İçeriğe Yönlendir

Üroloji

Cem Dilmen

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

Makro özellikli kamera ile olur bence neden olmasın :crazy:

Geniş açı

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Geniş açı

Panaromik mi?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

Panaromik mi?

Cam tavan, evet. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Sahın

Cem hocam 16921610225826667169865475782498.jpg.55837538c56ab9608d37dc8c3536c6e5.jpg

16921610515755647136428792791816.jpg.020ebb9193222af5938fa1c76c31ac2b.jpg16921610775304639688641053457066.jpg.9486310bb701a33681328b39686f805d.jpg

Sol böbrekte kitle var dediler, böbreği almaktan falan bahsettiler. Bir göz atar mısınız

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

@Cem Dilmen üstadım forum çözünürlükleri düşürmüş, haliyle pek okunabilir olmamış. 

Hematüri şikayeti ile gittim, taş yada enfeksiyon şüphesi ile kan, idrar bakıp ultrason yapıldı, ultrasonda kitle tespitine istinaden kontrastlı tomografiye yönlendirdiler. Orda çıkan sonuç bu. Konsey karar verecek ama laporoskopi için kitle büyük görünüyor. Böbreğin bir kısmını yahut tamamını alma yoluna da gidilebilir dediler. 

24878f61-8f5f-4375-af2a-e370905491a2.jpg

9e2a1953-266e-476d-8fac-0b53b1319abb.jpg

97f6cfbc-77a4-4acb-845e-cf27eb890742.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Murat geçmiş olsun kardeşim. 
çözünürlükten ziyade.  Çekim kötü. 
scannable benzeri bir uygulama ile tarayıp yüklersen bakar cem hoca. 
Bu hali ile telefondan da atsan okuyamaz bence. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Murat geçmiş olsun kardeşim. 
çözünürlükten ziyade.  Çekim kötü. 
scannable benzeri bir uygulama ile tarayıp yüklersen bakar cem hoca. 
Bu hali ile telefondan da atsan okuyamaz bence. 

Abi teşekkürler. PC başına yeni geçebildim, birazdan düzgün çekimini yüklerim. Kafam karıştı, enteresan sorular dolanıyor. 6 ayda bir muayene olan ve röntgen çekinen (işyeri prosedürü, düzenli takip altındayız, akciğerdeki bronş büyümesini bile tespit ediyorlar) biri olarak, üroloji doktorunun çıplak elle fark edebildiği kitleyi bu güne kadar nasıl görmemişler anlamadım. ASlında aynı şikayetle daha önce de muayene olmuştum, enfeksiyon demişlerdi, bir yılı biraz geçti, demek ki adam gibi bakmamışlar...

Murat Sürmeli yazdı:

Geçmiş olsun Murat, Rabbim şifa versin 

Abi teşekkürler.

@Cem Dilmen hocam rapor şu şekilde;

Bulgular

ACİL ABDOMEN BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİSİ

Tetkik 100 ml İV kontrast madde verilerek gerçekleştirilmiştir.

Karaciğer CC boyutu 175mm ölçülmüş, konturları düzenlidir. Parankimi homojendir.

Safra kesesi boyutu ve duvar kalınlığı doğaldır. İntrahepatik safra kanalları ve koledok normal genişliktedir.

Dalak normal boyutlarda, parankimi homojendir.

Pankreas boyutları normal sınırlarda, yoğunluğu homojendir. Pankreas kanalında genişleme saptanmamıştır.

Sağ Böbrek fonksiyone, boyutları normal sınırlarda, konturları düzenlidir, parankim kalınlığı normaldir. Böbrek toplayıcı sistemleri normal genişliktedir.

Sol böbrek alt polde 100mmx81mmx80mm boyutlarda heterojen kontrastlanan egzofitik uzanımlı lobule konturlu kitle lezyon izlenmiştir. Histopatolajik tanı önerilir.

Sol perirenal alanda lineer sıvı dansiteleri izlenmiştir.

Paraçölyak, periportal, parakaval, interaortakaval, sol paraaortik bölgede büyüğü sol paraaortik alanda 13x11mm boyutunda LAP-lenf nodu ile uyumlu görünümler izlenmiştir.

Her iki adrenal bez normal kalınlıktadır.

Abdominal ana vasküler yapılarda aterosklerotik duvar değişiklikleri vardır.

Oral opak verilmediğinden gastrointestinal sistem değerlendirilememiştir.

Mesane yeterli dolulukta olmadığından değerlendirilemedi. 

Bir diğer not da şu şekilde hocam

Batın içi yoğun gaz distansiyonu nedeniyle tetkik optimal kalitede değildir. Değerlendirilebildiği kadarıyla;

Pelvikalisiyel yapılarda dilatasyon ve taş izlenmemiştir. Sol böbrek boyutları simetriğine göre artmıştır. Sol böbrek pranakimi ekojenitesi grade 1 ile uyumlu artmıştır.

Sol böbrek alt polde 106x75 mm boyutta RDUS ile belirgin vakülarizasyon gösteren, böbrek parankiminden sınırları net ayırt edilemeyen heterojen iç yapıda hipo-anekoik lezyon izlenmiştir. İleri inceleme önerilir.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Murat bey geçmiş olsun. Dün ve bugün hastanede bir İnternet sıkıntısı var o nedenle pc den giremiyorum. Telefon numaramı özelden gönderiyorum. Whatsapp üzerinden görüşebiliriz. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...