İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigortasının Hasarımın Bir Kısmını Ödememesi

İlhan Can

Recommended Posts

İlhan Can

Merhabalar. Cumartesi günü trafikte normal bir şekilde giderken önümdeki aracın ani bir şekilde durmasıyla sert bir frenle aracımı durdurmayı başardım.Ancak arkamdan gelen arkadaş trafiğin durduğunu farkedemedi ve aracıma arkadan vurdu. Sadece tamponda hasar oluştu, tutanak düzenledik ve arkadaş kusurunu kabul etti, tutanağa da o şekilde yazdık.Daha sonra ben aracı yetkili servise götürdüm.Servis danışmanı tamponun onarılıp boyanması gerektiğini söyledi.Dosyayı kendi kaskomdan açıp karşı tarafın trafik sigortasından rücu edileceğini bana bildirdi.

Bugün servis danışmanı beni aradı ve karşı tarafın trafik sigortasının sadece onarımı karşılayacağını boyama bedelini ödemeyeceğini söyledi.Aradaki farkı benim ödemem gerekiyormuş. %100 karşı taraf kusurlu olduğuna göre tamamını ödemesi gerekmiyor mu ? Buna nasıl itiraz edebilirim ?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Öncelikle geçmiş olsun;

servis ile karşı tarafın sigortası ile anlaşması varmı? exper onarımdan nelerin yapılmasına onay verdi? Boya kesin tamiri yapılan parça için geekli olduğundan dolayı ayırmaları mantık dışı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sigorta şirketi genel müdürlüğünü arayın ve şikayetinizi bildirin. Böyle bişey söz konusu olamaz bence.

tarihinde Ali Alp Gökçe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

İlhan Bey,

Bu olayda muhtemelen yanlış bir bilgi aktarımı var. Aracınızın tamponunda daha önce olan ve hasar esnasında mevcut olan bir hasar varmıydı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Onarım sizin kaskonuzdan yapılıp rücu edilecek.Karşı tarafın sigortasıyla ne alakası var.Ödesin ödemesin bu kasko ve trafik sigortası arasındaki durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buradaki hata şu:

Servis müdürü iş bilen biriymiş ve hasarı kaskodan alalım, kasko trafiğe rücu etsin. Biz ödememizi tam alalım, kasko da çarpan aracın trafik sigortasından alsın demiş..

Güzel demiş.. Doğru düşünmüş..

Ancak.. Dosyayı açtıran kişi tutanakla gidince kaskoyu es geçip, direk karşı aracın trafiğine dosya açmış..

Trafik sigortasında da böyle şeyler olabiliyor maalesef...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlhan Can
(düzenlendi)

Son aldığım bilgilere göre yetkili servis Doğuş Oto ile karşı tarafın trafik sigortası Halk Sigorta arasında anlaşma yokmuş.Servis yüksek fiyat isteği için sigorta kabul etmiyor ve fark benden isteniyor.

Acentemle görüştüm aracı Mercedes yetkili servisi Mengerlere çekip orda hallederiz, Doğuş Oto'dan bıktık diyor.

Peki kaskomun hasarı karşılayıp aradaki problemi Halk sigorta ile çözmesi gerekmiyormu.

tarihinde İlhan Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servis danışmanı tamponun onarılıp boyanması gerektiğini söyledi. Dosyayı kendi kaskomdan açıp karşı tarafın trafik sigortasından rücu edileceğini bana bildirdi.
Son aldığım bilgilere göre yetkili servis Doğuş Oto ile karşı tarafın trafik sigortası Halk Sigorta arasında anlaşma yokmuş.

İlk mesajınızla çelişiyorsunuz..

Size karşı tarafın sigortası lazım değil... Onu kasko şirketiniz düşünsün...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki kaskomun hasarı karşılayıp aradaki problemi Halk sigorta ile çözmesi gerekmiyormu.

Öyle olması gerekiyor ama, işlemler yanlış yapılıyor yukarda açıkladım...

Yorum bağlantısı
İlhan Can

İlk mesajınızla çelişiyorsunuz..

Size karşı tarafın sigortası lazım değil... Onu kasko şirketiniz düşünsün...

Abi servis danışmanı dosyayı nereden açtı bilmiyorum.Kaskodan açmayı kendi teklif etti.Büyük ihtimalle benim kaskom itiraz ediyor. Yarın tam anlamıyla öğrenirim.

Yorum bağlantısı

Acentenizle görüşün, kaskonuzdan açılmış bir hasar dosyası var mı? öğrenin en kolay çözüm bu. Mehmet Bey'in ifade ettiği gibi; sizin dosyanız trafikten açılmış gibi. Ancak işlem yaptığınız servis, karşı tarafın sigortası ile anlaşmalı olmadığından, faturadaki kalemler yüzünden ödemede problem çıkıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Bugün durum açıklığa kavuştu.Servis dosyayı kaskomdan açıyor ancak hasar bedeli düşük olduğundan (400 küsür TL) eksper gelmiyor ve kendi aralarında anlaşamıyorlar.Yani karşı tarafın sigortasıyla bu aşamada hiçbir ilgimiz yok.Sonuç olarak kaskom beni mağdur ediyor.Başımız ağrımasın diye kasko yapıyoruz ama aracım pazartesinden beri olduğu gibi serviste bekliyor.

Şimdi merak ettiğim konu; araç onarıldıktan sonra kaskomu iptal edip başka bir şirkete geçsem hasarsızlığım bozulur mu? Bu saatten sonra kasko şirketimle muhattap olmak istemiyorum.( Kasko şirketim Hdi Sigorta)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bugün durum açıklığa kavuştu.Servis dosyayı kaskomdan açıyor ancak hasar bedeli düşük olduğundan (400 küsür TL) eksper gelmiyor ve kendi aralarında anlaşamıyorlar.Yani karşı tarafın sigortasıyla bu aşamada hiçbir ilgimiz yok.Sonuç olarak kaskom beni mağdur ediyor.Başımız ağrımasın diye kasko yapıyoruz ama aracım pazartesinden beri olduğu gibi serviste bekliyor.

Şimdi merak ettiğim konu; araç onarıldıktan sonra kaskomu iptal edip başka bir şirkete geçsem hasarsızlığım bozulur mu? Bu saatten sonra kasko şirketimle muhattap olmak istemiyorum.( Kasko şirketim Hdi Sigorta)

1. 400 TL ye gelmeyebilir eksper, bu normal

2. ancak 400 ün içeriği önemli, tampon sökme takmak için 150 TL istersem, boya için de 250 TL istersem sigorta bunu tabii ödemez, zira hemen her yerde bu işlemler yarı fiyatına tamir ediilir, ben doğuşum demek sökme, araba satmak gibi değil bu servis işlemleri.

3. ben istedim oldu, kaskon 100 TL sini kesti, sen öde ey müşteri denmiş

benim anladığım bu, kaskonuz ile bir alakası yok ki.

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Abi kaskoyla servisin anlaşması var. Kaza tutanığı da var karşı taraf %100 kusurlu. Kaskoya bİr dünya para vermişim herhangi bir durumda riskle karşı karşıya kalmamak için. Bu sistem böyle yürüyorsa biz niye kasko yapıyoruz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abi kaskoyla servisin anlaşması var. Kaza tutanığı da var karşı taraf %100 kusurlu. Kaskoya bİr dünya para vermişim herhangi bir durumda riskle karşı karşıya kalmamak için. Bu sistem böyle yürüyorsa biz niye kasko yapıyoruz.

iş kaskoda değil bence, şimdi ben sıfır Leon tsi için 100bin TL istersem, kim satın alır, kim verir bu parayı? Bence sigortanıza telefon açaın, detay istetin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klasik: Servisin sigorta şirketini soyma girişimi gibi görünüyor...

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Olan bana oluyor abi kaskom var yetkili serviste arabamı yaptıramıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigorta şirketinin de belki hatası vardır ama, şu anda ön yargılı olarak servisin 100 liralık işe 400 lira istemesi gibi görünüyor bana..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Klasik: Servisin sigorta şirketini soyma girişimi gibi görünüyor...

tamponu 500e boyarım artık kimse tutmasın beni :D

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Sigorta şirketinin de belki hatası vardır ama, şu anda ön yargılı olarak servisin 100 liralık işe 400 lira istemesi gibi görünüyor bana..

Bence en büyük hata benim arada bırakılmam.Düşük bedelli hasarlara eksper bakmıyorsa fiyat böyle havada kalır. Neticede para ticari kurumların kasasından girdiği kadar kolay çıkmıyor.

Abi tamponda onarılması gereken yerler var boyadan önce. Yani sadece boyanmayacak. 100 liraya da tampon boyayan yetkili servis olduğunu sanmıyorum.

Diğer bi husus ben dururken geldi biri bana arkadan vurdu.Fark istenecekse bile benden istenmemesi lazım vuran arkadaştan istesinler.Benim bu işte tek kabahatim o gün trafiğe çıkmak.

Karşı tarafın trafiğinden hasar bedelini almaya kalksam iki ayı bulur.Bir de kaç para verecekleri belli değil. Kaskoya başvuruyorum hasarın hepsini ödemem diyor.Şimdi ben gidip bunu dışarda bir yere yaptırsam sigorta şirketlerine niye para veriyorum anlamış değilim.Servis ve sigorta mağdur olmamak için müşteriyi mağdur ediyor. Benim bu işten çıkardığım yorum bu.

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Mini onarım var.

Ama mini onarım kapsamında olacak gibi değil. Farklı yerlerde ezilme, delinme ve çizkler var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2. el 2010 model seat leon a 100bin TL istesem verir miydiniz? Kasko firmasının da yaptığı aynı durum. İstene meblağ olmayacak gibi ise ödemez, servis 1000TL ye boyarım, farkı müşteri versin derse ne olacak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

servis 1000TL ye boyarım, farkı müşteri versin derse ne olacak?

Şu anda durum tam bu zaten... :)

Rakamları bilmiyorum ama, Servis sigortadan 400 istiyor.. sigorta ben 200 verrim bu işe diyor.. servis de ben anlamam o zaman araç sahibi versin diyor..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...