İçeriğe Yönlendir

Mk3 Mondeoda Yapmamız/Yapmamamız Gerekenler

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya
(düzenlendi)

İçeriye su alırsa kapı içlerindeki membranlar (döşemenin arkasında bulunan gri poliüretan malzeme; tüm kapı içini kaplayan ince bir tabaka) kaynaklı olabiliyor muadili bir malzeme veya oem yedek parça tavsiye ediliyor.

Abi ben bunu yaşadığım için çözümünüde bulduk :) İlk önce kapı içini kaplayan o ince tabakadan şüphelendik. Ancak fitilden giren su tahliyeye giderken hoparlörün üzerine damlayıp oradan içeriye sızma yapıyormuş. Deneyerek gördük. En son cam fitilinden aşağıya kadar içeriden naylon koyduk ve akan su hoparlöre değmiyor direk tahliyeye naylon üzerinden akıyor :)

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Mehmet Bey ellerinize sağlık, süper paylaşım olmuş.

Aslında her model için böyle sabit bir konu olsa, benim gibi acemiler arabayı kurcalamadan önce öğrenir :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey ellerinize sağlık, süper paylaşım olmuş.

Aslında her model için böyle sabit bir konu olsa, benim gibi acemiler arabayı kurcalamadan önce öğrenir :biggrin:

Teşekkür ederim. En önemli kural kırmızı ile belirginleştirilmiş onu atlamayın :)

Afferin sana :)

Ne oldu la kıskandınmı :D

Bende bravo diyorum :)

Sende mi kıskandın. Bir AK kaldı oda gelsin :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Ne oldu la kıskandınmı :D

:D

Niye kıskanayım ? hastamısın sen :D

Bak bu ara senin dengenide bozmuş :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Niye kıskanayım ? hastamısın sen :D

Bak bu ara senin dengenide bozmuş :p

Aferin demişsin ya :)

Hastayım grip olacağım gibi :) Neyse geyiği keselim :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ellerine sağlık Mehmet Hocam. Güzel paylaşım olmuş. az daha devam sana bir sertifika veririz gibi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Bahattin Savrin

Çok faydalı bir yazı. Elinize, emeğinize sağlık hocam.

Benden de tavsiye niteliğinde;

Aracınızı en ufak bir iş için olsa dahi kesinlikle çıraklara elletmeyin. Ben çok sıkıntı çektim, Allah sizlere yaşatmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ellerine sağlık Mehmet Hocam. Güzel paylaşım olmuş. az daha devam sana bir sertifika veririz gibi :D

Abi yönetim verir artık bir belge :)

Çok faydalı bir yazı. Elinize, emeğinize sağlık hocam.

Benden de tavsiye niteliğinde;

Aracınızı en ufak bir iş için olsa dahi kesinlikle çıraklara elletmeyin. Ben çok sıkıntı çektim, Allah sizlere yaşatmasın.

Haklısınız hocam :)

Harbiden tırt arabaymış :p:flowers:

:kıskancadamsmyle:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Mehmet hocam arabanızla ilgili yazdığınız mesajları derleyip www.wikimondeo... diye bir site açabilirsiniz :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet hocam arabanızla ilgili yazdığınız mesajları derleyip www.wikimondeo... diye bir site açabilirsiniz :bravo:

Hocam burada daha faydalı olur :D Bunlarda buradaki dostların emekleri de çok :)

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Çok güzel bilgiler beni ilgilendiren kısımlar bayağı faydalı olacak Mehmet Hocam teşekkürler...:) Arka tarafta bir ses var her iki tekerden de geliyor amortisörleri değiştirdim hala gitmedi bu el freni halatını bi kontrol edeyim siz ordan bahsetmişiniz ona hiç bakmamıştım z rotlara falan baktırdım onlar sağlam demişlerdi .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çok güzel bilgiler beni ilgilendiren kısımlar bayağı faydalı olacak Mehmet Hocam teşekkürler... :) Arka tarafta bir ses var her iki tekerden de geliyor amortisörleri değiştirdim hala gitmedi bu el freni halatını bi kontrol edeyim siz ordan bahsetmişiniz ona hiç bakmamıştım z rotlara falan baktırdım onlar sağlam demişlerdi .

Abi elfreni halatlarına bir bakın birde viraj demir lastiği çok lanet birşey fena ses yapıyor bu ikisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Emeğine sağlık Mehmet'cim, gerçekten bulunamayacak arızalarda veya çok uğraştıracak konularda güzel paylaşımlar olmuş, Mondeo'cu arkadaşlara güzel bir bilgi kutusu olmuş. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Emeğine sağlık Mehmet'cim, gerçekten bulunamayacak arızalarda veya çok uğraştıracak konularda güzel paylaşımlar olmuş, Mondeo'cu arkadaşlara güzel bir bilgi kutusu olmuş. :bravo:

Sağol abi rica ederim. Düşen yanıma gelsin demişler ya :)

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
(düzenlendi)

Sağol abi rica ederim. Düşen yanıma gelsin demişler ya :)

Hani sözüm meclis'ten dışarı ; Tecrübe hayatta yiyilen kazıkların bileşkesidir '' demişler ya :)

Şaka bir yana '' el'e diken batmadan gül koklanmıyor '' bir şekilde batıyor işte, bizlerde arabalarımızı sevdiğimiz için ister istemez bazı masraflarına katlanıyor hatta çözümünü bazen de kendimiz buluyoruz. Bu bilgileride paylaşmak işin en güzel yanı olsa gerek :yes:

tarihinde Serhan Gürbüzol tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-Hani sözüm meclis'ten dışarı ; Tecrübe hayatta yiyilen kazıkların bileşkesidir '' demişler ya :)

2-Şaka bir yana '' el'e diken batmadan gül koklanmıyor '' bir şekilde batıyor işte, bizlerde arabalarımızı sevdiğimiz için ister istemez bazı masraflarına katlanıyor hatta çözümünü bazen de kendimiz buluyoruz. Bu bilgileride paylaşmak işin en güzel yanı olsa gerek :yes:

1-Abi meclisten içeri olsun sorun yok :) Çok doğru bir söz.

2-Abi Opel kadar üzmüyor şükür ama çok stres yaptı o ayrı konu.. Çünkü mondeodan anlayan usta olmayınca sıkıntı oluyor :( Bende yaşadığım sorunları başkaları yaşadığında benim kadar sıkıntı yaşamadan çözsün diye Mehmet Özyürek abimle konuştuktan sonra karar verdim. Çünkü heryerde usta bulamıyoruz abi. Bulduklarımızda pek anlamıyor. Bu yüzden herkesin yaşadığı sorunları ve çözümleri paylaşıp arkadaşlara yardımcı olabiliyorsak ne mutlu. Aslında benzer bir konu Ford KA için olmalı onun da ustası heryerde bulunmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Abi ben bunu yaşadığım için çözümünüde bulduk :) İlk önce kapı içini kaplayan o ince tabakadan şüphelendik. Ancak fitilden giren su tahliyeye giderken hoparlörün üzerine damlayıp oradan içeriye sızma yapıyormuş. Deneyerek gördük. En son cam fitilinden aşağıya kadar içeriden naylon koyduk ve akan su hoparlöre değmiyor direk tahliyeye naylon üzerinden akıyor :)

Naylonla denemiştik, bizimki olmadı, içeriye su almaya devam ediyordu; orijinal membranların suyu tahliyeye yönlendiren bir yapısı var sanırım. Serviste sipariş verip değiştirmiştik bizde de sorun böyle çözülmüştü.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Naylonla denemiştik, bizimki olmadı, içeriye su almaya devam ediyordu; orijinal membranların suyu tahliyeye yönlendiren bir yapısı var sanırım. Serviste sipariş verip değiştirmiştik bizde de sorun böyle çözülmüştü.

Şu an için sorun yok. Bende orjinalleri duruyor onlarda sorun yok. Dışarıdan sızan su içeri giriyor oradan hoparlörün üzerine damlayıp oradan hoparlöre sızıyor ve içeri giriyordu. Biz naylonu cam ile kapı yüzü tarafına yani bahsettiğiniz tabakanın arkasına yaptık. Yani kapı yüzünü sökseniz göremezsiniz. Hoparlörün arkasına denk geliyor tahmin edin pek anlatamadım. Fotoğrafları varmı bakmam lazım muhtemelen yok :(

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Derli toplu çok güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık Mehmet Hocam :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Derli toplu çok güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık Mehmet Hocam :bravo:

Rica ederim Serkan ne demek.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Mehmet Hocam Süper konu olmuş ama bu konuya konu olan işlemler sizi baya yormuş ve üzmüş görünüyor. Bi-Xenon işine daha girişmemişiniz gördügüm kadarıyla ve sizin Göremediginiz kadarıyla :) şaka bi yana Bi-Xenon sürücü için bir veli nimet. en kısa sürede sizinde geçmenizi tavsiye ederim. sizin yaşadıgınız sorunlardan bendede meydana gelenler oldu.

1- sol arka cam kriko tamiratından sonra çukurlarda ve araç sarsıntısında meydana gelen ilk başlarda cızırtı son zamanlarda takırtı beni yaklaşık 1.5 ay ugraştırdı. cam tamiratından sonra oldugu için sorunun ordan oldugunu düşündük. ve gelen seslerde burayı gösteriyordu. her pazar döşemeyi açıp kapı içindeki her noktayı kontrol ediyordum ve her seferinde kesin burası deyip sıkılayıp döşemeyi kapatıp arızanın orası olmadıgını anlayınca duyulan hüsran. kapı döşemesi yaklaşık 5 - 6 sefer açılıp kapandı ve en sonunda şöför larak başka birini buldum ve bagaja girdim , yere yattım , tavandan ses dinledim amaa ses lastik arkasından şaseye çarpan fren teli çıktı. kelepçe ile çözüme ulaştık.

2- arka kapılardan giren su ve döşemeler devamlı ıslak. halaa çözüm bulunamadı. çogu kişi fitilleri degiştir diyor ama sizin dediklerinizde farklı bir olay :)

3- sabahları geri ve 1. vitese çok zorlanarak geçmesi

4 - motor şakırtılı çalışıyor. sanki biyerlerde bişiler gevşek gibi

5- elektirikli aynalarım el ile kapatıldıktan sonra düzensiz çalışıyorlar. dahada bozmamak için çok kurcalamıyorum. basit bir reset yöntemi bulabilirmiyim diye bekliyorum :)

6- koltuk ısıtmalarım sürücü oturak ve yolcu sırt çalışıyor. sorun hiç hiç bakmadım ama sabahları çok güzel oluyor. en kısa sürede bakacagım.

7- Ghia-x lastik fiyatları aşırı pahalı mecburen orta halli lastik almak zorunda kalıyoruz. ( Toyo marka yazlık ve kışlık fiyatına Goodyear sadece yazlık alınabiliyor)

8- Sag ve sol emniyet kemeri ayar yeri üzerinden Airback'lerden olsa gerek soguk asfaltta gelen cızırtı. çok sinir bozucı bişey

9 -İnşallah başka sorunlar ve bulunamayan problerler gelmez başımıza.

Mehmet hocam valla bi konu açtın araçta ne kadar çok pürüz varmış bir arada gördük yawwww :))))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Hocam Süper konu olmuş ama bu konuya konu olan işlemler sizi baya yormuş ve üzmüş görünüyor. Bi-Xenon işine daha girişmemişiniz gördügüm kadarıyla ve sizin Göremediginiz kadarıyla :) şaka bi yana Bi-Xenon sürücü için bir veli nimet. en kısa sürede sizinde geçmenizi tavsiye ederim. sizin yaşadıgınız sorunlardan bendede meydana gelenler oldu.

1- sol arka cam kriko tamiratından sonra çukurlarda ve araç sarsıntısında meydana gelen ilk başlarda cızırtı son zamanlarda takırtı beni yaklaşık 1.5 ay ugraştırdı. cam tamiratından sonra oldugu için sorunun ordan oldugunu düşündük. ve gelen seslerde burayı gösteriyordu. her pazar döşemeyi açıp kapı içindeki her noktayı kontrol ediyordum ve her seferinde kesin burası deyip sıkılayıp döşemeyi kapatıp arızanın orası olmadıgını anlayınca duyulan hüsran. kapı döşemesi yaklaşık 5 - 6 sefer açılıp kapandı ve en sonunda şöför larak başka birini buldum ve bagaja girdim , yere yattım , tavandan ses dinledim amaa ses lastik arkasından şaseye çarpan fren teli çıktı. kelepçe ile çözüme ulaştık.

2- arka kapılardan giren su ve döşemeler devamlı ıslak. halaa çözüm bulunamadı. çogu kişi fitilleri degiştir diyor ama sizin dediklerinizde farklı bir olay :)

3- sabahları geri ve 1. vitese çok zorlanarak geçmesi

4 - motor şakırtılı çalışıyor. sanki biyerlerde bişiler gevşek gibi

5- elektirikli aynalarım el ile kapatıldıktan sonra düzensiz çalışıyorlar. dahada bozmamak için çok kurcalamıyorum. basit bir reset yöntemi bulabilirmiyim diye bekliyorum :)

6- koltuk ısıtmalarım sürücü oturak ve yolcu sırt çalışıyor. sorun hiç hiç bakmadım ama sabahları çok güzel oluyor. en kısa sürede bakacagım.

7- Ghia-x lastik fiyatları aşırı pahalı mecburen orta halli lastik almak zorunda kalıyoruz. ( Toyo marka yazlık ve kışlık fiyatına Goodyear sadece yazlık alınabiliyor)

8- Sag ve sol emniyet kemeri ayar yeri üzerinden Airback'lerden olsa gerek soguk asfaltta gelen cızırtı. çok sinir bozucı bişey

9 -İnşallah başka sorunlar ve bulunamayan problerler gelmez başımıza.

Mehmet hocam valla bi konu açtın araçta ne kadar çok pürüz varmış bir arada gördük yawwww :))))

1-Mondeolarda klasik sorun :)

2-Bunu ankaraya geldiğimde size tarif ederim. Aynı sorun bende vardı. Arka yolcu ayağının olduğu yer göl gibi oluyordu gerçi bende naylon olduğu için paspaslar ıslanmıyordu.

3-Aracınız otomatikse el frenininiz çok iyi tutuyormu. Birde şanzıman yağını kontrol edin.

4-Buna gelince de bakalım. Bence emme manifoltundaki klaper sesi tahminim.

7-Toyo bulamadım Petlas aldım çok memnunum :)

9- Aslında her araba olabilecek sorunlar. Ancak yukarıdaki sorunların tamamı birinin başına gelse çok masraf çıkarmaz ancak tek sorun iyi bir usta bulamamak. Ankara'ya gelince yüz yüze iyice konuşalım.

Bi-Xenon için şu an beklemeye aldım. Nedeni ne zaman niyetlensem aracın başına birşey geliyor. O yüzden şu anda niyetlenmiyorum. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...