İçeriğe Yönlendir

Hidrojen !

Mustafa Yönev

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

O alternatörden çıkan elektirikle başka bir elektirik motoru çevirsen daha iyi olurdu :) Kaybın daha az olurdu. Kazancın tabi olmazdı da..

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O alternatörden çıkan elektirikle başka bir elektirik motoru çevirsen daha iyi olurdu :)

Hocam, cihazı çalıştırınca ve çekilen akımı görünce bizde aynısını düşündük :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Nükleer enerjiden başka pek çare görünmüyor ufukta. Bir tek güneş ve jeotermal cazip bence. jeotermal abartılabilecek derecede önemli. Sonuçta yerin altı ateş.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Nükleer enerjiden başka pek çare görünmüyor ufukta. Bir tek güneş ve jeotermal cazip bence. jeotermal abartılabilecek derecede önemli. Sonuçta yerin altı ateş.

Bu aralar fena dolanıyorum ancak teknoloji tıklalı gibi. İstenen Metrekare/güç oranı bir türlü tutturulamıyor.

Yorum bağlantısı
Talip Eren

Üretilen hidrojen miktarı akımla orantılıdır doğru,akım derken de gerilim sabit akım da artıyorsa bu harcanan gücün arttığı anlamındadır.Verim için ünitenin tasarımı önemlidir.Kullanılan plakaların yapısı,boyutu,dizilimi,elektriksel bağlantı şekli vs vs.Yani asıl amaç gerilimi düşürüp(plaka üzerine düşen) akımı arttırarak aynı güçle daha fazla üretim olmalı.

Yaptığım son ünite de aracımda 1500 devire kadar bir rahatlama oldu ancak sonrasında bir fark olmadı.Kullanılan plakanın kalitesi bile direk alakalı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Talip, 4 volt yetiyordu tam verim için. ( hho hücresi 40 litre kapasiteli idi. Saçları 512 mi neydi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Güneş için mi? Metrekarede 1200 Watt yere düşer en dik vaziyette. Uzayda daha iyi ama uzaya çıkamazsın :)

Bu 1200 ün %10 u verimli ve ucuz dönüşür eder sana 120W.

Tavsiyem verimi ve fiyatı düşük panellerdir. Yer problemin yok ise grid senkronize inverter ile elektirik faturanı düşürürsün.

Bugün 8 aylık elektirik faturam geldi 5 bin lira :) (ısınma giderim dahil). Ben de mi yapsam..

Yorum bağlantısı
Talip Eren
(düzenlendi)

Teoride 1,23 volt yeterli ancak pratikte dediğin gibi plaka üzerine 4 volt civarında gerilim düşmesi gerekiyordu(kullanılan plakanın verimi ile alakalı olabilir).Plaka olarak 304 krom bulabilmiştim ama en iyisi 316 L krom oluyordu,onu da Mersin de bulamamıştım.Aslında araç da uygun yer bulunabilse plakalar biraz daha büyütülüp verim arttırılabilirdi.

tarihinde Talip Eren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Güneş için mi? Metrekarede 1200 Watt yere düşer en dik vaziyette. Uzayda daha iyi ama uzaya çıkamazsın :)

Bu 1200 ün %10 u verimli ve ucuz dönüşür eder sana 120W.

Tavsiyem verimi ve fiyatı düşük panellerdir. Yer problemin yok ise grid senkronize inverter ile elektirik faturanı düşürürsün.

Bugün 8 aylık elektirik faturam geldi 5 bin lira :) (ısınma giderim dahil). Ben de mi yapsam..

Metre kare 120 watt az ama ( araç için )

Ev için ise Gölcük'deki eve yapacağım ( uygun alan 10 metre kare ). Lakin epey maliyet çıktı. Sadece hafta sonları kalıyorum. Bataryaları şarj etse bana fazlası ile yeter iki gün için..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gençler olmaz diyorum niye bi hoca sözü dinlemiyorsunuz? Ya da nasıl olur bir açıklar mısınız ben de öğreneyim.

Metre kare 120 watt az ama ( araç için )

Ev için ise Gölcük'deki eve yapacağım ( uygun alan 10 metre kare ). Lakin epey maliyet çıktı. Sadece hafta sonları kalıyorum. Bataryaları şarj etse bana fazlası ile yeter iki gün için..

Bataryalı sistem uygun olmaz. Avrupadaki gibi geri satış çıkması lazım ki ürettiğini sen yokken geri sat. Enerji barajdaki su olarak kalsın. depolanmış olsun. Olay oraya gidiyor. Tabii ki bizimkiler geriden gidiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yönev

Yardımlar için herkese teşekkür ederim değerli vakitlerinizi ayırdınız..

Yorum bağlantısı
Talip Eren

Mehmet Hocam haklısınız,uzun uğraşlar sonucu bırakmıştım zaten.Asıl üzerinde durduğum kısmı yakıta az miktarda hidrojen ilavesi ile ateşleme verimini arttırmak olmuştu,o da kısmen oldu gibi geldi ama o bile yeterli miktarda olamadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hocam ben olmaz diyen Gençler'denim :)

Senin neren genç yahu :) Olsa olsa gönlün gençtir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bataryalı sistem uygun olmaz. Avrupadaki gibi geri satış çıkması lazım ki ürettiğini sen yokken geri sat. Enerji barajdaki su olarak kalsın. depolanmış olsun. Olay oraya gidiyor. Tabii ki bizimkiler geriden gidiyor.

Siemens'in tam sinüs inverteri var evde. Sürekli 3 Kw. Bataryaları 240 volt. (20 adet 12 volt 27 ah kuru akü var ). Zaten şebeke üzerinden doluyorlar, şebekeyi ayırıp panel ile şarj edeceğim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yönev

Gençler olmaz diyorum niye bi hoca sözü dinlemiyorsunuz? Ya da nasıl olur bir açıklar mısınız ben de öğreneyim.

Hocam geri satma ile ilgili bir kanun çıktı diye biliyorum ben solar paneller ile üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satabiliyoruz şu anda??

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bireysel olarak yok. Kurumsal var. O da büyük yatırım. Kojenerasyon felan için. Daha çok devasa rüzgar gülü ve doğalgaza yönelik.

Satabiliyoruz olsak çift yönlü sayaç piyasada olur, TEDAŞ/KEDAŞ/SEDAŞ dilekçe alır vs vs yapardı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yönev

Anladım 500 KW bi rüzgar türbini dikecektik tesise 700.000 Euro dediler :) vazgeçtik..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Anladım 500 KW bi rüzgar türbini dikecektik tesise 700.000 Euro dediler :) vazgeçtik..

Hangi P... dedi. Vestas mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

500-600 kg ilave ile elektrikli araba yaptılar, hidrojen de sıraya girer, milyon dolar kaynaklı argeelr neden arabaları 600kg a düşürüp te, 0.6cc. motor ile götürmeyi denemez anlamam, çok mu basit ve ucuz bir çözüm olurdu? Belki de bunun için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yönev

Hangi P... dedi. Vestas mı?

İsim aklıma gelmiyor şu anda fakat fiyat 700.000 Euro ve firma sektörde 1 numara olan firma idi..

500-600 kg ilave ile elektrikli araba yaptılar, hidrojen de sıraya girer, milyon dolar kaynaklı argeelr neden arabaları 600kg a düşürüp te, 0.6cc. motor ile götürmeyi denemez anlamam, çok mu basit ve ucuz bir çözüm olurdu? Belki de bunun için.

Abi elektrikli araba yapılar da ne oldu bakıyoruz teknoloji süper iyi güzel Fluence 60000 TL + batarya senin olmuyo ne oluyo aylık 72 Euro kiralık oluyo.72 Euro benzinle 2 ay binerim ben zaten arabama..Kaldı ki araçda şanzıman yok motor bildiğimiz elektrik motoru teorik olarak sadece kaportaya ve teknolojiye 60000 TL vermiş olucaz yani bence saçmalığın daniskası hele de batarya kirası..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Hocam benim evin oradaki Rüzgar Türbin'i ne iş yapıyor ?

Şu büyüklerden mi? Dönüyor mu duruyor mu? Duruyor ise OSTİM de bulunan çakma yandaş sermayenin kakaladığı ve sonra bozulan mahkemelik olan versiyon. Nerdeydi ev unuttum. Geçen konuşuldu ama?

(duran şu: http://www.1forum.tc/diger/daricanin-ruzgar-santrali-elektrik-uretmeye-basladi-110298.html)

Düşünür de herkes almaz:

708px-2013_Smart_Fortwo_--_2012_NYIAS.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şu büyüklerden mi? Dönüyor mu duruyor mu? Duruyor ise OSTİM de bulunan çakma yandaş sermayenin kakaladığı ve sonra bozulan mahkemelik olan versiyon. Nerdeydi ev unuttum. Geçen konuşuldu ama?

Mutlu kent'in orada var. 1 ay duruyor 3 gün dönüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...