İçeriğe Yönlendir

Bu Karar Çok Tartışılır Ama Sonuç Olarak Doğru...(Sigara Yasağı)

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

Konuyu açan arkadaş bu karar çok tartışılır dediğinde ciddiye almamıştım. Kendisini tebrik ediyorum. Ben en iyisi sonucunu okumayım. Zira sonuç olarak doğru demiş. Tartışılacağını bilen adam sonucunda yanılacak değil ya :)

:) :)

Ülkemi ne insanını tanıyan biriyim ..Yasak kararlarını oturduğu yerden veren yöneticileri anlamak ve tanımak için bayağı bi yaşadım....

Konuyu ilginçlik olsun ,tartışılsın konu çok tıklansın diye açma gibi bir amacımızın da olmadığını her arkadaşım bilir...Siz sonucu okuyun ...Yormayın kendinizi... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Her alışveriş merkezine gittiğimde, her kapalı mekana girdiğimde bu yasağa bin şükür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

:) :)

Ülkemi ne insanını tanıyan biriyim ..Yasak kararlarını oturduğu yerden veren yöneticileri anlamak ve tanımak için bayağı bi yaşadım....

Konuyu ilginçlik olsun ,tartışılsın konu çok tıklansın diye açma gibi bir amacımızın da olmadığını her arkadaşım bilir...Siz sonucu okuyun ...Yormayın kendinizi... :)

sigara içen insanlar 2. sınıf olmaya bilir ama asabi oldukları bir gerçek. Bu anlamı nasıl çıkardınız anlamadım ortam yumuşasın diye espiri yaptım. Siz ne manalar çıkarmışsınız şaşırdım kaldım. Art niyetli düşünmüşsünüz. Siz bu kadar art niyetli düşünmek için kendinizi yormasaydınız keşke ama yapacak bişey yok. Ben o kasıtla yazmadım kötü ne anlam çıkardıysanız kötü hiç bir şey yazmadım....

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Her alışveriş merkezine gittiğimde, her kapalı mekana girdiğimde bu yasağa bin şükür ediyorum.

+ sonuna kadar bende katılıyorum...Yıllar öncesinde şehirler arası yolculukları nasıl yapıyormuşuz...hala inanamıyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

+ sonuna kadar bende katılıyorum...Yıllar öncesinde şehirler arası yolculukları nasıl yapıyormuşuz...hala inanamıyorum...

Yapamıyorduk. Varan'ın pamukkale2nin sigarasız servisi çıkınca bayram etmiştik.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

E tamam o zaman mesele yok.

1- veriler düzgün, gerek türkiyede gerekse avrupada bırak tüketimi kanser vakasında bile düşme var (akciğer) korelasyon analizi düzgün yapılıyor merak etmeyin

2- zaten sadece yasakla yapılmıyor. tedavi olanakları da var. sgk ödüyor. Devletin daha önce yaptığı hatayı ani telafi imkanı olamayabilir. Zaman içinde kaldıracaktır. Çok boyutlu sorundur bu.

3- Bilimsel gerçeklikler sonuç vermez ne demek anlamadım? Gerçekse bilimdir. Değilse fikirdir. Sizinki fikir. Veri ile konuşun.

Sigara yasağı ile sigara içen sayısının düştüğünü yazmıştınız. Ben bu konuda bilimsel bir istatistik var mı diye yazdım? Siz sigara ile kanser arasındaki korelasyonu yazmışsınız ki tartışılan bu değil. Ama bilimsel gerçeklikler sonuç vermez dememin bununla alakası var. Bir sigara tiryakisi kanser olacağını bilse dahi sigarayı bırakmaz. Bilimsel bir gerçek olsa da bırakmaz. Benim ki fikir değil, tecrübe, sizin ki ise(yasakla başarı kazanılacağı düşünceniz) tıpkı ikinci maddede yazdığınız SGK desteği gibi hayal. .

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

sigara içen insanlar 2. sınıf olmaya bilir ama asabi oldukları bir gerçek. Bu anlamı nasıl çıkardınız anlamadım ortam yumuşasın diye espiri yaptım. Siz ne manalar çıkarmışsınız şaşırdım kaldım. Art niyetli düşünmüşsünüz. Siz bu kadar art niyetli düşünmek için kendinizi yormasaydınız keşke ama yapacak bişey yok. Ben o kasıtla yazmadım kötü ne anlam çıkardıysanız kötü hiç bir şey yazmadım....

Sıkıntı yok...Art niyetli bir düşünce de yok...asabiyet se hiç...

Tartışılacağını biliyorum ve sonucuda söylüyorum...yanılmam...dediniz ya... :)

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Sıkıntı yok...Art niyetli bir düşünce de yok...asabiyet se hiç...

Tartışılacağını biliyorum ve sonucuda söylüyorum...yanılmam...dediniz ya... :)

tamam sorun yok abi bugün bayram :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Gençler burada toplumda kast sistemi olmadığını biliyoruz. Sınıflandırmayı üzerinize almayın. Kara mizahtır.

Ancak bir gerçek var ki vücut bakımı, kilo, giyim, konuşma tarzı, yediklleri, dinledikleri, okudukları vs insanın toplumdaki pozisyonunu etkiliyor. Etkilememeli demek başka ama etkiliyor. Bugün dişlerini düzgün tutabilen birisi ile tutamamış birisi hemen farkediyor.

Yurtdışında tanıştığım biri beraber gittiğimiz fast food'daki çalışanların dişlerine konsantre olmuş "bunların durumu iyi galiba" demişti. Bana karşımdakinin dişine bakmak çok ilginç gelmişti ben hiç bakmam. Ama sanırım adam haklıydı.

İşte sigara da bunlardan biri. İçenler bu nedenle olumsuz bir tablo çiziyorlar. Bunda da alınacak birşey yok. Benim de dişlerim sarı.

Sigara yasağı ile sigara içen sayısının düştüğünü yazmıştınız. Ben bu konuda bilimsel bir istatistik var mı diye yazdım? Siz sigara ile kanser arasındaki korelasyonu yazmışsınız ki tartışılan bu değil. Ama bilimsel gerçeklikler sonuç vermez dememin bununla alakası var. Bir sigara tiryakisi kanser olacağını bilse dahi sigarayı bırakmaz. Bilimsel bir gerçek olsa da bırakmaz. Benim ki fikir değil, tecrübe, sizin ki ise(yasakla başarı kazanılacağı düşünceniz) tıpkı ikinci maddede yazdığınız SGK desteği gibi hayal. .

Saygılarımla.

İki istatistik de var. Sigara ile kanser değil. Sigara yasağından sonra kanserde düşüş dedim. Yani o bile var. Diğer yazılarınıza yorum yapamıyorum anlayamadım.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Valla esrar çekenlere ayrı otobüs fikrini tuttum... :D

Sürücüsü de çeksin ama :D Sonuçta sigara içinler için olan otobüste sücüsü de sigara içecek D: :p

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bi ara okullarda sigara odaları diye kısımlar yapılmış ve öğretmenler odası 2 ye ayrılmıştı...içenler zaten oradaydı ama esas ağzına sigara koymamış olanlar daha bi müdavimdiler...Çünkü muhabbet sigaralı bölümde oluyordu.Diğer bölüm bomboştu...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Sürücüsü de çeksin ama :D Sonuçta sigara içinler için olan otobüste sücüsü de sigara içecek D: :p

Esrar çekmeyenler de o otobüse biner valla:)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Sigara bağımlılığı ile ilgili http://sigara.tv/ bu linki incelemenizi tavsiye ederim.

Bu arada sigara paketlerinin üstünde ki resimler var ya satışlarda artışa sebep olmuş.Nedeni resimlerin dikkat çekmesi ve beynin sigara ile ilgili kısmına uyarı göndermesi .Yani sigara firmaları ilk çıktığı zaman yayagara koparırken şimdilerde oldukça memnunlar. ;)

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bi ara okullarda sigara odaları diye kısımlar yapılmış ve öğretmenler odası 2 ye ayrılmıştı...içenler zaten oradaydı ama esas ağzına sigara koymamış olanlar daha bi müdavimdiler...Çünkü muhabbet sigaralı bölümde oluyordu.Diğer bölüm bomboştu...

Bu, öğretmenlerin çoğunun o dönemde sigara içtiğini gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Otobüste iğne atsan yere düşmez....Bu fikir üzerinde biraz daha yaratıcı olalım ... :biggrin:

Bu, öğretmenlerin çoğunun o dönemde sigara içtiğini gösteriyor.

Doktorlar ,öğretmenler ve uzun yol şoförleri ilşk sırayı alırlar...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Otobüste iğne atsan yere düşmez....Bu fikir üzerinde biraz daha yaratıcı olalım ... :biggrin:

Doktorlar ,öğretmenler ve uzun yol şoförleri ilşk sırayı alırlar...

Bir de lise öğrencileri var :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bir de lise öğrencileri var :D

Kız erkek farketmiyor..sağlam sigara içiyorlar... :( Ama hayatın bir dönemi bu olcak ve bitecek bazıları bırakacak bazıları devam edecek...ben öyle bakıyorum olaya...

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Kız erkek farketmiyor..sağlam sigara içiyorlar... :( Ama hayatın bir dönemi bu olcak ve bitecek bazıları bırakacak bazıları devam edecek...ben öyle bakıyorum olaya...

hiç başlamamak en iyisi. Ben babamı sigara yüzünden astım olup yattığını görünce, ve 1 karış yol yürüdükten sonra nefesi 2 km den duyulunca elimi bile sürmedim. Babam bir yandan öksürür bir yandan sakın oğlum derdi. Anne baba içiyor. Ama çok pişmanlar. Çok çektiriyor gerçekten süründürüyor. Fıs fıs çekiyor nefesini açıyor açılan nefesle bidaha içiyor :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Maalesef abi hep diyorum kimse kızmasın buna sigara fiyatları bir öğrenci harçlığının ulaşamayacağı seviyelere çıksın.Keşke bizim zamanımızda da böyle olsaydı da başlamasaydık.... :(

İnanın;

1- sigara kokmamak nasıl bir şey merak ediyorum.

2-Yemeklerden sonra tek hissettiğim şeyin tokluk hissi olması nasıl bir şey merak ediyorum.

3-Yasağın olduğu bir mekanda sigara ihtiyacı yüzünden için kıvık kıvık etmeden oturmak nasıl bir şey merak ediyorum.

Kısaca o kadar uzun zaman oldu ki sigaraya bağlı olmadan yaşamak nasıl bir şeydi unuttum ve tekrar hatırlamak istiyorum.

Allah herkese bırakma gücü versin.Kolay değil hakikaten bağımlılık yapan maddeler ve bağımlılığı güçlü olan bırakması zor olan maddeler arasında üst sıralarda sigara.

Yorum bağlantısı
Misafir

Gençler burada toplumda kast sistemi olmadığını biliyoruz. Sınıflandırmayı üzerinize almayın. Kara mizahtır.

Ancak bir gerçek var ki vücut bakımı, kilo, giyim, konuşma tarzı, yediklleri, dinledikleri, okudukları vs insanın toplumdaki pozisyonunu etkiliyor. Etkilememeli demek başka ama etkiliyor. Bugün dişlerini düzgün tutabilen birisi ile tutamamış birisi hemen farkediyor.

Yurtdışında tanıştığım biri beraber gittiğimiz fast food'daki çalışanların dişlerine konsantre olmuş "bunların durumu iyi galiba" demişti. Bana karşımdakinin dişine bakmak çok ilginç gelmişti ben hiç bakmam. Ama sanırım adam haklıydı.

İşte sigara da bunlardan biri. İçenler bu nedenle olumsuz bir tablo çiziyorlar. Bunda da alınacak birşey yok. Benim de dişlerim sarı.

İki istatistik de var. Sigara ile kanser değil. Sigara yasağından sonra kanserde düşüş dedim. Yani o bile var. Diğer yazılarınıza yorum yapamıyorum anlayamadım.

Gayet açık yazdığımı düşünüyorum.

Alıntı:Sigara yasağı sigara içilmesini azaltmaktadır. istatistikle sabittir.

Türkiye'de sigara yasağından sonra sigara içen sayısının düştüğüne dair bir istatistik var mı diye sordum ben size. Çünki böyle olduğunu yazmışsınız. Şayet böyle bir istatistik varsa bu veri nerden alınmış? Resmi olarak Türkiye'de satılan sigara adedi/nüfus olarak mı bu istatistik alınmış acaba dedim? Merak ettim sadece nasıl tespit edilmiş.

Yorum yapamadığınız, diğer maddeler ise; aslında şuna çıkıyor, sigara içmeyen bir kimse, sigara içenin halinden anlayamaz. Anlayamadığı için de konunun temeline inemez yerine etrafında dolaşır. Sigara içen bir kişiye sigarayı bırak derseniz, ikinciyi inadına yakar. Sigaranın zararlarını anlatırken, sigara içenler için üzülür ancak kendisini zarar görecekler kategorisine koymaz. Size bu tuhaf gelebilir ancak psikolojik dışa vurumu böyledir. Hal böyleyken, yasakla sigarayı bıraktıracağını sananlar ancak sigara içmeyenlerdir ki, zaten bu yasaları çıkaranların da sigara kullanmayanlar olduğu ortadadır. Aşama aşama geçiş yerine, toptan yasaklamada bunun büyük etkisi vardır diye düşünüyorum. Yurtdiışına çıkmadım ben ama bildiğim kadarı ile Avrupa ülkelerinde yasakla ilk başladığında, kapalı alanların birbölümünde sigara içenler için yerler oluşturulmuş. Hala daha bu uygulamaya devam eden yerler varmış.

Şimdi kapalı alanda sigara içilmediği için, yazın ben dışarda kalabalık bir yerde oturmaktansa içeriyi tercih ediyorum. Sigara içene mani olmamak için. Daha önceden sigara kullanmasam böyle bir düşünce tarzım olmazdı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Maalesef abi hep diyorum kimse kızmasın buna sigara fiyatları bir öğrenci harçlığının ulaşamayacağı seviyelere çıksın.Keşke bizim zamanımızda da böyle olsaydı da başlamasaydık.... :((Bizim zamanımızda okulun kapısında tek tek satarlardı. O zaman da az ucuz değildi. Paket taşımayınca otlanmak da bir yere kadardı. İlk paket taşıdığında otlandıklarına gönül borcunu öderken zaten hatırı sayılır harçlık heba oluyor. Sonradan tabi alternatifler geliştirilir. Bir cepte, maltepe, samsun, diğer cepte camel olurdu mesela:) Bizim üniversite zamanında, kahvelere gelip sigara ikram ederlerdi. 2-3 sigara kalmış paketini alıp, bir paket yeni lansmanı yapılan sigara verirlerdi. Hatta bizim eve tişört göndermişti promosyon olarak Winston. Evde açıklama yapana kadar akla karayı seçmiştim. Bir de biz kısa camel paketlerini biriktirir gönderirdik camel saat için.)

İnanın;

1- sigara kokmamak nasıl bir şey merak ediyorum. (Çok güzel bir şey, yanına sigara içen biri gelince eskiden nasıl koktuğunu çok güzel anlayabiliyorsun.)

2-Yemeklerden sonra tek hissettiğim şeyin tokluk hissi olması nasıl bir şey merak ediyorum. (Bir süre yavan geliyor. Birşeyler eksik oluyor. Özellikle ramazanda. Bu yüzden, yeme faaliyeti hiç durmuyor ilk başlarda. Şeker, çikolata, kuruyemiş derken, 10 kilo alıyorsun bir güzel. Sigara içerken nisbeten sararan ten rengin, canlanıyor, yeme içmeden topaç gibi olan yüzüne kan geliyor, siman değişiyor inan:))

3-Yasağın olduğu bir mekanda sigara ihtiyacı yüzünden için kıvık kıvık etmeden oturmak nasıl bir şey merak ediyorum. (Güzel değil. Çay mı, kahve mi içsem diye bu sefe kıvık kıvık oluyorsun. Ben ilk başlarda anlamadım ne olduğunu. Sigaraya verdiğim para, çaya kahveye gitmeye başladı. ÖZellikle bir otelde havuz kenarında ise, ya alkol komasına girersin, ya da yıllık kola stoğunu yaparsın o derece)

Kısaca o kadar uzun zaman oldu ki sigaraya bağlı olmadan yaşamak nasıl bir şeydi unuttum ve tekrar hatırlamak istiyorum.

Allah herkese bırakma gücü versin.Kolay değil hakikaten bağımlılık yapan maddeler ve bağımlılığı güçlü olan bırakması zor olan maddeler arasında üst sıralarda sigara. (Amin, inşallah.)

Cevapları kırmızı ile yazdım Tahir:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ama bu da subjektif :D;) hep sağlık kuruluşlarının araştırmalarına yer vermiş :D Tabii imaj önemlidir!Bu arada benim dişlerim bembeyaz! :rolleyes: Ama cigerlerim ne renk bilmiyorum :D

Adam "ölçüyor" subjektif olması için "sahtekar" olması lazım. Sigara firmaları mesela sahtekarlık yapabilir anketle felan :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Adam "ölçüyor" subjektif olması için "sahtekar" olması lazım. Sigara firmaları mesela sahtekarlık yapabilir anketle felan :)

Ama ölçeğine neyi bulmak istiyorsan onu koyarsın :D;) Mehmet bey !Sigara içmeyen birine "artık "sigaranın kötü olduğunu itiraf etmeyeceğim. :D:yes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İyi de 1 kilo elmayı akşama kadar istediğin ölçeği koy 1 kilo ölçersin.

sigara içenler daha düşük gelir grubu çıkıyorsa çıkıyordur.. nasıl bakarsan bak yani. Burda ben sizi kesinlikle terslemek felan amacında değilim lütfen yanlışlık olmasın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...