İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi

Tolga Erdem

Recommended Posts

Nuri Güngör

Bankaların sitelerinde daha yüksek görünüyor o zaman hem oran hem de masraf icin pazarlık yapılıyor

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Bankaların sitelerinde daha yüksek görünüyor o zaman hem oran hem de masraf icin pazarlık yapılıyor

Ben çekerken internette %1,04 görünüyordu :) 4 banka birbiriyle vuruştu ve %0,78 'e düştü :);) Şimdi daha da düşerler sanırım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Banka buna ne der, eksper bir sıkıntı çıkarır mı zira evin yarı fiyatını isteyeceğiz.

Eksper çıkarmaz bence. İpotekle kredi çekme var gibi duruyor. Bu meselelerde en büyük sıkıntı ilerde ne olur olmaz kardeşler arası itilafta olur. Şimdi olmaz gibi görünse de kara günde ne olur bilemezsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

vaybe 0,74 lere kadar düşmüş çok iyi... kuveyttürk' ten çekerseniz ara ödeme ve yapılandırma kabul etmiyorlar bilginiz olsun...

Bunu hangi gerekçeye dayanıdırıyorlar ki?

Yapılandırmayı anlarım, banka kabul etmek zorunda değil, ama ara ödeme ya da tüm borcu kapatma seçenekleri yasal bir hak diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Bu gün maaş aldığım bankaya gittim , polis sandığı ile de anlaşmaları var masraf baya düşük diğerlerine göre , kredi faizleri dahada düşecek , evi teslim aldığında (2-3 ay sonra ) çekersin genel merkezi ararız dahada düşürürüz faizi bekle dedi gönderdi beni :D

tarihinde Engin Deniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Bugün şöyle bir sorun çıktı,ben evimi ucuza almış olarak düşünürken(105bin)(bu işi yapan insanlarında onayını alarak.) evin değerini ekspertiz buralarda o çevrede zemin katların güneş görmeyen evlerin fiyatı ile 85bin aynı tuttu.İşin garipliğide hiç kimse birşey yapamayız eksper ne derse o olur diyor.Böyle bir rezillik görmedim ev almayalım diye uğraşılıyor sanki.Bankadakiler bile bu çevrede m2 1000 liranın altına ev çıkması imkansız diye belirttiler.Ev 105 m2.Deniz görüyor ve dubleks altı anayol üstü.Adam gelip 2 dışarıdan 2 içeriden foto çekip gitti ve onun verdiği karar yüzünden en az 5bin lira zarar edeceğim.Böyle bir saçmalık görmedim.Yapılabilecek birşey var mı sizce?

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Bugün şöyle bir sorun çıktı,ben evimi ucuza almış olarak düşünürken(105bin)(bu işi yapan insanlarında onayını alarak.) evin değerini ekspertiz buralarda o çevrede zemin katların güneş görmeyen evlerin fiyatı ile 85bin aynı tuttu.İşin garipliğide hiç kimse birşey yapamayız eksper ne derse o olur diyor.Böyle bir rezillik görmedim ev almayalım diye uğraşılıyor sanki.Bankadakiler bile bu çevrede m2 1000 liranın altına ev çıkması imkansız diye belirttiler.Ev 105 m2.Deniz görüyor ve dubleks altı anayol üstü.Adam gelip 2 dışarıdan 2 içeriden foto çekip gitti ve onun verdiği karar yüzünden en az 5bin lira zarar edeceğim.Böyle bir saçmalık görmedim.Yapılabilecek birşey var mı sizce?

Varsa anlaşmalı oldukları başka bir firmadan Ekspertiz talep edebilirsiniz belki.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eksperler bağımsız çalışıyorlar.Verdikleri rapor değişmez..Başka bir firmadan eksper gelse bile o da hemen hemen aynı şeyi diyecektir.Bildikleri birşey vardır..

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Eksperler bağımsız çalışıyorlar.Verdikleri rapor değişmez..Başka bir firmadan eksper gelse bile o da hemen hemen aynı şeyi diyecektir.Bildikleri birşey vardır..

Eve yakın ama önü kapalı zemin kat küçük bir eve 79bin ilan yapıştırılmış onu görmesinin dışında hep olumlu konuştu ve 110 üstü civarı çıkarıcam diye belirtmesine rağmen böyle oldu.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu gün maaş aldığım bankaya gittim , polis sandığı ile de anlaşmaları var masraf baya düşük diğerlerine göre , kredi faizleri dahada düşecek , evi teslim aldığında (2-3 ay sonra ) çekersin genel merkezi ararız dahada düşürürüz faizi bekle dedi gönderdi beni :D

Bizim işyerinde birisine de böyle dediler. Yapılandırmak istiyordu, daha da düşecek biz haber ederiz dediler, haber ettiklerinde kullandığından daha da yükselmişti.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Gerçekten çok saçma bir uygulama , krediyi çeken ben , ödeyecek olan ben , parayı veren banka , bilmem ne şirketinden gelen adamın insafına kaldık , adam iyi niyetli ise tamam , kötü niyetli ise veya o an senden hoşlanmadıysa vay haline kirada otur dur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

avanta mı istiyordu da görmediniz acaba? Hal ve hareketleri bu gözle bir daha analiz eder misiniz?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Eksper çıkarmaz bence. İpotekle kredi çekme var gibi duruyor. Bu meselelerde en büyük sıkıntı ilerde ne olur olmaz kardeşler arası itilafta olur. Şimdi olmaz gibi görünse de kara günde ne olur bilemezsiniz.

Bu sorunu noter sözleşmesi ile hallederiz.

Yorum bağlantısı
Cem Akbulak

ağustos 2012 de 120 ay 0,98 den 60 bin lira konut kredisi çektim..sanırım yapılandırma yapacağım zira faizler bayağı düşmüş...belki vadeyi kısaltma imkanım olabilir diye düşünüyorum..120 ay için faiz oranı hakkında bilgisi olan varsa sevinirim..internetteki oranlar pek güncellenmediği için yanıltıcı olabiliyor çünkü.. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Ev kdv leri % 1 den % 18 e çıkmış galiba ben yeni aldığım ev için 10 bin TL kapora verdim ev 2 ay sonra teslim edilecek evi 104 bin liraya aldım 94 bin TL evin tesliminde verilecek sözleşme yaptık teslimde 94 bin TL verilecek yazıyor KDV ile ilgili bir şey yok , bu KDV'yi evi alanmı satanmı ödüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

ELbette ki alan.

kütahya da yine %1 olacaktır. lanet gazeteler düzgün haber yazamıyor. ya da yazmıyor.

Yapılan değişiklik Ağaoğlu vs gibi yerlerdeki tanesi 500bine satılan 1+1 lerin vergisi %1 olmasın diye yapılan güzel bir değişiklik.

Yok öyle yatırım olsun diye daire kapmak. Oturacaksan al. (ağaoğlu gibi yerlerden 5er onar daire alan sonra yükseltip enayi avlayan para babalarına lafım)

Ancak mevcut daireler (zaten satılmış olanlar) prim yaptı tabi bu arada. Eğer pahalı semtte ise ve 150 metrekare altında ise.

Bu kanunun güzel tarafı da 150 den büyük evlerin artık daha yaygın olabilmesini sağlayacak olması. Yani 150 den küçük yapmanın avantajı kalmadı. Hapis hayatı yaşatmanın anlamı yok.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Peki alan bunu nereye nasıl ödüyor öedeme yöntemi nedir , bina parasının içinde aldığı yeremi veriyor yoksa ayrıyetten maliyeyemi ödüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Müteahhit fatura kesmiyor mu? Size birşey satmıyor mu? Aldığı parayı nasıl muhasebe edecek? Normal oto KDV si gibi.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Müteahhit elbette fatura kesiyor , kestiği faturadan kdv ödüyor , buraya kadar tamamda evi alan kdv yi nasıl ve kime ödüyor , ayrıyetten vergi dairesine ben ev aldım buda kdv si diye gidip kdv mi ödüyor yoksa , müteahhit ben şu kadar kdv ödeyeceğim bunuda senden alırım mı diyor.(araba kdv sinide aldığımız yere ödüyoruz sonuçta)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

mantık olarak ilki gibi sanırım. Hiç sıfır ev almadım :)

Zaten şimdi Tv söyledi inşaat ruhsatı 2013 te alınanlar için geçerli.

Ben bu kanunu çok beğendim. Çok düzgün düşünmüşler. Haberlerde hala metrekare fiyatı 500 lira altındaki arsaları söylemiyor. Keratalar. Ucuz şehirlerde ve muhitlerde %1.

Sözkonusu olay büyük şehirlerde ve orta şehirlerdeki rant inşaatlarında geçerli.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

İçim rahatladı , müteahhit sözleşme yaptığımızda abonelikler hariç benden para çıkmayacağını beyan etmişti , tapu masraflarıda ona ait (sözleşmede yazıyor) şimdi bu habere rast geldim , otomatik bir hesapla kdv parası %18 den benden 20 bin TL para çıkacak hesap ettim ter bastı :)

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

avanta mı istiyordu da görmediniz acaba? Hal ve hareketleri bu gözle bir daha analiz eder misiniz?

Bir ara öyle birşey hissettim,siz öğretmensiniz her türlü ödersiniz ödücek adama zorluk çıkarmayız 115-120 bin çıkartırım ben gibi cümleler kurdu.Bizde adettendir buyrun yemek yiyelim vs dedim ama acelem var yılbaşını kutlayacaz diyip gitti.Zaten ilginç olanda direk orda fiyat vermesi ,dediği rakamdan 30-40 arası alt çıkması delirtti beni.Yoksa 5-10 bin alt çıksa laf etmeyiz.4 aydır ev bakıyorum 90bine anca ışık görmeyen zemin kattan başka hiçbirşey bulamadım.Bu ev üst katta sıfır kısmen deniz gören yol üstü bir evden bahsediyorumÇoğu bankada m2 minimum 1000 lira ççıkar demesine rağmen m2 850 çıkartılması.

Yorum bağlantısı
Misafir

ağustos 2012 de 120 ay 0,98 den 60 bin lira konut kredisi çektim..sanırım yapılandırma yapacağım zira faizler bayağı düşmüş...belki vadeyi kısaltma imkanım olabilir diye düşünüyorum..120 ay için faiz oranı hakkında bilgisi olan varsa sevinirim..internetteki oranlar pek güncellenmediği için yanıltıcı olabiliyor çünkü.. :rolleyes:

şuanda 847 civarında aylık ödemeniz var, 120 ay oran 075 ten alabilirsin ozamanda 60000 tl için aylık ödemeniz 760 tl ye düşüyor 10500 tl civarında bir karınız oluyor, krediler düşeceği kadar düştü fazlada düşmesi beklenemez merkez bankası mıncıklamaya başlar birkaç gün sonra,herneyse şimdi kullandığınız bankaya gidin 120 ayda hangi vade oranında kredi veriyor öğrenin ogün ki kapama tutarınızı çıkaracaklar hani 5 ay ödemişsiniz ya o 5 ayın 600 tl civarı ana para geri kalanı faizden düşer sizin kapama bakiyesi üzerinden57000 tl 120 ay yapılandırma yapmanız gerekecek ,sizden 1000 tl civarında bi masraf alacaklar(bu bankadan bankaya değişir)kısacası hiç para vermeden 58000 kredi girişi yapılacak 120 ay vadede ve aylık ödemeniz 752 civarına düşecek, ben yerinizde olsam aylık ödemeyi sabit tutar yada gücünüz varsa az arttırır vadeyi kısaltırım 115 ay yerine 100 ay ,102 aya çekerim, vakit kaybetmeden bankanıza koşun çoook şey değişecek 2013 te ,,iyi geceler.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Bu kdv işini araştırdım biraz , galiba müteahhit fima kestiği fatura üzerinden ödeyeceği kdv oranını faturaya fiyat+ kdv olarak yazıp + kdvsinide alıcıdan alıyor. örneğin 100.000 TL + %1 kdv , siz 101.000 TL ödüyorsunuz.Galiba benim fiyat kdv dahil :) sözleşmede kdv ile ilgili hiç birşey yok.

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Akbulak

şuanda 847 civarında aylık ödemeniz var, 120 ay oran 075 ten alabilirsin ozamanda 60000 tl için aylık ödemeniz 760 tl ye düşüyor 10500 tl civarında bir karınız oluyor, krediler düşeceği kadar düştü fazlada düşmesi beklenemez merkez bankası mıncıklamaya başlar birkaç gün sonra,herneyse şimdi kullandığınız bankaya gidin 120 ayda hangi vade oranında kredi veriyor öğrenin ogün ki kapama tutarınızı çıkaracaklar hani 5 ay ödemişsiniz ya o 5 ayın 600 tl civarı ana para geri kalanı faizden düşer sizin kapama bakiyesi üzerinden57000 tl 120 ay yapılandırma yapmanız gerekecek ,sizden 1000 tl civarında bi masraf alacaklar(bu bankadan bankaya değişir)kısacası hiç para vermeden 58000 kredi girişi yapılacak 120 ay vadede ve aylık ödemeniz 752 civarına düşecek, ben yerinizde olsam aylık ödemeyi sabit tutar yada gücünüz varsa az arttırır vadeyi kısaltırım 115 ay yerine 100 ay ,102 aya çekerim, vakit kaybetmeden bankanıza koşun çoook şey değişecek 2013 te ,,iyi geceler.

erol bey ilginize çok teşekkür ederim.. :bravo: zaten amacım vadeyi 12-24 ay kadar daha kısaltmak şu an için.ne kadar kısa zamanda biterse o kadar iyi olacak..en kısa zamanda yapılandırma için başvuracağım zaten..iyi akşamlar... :yes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...