İçeriğe Yönlendir

Radar Cezası

Ümit Mavigöz

Recommended Posts

Onur Çankaya
(düzenlendi)

Sanırım herkesin ortak görüşü : ''Hız yapan , cezasını ödeyecek''....Ödesin zaten :)

Küçük ihlaller belki espri konusu yapılabilir ama kimse kusura bakmasın ben otoyol hariç hangi yol olursa olsun 140 ın üzerinde hız yapanın uzun uzun düşünmesi gerektiği kanaatindeyim....Sadece şu soruya mantıklı bi cevap vermeyi denesin : ''Ne Gerek Var hızlı gitmeye?''

Ki bence 140 bile fazla..

tarihinde Onur Çankaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benimde daha yok cok sukur radar cezasi :)

Sen de yersen birgün sağlam yiyeceksin ama :)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Geçmiş olsun..

Geçen babamda bizim evin önünde hergün geçtiği yolda sabit radara yakalanmış..

Hiç mi yolu bilmiyon da yedin o cezayı deyip kaçtım. :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Evvela radar uygulaması yapılan noktaların çevresinde tabela olması mecburidir, bu tabela olmadığı zaman ceza iptal ediliyor.

Ben 2010 Temmuz ile 2012 Haziran arasında çoğu Göktürk yolunda 13 kez radar, iki kez de Bomonti tünelde radara yakalandım. Bunlardan birini ödedim o da 100 km hız ile Tokat yolunda şahsi aracımla girdiğim radardı, memur arkadaş makbuzu yazdıktan sonra meslektaş olduğumu ifade ettim. Diğer cezalar görev nedeniyle mecburiyetten gelen ve iptal edilen cezalardı.

Telefonla konuşma, hatalı park, evrak eksikliği vs. için mesleki nüfuz kullanımını hoş karşılamamla beraber kırmızı ışık ve radarda kim olursa olsun vicdansızlık olarak görüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

319 TL cezayı bir an önce ödeyin 240 TL olarak ... 70 lira da 70 liradır :)

Tüm mesajlardan bu sonuca vardım

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Evvela radar uygulaması yapılan noktaların çevresinde tabela olması mecburidir, bu tabela olmadığı zaman ceza iptal ediliyor.

Ben 2010 Temmuz ile 2012 Haziran arasında çoğu Göktürk yolunda 13 kez radar, iki kez de Bomonti tünelde radara yakalandım. Bunlardan birini ödedim o da 100 km hız ile Tokat yolunda şahsi aracımla girdiğim radardı, memur arkadaş makbuzu yazdıktan sonra meslektaş olduğumu ifade ettim. Diğer cezalar görev nedeniyle mecburiyetten gelen ve iptal edilen cezalardı.

Telefonla konuşma, hatalı park, evrak eksikliği vs. için mesleki nüfuz kullanımını hoş karşılamamla beraber kırmızı ışık ve radarda kim olursa olsun vicdansızlık olarak görüyorum.

İlgili meslekten olanların trafikte telefonla konuşmaları esnasında diğer insanlara göre daha az veya hiç dikkat dağınıklığı yaşamadığı, hatalı park etmeleri durumunda meslekten olmayanlara göre daha az hata ile park ettikleri, evrakları eksik olduğunda bu eksikliğin meslekten olmayanlara göre daha az bir eksiklik oluşturduğu gibi bir kanıya nasıl vardınız?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar benimde sistemde bir cezam gözüküyor..Ceza bana tebliğ edilmedi.Muhtarda da herhangi bir evrak yada bilgi yok.Adresim güncel.Muhtarda kaydım mevcut..

Cezanın içeriğini araştırdım..Cep telefonu ile görüşme yapmışsın dediler.Ankara-Çubuk ilçesinde..Yalnız bahsedilen tarih ve saatte orada değildim.Cezayı JANDARMA trafik yazmış..Bir ay süreyle cezayı İLANEN tebliğ yoluna gitmişler..Tabii benim haberim yok.Ne zaman sistemde görünür oldu ben o zaman fark ettim..

Şimdi cezaya itiraz etmeyi düşünüyorum.Dilekçe mi yazdım.Ancak ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde itiraz hakkımız olduğunu biliyorum.Şimdi bu ceza bana tebliğ edilmediğine göre itiraz hakkım devam ediyor mu tam olarak bundan emin değilim.Netice de tebliğ şeklinde de bir usulsüzlük var.Beni adresimde bulamadıkları zaman muhtara bırakmaları gerekiyordu.O zaman bana tebliğ edilmiş sayılırdı.Ancak böyle bir şey de yok..

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Hakkımızı aramamız gerekiyor.Hiç bulunmadığım bir yerde ceza yazılıyor ve tebliğ de edilmiyor..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İlanen tebliği işi durumu karıştıracak gibi duruyor abi ama eminsen itirazını et sonuçta bu ceza kamera ile falan çekilmiş ve yazılmış olması lazım duruma göre bunu ibraz etmek zorunda görünüyorlar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İşte benim anlayamadığım nokta

''Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. ''

Ne bir not var ne de muhtarlığa teslim edilmiş bir evrak..Hiç bir şey yok.İlanen tebliğ yapıldığında bana tebliğ yapılmış sayılıyorlar mı? Sayılıyorlarsa öncesinde adresime gelmişler mi bunu ispatlamaları gerekmiyor mu?

İlanen tebliği işi durumu karıştıracak gibi duruyor abi ama eminsen itirazını et sonuçta bu ceza kamera ile falan çekilmiş ve yazılmış olması lazım duruma göre bunu ibraz etmek zorunda görünüyorlar.

Bende böyle düşünüyorum.Cezayı ispatlama onların işi olmalı.Ben orada olmadığımı söylüyorum.Aksini düşünüyorlarsa ispat etsinler.Yol boyunca onlarca Mobese var hangisinde o tarih ve saatte kaydım varmış incelesinler..

İlanen tebliğ kabul edilir bir durum.Ancak öncesinde adrese gelmen gerekiyor.Adres yanlıştır muhtarda kayıt yoktur o zaman İlanen tebliğ yoluna gidersin..Ancak bende adres doğru,muhtarda kaydım da var.Gelen giden yok sen tut panoya ilanen as..Nereden bileyim ben bunu.. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

İlgili meslekten olanların trafikte telefonla konuşmaları esnasında diğer insanlara göre daha az veya hiç dikkat dağınıklığı yaşamadığı, hatalı park etmeleri durumunda meslekten olmayanlara göre daha az hata ile park ettikleri, evrakları eksik olduğunda bu eksikliğin meslekten olmayanlara göre daha az bir eksiklik oluşturduğu gibi bir kanıya nasıl vardınız?

Böyle bir cevap vermeniz normal lakin bu ihlaller hemen her vatandaş için çok zaman mazur görülen durumlardır. Seyir halinde telefonla görüşenlere ceza yazılma oranı yüzde bazında çift hanelere ulaşmaz, keza hatalı park ve evrak eksikliği çok zaman basit uyarılarla geçiştirilir. Bu noktada "ilgili meslekten olmak" suistimal olmadığı takdirde en az normal vatandaş kadar "uyarılma" hakkına sahiptir ki meslek itibariyle 24 saat telefona bakma zorunluluğu, emniyet kemeri takmama hakkı gibi özel durumlar da söz konusudur. Bir doktorun doktor arkadaşı için erken randevu alması gibi bir iltimastır bu ve vurguladığım gibi hız, kırmızı ışık gibi hayati ihlaller için kullanılmaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Böyle bir cevap vermeniz normal lakin bu ihlaller hemen her vatandaş için çok zaman mazur görülen durumlardır. Seyir halinde telefonla görüşenlere ceza yazılma oranı yüzde bazında çift hanelere ulaşmaz, keza hatalı park ve evrak eksikliği çok zaman basit uyarılarla geçiştirilir. Bu noktada "ilgili meslekten olmak" suistimal olmadığı takdirde en az normal vatandaş kadar "uyarılma" hakkına sahiptir ki meslek itibariyle 24 saat telefona bakma zorunluluğu, emniyet kemeri takmama hakkı gibi özel durumlar da söz konusudur. Bir doktorun doktor arkadaşı için erken randevu alması gibi bir iltimastır bu ve vurguladığım gibi hız, kırmızı ışık gibi hayati ihlaller için kullanılmaması gerekir.

cezaları düzgün uygulamayarak adalete olan inanç yerlere yatırılmaktadır. basit uyarılarla geçiştirilen vatandaş her seferinde o hatalı parkı yaparken ben kurallara uyacağım diye otoparka 10 tl vermeye devam edeceğim. Bunun vebali sorumlularına kalır bence.

Tebliğ edilme gereksinimi yanlış. Ceza posta ile gelmeli. Posta da adam gibi çalışmalı.

Bizi kargo firmasıyla mektup göndermeye zorlamamalı.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Hocam maalesef burası Türkiye. Burda haftada 2 saat uygulama yaparız gelen yüz aracın doksanı bir tarafından kusurlu çıkar. Hiç yoksa hepsine emniyet kemerinden ceza yazılabilir. Fakat bunu iki hafta yapsak ilçe ayağa kalkar, mukavemet tavan yapar, polise ev kiralanmaz, birsürü dava açılır ve savunma istenir, her iki kişiden biri "terörist" olmadığını onlarla uğraşmamız gerektiğini söyler. Böyle yüzlerce sonuç ortaya çıkar. Bu yurt genelinde böyledir, her on aracın sekizine mutlaka ceza kesilir. Biz alkollü, ehliyetsiz sürücülerle sigortasız olanları affetmiyoruz. Ama ufak tefek kusurlar belli aralıklarla cezaya tabi tutuluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

O zaman ceza kesemediklerinizi yasak olmaktan çıkarıp, yavaş yavaş geri getirmek lazım. Bu sizin probleminiz değil yönetim problemi. Laçka yani. Vebalini kurallara uyan vatandaş çekiyor.

Ben 10 lira verip otoparka bırakıp bankaya gidiyorum. Diğer vatandaş banka önüna kaldırıma çıkıyor. Polis geliyor anons ediyor. VAtandaş bi dakka diye geri çıkıyor. İşini görüp gidiyor. Her seferinde de böyle oluyor. Yani uyarıldım diye düzelmiyor.

Ne anladım ben bundan.

Dediklerinizde haklısınız. Bursı Türkiye demek durumundayız malesef. Ama yönetimin (baştan aşağı) düzelmesi ADALETİ algılaması lazım.

Adamlarda adalet algısı o kadar zayıf ki (partiler üstü konuşuyorum) Kamer Genç konuşmasın diye yönetmelik değiştirdiler. Bu kadar yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İşte benim anlayamadığım nokta

''Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. ''

Ne bir not var ne de muhtarlığa teslim edilmiş bir evrak..Hiç bir şey yok.İlanen tebliğ yapıldığında bana tebliğ yapılmış sayılıyorlar mı? Sayılıyorlarsa öncesinde adresime gelmişler mi bunu ispatlamaları gerekmiyor mu?

Bende böyle düşünüyorum.Cezayı ispatlama onların işi olmalı.Ben orada olmadığımı söylüyorum.Aksini düşünüyorlarsa ispat etsinler.Yol boyunca onlarca Mobese var hangisinde o tarih ve saatte kaydım varmış incelesinler..

İlanen tebliğ kabul edilir bir durum.Ancak öncesinde adrese gelmen gerekiyor.Adres yanlıştır muhtarda kayıt yoktur o zaman İlanen tebliğ yoluna gidersin..Ancak bende adres doğru,muhtarda kaydım da var.Gelen giden yok sen tut panoya ilanen as..Nereden bileyim ben bunu.. :)

Abi eğer ilanen tebliği ettik derler ise dediğin durumlar için de ispta etmeleri gerekecek yani adreste bulunmama vs gibi.Gerçi ilanen tebliğin kapsamını şartlarını çok net bilmiyorum.Haklı olduğunu söylüyorsun abi bence itiraz et ve uğraş çünkü altından ne çıkacağı belli değil ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Abi eğer ilanen tebliği ettik derler ise dediğin durumlar için de ispta etmeleri gerekecek yani adreste bulunmama vs gibi.Gerçi ilanen tebliğin kapsamını şartlarını çok net bilmiyorum.Haklı olduğunu söylüyorsun abi bence itiraz et ve uğraş çünkü altından ne çıkacağı belli değil ;)

evet yarın dilekçeyi veriyorum.Zaten orada ortaya çıkar sanırım.Belki de bunun süresi geçmiş kabul edemeyiz derler.Yada kabul edip itiraz süreniz dolmuş diye karar çıkar.Bilemiyorum..Ama daha önce kırmızı ışık ihlali yaptığım için yazdıkları 130 tl lik cezayı iptal ettirmiştim.Hemde fotoğraflı olduğu halde :) Hakimle görüşürsem derdimi güzelce anlatırım.Hak vereceğine inanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tebligat Kanunu, adresi meçhul olan kişilere ilanen tebligat yapılır der. Mernis'te adresi kayıtlı adama niye ilanen tebligat yapılmış ben bilemedim. Özel bir durum olacağını da sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

O zaman ceza kesemediklerinizi yasak olmaktan çıkarıp, yavaş yavaş geri getirmek lazım. Bu sizin probleminiz değil yönetim problemi. Laçka yani. Vebalini kurallara uyan vatandaş çekiyor.

Ben 10 lira verip otoparka bırakıp bankaya gidiyorum. Diğer vatandaş banka önüna kaldırıma çıkıyor. Polis geliyor anons ediyor. VAtandaş bi dakka diye geri çıkıyor. İşini görüp gidiyor. Her seferinde de böyle oluyor. Yani uyarıldım diye düzelmiyor.

Ne anladım ben bundan.

Dediklerinizde haklısınız. Bursı Türkiye demek durumundayız malesef. Ama yönetimin (baştan aşağı) düzelmesi ADALETİ algılaması lazım.

Adamlarda adalet algısı o kadar zayıf ki (partiler üstü konuşuyorum) Kamer Genç konuşmasın diye yönetmelik değiştirdiler. Bu kadar yani.

Kusurun büyük bölümü yönetimden kaynaklı haklısınız. Bunu uygulayan kollukda da yer yer hatalar var muhakkak. Fakat kolluğu, yönetimi oluşturan da millettir, genel olarak ne kadar seviye atlarsak bu adalete de yansır diye düşünüyorum. Ben yine de her şeye rağmen ceza ile uslanan bir topluluk olduğumuz kanaatindeyim. Radar bunun bir örneği kayıt olduğu için geri dönüş ve rüşvet durumları da ortadan kalkıyor. Bu elektronik sistemler yaygınlaştıkça trafik kültürü de gelişir ama sulh; ama kötek ile...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Evet elektronik önlemler insan faktörünü kaldırdığı için sosyal sıkıntı yaratmıyor. Park işini de parkmetreye bağlasalar o da belki olur.

Bir de parkeden araçları video ile çeken sistem var. Türkiye'ye geldi mi bilmiyorum. Memur arkadaş aracından inmeden parketmiş araçları denetleyip sorgularını (her türlü) otomatik yapıyor.

Bu dönem bir öğrencimle sağlam bri proje yaptık. Emniyet personeli için plaka ve vatandaşlık no sorgulama programı. Sesli çalışıyor hiç elinizi kullanmıyorusunuz. Navigasyon cihazı gibi kullanıyorsunuz araçta. (müzik dinlemek yok, o takdirde kulaklık mikrofon lazım). Gerek sizin komutlar gerekse cevaplar türkçe sesli.

Programın adına da "felanca abi" gibi birşey diyeceğiz.

Sizce faydalı mıdır?

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nevşehir'de, Ak Bank'ın önündeki aracı çektiren polis sürgüne gitti..

Sorunun sebebini ben biliyorum da, susuyorum işte...

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Şimdi meraktan gib.gov.tr ye baktım mayısta 72 liralık bir ceza yemiş görünüyorum tebliğ tarihini falan da yazmışlar ama bana tebliğ edilen birşey olmadı.hatta 25 lira da faiz binmiş bunun içeriğini nereden öğrenebilirim

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi meraktan gib.gov.tr ye baktım mayısta 72 liralık bir ceza yemiş görünüyorum tebliğ tarihini falan da yazmışlar ama bana tebliğ edilen birşey olmadı.hatta 25 lira da faiz binmiş bunun içeriğini nereden öğrenebilirim

Aynı benim ceza gibi işte :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Olmaz mı...

Bunun sıkıntısı çok yaşanıyor. Aynı anda üç-dört GBT sorgusunda hem zaman, hem güvenlik problemi doğuruyor.

Aslında benim hayalim yeni kimlikler, çip sayesinde uygun okuyucu cihazlarla ehliyet, Uyap tüm bilgilere anlık ulaşılsa muazzam olur. Örneğin stadyum girişlerinde tüm taraftarlar kontrol edilebilir. Aynı okuyucu sistem plakalar için uygulansa evrak cezaları adrese postalanır ve sürücülerde bundan kaçılamayacağı algısı yerleşir. Bildiğim kadarıyla boğazda buna benzer kamera sistemleri var fakat sadece devlet güvenliği konularında plaka tespiti yapılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Aynı benim ceza gibi işte :)

Peki ne cezası olduğunu nerden öğreneceğiz listelere baktım nöbet çıkışıyım genelde bir yere çıkmam nöbet çıkışları

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...