İçeriğe Yönlendir

Kavga Gürültü Muayeneden Geçemedim.

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Onların da ayarını yapamıyorlar.Mutlaka otomatik ayarlı olması gerekiyor.Otomatik olan ile olmayanı deneyin farkı göreceksiniz.

Orjinallerde otomatik yükseklik ayarlama sistemi olduğu için göz almıyor. Aracın yük durumuna göre yükseklik otomatik ayarlanıyor ve karşıdan gelenin gözü hiç bir durumda alınmıyor. Manuel ayarda ise bu türlü bir hassasiyet olması mümkün değil dolayısı ile bence yapılan uygulama kesinlikle doğru.

ARkadaşlar o yükseklik ayarı sürekli haraket ettirmiyor. Araca binince bir defa ayar yapıyor sonra sto edip çalışana kadar o ayarla kullanıyor.

Otomatik ayarlı olması bişey değiştirmiyor. Xenon far aydınlatması yetersiz diye farı biraz yukarı kaldırıp o şekilde kullananlara ne demeli. İnsan olan önündeki araca bakar far çizgizisi nerede diye ve ona göre haraket eder.

Ben gece araç kullanmakta zorluk çekiyorum. Karşıdan gelen araçların farları görmemi zorlaştırıyor. Birde ayarsız far görürsem dayıyorum uzunları. Beni kör eden birazda kendi düşünsün.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

En başta yorum yapanlara şunu hatırlatayım aracım tekno paketli sürüşe duyarlı mercekli farlar var. Üstüne basa basa söylüyorum kusur maddelerinin far yükseklik ayarının otomatik olacağına dair hiçbir yerde yazılı olarak açıklaması yok

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Sonradan Xenon takma kardeşim milletin gözünü mahvediyorsunuz.farkında bile değilsiniz.Kendi keyfiniz için başkalarının keyfini kaçırmayın.Biraz sert oldu ama pire gibi çoğaldı bu çakma xenonlar.

çakma xenon taktığımı nerden çıkardınız

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Bizzat tüvtürkte sordum arkadaşlar sonradan takılan xzenonlar aracın orjinalinde yoksa muayeneden kalıyor

Sorduğunuz kişiye sorun, xenon far yükseklik ayarı otomatik olması gerektiği hangi kusur maddesinde yazıyor.

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Cihan bey açık açık yazmadıkları için hakkınız var ama özellikle otomatik ayarlayıcı için gelmiştir bu güncelleme.

Dalga geçmek için yazmıyorum lütfen yanlış anlamayın. Şimdi siz de istediğinize sorun, kusur tablosunda geçen far yükseklik ayarlayıcısı insan olamaz diye hangi maddede yazıyor. Sonuçta insan olamıyor yazmıyorlarsa siz de yanınızda usta götürün.

Tüv: Far yükseklik ayarlayıcınız var mı?

Usta: Evet ben far yükseklik ayarlayıcısıyım.

Tüv: Çalışıyor musunuz?

Usta: Evet asgari ücretle.

O halde kusur yok?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Xenon ile otomatik far eğim sistemi, xenonun icadından bu güne kadar entegre çalışır. Bunu üretici belirlemiş ve tüm otomotiv sektörü de buna riayet etmiştir.

Xenon var ise ister freeform ister mercekli olsun, otomatik eğim şarttır. Hiç birimiz, yolun eğimine göre saniyede bir far yükseklik ayarı yapmayız, bagajımıza koyduğumuz yüke göre ayar yapmayız.

Heleki mercekli xenon farlar. Kesilme çizgisi altına düşen göz, uzun hüzme ile aynı şiddette ışığa maruz kalır. Kural açıklaması eksik ancak uygulama doğrudur.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ARkadaşlar o yükseklik ayarı sürekli haraket ettirmiyor. Araca binince bir defa ayar yapıyor

Kontağı açıp farları açınca ayarlıyor...

Diğerleri bunu da yapmıyor..

Xenon ile otomatik far eğim sistemi, xenonun icadından bu güne kadar entegre çalışır. Bunu üretici belirlemiş ve tüm otomotiv sektörü de buna riayet etmiştir.

+ far yıkama... üçü bütündür...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far yıkama evet...

Far yıkamadaki kasıt, sürücünün iyi görmesi değil, xenonun güçlü ışığının çamur gibi parçacıkların oluşturduğu ışık kırılmaları ile karşı tarafı zora sokmaması içindir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kontağı açıp farları açınca ayarlıyor...

Diğerleri bunu da yapmıyor..

+ far yıkama... üçü bütündür...

Benimki sürekli yapıyor?

Frenlemede bile araba öne eğilince farları yükseltiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki sürekli yapıyor?

Frenlemede bile araba öne eğilince farları yükseltiyor.

Yakında bozulur :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Arkadaşlar bakın bu olay araçların camındaki film olayına dönecek. Biliyorsunuzdur bir avukat aracındaki filmden dolayı ceza yemiş bunu mahkemeye taşımış ve kazanmıştı. Madem xenon far sisteminde far ayarlayıcı otomatik olması gerekiyor bu neden kusur maddesinde yazmıyor bunu açıklayacak birisi varmı.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Arkadaşlar bakın bu olay araçların camındaki film olayına dönecek. Biliyorsunuzdur bir avukat aracındaki filmden dolayı ceza yemiş bunu mahkemeye taşımış ve kazanmıştı. Madem xenon far sisteminde far ayarlayıcı otomatik olması gerekiyor bu neden kusur maddesinde yazmıyor bunu açıklayacak birisi varmı.

O olay öyle değil tam olarak ama bu hususun mahkemeye taşınması isabet olur. Daha önce de yazmıştım, siz açın davayı Cihan Bey. Konunun birebir muhatabısınız.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yakında bozulur :p

Mındar diyorsun yani :D

Onun sebebi, yanlış maddeden ceza kesilmesiydi yanlış hatırlamıyorsam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuyu incelerken şunu fark ettim..

Xenon ve yükseklik ayarı için tek kusur var... Kusur şu: Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Diyorum diyorum anlatamıyorum.Türkiyede bulunan kural lar yetersiz, yoruma açık, nereye çekersen oraya gidiyor.... :angry:

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Xenon ve yükseklik ayarı için tek kusur var... Kusur şu: Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok

Aynen mehmet bey bu kusuru adamlar yorum katıyorlar otomatiktir diye bir ibare yok

Mındar diyorsun yani :D

Onun sebebi, yanlış maddeden ceza kesilmesiydi yanlış hatırlamıyorsam.

Hayır cam film olayında şu var kanun maddesinde. Araç içi dışarıdan görülebilecek şekilde olacak. Siz de biliyorsunuz ki inceden kalına göre film çeşitleri var dava açan avukat araçtaki film'in içerisini gösterir bir şekilde olduğu için davayı kazandı

Diyorum diyorum anlatamıyorum.Türkiyede bulunan kural lar yetersiz, yoruma açık, nereye çekersen oraya gidiyor.... :angry:

Şahin bey doğru söylüyorsunuz kural kuraldır. Siz buna yorum katamazsınız. katılıyorum size.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Dün aracımı muayeneye götürdüm kusur 5.3.16 xenon far yükseklik ayarı yok sonuç ağır kusur. Benim aracım far yükseklik ayarı var manuel, adamlar tutturmuş otomatik olacak diye. Bende sordum bu kusur kodunun neresinde otomatik yazıyor diye adamlar yapacak birşey yok böyle diyorlar. Muayeneyi yapan çocuk abi haklısın ama böyle uyguluyorlar dedi. Müdür geldi konuyu açıklamaya çalıştım adam ezbere konuşuyor. Kusur maddesi belli sen burda yorum yapamazsın diyorum. Adam bize bülten geliyor orda yazılı diyor. Müşteri hizmetlerini aradım ordaki kadın tam komedi. Kadına konuyu açıkladım kadında otomatik olması gerekli dedi bende hangi maddede otomatik olması gerekiyor dediğimde kemküm etmeye başladı dosya açalım size dedi. Şu var milleti uğraştırıyorlarmahkemeye versen kesin kazanırsın. Bu araçlarda ki film olayına benziyor. madde belli sen bunda yorum yapamazsın. Merak ediyorum bu konuda haklı olma şansım nedir.

Sadece otomatik yükseklik ayaraı değil far yıkamada gerekiyor.

Arkadaşlar kim ne derse desin sonradan yapılan xenon Orjinal mercek dahi kullanılsa fabrika üretiminin yerini tutmuyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Xenon ve yükseklik ayarı için tek kusur var... Kusur şu:Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok

Gayet açık ve net madde. Far yükseklik ayarlayıcısı (otomatik eğim )

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Gayet açık ve net madde. Far yükseklik ayarlayıcısı (otomatik eğim )

Servet bey gayet açık ve net olan maddenin neresinde otomatik eğim yazıyor. Maddeyi koymuşlar iki ucu açık manuelde olabilir otomatikte net bir şekilde belirtmemiş.

Sadece otomatik yükseklik ayaraı değil far yıkamada gerekiyor.

Arkadaşlar kim ne derse desin sonradan yapılan xenon Orjinal mercek dahi kullanılsa fabrika üretiminin yerini tutmuyor.

Far yıkama hafif kusur olarak geçiyor. Son kullandığınız cümlede tezatlık yokmu?

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Bence biraz işi yokuşa sürüyorsunuz. Anayasa değil ki bu her şeyi tam detaylandırsınlar. Bir önceki mesajımda da dedim, insan olmayacağı da yazmıyor. götürün ustayı bu benim far ayarlayıcım deyin. Yorumu da o yüzden siz katıyorsunuz. Sizin yükseklik ayarlayıcınız çalışıyor ama hatalı çalışıyor olsaydı ona da itiraz eder miydiniz? Bir altındaki maddede far yükseklik ayarlayıcı çalışmıyor diyor. Bu durumda da orada çalışmıyor yazıyor, benimki çalışıyor ama hatalı çalışıyor bu ağır kusur değil mi diyecektiniz. O madde en başından bu yana, otomatik ayarlayıcı için konulmuştur. Mahkemeye de başvursanız bu konuda bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Servet bey gayet açık ve net olan maddenin neresinde otomatik eğim yazıyor. Maddeyi koymuşlar iki ucu açık manuelde olabilir otomatikte net bir şekilde belirtmemiş.

Far yıkama hafif kusur olarak geçiyor. Son kullandığınız cümlede tezatlık yokmu?

Tezatlık nerede anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Burada Tüv'ün yapacağı tek bir şey var. Orjinal mi, değilmi. Orjinal değilse ağır kusuru verip gönderecek. Bu far olsun lastik olsun ne olursa olsun. Tek kusuru bu...

Far yükseklik ayarlayıcısı kim ? veya ne sorusunu soruyorum... Ben gerçekten merak etmeye başladım ne anlamlar çıkacak

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Bence biraz işi yokuşa sürüyorsunuz. Anayasa değil ki bu her şeyi tam detaylandırsınlar. Bir önceki mesajımda da dedim, insan olmayacağı da yazmıyor. götürün ustayı bu benim far ayarlayıcım deyin. Yorumu da o yüzden siz katıyorsunuz. Sizin yükseklik ayarlayıcınız çalışıyor ama hatalı çalışıyor olsaydı ona da itiraz eder miydiniz? Bir altındaki maddede far yükseklik ayarlayıcı çalışmıyor diyor. Bu durumda da orada çalışmıyor yazıyor, benimki çalışıyor ama hatalı çalışıyor bu ağır kusur değil mi diyecektiniz. O madde en başından bu yana, otomatik ayarlayıcı için konulmuştur. Mahkemeye de başvursanız bu konuda bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum.

İyide çalışan şey ya otomatiktir yada manuel. Ben yorum katmıyorum o zaman size sorayım kaç çeşit far yükseklik ayarı vardır ben cevaplıyayım 2 çeşit 1-otomatik 2- manuel doğrumudur. Kalkıp burda maddede nasıl olduğu belirtilmiyorsa kusur bende mi. Diğer yazdıklarınıza gelince çalışmayan şey kusurludur bununla ilgili hiçbirşey söylemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tuvturk'un listesinde yazan:

5.3.16 Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur

5.3.17 Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur

Yani otomatik kelimesi belirtilmemiş...

İyide çalışan şey ya otomatiktir yada manuel. Ben yorum katmıyorum o zaman size sorayım kaç çeşit far yükseklik ayarı vardır ben cevaplıyayım 2 çeşit 1-otomatik 2- manuel doğrumudur. Kalkıp burda maddede nasıl olduğu belirtilmiyorsa kusur bende mi. Diğer yazdıklarınıza gelince çalışmayan şey kusurludur bununla ilgili hiçbirşey söylemiyorum.

Bu doğru değildir zira eski araçlarında far ayarlayıcısı yoktu. Far üstünden yapılabiliyordu sadece.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Tezatlık nerede anlayamadım.

"

"sonradan yapılan xenon Orjinal mercek dahi kullanılsa fabrika üretiminin yerini tutmuyor" orjinalde olsa fabrika üretiminin yerini tutmuyor demişsiniz. Sonradan da alsanız arabanın üstünde de gelse orjinal parça orjinaldir farklılık teşkil etmez.

Tuvturk'un listesinde yazan:

5.3.16 Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur

5.3.17 Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur

Yani otomatik kelimesi belirtilmemiş...

Bu doğru değildir zira eski araçlarında far ayarlayıcısı yoktu. Far üstünden yapılabiliyordu sadece.

En sonunda sani bey sabahtan beri bunu demek istiyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...