İçeriğe Yönlendir

Kavga Gürültü Muayeneden Geçemedim.

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Gündüz Can Yılmaz

Bakın atfedilen bir şey için yazılmış maddedir bu. Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yazsa bu sefer de

otomatik far yükseklik ayarlayıcı mı?

Yoksa;

Şeklinde bir kargaşa olurdu.

Diğer bir yönden, yükseklik ayarlayıcıyı neye göre ikiye ayırdınız? Aracında ikisi de olmayanlar farlarının yüksekliğini ayarlayamıyor mu? Benim bildiğim her farın yüksekliği ayarlanır, o halde her farın yükseklik ayarlayıcısı vardır mı demeliyiz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bakın atfedilen bir şey için yazılmış maddedir bu. Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yazsa bu sefer de

Yoksa;

Şeklinde bir kargaşa olurdu.

Diğer bir yönden, yükseklik ayarlayıcıyı neye göre ikiye ayırdınız? Aracında ikisi de olmayanlar farlarının yüksekliğini ayarlayamıyor mu? Benim bildiğim her farın yüksekliği ayarlanır, o halde her farın yükseklik ayarlayıcısı vardır mı demeliyiz?

Yukarıda yazdım, eski araçların far yükseklik ayarlayıcısı yoktur. Far üstünden yapılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Yukarıda yazdım, eski araçların far yükseklik ayarlayıcısı yoktur. Far üstünden yapılır.

Tamam da sonuçta mesele işi yokuşa sürmekse, far üstünden de yapılsa bir ayarlayıcı var demek ki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de Servet gibi düşünmüyorum...

Xenon olunca, otomatik eğim ve far yıkama üretim aşamasında olmak zorundadır..

Far xenon ise aksi düşünülmez...

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Tamam da sonuçta mesele işi yokuşa sürmekse, far üstünden de yapılsa bir ayarlayıcı var demek ki?

Gündüz bey olayı saptırmayalım kanun maddesini sizde gördünüz neresinde bunun otomatik yada manuel yazıyor yazmıyor . Siz kalkıpta bu madde de otomatik zorunludur derseniz yorum katmış oluyorsunuz.

Ben de Servet gibi düşünmüyorum...

Xenon olunca, otomatik eğim ve far yıkama üretim aşamasında olmak zorundadır..

Far xenon ise aksi düşünülmez...

Mehmet bey ben sonradan taktırdığım xenonlar konusunda haklıyım yada haksızım demiyorum. Deseki orjinal araca sonradan takılan herşey ağır kusurdur boynum kıldan ince ama sen oraya yazmışsın far yükseklik ayarı yok diye o zaman iş değişir , adamada gösteririm aracımdaki far yükseklik ayarını.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet bey ben sonradan taktırdığım xenonlar konusunda haklıyım yada haksızım demiyorum. Deseki orjinal araca sonradan takılan herşey ağır kusurdur boynum kıldan ince ama sen oraya yazmışsın far yükseklik ayarı yok diye o zaman iş değişir , adamada gösteririm aracımdaki far yükseklik ayarını.

Kağıt üstünde haklısınız. Buna itirazım yok zaten.. İşin teknik kısmını konuşuyoruz..

Ben xenonla muayeneye gittiğimde bu orjinal değil dedi ve bıraktı... Ne olacak ya dedim... Halojen ampul tak gel dedi..

Takamam dedim.. Tüm alt yapıyı bozmam gerekir dedim.. Tak gel dedi..

Servisten xenonun orjinal olduğuna dair yazı alıp geçmiştim..

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Kanun maddesi değildir bu. Kanun maddesi olsa önce bir durur far yükseklik ayarlayıcı nedir onu tanımlar. Orada otomatik de yazmıyor, manuel de yazmıyor, insan olmayacağı da yazmıyor, ilk yardım çantası gibi taşınan bir şey olup olmadığı da yazmıyor. Eğer siz orada otomatik yazmıyora getirirseniz lafı, ben elimdeki ingiliz anahtarını bile götürürüm, ben farımı bununla ayarlıyorum o yüzden bu far yükseklik ayarlayıcı derim. Orada bunun için de bir açıklama yazmıyor. O tabloda hiç bir madde detaylı değildir, yeterince detaylı olması da beklenemez. Ben sizi çok iyi anlıyorum, otomatiği de belirtseler daha düzgün olurdu ama belirtmeseler de, o madde daha eklenmeden evvel açıklamalar yapıldı. Ulaştırma bakanı olsun, TÜV ün yaptığı açıklamalar olsun, tamamı otomatik far yükseklik ayarlayıcı şeklindedir. O yüzden orada adı geçen ve detayına hiç inilmeyen "far yükseklik ayarlayıcı" otomatik çalışan bir sistemi karşılamaktadır. Yani far yükseklik ayarı vardır, ama ayarlayıcısı sizseniz bunu kabul etmiyorlar. Türkçe sözlük anlamıyla değil de, terim olarak ekleselerdi keşke. Tartışmaya mahal vermezdi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence burada şöyle bir durum söz konusu.Ayarlayıcı otomatik veya manuel olarak belirtilmemiş ama zaten otomatik olacağı varsayılıyor.Yani orjinalinde otomatik.Bu parça orjinalinde ayrı olarak,manuel olarak yapılamıyorsa ve bu konuda orjinallik aranıyorsa demek ki bahsedilen ayarlacı ''otomatik'' olmak zorunda.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mehmet abi, sen şimdi gece geçerken uğradın...Ben ve Ahmet Kiriş ve Ahmet Kıyak kardeşlerimizi de aldın...Servet' e çay içmeye gidiyoruz...Kontağı aç kapat yapmayı unuttun...Yol boyu Ahmet' ler arka koltukta oturuyorlarsa karşıdan gelenleri kör eder mi farlar etmez mi ? Ha benim araba olsa alırım 2. kademeye, yollar daha güvenli olur...:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Herşey biryana; bende amortisörden destekli eğim dengeleme sistemi var araçta. Hayde bakalım bunu yorumlayın. TÜV kesinlikle hayır dedi geçti. Kesinlikle ışık çizgisini bozmuyor, devamlı çalışıp duruyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben farlar bagaj da gideceğim...Halojen farları da yerden 5 metre yukarı tutacak şekilde ayarlayacağım...Adam makineye tuttuğunda ışığı göremeyecek yani...:) Xenonla geçemezsin dediğinde al bu farlarla geçecek mi bakalım derim...:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence burada şöyle bir durum söz konusu.Ayarlayıcı otomatik veya manuel olarak belirtilmemiş ama zaten otomatik olacağı varsayılıyor.Yani orjinalinde otomatik.

Xenon ve otomatik eğim bir bütündür..

Mehmet abi, sen şimdi gece geçerken uğradın...Ben ve Ahmet Kiriş ve Ahmet Kıyak kardeşlerimizi de aldın...Servet' e çay içmeye gidiyoruz...Kontağı aç kapat yapmayı unuttun...Yol boyu Ahmet' ler arka koltukta oturuyorlarsa karşıdan gelenleri kör eder mi farlar etmez mi ? Ha benim araba olsa alırım 2. kademeye, yollar daha güvenli olur... :D

İşte bunu Sani'ninki yapıyor.. keşke bizimki de öyle yapsaydı ama bizimki 10 yıldır çalışıyor. Sani'ninki seneye çalışmaz olur :D

Ben farlar bagaj da gideceğim...Halojen farları da yerden 5 metre yukarı tutacak şekilde ayarlayacağım...Adam makineye tuttuğunda ışığı göremeyecek yani... :) Xenonla geçemezsin dediğinde al bu farlarla geçecek mi bakalım derim... :D

Yapamazsın.. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Kanun maddesi değildir bu. Kanun maddesi olsa önce bir durur far yükseklik ayarlayıcı nedir onu tanımlar. Orada otomatik de yazmıyor, manuel de yazmıyor, insan olmayacağı da yazmıyor, ilk yardım çantası gibi taşınan bir şey olup olmadığı da yazmıyor. Eğer siz orada otomatik yazmıyora getirirseniz lafı, ben elimdeki ingiliz anahtarını bile götürürüm, ben farımı bununla ayarlıyorum o yüzden bu far yükseklik ayarlayıcı derim. Orada bunun için de bir açıklama yazmıyor. O tabloda hiç bir madde detaylı değildir, yeterince detaylı olması da beklenemez. Ben sizi çok iyi anlıyorum, otomatiği de belirtseler daha düzgün olurdu ama belirtmeseler de, o madde daha eklenmeden evvel açıklamalar yapıldı. Ulaştırma bakanı olsun, TÜV ün yaptığı açıklamalar olsun, tamamı otomatik far yükseklik ayarlayıcı şeklindedir. O yüzden orada adı geçen ve detayına hiç inilmeyen "far yükseklik ayarlayıcı" otomatik çalışan bir sistemi karşılamaktadır. Yani far yükseklik ayarı vardır, ama ayarlayıcısı sizseniz bunu kabul etmiyorlar. Türkçe sözlük anlamıyla değil de, terim olarak ekleselerdi keşke. Tartışmaya mahal vermezdi.

Pardon tüvün kusur maddesi, sen bu kusur maddesine göre araçları geçiriyorsun yada geçirmiyorsun ona göre yazdıkların açıklayıcı olmak zorunda.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Xenon ve otomatik eğim bir bütündür..

Abüü benimkine cevap bulalım, bende otomatik eğim aracın kendisinde var, ne edecez ? :)

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli
Herşey biryana; bende amortisörden destekli eğim dengeleme sistemi var araçta. Hayde bakalım bunu yorumlayın. TÜV kesinlikle hayır dedi geçti. Kesinlikle ışık çizgisini bozmuyor, devamlı çalışıp duruyor.
HAdi bakalım açıklayın hakan beyin durumunu. Ordan burdan alınıp çevrilen kusur maddeleriyle iş yapılırsa olacağı bu.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cihan Bey,

Kanun vardır, tebliğ vardır.. Bir de iç genelge vardır...

Bazen kanunu okur, tebliğle yorumlarız ama iç genelge ile örtüşmez, iç genelgeye uymak zorunda kalırız...

Bu da onun gibidir...

Bir iç genelgeleri vardır...

Abüü benimkine cevap bulalım, bende otomatik eğim aracın kendisinde var, ne edecez ? :)

Teknik olarak cevap veriyorum... Olmaz.. Geçemezsin..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
HAdi bakalım açıklayın hakan beyin durumunu. Ordan burdan alınıp çevrilen kusur maddeleriyle iş yapılırsa olacağı bu.

aynen haklısınız dediğinizde :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ama işlevsellik olarak olması gereken tam olarak bende var, dimi abi?

Far çizgin bozulmuyorsa evet...

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Ama işlevsellik olarak olması gereken tam olarak bende var, dimi abi?

İşlevselliğe bakmıyor adamlar tutturmuşlar far yükseklik ayarı olacak diye

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Far çizgin bozulmuyorsa evet...

Evet abi bende bozulmuyor işte. Bagajı açıp oturuyorum, carr currr kompresör hemen hava basıyor arkaya, iniyorum carr curr hava boşaltıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet abi bende bozulmuyor işte. Bagajı açıp oturuyorum, carr currr kompresör hemen hava basıyor arkaya, iniyorum carr curr hava boşaltıyor.

Ne havalı bir araba... durunca da sağ tarafı indiriyordu değil mi :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Peki bu otomatik eğim sensörünü takar gideriz o zaman....

Proje değişikliği istiyorlarmış ozamanda :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...