İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi

Tolga Erdem

Recommended Posts

Şahin Topaloğlu

Dün Yapı krediden geçen yıl çekmiş olduğum konut kredisini yapılandırdım. Vadesini 6 yıl olarak ayarladım.Taksit tutarımı 1710 tl den 2050 tl ye çıkardım.0,74 den yapılandırdılar 42,000 tl kar ım oldu. :yes:

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Dün Yapı krediden geçen yıl çekmiş olduğum konut kredisini yapılandırdım. Vadesini 6 yıl olarak ayarladım.Taksit tutarımı 1710 tl den 2050 tl ye çıkardım.0,74 den yapılandırdılar 42,000 tl kar ım oldu. :yes:

Geçen sene hangi faizden çekmiştiniz Şahin Bey?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Ev kdv leri % 1 den % 18 e çıkmış galiba ben yeni aldığım ev için 10 bin TL kapora verdim ev 2 ay sonra teslim edilecek evi 104 bin liraya aldım 94 bin TL evin tesliminde verilecek sözleşme yaptık teslimde 94 bin TL verilecek yazıyor KDV ile ilgili bir şey yok , bu KDV'yi evi alanmı satanmı ödüyor.

01.01.2013 tarihinden önce inşaat ruhsatı alan projeler bu kanundan etkilenmiyor. Kanunun aslı; Arsanın belediyedeki rayiç bedeli. metrekare bedeli 500TL'ye kadar olan arsa %1 1000 TL ise %18 olacak. Belediyenin ruhsat aşamasındaki rayiç bedeli belirliyor yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Aksüt

Yenileme hedefi ile bankalarla görüşüyorum. Vakıfbank ve Halkbank 0,74 - 0.75 faiz oranlarını 48 ay için teklif etmeye başlamışlar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Korkmaz

% 0,79 oranla iş bankasından 120 ay vadeli kredi kullandım masrafta indirim yapmadılar...

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Geçen sene hangi faizden çekmiştiniz Şahin Bey?

1.00 dan çekmiştim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Misafir

Sevgili forumdaşlar,

72 ay vadeli konut kredisi çekeceğim. Uygulanan faiz oranı 0,71. Ayrıca 1.700 TL masrafı var. 0,70 için bile nazlanıyorlar. Bu oran normal midir? Altını gören var mı?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sayın Bilal Nazlı,

Açmış olduğunuz konu forumumuzda daha önce açılmış olduğundan, mesajınız ilgili konuyla birleştirilmiştir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...i-konu-acarken/ linkinde bulunmaktadır.

Lütfen yeni konu açmadan önce forumda arama yapınız, benzer konu varsa oradan devam ediniz.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

Yorum bağlantısı
Can Kulak

Sevgili forumdaşlar,

72 ay vadeli konut kredisi çekeceğim. Uygulanan faiz oranı 0,71. Ayrıca 1.700 TL masrafı var. 0,70 için bile nazlanıyorlar. Bu oran normal midir? Altını gören var mı?

Kendim bir gayrimenkul değerleme uzmanı (eksper) olarak değerlendirildiğinde oran iyi gözüküyor, 2011 Temmuz ayında tanıdıklar, rica minnet vs. işlemlerle kendi evimi 0,78 ile almıştım :) Şu anda da ortalama 0,70 ile 0,78 arası değişen faiz oranları mevcut.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kendim bir gayrimenkul değerleme uzmanı (eksper) olarak değerlendirildiğinde oran iyi gözüküyor, 2011 Temmuz ayında tanıdıklar, rica minnet vs. işlemlerle kendi evimi 0,78 ile almıştım :) Şu anda da ortalama 0,70 ile 0,78 arası değişen faiz oranları mevcut.

0,70'in altı zor değil mi?

Yorum bağlantısı
Can Kulak

0,70'in altı zor değil mi?

Benim şu anda aklımda olanlar;

* TEB; 0,73

* AKBANK; 0,78

* YAPI KREDİ; 0,80

Ama bunlar sadece aklımda kalanlar detaylar için bankaların şubeleriyle görüşmeniz daha makul gözüküyor. En nihayatinde basit bir iş değil varını yoğunu ortaya koyup ev sahibi olabilmek.

Yorum bağlantısı
Misafir

KURAL: Kredi, evin değerinin % 75'ine kadar verilebilir.

ŞART : 85.000 TL'nin üstünde çekeceğim kredi için ev sahibi % 15 gelir vergisi ödeyecek. Örneğin 95.000 TL çektiysem aradaki fark olan (95.000-85.000=)10.000 TL için 1.500 TL gelir vergisi ödeyecek.

Kural'a göre 85.000 TL kredi çekmem için evin bedelini 113.333 TL göstermem gerekiyor. Evin bedelini 113.333 TL gösterirsem ev sahibinin ekstradan 4.250 TL gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Ne yapılabilir?

Evin değerinin % 100'ü için kredi çıkartılabileceğini bi arkadaşım söylemişti. Bu çözüm müdür?

Yorum bağlantısı
Can Kulak

KURAL: Kredi, evin değerinin % 75'ine kadar verilebilir.

ŞART : 85.000 TL'nin üstünde çekeceğim kredi için ev sahibi % 15 gelir vergisi ödeyecek. Örneğin 95.000 TL çektiysem aradaki fark olan (95.000-85.000=)10.000 TL için 1.500 TL gelir vergisi ödeyecek.

Kural'a göre 85.000 TL kredi çekmem için evin bedelini 113.333 TL göstermem gerekiyor. Evin bedelini 113.333 TL gösterirsem ev sahibinin ekstradan 4.250 TL gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Ne yapılabilir?

Evin değerinin % 100'ü için kredi çıkartılabileceğini bi arkadaşım söylemişti. Bu çözüm müdür?

Öncelikle şunu belirtmek isterim bu konuyu daha yeni okudum ve eksperlerle ilgili birçok yanılgılar bulunmakta;

* İlk olarak artık gayrimenkul değerleme firmalarının geneli uydu sistemlerinde koordinat kayıtları yaparak ekspertiz işlemi yapıyor, bu da hata payını en aza indirmek demek, yani 100.000-TL ye alınan evin, yakın bölgesinde belirlenmiş bir metrekare birim fiyatı varsa, değerini güncel olarak etkileyecek olumlu ve olumsuz etkenler göz önüne alınarak değeri ortaya çıkıyor, gidilipte 125.000-TL yazıldığında da eksperden konu ile ilgili detaylı savunma istenir, yani o da kendini riske atmak istemez.

Bilal Bey sizin alacağınız yer ile ilgili ise ilk olarak yer sahibine bu konuda terkinlerinizi yapın ki sonradan başınız ağırmasın, ikinci olarakta eğer aldığınız ev ortalama 120.000-TL civarında seyreden bir fiyatı varsa sonuçta olumlu olur.

Yorum bağlantısı
Misafir

Öncelikle şunu belirtmek isterim bu konuyu daha yeni okudum ve eksperlerle ilgili birçok yanılgılar bulunmakta;

* İlk olarak artık gayrimenkul değerleme firmalarının geneli uydu sistemlerinde koordinat kayıtları yaparak ekspertiz işlemi yapıyor, bu da hata payını en aza indirmek demek, yani 100.000-TL ye alınan evin, yakın bölgesinde belirlenmiş bir metrekare birim fiyatı varsa, değerini güncel olarak etkileyecek olumlu ve olumsuz etkenler göz önüne alınarak değeri ortaya çıkıyor, gidilipte 125.000-TL yazıldığında da eksperden konu ile ilgili detaylı savunma istenir, yani o da kendini riske atmak istemez.

Bilal Bey sizin alacağınız yer ile ilgili ise ilk olarak yer sahibine bu konuda terkinlerinizi yapın ki sonradan başınız ağırmasın, ikinci olarakta eğer aldığınız ev ortalama 120.000-TL civarında seyreden bir fiyatı varsa sonuçta olumlu olur.

"eğer aldığınız ev ortalama 120.000-TL civarında seyreden bir fiyatı varsa sonuçta olumlu olur." bu cümlede ne demek istediğinizi anlamadım, gözlerim kapanıyor ondan galiba : ) Bir de protokol yazacağım daha. Ayrıca eve 200 üzerinde vereceğiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Can bey merhaba;

Hata en aza iner demişsiniz ama yanyana iki apartman var biri 200bin diğeri 100bin. Bunu etkileyen ise evin yapım şekli. İçine yapılan malzeme kalitesinden tutun içindeki ekstralara kadar bir çok değişken var. Bunlar için nasıl bir kriter belirliyorsunuz. Burada savunma vermek zorunda kalıp açıklamamı yapıyorsunuz?

Merak ettiğim için sordum.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

0.70 iyi oran, altını görmedim henüz ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence 0.70 lerin altına alacağınız vade de inmez.Oran bence gayet iyi.Ayrıca inse ne olacak ki ha 0.69 ha 0.70 yada 0.71 bunlar çok önemli değil.Uygun fiyatlı istediğiniz gibi bir daire bulmuşsanız oyalanmamakta fayda var :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
KURAL: Kredi, evin değerinin % 75'ine kadar verilebilir. ŞART : 85.000 TL'nin üstünde çekeceğim kredi için ev sahibi % 15 gelir vergisi ödeyecek. Örneğin 95.000 TL çektiysem aradaki fark olan (95.000-85.000=)10.000 TL için 1.500 TL gelir vergisi ödeyecek. Kural'a göre 85.000 TL kredi çekmem için evin bedelini 113.333 TL göstermem gerekiyor. Evin bedelini 113.333 TL gösterirsem ev sahibinin ekstradan 4.250 TL gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Ne yapılabilir? Evin değerinin % 100'ü için kredi çıkartılabileceğini bi arkadaşım söylemişti. Bu çözüm müdür?

Bu tip zamanlarda ev sahibi de alıcı da daha farklı pazarlığa girmesi lazım.Netice de bu dönem de kredisiz satış çok az oluyor.Çoğunlukla kredi çekiliyor.Yani bu evi siz değil başkası alacak olsa da çok büyük ihtimalle kredi kullanıp alacak.Mal sahibinin bir defa bunu iyice anlaması lazım.Burayı ciddi olarak satacaksa, alıcı da yüksek oranda kredi çekecekse bunun bir kısmını kendisinin sineye çekmesi lazım.Yani diyorsunuz ya 4.250 gelir vergisi çıkacak diye.Bunu aranızda paylaşabilirsiniz.Hem sizin işiniz görülmüş olacak hemde satıcı mağdur olmamış olacak.Eğer daire yada başka bir gayrimenkul alırken 2-3 bin liranın hesabını yaparsanız uzun vadede her zaman zararlı çıkarsınız.Keşke orayı o zaman alsaydım kaçırdım bak dememek için biraz geniş düşünmek lazım.

Ben hep derim ev alırken yada satarken bazen alıcı satıcı 500 liraya bi takılıp kalıyorlar.Sonra da pişman oluyorlar.Satıcı aciliyetinden dolayı bir daha o rakamları göremezken alıcıda almadığına yanıyor.Çünkü en kötü 3-5 ay sonra aldığı gayrimenkul prim yapmış oluyor.Geçen yıla göre 100 bin tl olan daire fiyatları ortalama olarak 10-15 bin tl üzerine koydu..

Yorum bağlantısı
Can Kulak

Can bey merhaba;

Hata en aza iner demişsiniz ama yanyana iki apartman var biri 200bin diğeri 100bin. Bunu etkileyen ise evin yapım şekli. İçine yapılan malzeme kalitesinden tutun içindeki ekstralara kadar bir çok değişken var. Bunlar için nasıl bir kriter belirliyorsunuz. Burada savunma vermek zorunda kalıp açıklamamı yapıyorsunuz?

Merak ettiğim için sordum.

Mehmet Bey, bu gibi durumlarda ilk olarak binaların yaşı devreye girer, 1980 yılında yapılmış bir binanın hemen yanında yapılan 2011 yapımı deprem yönetmeliğine uygun bina kesinlikle bir tutulamaz, amortisman (yıpranma) olayları vardır, o değeri güncellemek için, bir ikinci konu ise; Ekspertiz raporlarında bina içi özelliklerinin hepsi tek tek belirtilir (parke, mutfak dolabı, jakuzi, kapı vs.) bunlarda ekstradan değer arttırıcı unsur olarak belirlenir. O nedenle yine güncel değer yakalanmış oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey, bu gibi durumlarda ilk olarak binaların yaşı devreye girer, 1980 yılında yapılmış bir binanın hemen yanında yapılan 2011 yapımı deprem yönetmeliğine uygun bina kesinlikle bir tutulamaz, amortisman (yıpranma) olayları vardır, o değeri güncellemek için, bir ikinci konu ise; Ekspertiz raporlarında bina içi özelliklerinin hepsi tek tek belirtilir (parke, mutfak dolabı, jakuzi, kapı vs.) bunlarda ekstradan değer arttırıcı unsur olarak belirlenir. O nedenle yine güncel değer yakalanmış oluyor.

Teşekkür ediyorum. Sağolun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu tip zamanlarda ev sahibi de alıcı da daha farklı pazarlığa girmesi lazım.Netice de bu dönem de kredisiz satış çok az oluyor.Çoğunlukla kredi çekiliyor.Yani bu evi siz değil başkası alacak olsa da çok büyük ihtimalle kredi kullanıp alacak.Mal sahibinin bir defa bunu iyice anlaması lazım.Burayı ciddi olarak satacaksa, alıcı da yüksek oranda kredi çekecekse bunun bir kısmını kendisinin sineye çekmesi lazım.Yani diyorsunuz ya 4.250 gelir vergisi çıkacak diye.Bunu aranızda paylaşabilirsiniz.Hem sizin işiniz görülmüş olacak hemde satıcı mağdur olmamış olacak.Eğer daire yada başka bir gayrimenkul alırken 2-3 bin liranın hesabını yaparsanız uzun vadede her zaman zararlı çıkarsınız.Keşke orayı o zaman alsaydım kaçırdım bak dememek için biraz geniş düşünmek lazım.

Ben hep derim ev alırken yada satarken bazen alıcı satıcı 500 liraya bi takılıp kalıyorlar.Sonra da pişman oluyorlar.Satıcı aciliyetinden dolayı bir daha o rakamları göremezken alıcıda almadığına yanıyor.Çünkü en kötü 3-5 ay sonra aldığı gayrimenkul prim yapmış oluyor.Geçen yıla göre 100 bin tl olan daire fiyatları ortalama olarak 10-15 bin tl üzerine koydu..

Okuyunca aklıma geldi.Polis bir arkadaş İstanbulda görev yaparken şu an bulunduğum ilçedeki ww bayisinden bir araç için anlaşır.Ancak arkadaş sonrasında derki plaka 34 olsun 67 olacağına.Bu extra maliyet çıkar diyerek bayi sanırım 300-500 tl mi daha fazla para ister.Arkadaş derki olmaz ben size alman markı olarak ödeme yapacağım zaten sonuçta içinden çıkar bu para der.Bayiyle anlaşamazlar ve arkadaş bu yüzden vazgeçer araç almaktan.O hafta içinde mark nerydese 2 katına çıkar.:D Arkadaş havalara uçmuştu iyi almadım diye :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar, piyasada banka kredi faiz oranlarının artacağına dair bigiler var. Elinizi, evinizi çabuk tutun

Yorum bağlantısı
Eren Aksoy

Okuyunca aklıma geldi.Polis bir arkadaş İstanbulda görev yaparken şu an bulunduğum ilçedeki ww bayisinden bir araç için anlaşır.Ancak arkadaş sonrasında derki plaka 34 olsun 67 olacağına.Bu extra maliyet çıkar diyerek bayi sanırım 300-500 tl mi daha fazla para ister.Arkadaş derki olmaz ben size alman markı olarak ödeme yapacağım zaten sonuçta içinden çıkar bu para der.Bayiyle anlaşamazlar ve arkadaş bu yüzden vazgeçer araç almaktan.O hafta içinde mark nerydese 2 katına çıkar. :D Arkadaş havalara uçmuştu iyi almadım diye :D

Abi sen bunu anlattın aklıma geldi kimileri zengin oldu o dönemde kimileride battıydı biz gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...