İçeriğe Yönlendir

Hidrojen !

Mustafa Yönev

Recommended Posts

Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

güney kore markası idi değil mi bu hunday?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

k.korede alkış yaparken eller yüce kimyon u temsil ettiği için baş hizasından aşağı indirilmez

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Düşünüyorlar zaten onlar akü olarak kullanıyorlar. Bor enerji kaynağı hidrojen enerji kaynağı diyen bizleriz.

çin bugün bile 5 dolara hidrojen satıyorsa ileride hidrojen elde etme maliyeti daha da düşecektir. Olduki 5 dolarda kaldı. Bu da iyi rakam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

çin bugün bile 5 dolara hidrojen satıyorsa ileride hidrojen elde etme maliyeti daha da düşecektir. Olduki 5 dolarda kaldı. Bu da iyi rakam. 

Arkadaşım para olarak bakma meseleye. Hidrojen yok dünyada. olanlar yanmış hep. su olmuş. elde etmek içn aynı enerjiyi geri vermen lazım elektron yörüngesine. (yükseltgenme indirgenme reaksiyonu)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yer çekiminin kutubu var mı? Misal bizim burada yer N’mi S’mi? Fikrim geldi de

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Yer çekiminin kutubu var mı? Misal bizim burada yer N’mi S’mi? Fikrim geldi de

bu içinde olduğumuz binyıllarda N ama bazen ters dönüyormuş.

https://en.wikipedia.org/wiki/Geomagnetic_reversal

Ha çekim..

Onu bilmiyoruz. Çözemediler. Feynman öyle der. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Plan yattı yine milyoner olamadım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Plan yattı yine milyoner olamadım

Abi senin bi araca takmamış mıydın hidrojen kiti 6-7 yıl önce? Beraber almıştık hatta

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Cem Işık yazdı:

Abi senin bi araca takmamış mıydın hidrojen kiti 6-7 yıl önce? Beraber almıştık hatta

10yıl olmuştur. Kj’ye takıp rölantide su ile çalışacak halde bırakmıştım. Öncesinde de multijete takıp sistemi bursa dönüşü patlattık arkadaşl😁

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Arkadaşım para olarak bakma meseleye. Hidrojen yok dünyada. olanlar yanmış hep. su olmuş. elde etmek içn aynı enerjiyi geri vermen lazım elektron yörüngesine. (yükseltgenme indirgenme reaksiyonu)

hidrojen elde etmek mümkün mü? Mümkün. Maliyeti var mı? 5 dolara satışı var. Hidrojen elde etmek için hidrojenin verdiği enerjiden daha az harcayarak elde edilebiliyorsa, tamamdır. Çünkü petrolden başka yakıt lazım. 

petrol çıkarırken harcanan enerji + akaryakıt üretirken harcanan enerji + bir sürü içten yanmalı motor argesi, parçası yan sanayisi + egzoz çıkışı = 50x dünyayı kirletme

hidrojen üretmek + depolamak + az mekanik parça + küçük lityum pil + egzoz (su) = 30x dünyayı kirletme

ise ve kişinin cebinden çıkan para aynı veya daha az ise, tamam demektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

yüce kimyon

Önemli şahsiyet tabi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hidrojen elde etmek mümkün mü? Mümkün. Maliyeti var mı? 5 dolara satışı var

para puldur, gereken hammade nedir? su....!

2026 da  bunu bir daha irdeleyelim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

para puldur, gereken hammade nedir? su....!

2026 da  bunu bir daha irdeleyelim

bacadan çıkan gazdan bile hidrojen ayrıştırılabilir. 

Üretilen hidrojenin çok büyük kısmı doğalgazdan ayrıştırılarak yapılıyor. Metanol, lpg, benzinden de elde ediliyor. 

egzozdan su çıkıyor bu arada. Dumancılar üzülür :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yanda göl var, üretici bacaya tırmanacak diyorsun

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Üretilen hidrojenin çok büyük kısmı doğalgazdan ayrıştırılarak yapılıyor. Metanol, lpg, benzinden de elde ediliyor. 

onlar egzoza püskürtme sistemi takar, biraz da boya üzerine yağmur gibi duman yağdırırlar, onlar varya onlar hele önceki gönderiyi yazan dumancı .......

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

egzozdan su çıkıyor bu arada.

doğaya katkı işte, hiç değilse 1 gr pil üretecem diye 100galon su harcanmıyor

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dumancılar üzülür :) 

Sanayi bu günler için var...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

açıkcası ben 230 barlık hidrojen tüpünün üzerine oturup seyahat etmek istedim

Patlarsa direk ölüyorsun :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gülmez yazdı:

açıkcası ben 230 barlık hidrojen tüpünün üzerine oturup seyahat etmek istedim

Patlarsa direk ölüyorsun :)

hidrojen çok hafif bir gaz. Kazada tüplerin patlama ihtimali zaten çok düşük. Lpg bile patlamıyor. Olası bir gaz kaçağı durumunda hidrojen çok hızlı bir şekilde havaya karışıp yükseliyor. 

benzin gibi havadan ağır gazlar yangın anlamında daha tehlikeli. 

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hidrojen çok hafif bir gaz. Kazada tüplerin patlama ihtimali zaten çok düşük. Lpg bile patlamıyor. Olası bir gaz kaçağı durumunda hidrojen çok hızlı bir şekilde havaya karışıp yükseliyor. 

benzin gibi havadan ağır gazlar yangın anlamında daha tehlikeli. 

Ben senelerce iş yerinde hidrojen azot oksijen asetilen kullandım ancak hidrojen havadan hafif ama aşırı yanıcı bir gaz 

Yani yangın çıktığında ya da patladığında kurtulma imkanın olmaz 

Hidrojen çok kolay yanıcı hale geliyor öyle havaya karışacak bir durumu yok

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tamer Topaç yazdı:

:D kim önce elini inderecek göreyimde kurşuna dizdireyim yemek öncesi bakışı. "hyyeööööyöhyeyeee" şak şak şak şak alkış sesi.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bacadan çıkan hangi gazdan elde edeceksin ben bilmiyorum kaynak var mı?

diğer eldeler elektrolizden daha ucuz ancak sebebi şu orda zaten indirgenmiş yakıt var elinde. O gazı yakmaktan feragat ediyorsun c3H8 den c2H6 gibi bi geriye düşürüyorsun. Yani gazda da enerji kaybın oluyor. Sadece daha ucuza hidrojen elde etmiş oluyorsun ama sonuçta fosik yakıttan elde ediyorsun. metanol de aynı metanolü yak daha çok enerji var o maliyette ama endüstriyel hidrojen lazım illa elde ediyorsun. 

Doğalgazı yakarken şunu kullanıyorsun bacada hidrojen yok?

CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Energy.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

egzosa kova bağladım ben suyu toplayıp büyyüünce yakıta döndüreceğim , göller tükenmesin şimdilik

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

doğalgazdan eldesi de monoksit oluşturup onu su buharıyla reaktöre basıp aşağıdaki süreci yapmak. sudan yapmaktan ucuz ama gaz gitti.

image.png.cf1a521406090763d54785b449caa681.png

Yani şu:  image.png.842c0f80667a118523e3d1741c4706b0.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bacadan hidrojen elde etmek, hidrojen her yerde manasında. Günümüzde endüstriyel değil tabiki. Yarını bilemeyiz. 

Bu teknolojiler 20-30 yıl sonrasının. Hatta daha da sonrasının. Hidrojen serbest halde olmasa bile evdrendeki en çok element. Gelecekte ayrıştırmanın türlü türlü yolları bulunur. 

Çıkan enerji, giren enerjiden fazlaysa, maliyeti de makulse, petrol yerine geçebilir. Doğalgaz veya diğerlerinden üretilmesi önemli değil. 

doğalgazdaki enerji arabalarda %30 verimle bile alınması zor. Çoğu doğaya zarar şekilde çıkışı oluyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...