İçeriğe Yönlendir

Mk3 Mondeoda Yapmamız/Yapmamamız Gerekenler

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Yusuf Davaz

1-Mondeolarda klasik sorun :)

2-Bunu ankaraya geldiğimde size tarif ederim. Aynı sorun bende vardı. Arka yolcu ayağının olduğu yer göl gibi oluyordu gerçi bende naylon olduğu için paspaslar ıslanmıyordu.

3-Aracınız otomatikse el frenininiz çok iyi tutuyormu. Birde şanzıman yağını kontrol edin.

4-Buna gelince de bakalım. Bence emme manifoltundaki klaper sesi tahminim.

7-Toyo bulamadım Petlas aldım çok memnunum :)

9- Aslında her araba olabilecek sorunlar. Ancak yukarıdaki sorunların tamamı birinin başına gelse çok masraf çıkarmaz ancak tek sorun iyi bir usta bulamamak. Ankara'ya gelince yüz yüze iyice konuşalım.

Bi-Xenon için şu an beklemeye aldım. Nedeni ne zaman niyetlensem aracın başına birşey geliyor. O yüzden şu anda niyetlenmiyorum. :)

2 - su işi çok sakat bir durum. aracı bile çürütür. yagmur yagmasın die dua ediyorum.

3 - aracım manuel. şanzıman yagı yeni degişti. debriyajı tam kökleme degilde çok hafif yukarda bırakırsam rahat geçiyor. ısınınca sorun kalmıyor ama

7 - toy yazlıklarım çok güzeldi ama kışlıklarından o kadar memnun kalamadım desem yeridir. aşırı karda dahada görecez artık iyimi kötümü.

10 - Ankara'ya ne zaman geleceksiniz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2 - su işi çok sakat bir durum. aracı bile çürütür. yagmur yagmasın die dua ediyorum.

3 - aracım manuel. şanzıman yagı yeni degişti. debriyajı tam kökleme degilde çok hafif yukarda bırakırsam rahat geçiyor. ısınınca sorun kalmıyor ama

7 - toy yazlıklarım çok güzeldi ama kışlıklarından o kadar memnun kalamadım desem yeridir. aşırı karda dahada görecez artık iyimi kötümü.

10 - Ankara'ya ne zaman geleceksiniz :)

2-Koltuklarmı ıslanıyor yoksa paspaslarmı?

3-Yorum yapamam :)

7-Toyo bulamadım 205-50-17 çok bekledim. Baktım aracın altındaki lastikler kaza yaptıracak. Gittim petlas aldım. Alırken çok tedirgindim. Şu ana kadar 20 bin km gezdim 1 yıl olmadı çok memnunum beni tehlikeye sokmadı. Kışlıklarda alacak olsam yine petlas alırım çünkü fiyatı uygun.Her önüne gelenin yazdığı forumlarda dahi herkes memnun.

10-İnşallah ay sonunda orada olacağım. Görüşürüz inşallah. Farlarını da merak ediyorum. :)

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

Mehmet bey güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz.Ama yaşadıklarınızı okuduktan sonra gerçekten çok sabırlı biri olduğunuzu ve aracınızı sevdiğinizi anladım.

sizin yaşadıklarınızı ben yaşasaydım çoktan satmıştım o aracı.

bende 1 seneden fazladır mondeo kullanıyorum ve bu benim ilk fordum.

1 sene içinde sadece yağ soğutu termostatı ve gergi bilyasını değiştirdim.başkada hiç bir şey yapmadım.hiç bir sıkıntım olmadı.

genel rütin bakımları oldu.

bu yüzden ford benim kullandığım araçlar arasında en sorunsuz aracım olduğunu söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Mehmet bey güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz.Ama yaşadıklarınızı okuduktan sonra gerçekten çok sabırlı biri olduğunuzu ve aracınızı sevdiğinizi anladım.

1 sene içinde sadece yağ soğutu termostatı ve gergi bilyasını değiştirdim.başkada hiç bir şey yapmadım.hiç bir sıkıntım olmadı.

bu yüzden ford benim kullandığım araçlar arasında en sorunsuz aracım olduğunu söyleyebilirim.

Hocam birde şöyle bir durum var. bazıları vardır kullandıgı araç eksizsiz

2-Koltuklarmı ıslanıyor yoksa paspaslarmı?

3-Yorum yapamam :)

7-Toyo bulamadım 205-50-17 çok bekledim. Baktım aracın altındaki lastikler kaza yaptıracak. Gittim petlas aldım. Alırken çok tedirgindim. Şu ana kadar 20 bin km gezdim 1 yıl olmadı çok memnunum beni tehlikeye sokmadı. Kışlıklarda alacak olsam yine petlas alırım çünkü fiyatı uygun.Her önüne gelenin yazdığı forumlarda dahi herkes memnun.

10-İnşallah ay sonunda orada olacağım. Görüşürüz inşallah. Farlarını da merak ediyorum. :)

2 - sadece paspas bölgesi ıslanıyor. Çözüm yöntemi tam olarak nasıldı. yaptıgınız işlemin resimleri varmı ? mesela arabayı yıkadım diyelim , kapıyı açınca fitil ile iç tarafta kalan plastik döşeme ıslak oluyor ve o ara çukurda su birikiyor. su çogalıncada içeri geçiyor . kış ayı oldugu içinde arka sag taraf aşırı ıslak. soldada var ama çok az bir şekilde.

7 - bende petlas - toyo ve kumho alacaktım. yazlıklarda kimse kumho ve petlas ı tavsiye etmedi. bende birazda mecburiyetten aracı aldıgım ilk gün ( lastikler çok kötü durumdaydı ) noterden sonra 205/50/17 Toyo'ları taktırdım. Kışlıkları ise biz kumho alacaktık ustam bizim toyoları görünce bunların kışlıkları yazlıklarına bakarak daha iyi demişti. aklımda kalmış direk toyo aldık. yazlıklarından memnunum kışlıklarıda iyidir die. tam test edemedim. onun için kesin yorum yapmayım.

10 - Ankara'ya geleceginiz zaman haberimiz olsun. farlarıda daha tam olarak bitiremedim. gündüzleri halen normal halojenler ile sellektör yapıyorum. diyotları aldım ama takmak kısmet olmadı. ucuz yollu kaliteli bir ampul bulursam yakı zmanda 2 işlemi bir arada yapıyım die bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben biraz takıntılıyım. Ben çok kıllıyorum. Başkası olsa bu kadar uğraşmaz. Ben seviyorum. Ben opelle uğraşmış biriyim. ARacım temiz ve bende seviyorum.

Hocam birde şöyle bir durum var. bazıları vardır kullandıgı araç eksizsiz

2 - sadece paspas bölgesi ıslanıyor. Çözüm yöntemi tam olarak nasıldı. yaptıgınız işlemin resimleri varmı ? mesela arabayı yıkadım diyelim , kapıyı açınca fitil ile iç tarafta kalan plastik döşeme ıslak oluyor ve o ara çukurda su birikiyor. su çogalıncada içeri geçiyor . kış ayı oldugu içinde arka sag taraf aşırı ıslak. soldada var ama çok az bir şekilde.

7 - bende petlas - toyo ve kumho alacaktım. yazlıklarda kimse kumho ve petlas ı tavsiye etmedi. bende birazda mecburiyetten aracı aldıgım ilk gün ( lastikler çok kötü durumdaydı ) noterden sonra 205/50/17 Toyo'ları taktırdım. Kışlıkları ise biz kumho alacaktık ustam bizim toyoları görünce bunların kışlıkları yazlıklarına bakarak daha iyi demişti. aklımda kalmış direk toyo aldık. yazlıklarından memnunum kışlıklarıda iyidir die. tam test edemedim. onun için kesin yorum yapmayım.

10 - Ankara'ya geleceginiz zaman haberimiz olsun. farlarıda daha tam olarak bitiremedim. gündüzleri halen normal halojenler ile sellektör yapıyorum. diyotları aldım ama takmak kısmet olmadı. ucuz yollu kaliteli bir ampul bulursam yakı zmanda 2 işlemi bir arada yapıyım die bekliyorum.

2-Sorun aynı. Bunu anlatmam lazım size. Yazdığımı anlatamadım galiba.

Yorum bağlantısı
Misafir

Demeseydiniz iyiydi :) Yine de maşallah diyelim biz :nazar: :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet abi (Özyürek) geçen bahsettiğim mondeo vardı ya sorun var demiştim. Ben teşhisi koydum ( Ukalalık olarak algılamayın lütfen) daha önce araca motor yapılmış araç rolantide hafif sarsıntı var ve yakıt biraz yüksek. Alan arkadaşa dedim aracı kim yaptıysa oraya götür sente atlatmışlar iyi baksınlar. İlkönce yok öyle birşey diyecek dedim sen bir usta söyledi de dedim :D :D

Ustaya götürmüş (İyi bir usta :) ) usta bakmış bu aracın çalışmasında bir sorun yok demiş. Arkadaş ısrar edince kalfasına devretmiş işi kalfası zincirin orayı ve subap kapağını sökmüş ve ayarını yapmış (1 diş kaymış) Ustasına da abi bir diş kaymış doğru söylüylar demiş :D Şimdi çok sıhhatli ama bir bak diyor bir bakacağım :D

Geçende forumdan bir mondeonun sorunu vardı beni buldu yine :D Şükür o da çözüldü :)

Yunus hocanın dediği olacak gibi :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Mehmet abi (Özyürek) geçen bahsettiğim mondeo vardı ya sorun var demiştim. Ben teşhisi koydum ( Ukalalık olarak algılamayın lütfen) daha önce araca motor yapılmış araç rolantide hafif sarsıntı var ve yakıt biraz yüksek. Alan arkadaşa dedim aracı kim yaptıysa oraya götür sente atlatmışlar iyi baksınlar. İlkönce yok öyle birşey diyecek dedim sen bir usta söyledi de dedim :D :D

Ustaya götürmüş (İyi bir usta :) ) usta bakmış bu aracın çalışmasında bir sorun yok demiş. Arkadaş ısrar edince kalfasına devretmiş işi kalfası zincirin orayı ve subap kapağını sökmüş ve ayarını yapmış (1 diş kaymış) Ustasına da abi bir diş kaymış doğru söylüylar demiş :D Şimdi çok sıhhatli ama bir bak diyor bir bakacağım :D

Geçende forumdan bir mondeonun sorunu vardı beni buldu yine :D Şükür o da çözüldü :)

Yunus hocanın dediği olacak gibi :D

www.mondeocumehmetusta.com Mehmet hocam sitenin daha kaydı yapılmamış. sen bu gidişle televizyonlara çıkan doktorlar gibi uzaktan ve yakından teşhis koyacaksın. bu site sana çokkk lazım olacak :D:bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

www.mondeocumehmetusta.com Mehmet hocam sitenin daha kaydı yapılmamış. sen bu gidişle televizyonlara çıkan doktorlar gibi uzaktan ve yakından teşhis koyacaksın. bu site sana çokkk lazım olacak :D:bravo:

:sandalye: :sandalye: :sandalye: :sandalye:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben diyorum hocam :) Gönlün evet diyor da yanaşmıyorsun :)

:D :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bana mondeo arızası sorana ben Mehmet Kaya'nın telefonunu veriyorum artık.. Ben bilmem Mehmet bilir diyorum :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bana mondeo arızası sorana ben Mehmet Kaya'nın telefonunu veriyorum artık.. Ben bilmem Mehmet bilir diyorum :D

Abi sizlerinde desteği çok fazla :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sabri Gökçek

Merhaba ,

Bende diğer tüm arkadaşlara katılıyorum çok güzel bir paylaşım olmuş bu araçlar belli bir yaşa ulaşmış olduğu için hepimizde ayn sorunlar yaşanıyor konu hakkında bilgimiz olunca da panik yapmadan daha çabuk çözüme ulaşıyoruz teşekkür ederim paylaşım için . Bu arada şunu da söylemek isterim ki orjinal olmayan parçaları taktığımızda aynı sorunu tekrar tekrar yaşıyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Fatih Yonar

Şu an için sorun yok. Bende orjinalleri duruyor onlarda sorun yok. Dışarıdan sızan su içeri giriyor oradan hoparlörün üzerine damlayıp oradan hoparlöre sızıyor ve içeri giriyordu. Biz naylonu cam ile kapı yüzü tarafına yani bahsettiğiniz tabakanın arkasına yaptık. Yani kapı yüzünü sökseniz göremezsiniz. Hoparlörün arkasına denk geliyor tahmin edin pek anlatamadım. Fotoğrafları varmı bakmam lazım muhtemelen yok :(

Arka kapı içlerindeki su birikmesi olayı bendede var. Aşırı yağmurlarda 2 taraftada oluyor. Mehmet beyin tarifini anladım sanırım. Bu uygulama sanırım kapının iç kısmını söktükten sonra olabilecek birşey. Birkaç foto olsaydı keşke :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arka kapı içlerindeki su birikmesi olayı bendede var. Aşırı yağmurlarda 2 taraftada oluyor. Mehmet beyin tarifini anladım sanırım. Bu uygulama sanırım kapının iç kısmını söktükten sonra olabilecek birşey. Birkaç foto olsaydı keşke :unsure2:

Fatih bey asıl  sorun cam sıyırma çıtalarında. Ancak bunlar çok pahalı 300-400 tl arası.

Fotoğraglamak isterdim ancak hiç birşey anlaşılmaz. Çünkü Kapının içinde cam ile sac arasında yapılan işlem.

Yorum bağlantısı
Fatih Yonar

Fatih bey asıl  sorun cam sıyırma çıtalarında. Ancak bunlar çok pahalı 300-400 tl arası.

İnanılmaz bir fiyat :shok: ...

Anlattıklarınızdan biraz kafamda canlandı sanırım. Bir açıp bakmadan tam fikir sahibi olamıyacağım :)

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Arkadaşlar aracım Mondeo Ghia OTOMATİK benzinlidir. Hiç bir LPG uygulaması yapılmamıştır. Fabrika çıkışı gibi,sorunsuz, tam ORİJİNAL ve eksiksiz bakımlıdır.

Uzun yolda 8.4 Lt., karmada 10.6 Lt hiç ama hiç değişmedi yıllarca. 

Lakin son 6-7 aydır işlerim sebebiyle tamamen İstanbul şehir içinde ve son 2 aydır full klima ile kullanmak zorunda kaldım. Bu  extra yoğun trafik şartlarında 11.6 Lt,  son aylarda klima full çalıştırıncada 12.2 Lt  görüyorum. Sakin araç kullan biri olarak bilginize,  

saygılar herkese..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar aracım Mondeo Ghia OTOMATİK benzinlidir. Hiç bir LPG uygulaması yapılmamıştır. Fabrika çıkışı gibi,sorunsuz, tam ORİJİNAL ve eksiksiz bakımlıdır.

Uzun yolda 8.4 Lt., karmada 10.6 Lt hiç ama hiç değişmedi yıllarca. 

Lakin son 6-7 aydır işlerim sebebiyle tamamen İstanbul şehir içinde ve son 2 aydır full klima ile kullanmak zorunda kaldım. Bu  extra yoğun trafik şartlarında 11.6 Lt,  son aylarda klima full çalıştırıncada 12.2 Lt  görüyorum. Sakin araç kullan biri olarak bilginize,  

saygılar herkese..

Tavsiye istememişsiniz ama, acil lpg tavsiye ediyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Önder Erkul

Benimde vitesle ilgili bir sorum olacak manuel benzinli aracım  1. vitese tamamen durmadan asla geçmiyor  garrjjjj  diye bir ses çıkıyor denenirse  araç durunca sıkıntı yok. Bunların orjinali böyledir denildi doğru mudur yoksa bir sıkıntı mı var. 3.vitese de çok hızlı geçmiyor sakince oturtmak lazım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Kaya

Ben iki sefer akü değişimi yaptırdım. hiç birşey değişiklik yaşamadım. Ancak ben ikisini de serviste orjinal Ford akü ile değiştirdim. Bunun haricinde kaç defa akü sökülüp 1-2 gün o şekilde durdu.

Not: Benim arabada bir anormallik mi var. :)

Hadi var deyin bende sabaha kadar uyumuyayım :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Senin araba seni tınlamıyor.. getir bana onu pistlere hazırlayım ben :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...