İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Mercek Modifiyesi.

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Forumdan ve geceuçuşu'ndan bir arkadaşımız kendi çabalarıyla yapamaya çalışmış fakat tamamlayamamış.Benden yardım istedi ve farları orjinal ceviz merceklerinden devesa mercege geçişini tamamladı.Bosch mercek takıldı.Aracın daha önceki kullanıcıları orjinal balastını iptal etmişler ve oem balast kullanmışlar iptal edilip orjinal balast faal hale getirildi.Far camlarına epeyce pasta uygulayarak biraz olsun taş izlerinden epey arındırdım ve birazda parlaklık oluştu.İşte detaylar.

İlk iş olarak haliyle gözlerini söktük.

2.jpg

Sonra tezgahımda kesişme çizgisi aldım.

4.jpg

Mercekleri dagıttım.bütün parçaları ile ve takılacak olan mercekte aralarında.

1.jpg

Mercek şapkasının mavimsi camını arkadaşımız sökerken biraz kenarlarından tırtıklı halde ve egimli olarak sökebilmiş buda çirkin görünüme yol açıyor haliyle.

Bu mercek kapagına harika planlarım oluşmuştu mükemmel şekilde gündüz farı işlemi yapılabilecek özelliğe sahip.Tasa oturdugu zaman iç boşluk kısmı 1.5cm civarı power ledler rahatca sıralı şekilde monte edilecek şekilde ve yuvarlak angel halka şeklindede çok rahat kullanılabilecek tasarıma sahip.Araç sahibi arkadaşımızı kandıramadım :biggrin:

5.jpg

Yeni Bi-xenon merceği mevcut sabit ayakları hiç karşılamıyordu bende bu ayakları kullanarak kalın metalden aparat yapıp merceğimizi oldukca saglam şekilde sabitledim fakat resim yok çekmemişim nasıl atladım bu işi hala kafam almıyor. :unsure2:

6.jpg

Daha önce kesilen yüksek voltaj xenon baglantı uçları.

8.jpg

Güzelce baglantılarını tamamlayıp arkadaşımızında önceden kullandıgı silikonlar ile beraber komple camın oturan kısımları tornavida ile uzun bir uğraş sonrası kazıdım.Cam yerine otururken zorlanmadım güzelde oldu.

9.jpg

Mercek işlemi bitince mercek şapkasının düzgün olmayan üst kısımlarını kapatmam gerekiyordu sonra daha önce kullandıgım meşhur sürahinin kapagını inceledim boyutlar tam olmasada güzel şekilde uydu ve başladım işleme deliğini açtım güzelce zımparlayıp boyadım ve sonuç benim içime sindi.arkadaşımız siyah renk istemedi crom ve aliminyum boyaları farklı aralıklarla atarak orjinale yakın olabilecek şekilde boyamaya çalıştım.Daha farklı hazır kapaklar takılabilir tabiki.Aslında elimde hazır merconun orjinal kapagı vardı bi acayip durdugunu düşündüm ama yinede ilk başta onu yapacaktım sonra uğraştırmasına ragmen tercihimi bu işleme yaptım. :)

11.jpg

14.jpg

13.jpg

12.jpg

Camı kapatmadan silikonu temizledğim yere güzelce siyah silikonu sürdüm.

10.jpg

Kapanmış ve kurumadaki hali.

15.jpg

Mercegin ampul takılışı sonrasındaki taşkınlıgını arkadaşımız daha önce kapagı keserek biraz olsun halletmiş bende kalıp yaparak üzerini iyice silikonla doldurdum ve izolesini sağlamış oldum.

16.jpg

Araç sahibi arkadışımız şu an şehir dışında sanırım Çarşamba günü gelecek ve takacagız.Bilahire resimleri ekleyecegim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı

Şunuda belirteyim bu orjinal mercek kapagıda 2mm pleksiden yapılmış.Kullandıgım kapatk çalışmasındaki pleksi parçada aynı kalınlıga sahip.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Eski

guzel calisma olmus. kiskandiriyorsun Oktay abi :) olmadi soyle bi mk 3 mondeomuz mercek isine girelim.......

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

guzel calisma olmus. kiskandiriyorsun Oktay abi :) olmadi soyle bi mk 3 mondeomuz mercek isine girelim.......

Sırf bunun için araba değiştirdim diyebilirim.. :D

YSB burada olsaydı... Bi-xenon candır derdi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

YSB'ye gerek yok, ben de söyleyebilirim artık.

Bi-xenon candır. Bi atıyorum selektörü, herkes kaçışıyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bi-xenon candır. Bi atıyorum selektörü, herkes kaçışıyor :D

Bunu bir de essahtan bir arabayla yaptığını düşün :)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Allah allaaaaaah, bizimki ne?

Sen önce bi araba kullanda, tenekeni şutla, sonra bi daha konuşalım :D

Forumdaki herkese sesleniyorum, yeni renault'lar sizin tüm bakış açınızı değiştirecek. Yeterki bi kullanın ;)

Ersen, sen gülme! Şurupçu, nolcek :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Forumdaki herkese sesleniyorum, yeni renault'lar sizin tüm bakış açınızı değiştirecek. Yeterki bi kullanın ;)

Sağı solu arkası hala naylon mu.. Naylonsa kullanmam, benim canım kıymetlidir.. :D

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

:hahahoho::rofl:

Sağı solu arkası hala naylon mu.. Naylonsa kullanmam, benim canım kıymetlidir.. :D

:bravo:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:hahahoho::rofl:

:bravo:

Her yeri metal.

Ayrıca senin tırt mondeo ncap'ten 4 yıldız almışken;

http://www.euroncap.com/tests/ford_mondeo_2002/115.aspx

Benim naylon dediğin araç 5 yıldız aldı;

http://www.euroncap.com/tests/renault_clio_2005/220.aspx

Bilmem anlatabildim mi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Oktay abi eline koluna sağlık. Ahmet Kiriş'in aracını gördükten sonra benimde arabanın merceklerini değiştrimem gerektiğine kanaat getirdim.

Ellerine sağlık yine döktürmüşsün.

Yorum bağlantısı

Oktay abi her zamanki gibi ustalığını konuşturmuşsun.bence farlar açılmışken içide komple siyaha boyanmalıydı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

otomatik far seviye ayarı düzgün çalışıyor mu abi denediniz mi?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ayrı ayrı teşekkür ediyorum. :)

Mk2 kırıkta çatlakta olsa far camına ihtiyacım var duyurulur.Olurmu bilmiyorum ama Mk2 için bir projem var onu deneyeceğim üzerinde.

Yarın sabah montajını yapacagım.Kontrollerini o vakit yapacağım yazarım.

Arkadaşımız krom olarak durmasını istedi.

Sani ne dersen de ne kadar iyileri çıkmış de yinede naylon işte. :D

F2 St'ye tekrar teşekkür ederim. :good1:

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Tebrikler yine döktürmüşsünüz valla, Ankara'ya geldiğimde kesin yanınıza uğrayacağım.... :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Oktay abi yine müthiş bir vole ile sahalara dönüş yaptı. tamamlanmış resimlerini bekleriz abi. inşallah mercek değişiminden önceki duvar görüntüsü elinde vardır.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Teşekkür ediyorum.

Sabah montajını yapacagım.Resimleyip ekleyeceğim. :good1:

Orjinal mercek ile duvar görünütüsü almadım.Fakat halojen far çizgisi gibi ve ışık vuruşu aynı diyebilirm.

Yorum bağlantısı

Oktay Bey'den yine güzel bir çalışma. Temiz işçilik, parlak ve aydınlık bir sonuç:) Daha ne olsun!

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Tayfun Kalcı

oktay abi bende mercekleri değiştirmek isterim.O kadar havuç yedim ama gece kullanımı hala çok kötü yeni yerinde bu arada hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...