İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi

Tolga Erdem

Recommended Posts

Tolga Erdem

Öncelikle inşallah doğru yere açmışımdır,yanlışsa kusura bakmayın.Kocaeli-Darıca'dayım bir evi almaya niyetlendim.Ama bankanın evin değerinin yüzde 75'ini kredi olarak kullandırması bana yeterli gelmiyor biraz eksik kalıyor.Banka müdürünün yetkisinde bu yüzde 75'lik oranı yüzde 95'lere çekilebiliyor diye birşey duydum.Astı astarı var mı? Ya da bu iş ile uğraşan arkadaşlar ne önerirsiniz.

Tek aklıma gelen açık kalan param için tekrar ihtiyaç kredisi çekmek oda oldukça masraflı oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Ben evi alırken, eksperle görüştüm. Gerçek satış bedelinin onun belirlediği fiyatın çok üstünde olduğunu izah ettim. Biçtiği değere ev bulursa hemen almaya da söz verdim. İhtiyacım olan kredi bedeli çıktı. Vakıfbakın ve Ziraat bankasının bireysel kredi kampanyaları da var bu arada. Evli iseniz eşiniz adına da bireysel kredi kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evin bedelini eksper belirliyor. Banka müdürü eksperle görüşü evin bedelini 100bin değilde 130bin gösterir bu şekilde gerekirse %100 nüde çekebilirsiniz..

Ancak bu belirlenen fiyat artık evinizin bedeli olur belediyede ve bir çok yerde bu değer üzerinden vergi verirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin
(düzenlendi)

Öncelikle inşallah doğru yere açmışımdır,yanlışsa kusura bakmayın.Kocaeli-Darıca'dayım bir evi almaya niyetlendim.Ama bankanın evin değerinin yüzde 75'ini kredi olarak kullandırması bana yeterli gelmiyor biraz eksik kalıyor.Banka müdürünün yetkisinde bu yüzde 75'lik oranı yüzde 95'lere çekilebiliyor diye birşey duydum.Astı astarı var mı? Ya da bu iş ile uğraşan arkadaşlar ne önerirsiniz.

Tek aklıma gelen açık kalan param için tekrar ihtiyaç kredisi çekmek oda oldukça masraflı oluyor.

Bende konut kredisi çekmeyi düşünyorum eskiden banka müdürü bile gelip experlik yapardı. Şimdi sistem değişmiş experler fiyat neyse onu yazıyor diye duydum. Çünkü paraya ödeymezde evi alacak olurlarsa evi ölü fiyatına satığı icin ödediğin taksit miktarı ve sattığı evin parası kendisini anca kurtarıyor. Bu yüzden %75 ini veriyor artık %100 vermiyor diye duydum. Keşke %100 verse focusumu satmam daha 45.000 de 5 sene daha biner 2018 de 90.000 binde satarım.Memurdan tertemiz focus 10 yaşında ama orjinal 90.000 km de süper reklam olur. :fiuw: Oooo ozaman da focus 5 çıkar ondan sıfır alırım. :biggrin:

tarihinde Hüseyin Yergin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hüseyin geçen seneydi galiba. Bir eve talip oldum. Ev 138 bin tl ve evde anlaştık bana 125bin kredi vereceklerdi. Ancak evde başka sorun çıktı. Bu bankanın inisiyatifine bağlı ve bankadaki kredi işine bakan kişide çok önemli. Bana öyle bir teklifte bulundu ki kadın. Ev için 105bin kredi onaylayıp 20 bin tl başka bankadan normal kredi çektireceklerdi(Orada onaylandığı an ben ev kredisini onaylarım demişti) Yani banka müdüründe bitiyor iş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Banka müdürlerinin bazı kotaları oluyor.Buna göre de biraz daha yüksek kredi kullandırabilirler.Ancak %100 tamamına krediler biraz ististai.Bundan 2-3 yıl önce çok yaygındı ama artık değil.Çektiğiniz kredi ne kadarsa evin rayiç bedeli de o dur..Ancak belediye rayiç bedelinin üzerinde bir rakamsa çekilen kredi..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yazın bir arkadaş evin bedeli 87 bin tl ve evin tamamına kredi çekerek ev aldı. Dediğin gibi banka müdürüne bağlı. Cesaret işi. Bir defa bir bankadan 8bin tl kredi çekecektim. Müdür onaylamadı. Aynı bankanın başka şubesine gittim 25 bin tl çektim ve arabayı yeniledim :D Bu banka maaş aldığım bir bankaydı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

%75 in üstüne morgage sistemine göre kredi veremez hiç bir banka şube müdürü yetkisi eskidendi %90 %95 lere kadar verilebiliyordu ekspertiz için yine şube müdürünün yapabileceği birşey yok onlar sisteme giriş yaparlar sistem 9 10 eksper firmasından hangisinin geleceğini bilmezler eğer alacağınız dairenin emsal raporu yoksa eksperin elinde (yani daha önce ekspertz yaptığı biryere 50 yazmıssa sonradan 60 yyazamaz) rica edersin 75 lik daireye 100 110 yazar ozaman olabiilir başka yapacak birşey yok bu konuda.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Faizler her halükarda yüksek. Daha öncede konuşuldu emşnevim şeklinde bir çözüm düşünülebilir.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

%75lik limit bankanın değil devletin belirlediği bir limit. Eksper tarafından eve biçilen değerin %75i kadar krediyi problemsiz alırsınız. Benim bildiğim, bunun üstü normal şartlarda banka müdürünün de yetkisinde değil. Ancak bazı seçenekler var. Kalan kesimi için sizin de söylediğiniz gibi ihtiyaç kredisi kullanırsınız ancak faiz farkı çok fazla olur. Diğer seçenek evin değerinin eksper tarafından yüksek gösterilmesi. Bu da oldukça zor. Genelde sizin ödediğiniz rakamdan daha düşük bile olabiliyor. Eksper de risk almak istemiyor. Bir diğer seçenek ise kalan kısım için geçerli bir teminat göstermeniz. En kabul göreni bir başka gayrimenkul. Bu durumda bile banka müdürünün onayına ihtiyacınız olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dediğinize katılıyorum. Ancak benim evi alacağım sırada banka yetkilisi eksperi aradı (Bu bölgedeki ekper. Artık kimin nereye bakacağını biliyorlar) Evi söyledi evin bedelini söyledi (eksper evi biliyor o sitenin tüm eksper bedellerini veren kişi) Onaylamak istedikleri krediyi söyledi. Dediğiniz gibi benim almak istediğim evin o dönemlerdeki satış bedeli 170 bin tl ancak o evler inşaat halinde 130 bin gösterildiği için yüksek bedel biçemeyiz dedi. Ancak bedel verilmemiş bir ev veya site olsaydı sıkıntı olmuyor. Çünkü arkadaş yazın alacağı eve %100 kredi onaylattı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eğer ki çok düşeş bir daire denk getirirseniz sorun yaşamazsınız.Alacağınız daire mesela piyasa da 120 bindir..Ancak siz 100 bine anlaşmışsınızdır.Eksper gelince bu daireye 120-125 bin yazar..3 aşağıya 5 yukarıya istediğiniz rakamlarda kredi kullanmış olursunuz.Bazen denk geliyor bu tip daireler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Bankalar yasal olarak %75 , geçemez. Ayrıca bankalardan ekspertiz yetkisi alındı sadece SPK lisanslı firmalar ekspertiz yapabiliyor. Eksperin yazacağı rakama müdahale şansı zor, ancak 3-5 bin belki. O yüzden kalan kısmı ihtiyaç kredisi olarak çekmek mantıklı. Şu anda konut kredisi ve ihtyiaç kredileri gayet uygun seviyede bence çok bir zararınız olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Bulduğunuz ev, emsal rakamlardan yüksek olabilir mi? genelde %75 i, istenen reel rakamı karşılar sektörde

2. vesile ile mort olan amerikanya sistemi bu yüzden battı , ev 100 iken 200 kredi verdi bankalar ki geri ödemiyorum denince kredi alanın yükümlülüğü de olmayan sistemde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Eğer ki çok düşeş bir daire denk getirirseniz sorun yaşamazsınız.Alacağınız daire mesela piyasa da 120 bindir..Ancak siz 100 bine anlaşmışsınızdır.Eksper gelince bu daireye 120-125 bin yazar..3 aşağıya 5 yukarıya istediğiniz rakamlarda kredi kullanmış olursunuz.Bazen denk geliyor bu tip daireler.

Bencede mantıklı olan evi denk getirmek ve acele etmemek. Piyasa fiyatından 3-5 aşağı alsak zaten denk gelir.

1. Bulduğunuz ev, emsal rakamlardan yüksek olabilir mi? genelde %75 i, istenen reel rakamı karşılar sektörde

2. vesile ile mort olan amerikanya sistemi bu yüzden battı , ev 100 iken 200 kredi verdi bankalar ki geri ödemiyorum denince kredi alanın yükümlülüğü de olmayan sistemde.

Olması gereken bende karşıyım abi fazla verilmesine. Ödemede sıkıntı olunca sistem karışıyor

Yorum bağlantısı
Ali Deniz

%75 sınırlaması BDDK'nın getirmiş olduğu bir sınırlama. Bankanın hiçbir şekilde inisiyatif kullanma durumu yok. Ayrıca %75 sınırı hesaplamasında dikkate alınacak olan ekspertiz değerinin de mutlaka SPK lisanslı gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından yapılması gerekiyor. Banka bu alanda da müdahil değil.

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/8870basinaciklamasi1712.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Ankara da olsaydınız,%105 ine kredi çıkarılabilirdi,üstüne de artardı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Ankara da olsaydınız,%105 ine kredi çıkarılabilirdi,üstüne de artardı.

Bu nasıl oluyor?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Bu nasıl oluyor?

Geçmiş kredilerde ve ödemelerde sıkıntı yoksa konut kredilerinin tamamına kredi çıkarılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Vergilendirmede eksperin belirlediği olmaz da :) Sonra vergi dairesi incelerken sen şu kadar kredi çekmişsin ama satışta şu kadar göstermişsin deyip aradaki farkı sonra isteyebilir :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam emin misin bundan?

Ahmet geçen sene benim oğlanın kirvesine ceza geldi. Belediyeye verdiği bedelden yüksek noter satışı göründüğü için evin bedelini satış bedelinden hesaplanınp cezalı olarak 1000tl kadar ödeme yaptı. Ödemeyi nereye yaptığını tam hatırlamıyorum. Bugün sorar sana dönerim bu konuyla ilgili olarak.

Gelen eksperin ne gibi bir kimliği var ki, vergilendirmede onun belirlediği bedel geçerli oluyor?

Eksperin belirlediği bedel yalnızca bankaya verilmiyor o zaman.

Ahmet sorun şu. Evin bedelinin ne kadar belirlediği değil.Senin evin noter satışında ne kadar göründüğü. Bu değerde senin bankadaki bedel olmak zorunda. Örneğin eksper senin eve 150bin dedi. Ancak sen evi 120 bin tl aldın ve bankaya dedinki bana 90 bin kredi lazım ve evi 120 bine aldım dersen banka evi 120 bin üzerinden hipotek koyar ve noterdeki satışı da 120bin olur sen belediyedeki değerini de 120bin yapmak zorundasın çünkü belediyeye vereceğin vergi o bedel üzerinden olmalı. Ancak belediyede genelde ev bedelleri çok komik rakamlarda olduğu için noter satışlarına bakar oldular.

Bir örnek daha vereyim. Evi kişi müteahhiten alırken müteahhit fatura veriyor ve faturada 80 bin yazıyor. Sen evi ( belirli bir süre var tam hatırlamıyorum) 80 bin üzerinde fiyatla satışa çıkarırsan 120 bin gibi rakama sattığında aradaki 40 tl vergisini vermek zorundasın. Bunu müteahhit söyledi ben ev bakarken.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Sen evi ( belirli bir süre var tam hatırlamıyorum) 80 bin üzerinde fiyatla satışa çıkarırsan 120 bin gibi rakama sattığında aradaki 40 tl vergisini vermek zorundasın. Bunu müteahhit söyledi ben ev bakarken.

Alınan gayrimenkul 5 yıl içinde satılırsa ,"Değer artışı kazancı" adı altında "gelir vergisi" ödeniyor. Miras yoluyla edinilen gayrimenkuller için bu kanun geçerli değil.

Ev aldıktan sonra "işlerim kötü gitti,acil paraya ihtiyacım vardı 10 bin lira zararla evi sattım, borçlarımı ödedim" diyemiyoruz. Bu nedenle mahkeme yoluna giden tanıdıklarım var. Dikkat etmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tarık Koca

ev kredileri düşüşte ben yapılandırmaya gittim kredi faiz oranı 1.06' dan 0.80'e indi dahada düşecek diyorlar... kredi çeken arkadaşlar kredi çektiğiniz miktar üzerinden vergilendirilirsiniz daha yüksek gösterebilirsiniz ama daha düşük gösteremezsiniz evin değerini...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...