İçeriğe Yönlendir

Üroloji

Cem Dilmen

Recommended Posts

Cem Dilmen

Cem Hocam, teşekkür ediyoruz.. 

Ben teşekkür ederim Mehmet Bey. İnanın Ford club'ın yeri bende ayrı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç

Ben teşekkür ederim Mehmet Bey. İnanın Ford club'ın yeri bende ayrı.

sizinde Ford Club'da yeriniz çoooooooook ayrı Cem Bey  :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hatta bazan diyorlar ki hocam valla çok neşelisin hiçbişeyi takmıyorsun. Ben de diyorum ki  ''Her gün hayatın özünü kavradığım için olabilir'' :)

bu cevap karşısında saygıyla eğiliyorum :tongue:

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Cem hocam merhaba, ben normal insanlar gibi yürüyemediğimi, zıplayamadığımı ve koşamadığımı farkettim. Hidrosel ya da testis boyutunu büyüten şey her ne ise, askere alınmama engel olur mu?

Hidrosel sert olan yumurtanın çevresinde yumuşak bir şekilde mi oluyor? Bende büyük olan yumurtanın büyük olan her noktası çok sert. O zaman hidrosel değil mi benimki?

Murat Bey sadece sertlik, daha doğrusu testis kıvamı tanı koymak için yeterli olmuyor. O yüzden anlattıklarınızla bişey söylemek zor aslında. USG çektirip tam ve kesin tanıyı koymak daha yerinde olacaktır. Elbette testis boyutunun büyümesi hareket kısıtlılığına yol açabilir.

Askerlik konusuna gelince bunun askerliğe bir engeli olacağını sanmıyorum. Askeri okullar falan için engel sayılabiliyor ama normal askerlik için engel bir durum değil diye biliyorum. Tabi bu konuda yeni bir yönetmelik falan çıkmadıysa...

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
O.Yücel Çetin

Hocam merhaba. Benim birisi 4 yaşında diğeri 4 aylık iki oğlum var, ikisi de ellerinizden öper. :) Sünnet zamanı için herkes bir şeyler söylüyor, siz ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim şimdiden. 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
3 dakika önce, Osman Yücel Çetin yazdı:

Hocam merhaba. Benim birisi 4 yaşında diğeri 4 aylık iki oğlum var, ikisi de ellerinizden öper. :) Sünnet zamanı için herkes bir şeyler söylüyor, siz ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim şimdiden. 

2 numarayı ya kaçırmışım ya unutmuşum :flowers: Allah sağlıklı huzurlu ömürler nasip etsin yiğenlerime :nazar:

4 aylık için cevabı bende merakla bekliyorum :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
3 dakika önce, Oğuzhan Demir yazdı:

2 numarayı ya kaçırmışım ya unutmuşum :flowers: Allah sağlıklı huzurlu ömürler nasip etsin yiğenlerime :nazar:

4 aylık için cevabı bende merakla bekliyorum :fiuw:

Eyvallah abi teşekkür ederim. Bekliyoruz cevabı. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Osman Yücel Çetin yazdı:

Sevgili OYC,

Yanlış anlama lütfen, sadece örneklemek için söylüyorum. Bizim dinimizde 8 günlükken sünnet ediliyor erkek çocukları. Buradan yola çıkarak, sanırım balta ile girişmeden halletmekte fayda var :p

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
10 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Sevgili OYC,

Yanlış anlama lütfen, sadece örneklemek için söylüyorum. Bizim dinimizde 8 günlükken sünnet ediliyor erkek çocukları. Buradan yola çıkarak, sanırım balta ile girişmeden halletmekte fayda var :p

Yok estağfurullah neden yanlış anlayayım. Küçük için değil de büyük için zamanlama önem arz ediyor. ?

İkisine de doğar doğmaz yaptırsaydım keşke diye düşünüyorum bazen. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
13 dakika önce, Osman Yücel Çetin yazdı:

Yok estağfurullah neden yanlış anlayayım. Küçük için değil de büyük için zamanlama önem arz ediyor. ?

İkisine de doğar doğmaz yaptırsaydım keşke diye düşünüyorum bazen. 

depositphotos_3525691-stock-photo-the-bi

1024-768.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Çocuklar 2 yaşına kadar olan olayları hatırlamamazmış, bellek kaydetmezmiş olayları.Ben 1,5 yaş civarında sünnet ettirdim oğlanı. Bizimkisi biraz zorunluluktan,sağlık sebebiyle oldu. Hatta Cem Bey'in hocası yaptı, şu anda oğlan beş yaşında sünnet olayını hatırlamıyor.

Cem Bey'in görmesi için @Cem Dilmen diyelim, bu konuyu görsün.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

bilinçaltına atmıştır pusu dadır :jedi: bittiğin gün olur :D

Olabilir. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sünnet afrika kaynaklı galiba daha çok. Mısırda felan bayanları da yapıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
On 30.03.2017 at 00:30, Osman Yücel Çetin yazdı:

Eyvallah abi teşekkür ederim. Bekliyoruz cevabı. ?

Osman bey sorunuzu yeni gördüm kusura bakmayın. Şu an il dışındayım pazartesi detaylı yazmaya çalışayım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Osman bey sorunuzu yeni gördüm kusura bakmayın. Şu an il dışındayım pazartesi detaylı yazmaya çalışayım. 

Estağfurullah Hocam. Cevabınızı bekliyor ve merak ediyorum, sağ olun.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
On 30.03.2017 at 00:19, Osman Yücel Çetin yazdı:

Osman Bey merhabalar...
Öncelikle evlatlarınızı Allah bağışlasın. Sağlık hayırlı uzun ömürler versin.
Sünnet yaşı için değişik ekollerde değişik öneriler mevcut. En rağbet göreni 1 yaş ile 6 yaş arasında sünnet dahil penise yönelik hiç bir girişimsel işlemin yapılmaması gerekliliğidir. Bu yaş aralığında çocuğun cinsel dürtüleri değişik eğilimlere girer ve kastrasyon fobisi denilen bir durum oluşur. Zaten dikkat edilirse erkek çocuklar bu dönemde sürekli pipileri ile haşır neşir olma eğilimindedirler. Bunun sebebi tamamen kontrol amaçlıdır. Bu dönemde aileler bu hareketi peniste kaşınma, enfeksiyın vs olarak yorumlayıp doktora müracaat etmekte ve hatta direkt olarak sünnet ettirip rahatlama eğilimine girmektedirler. Halbuki yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri budur. Zira bu yapılırsa çocuğun sürekli korktuğu kastrasyon fobisi gerçekleşmiş olur ve direkt olarak cezalandırılma gerçekleşmiş olarak bilinç altına yerleşir. Cinsel aktif dönemlere gelindiğinde bu tarz uygulamaların cinsel sapkınlıklara yol açabileceği iddia edilmektedir ( Homoseksüel eğilimler, fetişizm yada normal cinsellik dışı cinsel arzular vs vs). O yüzden bu yaş aralığı hiç bir girişim önerilmemektedir. 
Elbette bu teorik bir bilimsel bilgi ancak hiç de yabana atılır bişey değil. O yüzden ben dahil çoğu ürolog 1-6 yaş aralığında sünnet gibi işlemleri tavsiye etmemekteyiz. Yukarıda yazdığım bilgi sadece minik bir özetten ibaret olup çok daha detaylı bilgiler mevcuttur ancak bence forum için genel bilgi olarak bu kadarı yeterli. 
Elbette bu durum keyfi sünnet için geçerli, eğer tıbbi gereklilik ( Sürekli idrar yolu enfeksiyonları, böbrek anomalileri, idrar yapmaya mani olacak kadar penis ucu darlıkları vs.) durumlarında sünnet yaşı gözardı edilip bir an evvel sünnet işlemi yapılmalıdır. 
İlk 1 yaşında sünnet tavsiyesi birkaç sebepten yapılır 
- Yara iyileşmesinin daha iyi olması ; Bu doğrudur. İlk yaş içinde hücre yenilenme hızı daha yüksek olduğu için yara iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Ancak ilk bir yıl içinde sünnet derisinin penise olan yapışıklık derecesi en üst düzeydedir ve sünnet esnasında extra bir sıyırma işlemi gerekir. Bu durumda sünnet kesisinin yanında bir de sıyırılan bölgenin yarası ilave olmaktadır Bu durumda da daha uzun iyileşme süresine sebep olnabilmektedir. Ayrıca bezleme olacağı için çocuğun kakasının sünnet bölgesine değmesi durumunda enfeksiyon kaçınılmaz olmakta ve bu durumda da hem yara iyileşmesi gecikmekte hema de farklı tedavilere ihtiyaç duyulabilmektedir. 
Ayrıca bu yaştaki çocukların hareket kısıtlaması mümkün olmadığı için sünnet sonrası dönme, üzerine yatma, elle pansumanı çekme durumlarında kanamalar sık olmakta ve 2. bir girişim gerekmektedir ki sevimsiz bir durumdur. 
- İkinci öneri sebebi bebeğin ilk 1 yaşına kadar ağrıyı pek hissetmediği için sünnetin uygun olacağıdır. ÖZellikle ortadoğu ülkelerinde sünnet doğumdan sonraki 7 gün içinde ve anestezi yapılmadan sıklıkla uygulanmaktadır. Gerekçesi de budur. Ancak yapılan çalışmalar yeni doğan bebeklerin en az yetişkinler kadar ağrı hissettikleri yönündedir. Zaten hepimiz hastane doğumlarında topuk kanı alınan bebeklerin ne kadar ağladığını gözlemişizdir. Buradan pay biçmek zaten kafi bence.

Özellikle ilk 6 ay içerisinde yapılacak her türlü cerrahi ve enjeksiyon işleminin ciddi komplikasyonlara sebep olabileceği de zaten bilinen bir gerçek. MEsela bırakın genel anesteziyi 2 cclik lokal anestezik madde enjeksiyonundan bile yetersiz karaciğer gelişimine bağlı olduğu düşünülen methemoglobinemi adı verilen bir durum geleşerek Allah korusun bazen ölümcül sonuçlar olabilmektedir. 
Netice olarak ideal yaş ya da yöntem diye birşey malesef yok. Çocuğun yapılacak işlemin ne amaçlıu yapıldığını anlayabileceği bir yaş en uygun zaman olacaktır. ŞAhsım adına tüm sünnet işlemlerini mümkün olduğunca lokal anestezi ile yapmaktayım. Zira keyfi bir işlem için genel anestezi riskine girmek pek uygun olmayacaktır. Çocuk eğer korkutulmamışsa ve sünnete hazırlıklı bilgi sahibi olarak gelmişse hiç bir sorun olmayacaktır. Sadece penis ve çevresine yapılacak lokal anestezik enjeksiyonu sünnet ve sonrasındaki 2 saat boyunca yeterli olan ağrı kontrolünü sağlamaktadır. 

Başka aklınıza takılan bir şey olursa cevaplamaya çalışırım. Umarım yardımcı olabilişimdir. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Hocam çok teşekkür ederim, hem iyi dilekleriniz, hem ilginiz için. Biraz büyüsünler öyle yaptıralım diye düşünmüştük sizin cevabınız ile bu düşüncemiz pekişecek. [emoji106]

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
36 dakika önce, Osman Yücel Çetin yazdı:

Hocam çok teşekkür ederim, hem iyi dilekleriniz, hem ilginiz için. Biraz büyüsünler öyle yaptıralım diye düşünmüştük sizin cevabınız ile bu düşüncemiz pekişecek. emoji106.png

Rica ederim Osman Bey...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

40 yada 50 günlüktü. Kuzenin oğlunun doktoru onlara tavsiye etmişti, bizde uyduk tavsiyeye, erken yaptırma konusunda.

O zamanlarda araştırmış ve doktorlarla konuşmuştum yanlış hatırlamıyorsam 1 yaşına kadar yaptır, yoksa 6-7 yaşına kadar bekle demişlerdi.

Allah sünnet düğünü yapmayı da nasip etsin inşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mahmut Yıldız

Uzaktan sağlık hizmeti başlayacakmış, üroloji için pek uygun değil gibi geldi. :p

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bir doktor yazmış, telefon galerim buna hazır değil bizi kapsam dışında bıraksınlar lütfen diye 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Uzaktan sağlık hizmeti başlayacakmış, üroloji için pek uygun değil gibi geldi. :p

Makro özellikli kamera ile olur bence neden olmasın :crazy:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...