İçeriğe Yönlendir

Pc Seçimi, Ürün, Donanım Ve Fiyat Tavsiyeleri

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Onur bey,

Karıştırdığınız bir durum var ki, deneye soktuğunuz tüm yumurtalar bir değil. Kimi paskalya, kimi tavus kuşu, kimi tavuk yumurtası.

Bahsettiğim bit değeri, aynı çekirdekte olduktan sonra öne çıkar. Siz çok daha hızlı çekirdekli 128bit'le, düşük çekirdekli 256bit'i karşılaştırmışsınız. Bu durumda 128bit'in öne çıkması gayet doğaldır. Sonuçtta işleyeceği datayı işlemcisi sayesinde 256bit'ten çok daha hızlı işleyecektir. Tıpkı eski nesil 3.0ghz işlemcilerle, şimdiki 2.0ghz işlemcinin yanına yaklaşamamak gibi.

Yine ekliyorum, DDR3 veya DDR5 olması, performansı düşündüğünüz kadar etkilemez, etkileyemez.

Eyefinity'ye gelince. Eyefinity, aynı anda 3 monitörü kullanmaya olanak tanıyan ATI teknolojisidir. RAM'le alakası yoktur. Ekran kartının kaç çıkış olduğu ile alakalıdır. Evimdeki 5770'te de Eyefinity mevcuttur. Kendisinin 1gb ram'i mevcuttur. Sanıyorum 3. senesini doldurdu ekran kartım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Onur bey,

Karıştırdığınız bir durum var ki, deneye soktuğunuz tüm yumurtalar bir değil. Kimi paskalya, kimi tavus kuşu, kimi tavuk yumurtası.

Bahsettiğim bit değeri, aynı çekirdekte olduktan sonra öne çıkar. Siz çok daha hızlı çekirdekli 128bit'le, düşük çekirdekli 256bit'i karşılaştırmışsınız. Bu durumda 128bit'in öne çıkması gayet doğaldır. Sonuçtta işleyeceği datayı işlemcisi sayesinde 256bit'ten çok daha hızlı işleyecektir. Tıpkı eski nesil 3.0ghz işlemcilerle, şimdiki 2.0ghz işlemcinin yanına yaklaşamamak gibi.

Yine ekliyorum, DDR3 veya DDR5 olması, performansı düşündüğünüz kadar etkilemez, etkileyemez.

Eyefinity'ye gelince. Eyefinity, aynı anda 3 monitörü kullanmaya olanak tanıyan ATI teknolojisidir. RAM'le alakası yoktur. Ekran kartının kaç çıkış olduğu ile alakalıdır. Evimdeki 5770'te de Eyefinity mevcuttur. Kendisinin 1gb ram'i mevcuttur. Sanıyorum 3. senesini doldurdu ekran kartım.

Abi testlerde hersey ortada bunun gibi 50 ye yakın test atarım isterseniz Ddr 3 ve Ddr 5 olması performansı etkileyemez diyorsanız dahada bir sey demiyorum.

Yorum bağlantısı
Özkan Avcı

256 bit olanın efektif frekansı 128 bitten az ise zaten 128 bit olan daha iyi veri işler. Sebebi budur. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Sercan Tekin

Bir müşterimize HP'den 0 pc aldık. Kutusunu açtık ve aşağıdaki resmi çektim.

Biz kasada bir şey bulamadık ve bayağı olay oldu aramızda.

Sizce ne eksik :)

14978909.jpg

ekran kartı yok  işlemci de büyük ihtimal pentium dur ram desen 2 gb wardır ama istersen güçlendirebilirisn :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Haftasonu babam için bir kasa toplayacağım. Kendisi emekli olduğundan beri aşırı sıkılıyor ve bilgisayar oyunlarıyla arası iyi diyebiliriz. Ama kullandığı notebook oyun performansı açısından yetersiz kalıyor. Yeni bir masaüstü (tabiri caizse LED TV altı) kasa toplayıp güncel oyunlarda performansı yakalamayı hedefliyoruz.

Kendi bilgisayarımı 2 yıl kadar önce yeniledikten sonra piyasadan uzak kalmışım. Şimdi şöyle baktığımda AMD işlemciler dahili ekran yongası barındırır olmuş. Ekran kartları 100 TL'den başlıyor, 2000 TL'ye kadar gidiyor. Monitörsüz sadece kasa içindeki donanımları alacağız ve elimizde bir tane 1TB 7200 Sata disk ve DVD Writer var :)

Bu bağlamda sizlerden işlemci, anakart, ekran kartı, ram ve güç kaynağı tavsiyelerinizi rica ediyorum. Bu arada hedeflediğimiz maksimum bütçemiz 1000 TL.

Benim oluşturduğum sistem şöyle :

AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm İşlemci    -    338 TL

ASUS M5A78L-M LX3 AMD 760G (780L)/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz VGA Anakart     -    140 TL

GSKILL 4GB Ripjaws DDR3 1600MHz CL9 1.5V Tek Modül Ram    -    125 TL

ASUS GTX650 DirectCU GDDR5 1GB 128Bit Nvidia DX11. 1 Ekran Kartı    -    285 TL

XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 600W GÜÇ KAYNAĞI    -    185 TL

Bu haliyle 1073 TL tutuyor. Fiyatları Vatan Bilgisayar'ın sitesinden aldım.

1) İşlemci çok güçlü kaldı da, ekran kartı düşük mü kaldı bilemiyorum. Mesela 6 çekirdekli bir işlemci yerine 4 çekirdekli bir işlemci alıp artan parayla ekran kartına mı yatırım yapmak gerekir ?

2) AMD işlemci ile AMD bazlı ekran kartı mı kullanmalıyım ? Yani böylece HybritCF ile daha fazla mı performans elde ederim ? Böyle olunca AMD + NVidia şeklinde oldu.

3) İşlemciyi FX serisinden değil de, AMD Ax serisinden (yani HD görüntü yongası barındıran işlemcilerden) seçip yanına bir ekran kartı alıp desteklemek daha mı mantıklıdır ?

4) Güç kaynağı bu sistem için fazla mıdır ? 500W civarına inebilir miyim ?

5) Ekran kartlarına baktığımda hepsi PCI Express 3.0 gözüküyor ancak anakartlarda hep PCI Express 2.0 desteği var. Bu bir sorun mudur ?

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- AMD işlemciler artık Intel'lere yetişemiyor. Hemde çok uzun süredir. İntel i5 4xxx serisi işlemcilere bakınız.

2- İstediğiniz işlemci ile istediğiniz ekran kartını kullanabilirsiniz.

3- İntel :)

4- 500watt ta yeterli olacaktır ama 20-30tl farkedecektir. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur PSU

5- Sorun olmaz

6- Anakart nerede?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

1- AMD işlemciler artık Intel'lere yetişemiyor. Hemde çok uzun süredir. İntel i5 4xxx serisi işlemcilere bakınız.

2- İstediğiniz işlemci ile istediğiniz ekran kartını kullanabilirsiniz.

3- İntel :)

4- 500watt ta yeterli olacaktır ama 20-30tl farkedecektir. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur PSU

5- Sorun olmaz

6- Anakart nerede?

Sani Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Anakart 2 sıradaydı : ASUS M5A78L-M LX3 AMD 760G (780L)/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz VGA Anakart

1) Ben yıllardır AMD kullanıyorum, Duronla başladım, Athlon X2 ile devam ettim, şu anda da Athlon X4 kullanıyorum. Babam için bakarken de otomatik olarak Athlon X6 baktım :) Intel ve i3 / i5 işlemcilere çok uzak kaldım. Dediğiniz seriyi inceleyeyim.

2) İşlemci / ekran kartı uyumu sorumdaki amacım biraz farklıydı. Özellikle forumlarda AMD A4/A6... işlemciler dahili ekran yongası barındırdıkları için (HD serisinden) ekstra bir ekran kartı alındığında ikisini köprüleyip performansı arttırmanın mümkün olduğu yazıyor. FX X6 işlemci fiyatına, AMD A serisi bir işlemci de alınabiliyor, bu açıdan hangisinin tercih edilmesinin fiyat / performans açısından daha mantıklı olduğunu sormaya çalışmıştım.

3) Söz veriyorum, Intel de bakacağım :D

4) 600 Watt olarak devam edeyim o zaman.

Bu arada önceki sayfada Erdem Bey'in Haziran ayında oluşturduğu bir sistem var, sabit disk atılınca benim istediğim sisteme denk geliyor. Fiyatları tekrar kontrol etmeliyim. Çünkü işlemci bile o zamana göre 100 TL pahalı şu anda :)

AMD FX-6100 Bulldozer AM3+ 14MB 3.3GHz Altı Çekirdekli İşlemci – 243 Lira

Asus F1A75-V AMD FM1 Soket DDR3 USB3 SATA3 ATX Anakart – 188 Lira

Sapphire ATI HD6850 1GB DDR5 256 Bit PCI Ekspres Ekran Kartı – 332 Lira

Kingston HyperX 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit (2x4GB) – 162 lira

Aerocool Strike X 500W 80+ Plus Bronz Güç Kaynağı – 148 Lira

Ekleme : İşlemcide fiyat farkları 6100 / 6300 farkından dolayıymış, şimdi farkettim. Benim baktığım işlemci Vatan'da piyasaya göre 50-60 TL pahalı gibi. Eksen Bilgisayar daha uygun mesela. Sözümü tuttum Intel de baktım ama INTEL Core i5 4670K için 670 TL diyor :)

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

i5 3xxx serisine bakar mısınız? Onlar da gayet iyidir.

Bu arada k uzantısı çok pahalı olması gerekiyor. K'sız da bakabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Haftasonu babam için bir kasa toplayacağım. Kendisi emekli olduğundan beri aşırı sıkılıyor ve bilgisayar oyunlarıyla arası iyi diyebiliriz. Ama kullandığı notebook oyun performansı açısından yetersiz kalıyor. Yeni bir masaüstü (tabiri caizse LED TV altı) kasa toplayıp güncel oyunlarda performansı yakalamayı hedefliyoruz.

Kendi bilgisayarımı 2 yıl kadar önce yeniledikten sonra piyasadan uzak kalmışım. Şimdi şöyle baktığımda AMD işlemciler dahili ekran yongası barındırır olmuş. Ekran kartları 100 TL'den başlıyor, 2000 TL'ye kadar gidiyor. Monitörsüz sadece kasa içindeki donanımları alacağız ve elimizde bir tane 1TB 7200 Sata disk ve DVD Writer var :)

Bu bağlamda sizlerden işlemci, anakart, ekran kartı, ram ve güç kaynağı tavsiyelerinizi rica ediyorum. Bu arada hedeflediğimiz maksimum bütçemiz 1000 TL.

Benim oluşturduğum sistem şöyle :

AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm İşlemci    -    338 TL

ASUS M5A78L-M LX3 AMD 760G (780L)/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz VGA Anakart     -    140 TL

GSKILL 4GB Ripjaws DDR3 1600MHz CL9 1.5V Tek Modül Ram    -    125 TL

ASUS GTX650 DirectCU GDDR5 1GB 128Bit Nvidia DX11. 1 Ekran Kartı    -    285 TL

XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 600W GÜÇ KAYNAĞI    -    185 TL

Bu haliyle 1073 TL tutuyor. Fiyatları Vatan Bilgisayar'ın sitesinden aldım.

1) İşlemci çok güçlü kaldı da, ekran kartı düşük mü kaldı bilemiyorum. Mesela 6 çekirdekli bir işlemci yerine 4 çekirdekli bir işlemci alıp artan parayla ekran kartına mı yatırım yapmak gerekir ?

2) AMD işlemci ile AMD bazlı ekran kartı mı kullanmalıyım ? Yani böylece HybritCF ile daha fazla mı performans elde ederim ? Böyle olunca AMD + NVidia şeklinde oldu.

3) İşlemciyi FX serisinden değil de, AMD Ax serisinden (yani HD görüntü yongası barındıran işlemcilerden) seçip yanına bir ekran kartı alıp desteklemek daha mı mantıklıdır ?

4) Güç kaynağı bu sistem için fazla mıdır ? 500W civarına inebilir miyim ?

5) Ekran kartlarına baktığımda hepsi PCI Express 3.0 gözüküyor ancak anakartlarda hep PCI Express 2.0 desteği var. Bu bir sorun mudur ?

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu listeye 60 GB SSD disk te ekleyin. Sistemi ona kurarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu listeye 60 GB SSD disk te ekleyin. Sistemi ona kurarsınız.

Vaaaaay, daha bi kaç ay evvel gereksiz diyordun :D

SSD candır :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Led tvde kullanılacaksa ekran kartını biraz daha güçlendirmekte fayda var bence.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Vaaaaay, daha bi kaç ay evvel gereksiz diyordun :D

SSD candır :)

Yanlış hatırlıyorsun. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yanlış hatırlıyorsun. :)

Evet, bir gün sana da IE kullandıracam. O zamana IE20 çıkar herhalde. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet, bir gün sana da IE kullandıracam. O zamana IE20 çıkar herhalde. :)

IE kullanmam demiyorum ki, şu anki hali ile kullanmam. Düzelir, hızlanırsa ne âla :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

IE kullanmam demiyorum ki, şu anki hali ile kullanmam. Düzelir, hızlanırsa ne âla :)

Konuyu saptırmayalım. IE hem düzgün hem de hızlı.

Ama chrome 2 sn erken açıyor ve sen o sürede sayfayı okuyabiliyorsan chrome kullanmaya devam et, ben o kadar hızlı değilim :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Konuyu saptırmayalım. IE hem düzgün hem de hızlı.

Ama chrome 2 sn erken açıyor ve sen o sürede sayfayı okuyabiliyorsan chrome kullanmaya devam et, ben o kadar hızlı değilim :)

Eskiden IE kullanırdım en doğru yorumu FireFox yapıyor, en sempatik ve eklentisi fazla olan chrome firefox'a firebug ekleyeceğime chrome'da F12'e basmam yeterli :D

Hızlı olması, erken açması olabilir ama 2sn'yi falan bulmaz. Milisaniyeler bazında o işler. 

Ne olarak yetişemiyor? İşlemciye servet ödedikten sonra hızı yetişemiyorsa normaldir. Ancak benim 300 liraya aldığım işlemci Intelden hızlıysa o başka :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bu arada önceki sayfalarda yazdığım listede değişiklik yaparak aldım, şu an için sistemden memnunum..

Yorumunuz  ve test teklifiniz için teşekkürler Erdem Bey. Şu aşamada ortalama bir karara vardım sanırım. Forumları ve karşılaştırmaları okuduğumda ben de işlemci olarak AMD FX X6300'de karar kıldım.

Anakarttan aşırı bir beklentim yok, 1600 Mhz ve üzeri Ram hızını destekleyen baz bir model beni kurtaracaktır. Kullandığınız M5A97'nin fiyatı 285 TL, benim baktığım model olan M5A78L yaklaşık 140 TL. Yarı yarıya diyebiliriz. Aldığımız cihazda O/C düşünmüyoruz. Bu nedenle profesyonel bir anakart gerekmiyor sanırım. Sizin o anakartı tercih etmenizin özel bir nedeni var mı ?

İncelediğimde M5A97, Sata3 - Usb3.0 destekliyor. M5A78L ise Sata2 ve Usb2.0 destekliyor. Aradaki fiyat farkında baktığımda, 78'i alıp kalan para ile SSD alma ya da daha güçlü bir ekran kartı tercihi imkanı doğuyor. Asus harici anakartları çok incelemedim, belki uygun fiyatlara daha fazla özellik sağlayanlar da vardır. Akşam onları da inceleyeceğim.

İyi bir ekran kartı gördüğüm kadarıyla artık 350TL'den başlıyor. GTX660 serisi ya da HD6870'in fiyatları da bunu gösteriyor.

Böyle olunca da işlemci (340), anakart (140), ekran kartı (400), güç kaynağı (185) ve 8GB Ram (184) dersek 1249 TL gibi bir fiyata çıkıyor. Hedef bütçeyi %25 aşıyorum ama en azından gelecek vaadeden bir bilgisayar oluyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yorumunuz  ve test teklifiniz için teşekkürler Erdem Bey. Şu aşamada ortalama bir karara vardım sanırım. Forumları ve karşılaştırmaları okuduğumda ben de işlemci olarak AMD FX X6300'de karar kıldım.

Anakarttan aşırı bir beklentim yok, 1600 Mhz ve üzeri Ram hızını destekleyen baz bir model beni kurtaracaktır. Kullandığınız M5A97'nin fiyatı 285 TL, benim baktığım model olan M5A78L yaklaşık 140 TL. Yarı yarıya diyebiliriz. Aldığımız cihazda O/C düşünmüyoruz. Bu nedenle profesyonel bir anakart gerekmiyor sanırım. Sizin o anakartı tercih etmenizin özel bir nedeni var mı ?

İncelediğimde M5A97, Sata3 - Usb3.0 destekliyor. M5A78L ise Sata2 ve Usb2.0 destekliyor. Aradaki fiyat farkında baktığımda, 78'i alıp kalan para ile SSD alma ya da daha güçlü bir ekran kartı tercihi imkanı doğuyor. Asus harici anakartları çok incelemedim, belki uygun fiyatlara daha fazla özellik sağlayanlar da vardır. Akşam onları da inceleyeceğim.

İyi bir ekran kartı gördüğüm kadarıyla artık 350TL'den başlıyor. GTX660 serisi ya da HD6870'in fiyatları da bunu gösteriyor.

Böyle olunca da işlemci (340), anakart (140), ekran kartı (400), güç kaynağı (185) ve 8GB Ram (184) dersek 1249 TL gibi bir fiyata çıkıyor. Hedef bütçeyi %25 aşıyorum ama en azından gelecek vaadeden bir bilgisayar oluyor.

Ekran kartı için bu kadar abartı para vermeye gerek var mı, gerçekten iyi bir geri verimi olacak mı ? Pek sanmıyorum. Hele ki, bir SSD eklemek daha ferah bir kullanım sağlayacakken ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ekran kartı için bu kadar abartı para vermeye gerek var mı, gerçekten iyi bir geri verimi olacak mı ? Pek sanmıyorum. Hele ki, bir SSD eklemek daha ferah bir kullanım sağlayacakken ?

60GB civarında bir SSD ekleyeceğiz muhtemelen Selçuk Bey. Ancak ekran kartı piyasası gerçekten çok karmaşık. Yani sistemde zayıf halka bırakmamak adına, 6 çekirdekli işlemci alıyorsak ekran kartının da üst-orta seviye olması mantıklı gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

60GB civarında bir SSD ekleyeceğiz muhtemelen Selçuk Bey. Ancak ekran kartı piyasası gerçekten çok karmaşık. Yani sistemde zayıf halka bırakmamak adına, 6 çekirdekli işlemci alıyorsak ekran kartının da üst-orta seviye olması mantıklı gibi geliyor.

60GB SSD yerine bana göre 120 üzeri alın. işletim sistemini ve programları oraya yükleyeceksiniz sistem dosyaları hızlı genişliyor. (Cache, temp fln)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ne olarak yetişemiyor? İşlemciye servet ödedikten sonra hızı yetişemiyorsa normaldir. Ancak benim 300 liraya aldığım işlemci Intelden hızlıysa o başka :D

AMD'nin hangi işlemcisi Intel'den hızlı ki, TL'nin lafı olsun :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

AMD'nin hangi işlemcisi Intel'den hızlı ki, TL'nin lafı olsun :)

Yani şunu demek istiyorum aynı hızdaki iki işlemciden ucuz olanı amd dir. Intel'in gördüğü hızları tabi ki amd göremiyor ama bu segment için gerekli değil. 

O zaman şuradaki f/p'ye bak istersen aradaki fiyatlara değer mi? 

u7lfw.jpg

tarihinde Armağan Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İbrahim Arslan

Buradan sorayım.

Kaliteli bir modem tavsiye edebilirmisiniz?

Evde heryeri gezerek nete baglanabiliyoruz.

Sinyal zayıf değil ama birden tamamen yok oluyor.Modemin sevdiği yere gidene kadar bağlanamıyor.

Airmax ve inca 2 ayrı modemim var ikisi de aynı.

Bütçe maximum 200

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...