İçeriğe Yönlendir

!Dikkat! Yeni Nesil Radar Geliyor.

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Polis zaten 30 luk yerde 40 gittin diye ceza kesiyor....Siz ne kadar çok seviyorsunuz polisleri böyle... :police:

Ayrıca yazdığınız her yorumun sonunna mutlaka polisleri ekliyorsunuz lütfen bu tutumlarınıza son verin. :police:

Adaletle ilgili sorunlarda polisleri, eğitimle ilgili sorunlarda öğretmenleri, sağlıkla ilgili sorunlarda hekimleri, politika ile ilgili sorunlarda politikacıları, gıda ile ilgili sorunlarda aşçıları eleştirebilirim.

Ülkemde polis arkadaşlar "robin hood" gibi davranarak kendi kurallarını oluşturuyorlar. 10 yıl ABD de yaşadım, farkı çok net gözlemliyorum. Bırakın da konuşayım bir vatandaş olarak. Şikayet ettiğimiz adamlara birşey olmazken, parketmiş araçları çekmek için turlayan çekici içindeki polis kavramını hoş görmüyorum kusura bakmayın. Gelişmiş ülkelerde böyle şeyler yok. Kötü araç kullananın tepesine binerler. Bizde ben bir kere bile görmedim böyle uygulama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Düşünce yanlış. Dikkat oranı ile hızın tersinin çarpımı kaza önleme katsayısı gibi düşün. Hem hız yüksek olmayacak, hem de dikkat iyi olacak. Hızlı gideceksen aynı güvenliği sağlamak için daha çok dikkat etmelisin (lineer mi bilemem ama öyledir korelasyon). Dolayısı ile yavaş gidersen aynı dikkat bandında kaza olasılığın azalır.

Arabanın teknik limitleri ise inanılmaz değişir.

Hocam ben uzun yolda 140km hızla giderken gayet dikkatimde yerinde oluyor aracıma söz geçirmemde gayet normal hiçbir sorun yaşamıyorum. Ha ne var ben bu hızla giderken radara girsem paramı öder geçerim ne diyim :biggrin:

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bizde arabayı kaldırabilen ehliyet alıyor. Ehliyet sınavı yapıyoruz, arabayı stop ettirmeden kaldırdı mı sınavdan geçeceğini düşünüyor. Ben doğru düzgün süremeyeni geçirmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Hocam ben uzun yolda 140km hızla giderken gayet dikkatimde yerinde oluyor aracıma söz geçirmemde gayet normal hiçbir sorun yaşamıyorum. Ha ne var ben bu hızla giderken radara girsem paramı öder geçerim ne diyim :biggrin:

Peki 110 ile giderkenki halinizle hiç mi fark olmaz? Risk açısından? (Yani yanlış anlamayın kendim için de aynı)

Bizde arabayı kaldırabilen ehliyet alıyor. Ehliyet sınavı yapıyoruz, arabayı stop ettirmeden kaldırdı mı sınavdan geçeceğini düşünüyor. Ben doğru düzgün süremeyeni geçirmiyorum.

OOO hocam sen ehliyet sınavı mı yapıyorsun? Bir ara çay içmeye gelirim :) Geçirme tabi. Bir sürü indikatör var bilirsin. Vitese bakanı geçirme :)

Benim bir mazuratım var: Bayan şöförleri kurs hocaları çok yanlış yetiştirip "sen dalmazsan kimse yol vermez" şeklinde yetiştiriyorlar, hızlı gitmeyi felan madah sandırıyorlar. Bu konuda ne düşünürsün? Haklılık payım var mıdır? Birkaç bayana kurs öncesi araç kullanmayı öğrettim geçmişte. Kurstan sonra bozuldular.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hocam yılda bir iki ancak sıra geliyor :D , her sefer bana sıra gelse adam ederim sürücü kurslarını. :) Sürücü kursu hocaları sanki şöyle tembih etmişler: " arabayı düzgün kaldır, direksiyonu düz tut geçersin." :vurduvara:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

çok mu geri kafalıyım, yoksa çok mu idealistim, yoksa çok mu kuralcıyım, ya da çok mu temkinliyim bilmiyorum ama, ben yıllardan beri radar cezası yemedim. hız limitlerinde kullanıyorum. basacağım yeri iyi seçip radar ve başka araç olmamasına dikkat ediyorum. bassamda bir aracı geçerken hız limitine inip, geçtikten sonra basmaya devam ediyorum. zaten 120 bile benim için yeterli bir hız. türkiyede uzun süre gidilmek kaydıyla 140-160-180 km güvenli bir şekilde hız yapılacak yol olduğuna inanmıyorum. (15-30 saniyeliğine olabilir) 30 km limit olan yerde, 40 ile gidene ceza yazan polisi ne gördüm, ne duydum... hele hele can güvenliği için değil de, tabelada yazdığı için değil de, sırf ceza yememek, radara girmemek için limitlere zoraki inenleri ise hiç ama hiç anlamıyorum. anlayabileceğimi de hiç mi hiç sanmıyorum... samsunlular bilir, bugünlerde burada çobanlı kavşağından 150 ile geçiyor lüks araç magandaları... geçen gece yaya geçidinde beyaz bir audi A6 nın altında kalıyorduk ailece... yola adım attığımızda gelen yoktu, yolu ortaladığımızda burnumuzda bitti. belki 150 dende hızlıydı ve ayağını gazdan çekmedi. nedeni ise atakumda iki kavşak arası en uzun mesafe çobanlı ile türk-iş kavşakları arasıdır. o arada en yüksek hıza çıkıyorlar. jandarma tarafından gelip ışığı yeşilde yakalayınca, çobanlı kavşağını 150 ile geçip, türk-iş kavşağına kadar 200 km yi görüp türk-iş kavşağında duruyor ya da 70 km ye iniyorlar. niye mi? çobanlı kavşağında mobese yok, türk-iş kavşağında mobese var da ondan. ulan ....tünüz yiyorsa türk-iş kavşağından da 200 ile geçsenize...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Değilsiniz elbet.

eşim 50 lik yerde 57 ile 150 lira ceza yedi geçen haftalarda. Ben ise 50 lik yerde (bizim istanbul) 65 ile yedim. 3 sene önce 240 lira :)

Yıllar önce de 60 limitli yerde (benzinlik geçişi duble yol) 83 ile yemiştim :)

Hepsi bu..

30 limitli yerde 40 a ceza yazmak, 50 limitli ve her daim 80 ile gidilen yerde 57 ile ceza yazmak bizim sisteme özgüdür. Bazen uygularlar istedikleri zaman ve insanları tabelaya uymaya bu nedenle sevketmezler. 30 yazan yerde 40 ile gidene ceza kesmiyorsa o polis görevini yapmıyordur. Ya tabelayı kaldıracaksın ya da ceza keseceksin.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

50 lik yerde 65 ile ceza yemek normaldir. ama ben 50 lik yerde 85 ile ceza yedim ve o normal değildi. çünkü meskun mahal diye ceza yediğim yerde bırakın meskeni, bir tahta kulübe bile yoktu. polise dedim, şöyle dön bir bak, bir tane ev bile yok, ağaç bile yok, her taraf bozkır, ne insan ne ağaç, burada 50 olur mu dedim...polis:tabela varya yetmez mi dedi, yutkundum...kurala ve devlete karşı boynumuz kıldan ince...yedik cezayı...aynı gün 150 km sonra 90 lık yerde 96 ile yedim. dedim ki, hani bunun % 10 toleransı, 99 olmuyor mu? polis: o dediğiniz araç sollarken geçerli, radarımız kameralı, buyrun ekip otosuyla gidip bakalım araç mı solluyordunuz deyince...yine yedim... aynı gün aynı yolda o cezaları yiyince canım sıkıldı, kırıkkaleye girip yemek yiyip sakinleşeyim dedim. aracın başına geldiğimde camda park cezası vardı. ama ben ne devlete ne de polise kızdım. sadece kendime kızdım. uysaydın kurala, yemezdin cezayı dedim kendime...bunlar 15 yıl önceydi. artık limitlere uyup yıllardır ceza yemiyorum, trafikte sorumlu davranıyorum. ama maalesef gördüğüm, sürücülerin büyük çoğunluğu kural mural hak getire, cinnet modunda gidiyor. ben inatla herkese saygı gösteriyorum, ama herkes inadına hep hakkıma tecavüz edip önüme kırıyor, makas atıyor, bilmem ne yapıyor...olsun Allah görüyor. bir gün herkes hesap veriyor nasıl olsa...Allah hesap zamanını geciktirmez, acele de etmez. inşallah bende o kınadığım insanlardan olmam, doğru yoldan şaşmam...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sollama yaparken hız yapmak sertbesttir hocam. (Duble yollardaki sollama sayılmaz.) 99 a kadar ceza yazamazdı. :kafa:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...