlarda mercek yok şu anda normal taslı şekilde duruyor yani trend farı gibi.Ancak arka kapak kısmı ise orjinal ghia gibi balastlar falan üstünde.Hatta kapağı açtık yükseklik ayarı iiçin motor falan duruyor orda. :D Bende bi-xenon dönüşüm yapacağım ancak sol farda camda çatlak var.Şimdi yeni sol far alsam bu seferde sağ ile renk tutmayacak.Durduk yerde 2 far da almak istemiyorum.

Ozaman bir tane çıkma trend çıkma far bulup camını senin fara taktıracaksın.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ozaman bir tane çıkma trend çıkma far bulup camını senin fara taktıracaksın.

Aynen renk uyumu olsun diye.Konuda da görünce yazayım dedim.Ayağı kırıkmış sanırım bana asıl lazım olan cam çünkü :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Far durumu ne oldu acaba.Verildimi elinizde mi.Bana da sol taraf lazım da cam çatlak bendekinin.Duruyorsa haberleşebilirmiyiz

Farlar, bixenon olmuş :fiuw:

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Yusuf kendi farlarını kullanmıyormusun işlem için kaçırdım mı ben :unsure2:

işlem için kendi farlarımı kullandım. normalde kullanmayacaktım ama çıkma far bulamadım. bulamadım degil , çok para istediler. mecbur kendi farlarım üzerinde işlem yaptım. önceki aracımdada mercek uygulaması yapmıştım. ondan aldıgım güven ile tereddütlede olsa çalışmaya başladım ve sonlandırdım. iyikide yapmışım. .

mercek yapmayı, yaptırmayı düşünen arkadaşlar varsa fardaki orj mercek kapagının ucundaki şeffaf kısmı komple çıkartsınlar ve orj mercek vida yuvalarını kessinler. ben vidaları kestim ama mercek kapagını baz aldıgım için mercek fardan dışarı taştı. vida ve kapak kesilirse taşma olsa bile çok az taşma olur. düşüncesindeyim. veya mercek ön tarafı kurtarırsa mercegin takıldıgı yerin arkasından deilde ön kımından vidalama yapılırsa arka taraftan kesinlikle taşma olmaz.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benimde mutlaka dönüşüm yapmam gerekiyor ancak kendi başıma becerebileceğimi düşünmüyorum açıkçası.Otomatik yükseklik ayarı çalışıyormu şu durumda acaba

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Benimde mutlaka dönüşüm yapmam gerekiyor ancak kendi başıma becerebileceğimi düşünmüyorum açıkçası.Otomatik yükseklik ayarı çalışıyormu şu durumda acaba

yapılan işlemde yükseklik ayarını etkileyici bir durum olmuyor. normalde çalışıyorsa mercek sonrası yine çalışır. benim yükseklik ayarı çalışmıyor sanırsam. zaman zaman görev yapıyor ama her zman degil. bazı problemler var. ama bu problemler yapılan işlemle alakalı degil.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir
(düzenlendi)

Akan bey bende sanırım sol cam olacaktı fakat biraz derin sayılacak çizikler var fakat biraz yukarda kalıyor.Işık yanymasına engel olmayabilir.Değiş tokuş yapabiliriz bana denemeler için lazım oluyor. :) Yakın zamanda Ostime gidecegim unutmaz isem Cam sorarım yazarım.Ne kadar hesaplı olur bilemiyorum. :unsure2:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan bey bende sanırım sol cam olacaktı fakat biraz derin sayılacak çizikler var fakat biraz yukarda kalıyor.Işık yanymasına engel olmayabilir.Değiş tokuş yapabiliriz bana denemeler için lazım oluyor. :) Yakın zamanda Ostime gidecegim unutmaz isem Cam sorarım yazarım.Ne kadar hesaplı olur bilemiyorum. :unsure2:

Oktay abi saolasın ilgin için.Sorunu çözdüm :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir

2 tane daha Mondeo Mk3 fara mercek değişimi çalışmam oldu.Forumdan Utkun arkadaşımızın aracına Hella mercek taktım,günü birlik işlem oldu ve kendisi ve ben müsait oldugumda son rütüşları yapacagım.Arka kapaga her hangi bir işlem yapılmadı fakat mercek kapagı orjinali mercegin selenoid motorunun önde olmasından dolayı takılamayacak.Yakında degişik bir kapak ile sonlanacak ve bilahire resimleri ekleyeceğim.

Fordumnet'ten Deniz Çalışkan beyin aracına orjinal mercek kapagına daha önce yaptıgım yuvarlak şapkayı siyaha boyayarak bence artık klasik haline gelen bir görünümle uygulama yaptım.Yapım aşamlaraı öncekilerden farklı degil ama bir kaç resim sonra yükleyecegim.Duvar resimleri Deniz bey kısa süre sonra yollayacak ve yükleyecegim.

fotoraf0025p.jpg

fotoraf0024p.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...