İçeriğe Yönlendir

Mondeo Işık Oyunları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Daha önce montajını yapıp, tam anlamıyla çalıştırmadığım otomatik far devresini bugün çalıştırdım.. Aynı devre aynı zamanda follow me home idi ve sorunsuz çalışıyordu...

Bugün de, Servet'ten aldığım otomatik gündüz farı devresini bağladım.. Eski aracımda uzun far sigortaları motor bölmesindeki sigorta kutusunda olduğu için rahat çalışmıştım.. Bu aracımda uzun far sigortaları direksiyonun altında.. Beni epey zorladı.. Hala belim ağrıyor ama yaptığıma değdi.. Hepsini de çok beğendim...

Şu anda gündüz farı en kısık ayarında, gerekli görürsem biraz açabilirim ışığı...

img1981h.jpg

img1983yo.jpg

Ne olur ne olmaz dedim.. Belki muayenede falan sorun çıkarırlar sonra sökmeye uğraşmayım diye otomatik far ve gündüz farı devresine birer tane anahtar taktım..

img4593ae.jpg

Evde bir birine benzer ama biri ışıklı diğeri ışıksız iki tane anahtar varmış, değişik oldu ama bir ara ikisini de aynı olandan yaparım..

img4598wc.jpg

Bu da, arabanın altına taktığım follow me ve ayak aydınlatması ile paralel devreye giren dış aydınlatma ışığı..

img2008p.jpg

Şu ledin 1 Watt'lık olanını kullanmıştım...

sku1028312.jpg

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

of of of, yanıyor mübarek :nazar:

yalnız şu muayene korkusunu aş artık abi :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

of of of, yanıyor mübarek :nazar:

yalnız şu muayene korkusunu aş artık abi :D

Araba bide beyaz olaydı Halil, bu kasayı oldum olası çok yakışıklı buldum... Şöyle karşıdan da bakınca çok şık kerata :D

Muayene korkusunu aşamıyorum, fobi oldu bende, psikolojik destek almayı düşünüyorum :D

:nazar: emmi bizi diskoya götür

Top yok bunda :D Ne varsa dışarda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yakacak arabayı... :tongue: Bi şey değil kaskoda para vermeyecek... :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Bende böyle şeyler becerebilmek istiyorum. :bravo: :bravo: :bravo:

aynen :bravo: :bravo: :bravo:

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

10 numara 5 yıldız, Abi sen bu işe gönül vermişsin belli...

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bende böyle şeyler becerebilmek istiyorum. :bravo: :bravo: :bravo:

Ölçü aleti, kontrol kalemi, matkap, eye, kablo, sigorta, maket bıçağı, bir kaç çeşit tornavida, daralan makaron, izole bant, 12/220 inverter, lehim tabancası, lehim, pasta, 1N4007 diyot ve bolca sabrın varsa olur neden olmasın... :D

Bu arada,

Elektronik devreler, inverter gibi donanımlarla sporsor olan Servet kardeşime

Otomatik far devresi yapımı ve bana tahammül edebildiği için Talip kardeşime

Ledler için Ali Elöver kardeşime teşekkür ediyorum...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Sağ taraf daha çok yanıyor gibi abi :unsure2: Muayeneden geçiyor mu bu :p:D

Emeği geçenlerin ellerine sağlık çok güzel olmuş bence :nazar::bravo:

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa AKTÜRK
(düzenlendi)

Gerçekten süper olmuş abi.Videonun açısından kaynaklı sanırım sağ farın aydınlatması daha yüksek görünüyordu.Fotolarda eşit ve gayet dikkat çekici :nazar:

tarihinde Mustafa AKTÜRK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yakacak arabayı... :tongue: Bi şey değil kaskoda para vermeyecek... :p

Arabayı değil de, Servet'in devreyi yakıyordum bugün, Tam telefonla konuşurken dumanlar çıkmaya başladı, La olum bundan duman çıkıyor dedim.. Bişey olmaz ona dedi.. Dediği gibi de oldu, Bir şey olmamış.. Uzun fara gündüz ışığı gönderen kabloya galiba bir anlık farkında olmadan şasi vermişim.. :D

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

valla ben olayı tam anlayamadım ama bu işleri nasıl yaparsınız bilmem. Araba çok esrarengiz duruyor farları canlı gibi sanki beni farketti mi ne??

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sağ taraf daha çok yanıyor gibi abi :unsure2: Muayeneden geçiyor mu bu :p:D Emeği geçenlerin ellerine sağlık çok güzel olmuş bence :nazar::bravo:

Tamamen kameranın açısından kaynaklanan bir göz yanılması...

Muayeneden geçeceğini sanmıyorum... En azından anlayamadıkları için bırakırlar.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gerçekten süper olmuş abi.Videonun açısından kaynaklı sanırım sağ farın aydınlatması daha yüksek görünüyordu.Fotolarda eşit ve gayet dikkat çekici :nazar:

Evet karşıdan çektiğim fotoğraflarda her ikisi de eşit, zaten farklı bir ışık şiddeti mümkün değil, çünkü aynı kaynaktan paralel besleniyorlar...

Araba çok esrarengiz duruyor farları canlı gibi sanki beni farketti mi ne??

Alt geçide doğru giderken gündüz farları yanıyor olacak, yaklaşınca parklar yanacak, köprünün altında kısalar, çıkarken önce kısalar sönecek, sonra parklar söner sönmez tekrar gündüz farı yanmaya başlayacak...

Evet hisli gibi demi :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

İnşaattaki elektrikçimden biraz ders alayım en iyisi. Evde bir kaç deneme ile olaya giriş yapacağım. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Harika olmuş, elinize sağlık.
Maşallah... :nazar: Ellerine sağlık... Beline de sağlık bayağı uğraştırmış... :biggrin:

Teşekkürler arkadaşlar...

Bir boşlukta da arabanın arka ışıkları ile oynayacağım... :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Mehmet abi gündüz farı devresinde bi-xenon farın motoru çekili kalıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arabayı değil de, Servet'in devreyi yakıyordum bugün, Tam telefonla konuşurken dumanlar çıkmaya başladı, La olum bundan duman çıkıyor dedim.. Bişey olmaz ona dedi.. Dediği gibi de oldu, Bir şey olmamış.. Uzun fara gündüz ışığı gönderen kabloya galiba bir anlık farkında olmadan şasi vermişim.. :D

biz de duman çıkardık o devreden yine de birşey olmadı , hedefimiz barbeque da kızartmak :seytan:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Aracın Beyazı daha çok focus u andırıyor. O yüzden bu renk gayet güzel... Benimki de aynı renk :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İnşaattaki elektrikçimden biraz ders alayım en iyisi. Evde bir kaç deneme ile olaya giriş yapacağım. :)

İnşaatçı olmaaaz... :D

Onlar genellikle, gerektiğinden ince kablo kullanır, gerekli olan topraklamayı yapmaz, Niye yapmadın demesinler diye de buatlara birer karışlık kablo sokar bırakır, bakınca var zannedersin ama çalışmaz.. Ayrıca onlar makaron yada izole bilmez, kıvırır koyarlar kabloları :D

Mehmet abi gündüz farı devresinde bi-xenon farın motoru çekili kalıyor mu ?

Yok Süha, çekmiyor.. verdiğim elektrik doğru ölçüyorsam 2-3 volt arasında ve bizzat test ettim, bobini çekmiyor...

biz de duman çıkardık o devreden yine de birşey olmadı , hedefimiz barbeque da kızartmak :seytan:

Daha bişey olmaz o zaman bu devreye :D

Aracın Beyazı daha çok focus u andırıyor. O yüzden bu renk gayet güzel... Benimki de aynı renk :good1:

Yinede beyaz :)

Tebrikler abi ellerine sağlık.

Sağolasın Yasin... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

valla çok özeniyorum size ben hiç bir şey yapamıyorum. Baya baya yeni bir sistem olmuş bu senin yaptığın. Çok güzel gerçekten.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

O zaman güzel, benim takmamam daki tek sebep perdeleri çekecek olması idi ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...