İçeriğe Yönlendir

Üroloji

Cem Dilmen

Recommended Posts

Cem Dilmen

Cem Hocam iyi günler.Hocam kontrol için tekrar babamla doktora gittik.Doktorumuz değişik bir ilaca başladı.İdrar torbasındaki sinirlerle ilgili problemden şüpheleniliyor.İlaç sanırsam psikiyatrik bir ilaç.Doktor Bey şimdilik girişimsel bir şey yapılmayacağını söyledi.İnanın ne yapacağımızı şaşırdık.

İlacın adını alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Hocam ilacın adı tofranil.

Kullanılan diğer ilaçlar cardure,proscar,prostogood,mictonorm,miniril melt.

Haftaya yine kontrole gideceğiz, tofranili artık babama kullandıramıyoruz.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Hocam ilacın adı tofranil.

Kullanılan diğer ilaçlar cardure,proscar,prostogood,mictonorm,miniril melt.

Haftaya yine kontrole gideceğiz, tofranili artık babama kullandıramıyoruz.

Ünal Bey Tofranil isimli ilaç mesane kapasitesini artıran bir ilaç aynı zamanda işin psikolojik boyutunu da düzenleyebilir. Çok sık olmasa da çaresiz kaldığımız ve diğer tedavilere cevap vermeyen hastalarda kullanılabilir. Bence kullansa iyi olur ama kullanamıyorsa tabi yapacak bişey yok. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

cevabını burdan bekleme derim, dokoruna danış bence

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Merhaba Cem Bey. Bugün ofisteyken sağ testisimde sancı başladı, çıkıp yürüyerek eve geldim ama nasıl geldiğimi, her gün zorlukla çıktığım yokuşları nasıl çıktığımı anlamadım. Testis torsiyonu söz konusu olabilir mi? Boşalım sonrası bayağı azaldı şimdi sancı, dün bayağı tutmuştum kendimi. Soldakinde hiçbir his yok, daha önce avuç içinden daha büyük olduğunu söylemiştim. Acaba soldaki çalışmıyor mu? Bende her zaman şeffaflık söz konusu ve miktar çok olmuyor. Soldakinin kısır olma ihtimali nedir? Daha önce varikosel ameliyatı olmuştum soldaki ondan sonra büyüdü, ama hidrosel gibi bez hissi yok yumurtanın kendisi aşırı büyük.

Murat Bey kusura bakmayın. Tatil nedeniyle yurtdışında olduğum için nete bağlanamadım e maalesef mesajları kontrol edemedim. Yoksa günlük takip edip cevaplamaya gayret ediyorum. Şu anki durumunuz nedir bilgilendirirseniz onun üzerinde konuşalım.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Çok teşekkür ederim yanıtlamanız bile büyük bir jest :) Şu an ağrı şikayetim kalmadı, fakat küçültme ameliyatı olmalı mıyım diye düşünüyorum.

Murat Bey ağrınız geçti ise zaten torsiyon vb bişey olma ihtimali yok o yönden içiniz rahat olsun. Küçültme işi şu şekilde; Öncelikli olarak testislerden bir USG yaptırmanız gerekiyor eğer hidrosel yada benzeri bir durum sözkonusu ise ameliyat olmanızda fayda var ancak testiste yapısal olarak büyüme olmuşsa herhangibirşeye gerek yok. Zaten o durumda yapılan bir ameliyat tekniği de yok.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok teşekkür ederim :) 4-5 yıl önce göründüğüm ürolog estetik amaçlı küçültürüz isterseniz demişti. USG birkaç kez çekilmiştim, sorun yok dediler ama şeffafımsılık yerine beyazlık olmalı mı bilmiyorum. Bana normal değil gibi geliyor. Her ikisi de çalışıyor mudur? Küçük olan daha çok çalışıyormuş gibi bir psikolojiye girdim.

La olm, muayeneye gitsene yine? Bu kadar şüphem olsa, çoktan doktorun yanındaydım.

Eski nesil anne misali: Düşecek en sonunda :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Testi yaptılar bana bir uyarıda bulunmadılar, normal midir?

Şeffaf olması mıdır normal olan beyaz olması mı?

Uyarı yoksa, sıkıntı da yok ;) Yine de şüphen var ise, git doktora tekrardan.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Testi yaptılar bana bir uyarıda bulunmadılar, normal midir?

Şeffaf olması mıdır normal olan beyaz olması mı?

Murat Bey, bence sizde sıkıntılı bir durum yok. Tabi arkdaşların dediği gibi bence de direkt olarak muayene etmekte fayda var. Testis fonksiyonu ile ilgili spermiyogram testi dışında fonksiyonu gösteren bir tetkikimiz yok. Yalnız, iki testis olduğu için biri hiç çalışmasa hatta alınmış bile olsa diğer testis fonksiyonu üreme ve sexüel gelişim için yeterli olabiliyor. Yani testislerden hangisinin ne kadar fonksiyon gördüğünü gösteren bir tanı yöntemi yok zaten buna da gerek yok. Dr. arkadaşlar size bişey demedilerse demek ki spermiyogramınız normal. Bu durumda sizin düşünmeniz gerekli olan şey kozmetik olarak bu durum sizi rahatsız ediyor mu?. Eğer ediyorsa ameliyatla düzelttirmeniz mümkün ancak rahatsız etmiyorsa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

Saygılar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

:)

Murat Bey dedikleriniz doğru aslında. Yani rastgele birinin organını alıp satmak pek de mümkün bi şey değil. Normal şartlarda bile organın bir başka kişiye nakli için ciddi testler gerekiyor ve uyma oranı akraba olmayanlarda oldukça düşük. O yüzden bu tarz şeyler maalesef zor. Ancak şunu da göz ardı etmemek lazım; Bu işi yapanlar muhtemelen organize çalışırlar. Organ alındıktan sonra kan numunesinden hızlı bir şekilde doku gurubu bakılıp uygun donore nakil yapılabilir. Tabiki bu söylediğim şey teorik olarak mümkün. Yoksa organ alındıktan sonra en geç 12-24 saat içinde naklin gerçekleştirilmesi gerekir. Organını satmak isteyen insanlarla ara ara karşılaşıyoruz. Allah düşürmesin adam çaresizlikten ne yapacağını sapıtıyor ne yapsın. Onun bu durumunu fırsat bilen ŞEREFSİZLER !!! de bunu kullanıp 3-5 kuruşa organı alıp çok daha yüksek fiyattan satıyorlar yada naklediyorlar. Genellikle İsrail bağlantılı oldukları söyleniyor zira orta doğuda en yakın ve yaygın olarak bunun yapıldığı ülke orası ve maddi olarak rahat insanlar.

Her şeye rağmen Allah iyilerle karşılaştırsın demekten başka bişey kalmıyor. Her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamakta fayda var...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Önder Özcan

Cem hocam merhaba.diğer konunuzdan yazdığım taş sorunu ile ilgili buradan devam edeyim dedim.

bu sabah haseki hastanesi üroloji servisine gittim. doktora geçen haftaki kan ve idrar tahlillerini gösterdim.ultrason alalım dedi.ultrason için kayıt yaptırdım,tam 2 hafta sonraya gün verdiler :)

mecburen dışarıdan özel bir yerde ultrasonu çektirdim.neticeyi ekliyorum.

sonucu doktoruma götürdüm (kaşesinde asistan dr. yazıyordu),beni önce röntgene ardından taş kırmı bölümüne,oradaki doktora yolladı.hocam görsün,o ne derse tedaviye o şekilde devam edelim dedi.

ordaki hoca gördü,kırarız,kolay dedi.ve 2 kasıma gün verdi :biggrin:

taşın neden oluştuğu,tekrar oluşma ihtimalinin ne olduğunu ve önlenebilirliğini anlamak için tahlil yapacıaz dedi.1 günlük idrar biriktirmek için kap aldım.

siz ultrason raporunda görürsünüz zaten,11,5 mm lik bir taş varmış.mesaneye düşmemiş sanırım.

bana söyleyebileceğiniz bir şey var mı.kırma işi için 25 gün gibi bir süre var.bu boyutta bir taşın kendisi düşme ihtimali var mı,yani beni zorda bırakabilir mi.yoksa hayatıma rahat devam edeyim mi,nasılsa bu taş düşmez diyerek.

teşekkürler

xpn8.jpg

fyay.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Önder Bey öncelikle tekrar geçmiş olsun. İyi ki Ultrasonu çektirmişsiniz. Gördüğünüz gibi taş bazen çok sinsi olabiliyor eğer ağrım geçti diye gitmeseydiniz bunu yakalama şansımız ya olmayacak ya da yakalayınca da iş işten geçmiş olacaktı. Taşınız 1 cm civarında ve üreter denilen mesane ve böbrek arasındaki idrar kanalının alt kısmına kadar inmiş. Bu kanalın genişleme kapasitesi teorik olarak 6 mm civarındadır. Yani 6 mm üzerindeki taşlar kendiliğinden düşmesi zor olarak kabul edilir. Yalnız bu tamamen teorik bilgidir. 15mmlik taşı düşüreni de gördüğümüz olur, bunun yanında 2mm lik taşı düşüremeyip böbreğini çürüten de olur. Oradaki kanalın genişliğine göre tablo değişebilir.

Tabi ki bu şansa bırakılacak bir iş değildir. O yüzden 6 mm üzerindeki taşlar düşmez diye kabul etmek gerekir. Size önerilen yöntem ESWL denilen ameliyatsız taş kırma yöntemi. Denemekte fayda var ama ESWL nin başarısı kanalın alt kısımlarına inildikçe düşer. Şu anki sonuçlarınıza göre böbrekte ciddi bir sıkıntı yok o yüzden bence ESWL deneyin. Bu taş 2 parça olsa çok daha rahat düşürme ihtimaliniz var. Eğer kırılmaz ya da düşüremezseniz o zaman URS denilen kapalı yöntemle alınması mümkün. Bu yöntemde de herhangi bir kesi yapmadan idrar kanalına girilerek taş kırılıp alınıyor. İşler yolunda giderse 15 dakikalık bir işlem ve sabah yapılıp öğleden sonra taburcu oluyorsunuz. Benim sitede örnek videosu olacaktı sanırım.

İş ameliyat aşamasına gelirse detaylı konuşuruz. Sadece bilginiz olsun ve korkmayın diye söyledim...

Bu taşı ihmal etmeyin zira taşınız en tehlikeli bölgede. Böbrek içindeki taşlar böbrek fonksiyonunu çok büyümedikçe etkilemez yada kısmen etkiler, ancak üreterde yani kanaldaki taşlar eğer düşmezse böbreği tamamen çürütme ihtimali olan taşlardır. O yüzden dikkatli olun. Korkmayın ama ihmal de etmeyin. En hızlı şekliyle bundan kurtulmaya bakın...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Cem hocam üşenmeyip cevapladığın için çok teşekkür ederim.maalesef doktorun yanın bu kadar bilgi alamıyoruz ya da unutuyoruz.

peki bana 25 gün sonraya gün verdiler.bu süre böbrek için tehlikeli olabilir mi.doktor "küçük,kırarız" dedi görür görmez.siz aşağı indikçe başarı oranı azalır diyorsunuz.acaba kaç seansta olumlu-olumsuz sonuç aldık diyebiliriz

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Önder bey standart eswl 3 seans yapılıyor. Eğer olumlu gelişme olursa 5-6 seansa kadar yapılabilir. Sizin taş için 3 seans yeterli olacaktır. Eğer bir gelişme olmazsa bahsettiğim yöntemi yaptırmanızda fayda var açıkçası.
Böbrekteki genişleme çok fazla olmadığı için 15-20 gün beklenebilir. Genel olarak bir sıkıntı olmaz. Hem bu sürede düşüp düşmeyeceğini de anlamış olusdunuz. Bu sürede düşmezse zaten kendiliğinden düşme ihtimali çok çok düşüktür. O yönden de kafanız rahat olmuş olur.
Saygılar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Önder Özcan

Cem hocam merhaba.taşım düştükten sonra doktorumun verdiği ürocit-k isimli ilacı kullanıyorum.evvelki akşam ve dün gün boyu-gece mide ağrısı şikayetim oldu.öyle ki sanki mide kanaması geçirecekmişim gibi.

sadece dün gözlemledim ama mide şikayetim sanıyorum ilaç içtikten sonra oluyor.sabah 2 adet,akşam 2 adet kullanıyordum bugün korkumdan almadım ve midemden bir şikayetim yok.

bu ilacı 1 yıl kullanmam gerekiyormuş.ay sonunda kontrole gideceğim-doz ayarlaması için.

bu ilaç bı tür şikayete sebep olur mu,15 gündür kullanıyordum sadece dün şikayetim oldu.şimdi ne yapayım :)

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Önder bey ilacın en sık yan etkisi mide yanması ve ülseridir yani bu normal. O ilaç normalde aç karna alınır ama çok rahatsız ediyorsa tok karna alabilirsiniz. Eğer yine de rahatsız ederse bir mide koruyucu mesela lansor kullanabilirsiniz. Bazan bunlar da çözüm olmazsa ilacı stoplamak gerekebiliyor. Biz genel olarak arlıksız 1 yıl değilde 6 ay kullandırıp sonrasında stoplamayı tercih ediyoruz. 6 ay sonra tekrar başlıyoruz. Ilaçtan daha etkili olan bişey varsa o da günlük en az 3 lt su tüketmektir...

Hoşgeldiniz Doktor Bey

Hoşbulduk Mehmey Bey. Teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç

Hocam hoşgeldiniz saygı duydum öncelikle takdir ediyorum :bravo:  uzmanlık alanınızı burada hizmete açmış olmanız ve gayet açık görüşlü olmanız ve de alanınızın doğal "geyik" potansiyelini aşmış buna takılmayıp bilakis kendinizin dile getirmesi ve yer yer geyiğe döndürmenizden ötürü ayrıca tekrar takdir ve tebrik ediyorum  :good1:

şimdiye kadar arabalarımız için buralarda istişare yapıyorduk artık kendimizde düşünür olduk  :D

O değilde yakında forumun konusu iyiden iyiye bu muhabbete dönmez inşallah  :D

Son olarak Allah kimseye dermansız dert vermesin rahatsızlığı olan arkadaşlara geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun diyorum :nazar:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder bey ilacın en sık yan etkisi mide yanması ve ülseridir yani bu normal. O ilaç normalde aç karna alınır ama çok rahatsız ediyorsa tok karna alabilirsiniz. Eğer yine de rahatsız ederse bir mide koruyucu mesela lansor kullanabilirsiniz. Bazan bunlar da çözüm olmazsa ilacı stoplamak gerekebiliyor. Biz genel olarak arlıksız 1 yıl değilde 6 ay kullandırıp sonrasında stoplamayı tercih ediyoruz. 6 ay sonra tekrar başlıyoruz. Ilaçtan daha etkili olan bişey varsa o da günlük en az 3 lt su tüketmektir...

Cem hocam bu sabah tekrar aldım ilacı.şikayetim olursa mide ilacıyla beraber denerim.doktorum zaten tok olarak yazmıştı ilacı.ağrılarım devam edere ilacı tümden kesicem.

çalıştığım için malum,izin almak her zaman mümkün olmuyor doktoruma gitmek için.o yüzden sizden yardım istiyorum,eksik olmayın.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Hocam hoşgeldiniz saygı duydum öncelikle takdir ediyorum :bravo:  uzmanlık alanınızı burada hizmete açmış olmanız ve gayet açık görüşlü olmanız ve de alanınızın doğal "geyik" potansiyelini aşmış buna takılmayıp bilakis kendinizin dile getirmesi ve yer yer geyiğe döndürmenizden ötürü ayrıca tekrar takdir ve tebrik ediyorum  :good1:

şimdiye kadar arabalarımız için buralarda istişare yapıyorduk artık kendimizde düşünür olduk  :D

O değilde yakında forumun konusu iyiden iyiye bu muhabbete dönmez inşallah  :D

Son olarak Allah kimseye dermansız dert vermesin rahatsızlığı olan arkadaşlara geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun diyorum :nazar:  

Bahadır Kardeşim iyi dileklerin için teşekkür ediyorum. Benim en çok hoşuma giden de bu olay zaten. İşinin geyik malzemesi yapılabilir olması. Ben çoğu zaman kendim dalgaya alıyorum işimi ve hastalarımı. Aslında bizim işin belki de %20 lik bir kısmı erkek cinselliğini içeriyor sadece ama ''mevzunun uzunluğundan'' mıdır nedir sanki tek işimiz oymuş gibi anlaşılıp göze giriyor bu konu. :) Benim o konularda hiç bir kompleksim olmadığı ve geyikte bir üst sınırım olmadığı için bence hiçbir sorun yok. Hatta bazan diyorlar ki hocam valla çok neşelisin hiçbişeyi takmıyorsun. Ben de diyorum ki  ''Her gün hayatın özünü kavradığım için olabilir'' :)

Hayırlı cumalar diliyorum.

Cem hocam bu sabah tekrar aldım ilacı.şikayetim olursa mide ilacıyla beraber denerim.doktorum zaten tok olarak yazmıştı ilacı.ağrılarım devam edere ilacı tümden kesicem.

çalıştığım için malum,izin almak her zaman mümkün olmuyor doktoruma gitmek için.o yüzden sizden yardım istiyorum,eksik olmayın.

Bence de uygundur Önder Bey. Danışmanlık konusundaki görüşlerimi zaten daha önce de belirtmiştim. Benim açımdan herhangi bir sorun yok. Yeter ki bir faydamız olsun...

Selamün aleyküm allah yardımcımız olsun

Aleyküm selam Mustafa Bey. Duanız için teşekkürler...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...