İçeriğe Yönlendir

Ka - Yakıt Tüketimi

Fırat Çarpıcı

Recommended Posts

Sadık Aksakal

Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım. benımde 98 model ka 1.3 var. Ancak bende yakıt sıkıntısı çekiyorum araç  fazla yakıyor gibi geldi bana bi ustaya gosterdım debrıyaj balatası degısmesı gerekıyor dedı ve arac bırden hızlanmıyor sonucta 1.3 motor kasa hafıf ama arac bırden hızlanmıyor. aradada yolda gıderken ıstop edıyor. bu konular hakkında bır cok yerde ve forumumuzda yazılar okudum aynı sıkıntıları ceken arkadaslar ne gıbı bır yol ızledıler neler yaptılar  bana burdan yardımcı olabılırmısınız.

Araç hızlanmıyorsa ve çok yakıyorsa debriyaj balatası doğru teşhis olabilir.

Stop etme sorunu için rölanti valf temizliği veya değişikliği gerekebilir.

Yakıt için doğru subap ayarı ve bujilerde önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Arkadaşlar arabanın bujilerini değiştirdim hız sensörü ve rölanti valf temizliğini yaptırdım
5kişi ile bakırköyden lpg yi 2.32 tl den fulledim gebze şekerpınara gittim 76km yol yaptım ve gittiğim yerde tekrar fulledim 15.50tl ye fullendi dönüşte 2kişi döndük (eşim ve ben) bakırköye geldiğimde tekrar fulledim 14.50 tl ye fullendi toplamda 30tl yaktık ve yaptığım yol 152km böldüğüm zaman 19.99 tl gibi bir değer çıkıyor. inanın 120km - 130km gibi bir hızla gittim geldim. daha enjektör temizlettiricem dahada düşermi acaba bu değer? Temizletme sebebim ise çok ağır randıman alıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar arabanın bujilerini değiştirdim hız sensörü ve rölanti valf temizliğini yaptırdım

5kişi ile bakırköyden lpg yi 2.32 tl den fulledim gebze şekerpınara gittim 76km yol yaptım ve gittiğim yerde tekrar fulledim 15.50tl ye fullendi dönüşte 2kişi döndük (eşim ve ben) bakırköye geldiğimde tekrar fulledim 14.50 tl ye fullendi toplamda 30tl yaktık ve yaptığım yol 152km böldüğüm zaman 19.99 tl gibi bir değer çıkıyor. inanın 120km - 130km gibi bir hızla gittim geldim. daha enjektör temizlettiricem dahada düşermi acaba bu değer? Temizletme sebebim ise çok ağır randıman alıyor.

Kaç LT'ye denk geliyor? Yani 100km de kaç LT yakmış oluyor araç?

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Kaç LT'ye denk geliyor? Yani 100km de kaç LT yakmış oluyor araç?

valla onu hesaplamadım Sani bey.

ama dediğim gibi 16.03.2015 tarihinde litresini 2.32 tl ye almıştım fullemiştim biraz içinde vardı 27 tl ye fullenmişti lpg tank ım 20 lt lik.

5kişi 76km gittim gittiğim yerde fulledim 15.50 tl ye doldu. geri döndüm ve 2 kişi döndüm 14.50 tl ye tekrar fullendi.

nekadar yaktığını net bilmiyorum ama 152km yol yaptım sadece lpg de kullandım toplamda 30tl yakıt aldım 30/152=0.197 kuruş gibi değer çıkıyor

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Maalesef kuruş değerinden hiç anlamıyorum :(

30/2.32 = 12.9 

yani ortalama 152 km de 13lt yakmışım (yuvarlarsak)

100km de ise 8.6 lt lpg yakmışım

sizce nasıl Sani bey?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bir depo ile istanbul-ankara (odtü) istanbul yaptım..ford ka ile.  ancak anadolu yakasından ve oldukça yavaş giderek.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

30/2.32 = 12.9 

yani ortalama 152 km de 13lt yakmışım (yuvarlarsak)

100km de ise 8.6 lt lpg yakmışım

sizce nasıl Sani bey?

Gayet iyi! Sakın ayarlarla oynamayın :)

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır
(düzenlendi)

Gayet iyi! Sakın ayarlarla oynamayın :)

enjektörü temizletecektim yaptırsam sorun olurmu ve araba rolanti ayarı istiyor onuda yaptırıcam heralde bi sorun olmaz az yakmasında :)

tarihinde Atilla Ertan Çığır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sakin! Aracin rolanti ayari otomatiktir. Sakin elletmeyin. Bujilerde temizlenmez, degistirilir. Sadece yetkili servislerde bulabiliyorsunuz dogru bujileri.

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Sakin! Aracin rolanti ayari otomatiktir. Sakin elletmeyin. Bujilerde temizlenmez, degistirilir. Sadece yetkili servislerde bulabiliyorsunuz dogru bujileri.

ben buji diye yanlış yazdım enjektör diyecektim. ama araba çok ayarsız yolda giderken vites düşürdüğümde stop ediyor devamlı gaz kelebeğinimi temizletsem ne yapsam?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ben buji diye yanlış yazdım enjektör diyecektim. ama araba çok ayarsız yolda giderken vites düşürdüğümde stop ediyor devamlı gaz kelebeğinimi temizletsem ne yapsam?

Daha evvel sormuş muydum, rölanti valfı ve hız sensörü kontrol edildi mi?

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Daha evvel sormuş muydum, rölanti valfı ve hız sensörü kontrol edildi mi?

hız sensörü ve rölanti valfi temizlendi daha önce ben sormuştum size :)

ama arabada hala stop etme sıkıntısı var enjektörlerden şüphe ediyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vites düşürürken etmesi bu ikisinden buyuk ihtimalle . Degisim yapildi mi bu iki parcada?

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Vites düşürürken etmesi bu ikisinden buyuk ihtimalle . Degisim yapildi mi bu iki parcada?

yok ikiside bendeyken hiç değişmedi. Osman ustaya gidicem komple bi göstericem ay başı gelince :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Çil
(düzenlendi)

yok ikiside bendeyken hiç değişmedi. Osman ustaya gidicem komple bi göstericem ay başı gelince :)

benimde sürekli stop ediyor gaz yemiyordu tüm sensör temizliği ve değişimi yapmama rağmen rolanti düzen tutmuyordu oksijen sensörü ve katalizör temizliğinden sonra rolanti Çok iyi oldu stop etme ortadan kalktı çekişi arttı tarihinde Süleyman Çil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

benimde sürekli stop ediyor gaz yemiyordu tüm sensör temizliği ve değişimi yapmama rağmen rolanti düzen tutmuyordu oksijen sensörü ve katalizör temizliğinden sonra rolanti Çok iyi oldu stop etme ortadan kalktı çekişi arttı

Peki kaça maal oldu bu size? Sanırım G.Antep te yaptırdınız bu işlemleri dimi?

Yorum bağlantısı
Süleyman Çil
(düzenlendi)

Peki kaça maal oldu bu size? Sanırım G.Antep te yaptırdınız bu işlemleri dimi?

225 ₺ ye yaptırdım sprey köpük daha uygun olacaktır tarihinde Süleyman Çil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Olcay Demiral

Arkadaşlar bugün aracımın deposunu fulledim.daha önce doldurdugumda kilometreyi sıfırlamıştım.391 km yol yapmışım toplamda 35 lt benzin aldı.hesabıma göre yaklaşık 9 lt yakıyor.Ama hep şehir içi kullanım.hergün 10 km git ve 10 km gel şeklinde kullanıyorum aracımı .Çok mu dersiniz yakıtını?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Biraz fazla gibi sanki. Güzergah trafikli mi? Rampalı mı?

Yorum bağlantısı
Caner Yücel

Henüz depomu full edip deneme imkanım olmasa da, 100 liralık aldığım yakıtla şehir içi yaklaşık 350km yol yaptım.
Doğru sonuç vermeyebilir bu şekilde ancak en azından yakın bir hesap olsa gerek.

Olcay hocam aracınız biraz fazla yakmış. 

Yorum bağlantısı
Olcay Demiral

Biraz fazla gibi sanki. Güzergah trafikli mi? Rampalı mı?

Trafik yok .rampada çok yok köy yolu.

Trafik yok .rampada çok yok köy yolu.

Bu arada arabamın bujilerini yeni değiştirdim.Sensör temizlikleri yeni yapıldı.Çekişte problem vardı hava filtresi ve benzin filtresi değişimiyle çekiş sorunu çözülmüş gibi.Fırsat buldukça bakım yaptıracağım.

Henüz depomu full edip deneme imkanım olmasa da, 100 liralık aldığım yakıtla şehir içi yaklaşık 350km yol yaptım.

Doğru sonuç vermeyebilir bu şekilde ancak en azından yakın bir hesap olsa gerek.

Olcay hocam aracınız biraz fazla yakmış. 

Valla bana da çok gibi geliyor:.Ufacık araba ama su gibi içiyor:)).

Yorum bağlantısı
Ayrılmış Üye

Bende şuan için her 200 km de bir 40 tl gaz 25 tl benzin koyuyorum,ortalama ayda 800 km falan yapıyorum,yani ayda hem gaz hem benzin için 260 tl falan

ödüyorum,bendeki değerler aşağı yukarı bu şekilde şimdilik.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
can lafcı

Selamlar. aracı yeni aldım orijinal bujileri taktırdım. depoyu fulledim hemen acele bir ölçüm yaptım.Şehir içi 150 km gittim tekrar fulledim 65 tl lik benzin aldı. Bu hesaba göre baya yakıyor gibi geldi bana

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selamlar. aracı yeni aldım orijinal bujileri taktırdım. depoyu fulledim hemen acele bir ölçüm yaptım.Şehir içi 150 km gittim tekrar fulledim 65 tl lik benzin aldı. Bu hesaba göre baya yakıyor gibi geldi bana

65TL kaç lt yakıta denk geliyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...