İçeriğe Yönlendir

Hidrojen !

Mustafa Yönev

Recommended Posts

Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

:D kim önce elini inderecek göreyimde kurşuna dizdireyim yemek öncesi bakışı. "hyyeööööyöhyeyeee" şak şak şak şak alkış sesi.

Maşallah paşaların madalyalarına bak, gören de Plevne'den çıkmamışlar sanar. :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

egzozdan su çıkıyor

Kısır döngü oluşursa :crazy:

image.png.ff44be6169334e62396edac532712123.png

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağrı Alaf yazdı:

Maşallah paşaların madalyalarına bak, gören de Plevne'den çıkmamışlar sanar. :D 

IMG_0949.png

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

:D fazla hayalci olmamak lazım, önemli olan hayallerin hayal olduğunu bilerek gerçek hayatta yaşayabilmek...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Erke dönergecine de inanacak gibi yazmışsın

Tansu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Erke dönergecine de inanacak gibi yazmışsın

Tansu

hidrojen konusu elektrikli araba gibi parlayıp sönecek bir şey değilki. Evrende en çok bulunan ve birim miktarda en çok ısıl enerjiye sahip yanıcı gazın elbette kullanımı yaygınlaşacak. 

yani biz burada konuşurken geçen ay ab, 7 milyar euro’luk hidrojen üretimi için destek paketini onayladı. 

https://www.ntv.com.tr/amp/dunya/abden-7-milyar-euroluk-hidrojen-yatirimina-onay,FGRud5abKUW94ueW1ZzDrw

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

elektrikli araba gibi parlayıp sönecek bir şey değilki.

söndü mü pilliler, ss alalım mı

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

söndü mü pilliler, ss alalım mı

Ömer koç “bir şey almayın” diyor :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ömer koç “bir şey almayın” diyor :) 

sayılmaz o pinti zaten

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hidrojen konusu elektrikli araba gibi parlayıp sönecek bir şey değilki. Evrende en çok bulunan ve birim miktarda en çok ısıl enerjiye sahip yanıcı gazın elbette kullanımı yaygınlaşacak. 

yani biz burada konuşurken geçen ay ab, 7 milyar euro’luk hidrojen üretimi için destek paketini onayladı. 

https://www.ntv.com.tr/amp/dunya/abden-7-milyar-euroluk-hidrojen-yatirimina-onay,FGRud5abKUW94ueW1ZzDrw

Hidrojen yok Tansu. "does not exist"

üretilir diyorsun maliyet diyorsun babada bubada diyorsun. Adam bileşik molekül değil. İki protonlu H2.  yanmış su olmuş. Geriye nerde var Hidrokarbonlarda....Hidrokarbonlar yakılabiliyor ve zaten su artı karbondioksite dönüşüyor. Yani yakabiliyorsun. Geriye ne kalıyor? Hiçbirşey.

Hidrojen, Hidrojen olarak yok. Mevcut değil. Bunun nedenleri var. Mesela serbest kalan hidrojen hafif olduğu için uzaya kaçıyor. Helyum bile kaçıyor zaten uzaya. 

Hidrojen yok.

Kimya bilgini yoklarsan sudaki enerji düzeyinin stabil olduğunu ve bağı kırmanın zor olduğunu anlarsın ve zaten o yüzden "yanıcı".. geri dönüyor stabile. 

Hidrojen bir enerji taşıma yöntemi olarak uygun.  SatürnV roketleri hidrojen kullandılar. uzay mekiği vs hidrojen kullandılar. Hidrojen önemli değil demiyorum. 

Hidrojen enerji kaynağı değil diyorum. 

Lityum neyse hidrojen de o. 

hala baca gazı ucuz mucuz hatta "harcadığından daha fazla üretirsen" gibi cümleler kurmaya devam edersen artık ben yanıt vermeyeceğim başkası versin.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Hidrojen yok Tansu. "does not exist"

üretilir diyorsun maliyet diyorsun babada bubada diyorsun. Adam bileşik molekül değil. İki protonlu H2.  yanmış su olmuş. Geriye nerde var Hidrokarbonlarda....Hidrokarbonlar yakılabiliyor ve zaten su artı karbondioksite dönüşüyor. Yani yakabiliyorsun. Geriye ne kalıyor? Hiçbirşey.

Hidrojen, Hidrojen olarak yok. Mevcut değil. Bunun nedenleri var. Mesela serbest kalan hidrojen hafif olduğu için uzaya kaçıyor. Helyum bile kaçıyor zaten uzaya. 

Hidrojen yok.

Kimya bilgini yoklarsan sudaki enerji düzeyinin stabil olduğunu ve bağı kırmanın zor olduğunu anlarsın ve zaten o yüzden "yanıcı".. geri dönüyor stabile. 

Hidrojen bir enerji taşıma yöntemi olarak uygun.  SatürnV roketleri hidrojen kullandılar. uzay mekiği vs hidrojen kullandılar. Hidrojen önemli değil demiyorum. 

Hidrojen enerji kaynağı değil diyorum. 

Lityum neyse hidrojen de o. 

hala baca gazı ucuz mucuz hatta "harcadığından daha fazla üretirsen" gibi cümleler kurmaya devam edersen artık ben yanıt vermeyeceğim başkası versin.

Selamlar

:) 

burada kimya konuşmuyoruzki. Hidrojenin en çok hangi izotopunun yaygın olduğundan, Hidrojarbon bağlarının koparılmasından bahsetmiyoruzki. Hidrokarbonlardan üretilen hidrojenden bahsetmiyoruzki. Oluşan bağlardan ortaya çıkan enerjiden bahsetmiyoruzki. Ya da hidrojenin dünyada hangi formlarda bulunduğundan, hangilerinden üretilmesinin kolay-zor olduğundan bahsetmiyoruzki. 

Genel ismiyle bu yakıta hidrojen deniyor. Doluma gittiğimizde pompanın üstünde aşağıdaki fotodaki ibare var. Üretilirken koparılan, harcanırken oluşan bağların resmi yok :) Gerisi profesyonellerin işi. Bizi ilgilendiren kısmı kullanım alanı. Otomobiller vs. Zaman geçtikçe daha çok yatırım yapılan bu yakıtla alakalı geleceği mi yok diyorsunuz, yoksa hidrojen dememe mi takıldınız. Tamam, hidrojen enerji transfer yöntemi diyelim. Enerji, hidrojenin bağlarının oluşmasından çıkıyor diyelim. 

bu arada hidrojeni direkt içten yanmalı motorda yakma fikri de deneniyor. O da mı yakıt değil? 

images?q=tbn:ANd9GcQ7ecijXTrVjL-QdjSNw2V

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu arada hidrojeni direkt içten yanmalı motorda yakma fikri de deneniyor.

bunun da ele başısı görseldeki deniz kabuğu firması, bunu da bir 5 sene sonra hatırlayalım , 2006 fuarda bi şi sormuştum, sonra bir daha davetiye alamadım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Laf ebesisin tansucum kusura bakma..:)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yutubla bi yere kadar

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Laf ebesisin

bence siz öylesiniz. Ne dediğiniz neyi savunduğunuz anlaşılmıyor. Basit şekilde genel tanımla “hidrojenli araba” kısmını konuşurken bağlar, enerji taşınması gibi alanlara soktunuz konuyu. Ben kimya uzmanı değilim. Dolayısyla beni gelecekteki otomobil yakıtı ilgilendiriyor. Bu aşamada ciddi yatırımların olduğunu, kullanma alanlarının arttığını söyledim. Bu kadar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sen anlamıyorsan ben ne yapabilirim? Biraz gayret et. halkımızda bor ve hidrojeni enerji kaynağı gibi görme hastalığı var. Hidrojen gündeme gelince mokumuzda lebllebi bulmuş gibi konuşuyoruz. Öyle bir olay yok. Enerji problemi dünyanın problemi. Yakıt problemi ikinci. Molekül zor gelmemeli sana lise bilgisi bu. bunu anlayacaksın ki yorum yapabilesin. Hocalık psikolojisi hala anlatıyorum bak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocalık psikolojisi hala anlatıyorum bak. 

Hocsm bazen bu psikolojiden çıkmamız gerekiyor. Okuldan çıktıkmı orada bırakmalıyız ana olmuyor. Oğlum baba bana öğrencilerin gibi davranma diyor bazen.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Anlatmayayım mı?

Hdrojen enerji kaynağı diyen adama he tamam he valla mı diyeyim?

Konu 12 sene önce açılmış. 12 sene önce de aynı şeyleri yazmışım. "mmm hidrojen" diye mucize gibi bakmamak ve bedava enerji oh mis yabancı icat etsin biz de kullanak en kısa zamanda diye düşünmemek lazım. Böyle bişey yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Yönev yazdı:

Depolama olmayacak elektroliz çıkşından direk motora verilecek her hangi bir depolama söz konusu değil.Benim bahsettiğim tehlike motora sıkınıtsı olur mu? Ben bütün güvelik prosedürlerini biliyorum..

Alternatöre verdiği yük ne olacak. Kazandırdığı verim Alternatörün fazladan çalacağı gücü yerine koyarmı. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Hdrojen enerji kaynağı diyen adama

böyle bir şeyi kimse söylemedi. Genel tabir diye bir şey var. Hidrojenli arabaların arttığını konuşurken hidrojenin doğada doğrudan bulunmadağından neden bahsedeyimki. 

konunun çıkış noktası da var Türkiye’nin bu konuya yatırımını söylememdi sanırım. 

Belki ülkemizde hidrojeni hidrokarbonlar yerine farklı kaynaklardan daha az enerji harcanmasıyla elde edeceğiz? Neden bu konuda biz de çalışma yapmayalımki. Belki biz başarırız

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Darbaz yazdı:

Alternatöre verdiği yük ne olacak. Kazandırdığı verim Alternatörün fazladan çalacağı gücü yerine koyarmı. 

Bununla ilgili kayseri üniversitesi tek silindir dizel pancar motorda verim testi yapılmış ve atılan taşın kurbağayı yerinden etmediği görülmüştü 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tamer Topaç yazdı:

Alkışlamayan terörist ilan edilip öldürülüyormuş.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Ozyurek yazdı:

Alkışlamayan terörist ilan edilip öldürülüyormuş.  

Abi belgeselini izlemiştim bunların, bizim eski gezginlerden Coşkun Aral da anlattı zamanında. Vatandaşlar bunun ve babasının hacetlenecek yeri yok çünkü cennetten geldi diye inandırılmış, onlar yerler ama tuvalete gitmezler falan çünkü ilahi varlıklar. Sorsan spiritual inançları yok. Ruhaniyetten uzaklar ama gökten alışveriş yapılıyor ara sıra. Bu mikro milliyetçiliğin de ötesinde bu bir akıl tutulması ama saç kesimlerinden dolayı bile insanların yakıldığı bir yerde Cannabis dediğimiz içilebilir esrar türünün yasa dışı olmasına rağmen cezalandırılmaması, bu insanların bu şakşakları yaparken kafalarının güzel olduğu ihtimalini doğuruyor. Halk sanırım karbonhidrat - esrar - Kim üçlüsünde hapsedilmiş. Trajik gerçekten.

Ali Darbaz yazdı:

Depolama olmazsa söylediğinizden önce değişken gaz tepkisine göre yakıt ayarlayamamak problemi olur. Bir nevi benzin gazı ile giden araç misali. Depolama olmasa da yakıt hattını önden basınçlandırsak bu sefer de biraz agresif kullanımda basınç düşecek ve araç bir süre sonra tren gibi bir hıza çakılı kalacak. Bizim millet Turbo-Lag'dan şikayetçi yeri geldiğinde. Bir de elektroliz keyfi bekleyelim dersek ohooo. 

Mehmet Göktürk yazdı:

image.png.d778053772c064da5c7da2411d57f029.png

devamı: (video da var güzel) en yetkili organın yazısı:  The National Renewable Energy Laboratory is a national laboratory of the U.S. Department of Energy, Office of Energy Efficiency and Renewable Energy

https://www.nrel.gov/research/eds-hydrogen.html#:~:text=Hydrogen is a secondary source,%2C water%2C and biomass).

Hydrogen has very high energy for its weight, but very low energy for its volume. Bunu yeni öğrendim. Üzerine biraz daha araştırdım da bu roketlerin de belasıymış. Uzaya ulaştırılacak madde atıyorum 5 kilogramsa, arkasına 500 metreküp tanker bağlıyorlarmış. Vay be. Hacim cidden problem ama Ağırlık - Enerji oranının yüksek olmasına mukabil özgül enerjisi benzinin 3 katı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...