İçeriğe Yönlendir

İnşaattan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mehmet Ali Karakaya

Recommended Posts

Mehmet Ali Karakaya

KONUNUN ÖZETİ başlıkta, hepsini okumaya üşenenler direk fikir verebilir :biggrin:

Arkadaşlar arabanın borcu bitince ev konusunda kaşıntı başladı :)

Şu an kiradayız, 400 TL, ev benim işime 200 metre :) , hanımın okula 1 km gibi.

Okula yakın ev bakmaya başladık bir aydır bakıyorum daha doğrusu. Ama o bölge tamamen 10 katlı binalar ve 10-15 yıllık binalar.

Birkaç tane baktım ordan 105 metrekare net 2+1 ler 110 lira, 130 metrekare olanlar 130 lira gibi.

Ama o evler eski ve yüksek katlı olduğu için ve Kütahya deprem bölgesi olduğu için pek içimize sinmedi.

Pazar günü gezerken bir inşaat gördük cadde üstü, okula yakın, girdik gezdik.

Müteahhiti aradım, 4 katlı bina 3. kat satılık kalmış sadece ara daire, net 106 falan dedi, fiyat 125 diyor, 3+1 ama, karanlık odası var.

Telefonda 30-40 şu anda vereceksiniz, gerisini de ev bitince haziranda banka yoluyla ödeyebilirsiniz dedi.

Banka 85 lira falan kredi çıkartır tahminim dedi. Sözleşme yaparız dedi.

Eski ve yüksek binaya o paraları vermektense deprem yönetmeliğine uygun, küçük de olsa yeni bir bina kafama daha çok yattı açıkçası.

Yarın akşam Müteahhitle görüşmeye gideceğim, neler sormalıyım, önce fiyatta pazarlık için zorlayacağım tabi :)

Fiyata herşey dahil mi? malzeme kalitesi nasıl? kat mülkiyeti vb. sorular hazırladım.

Sizin benim için önerileriniz nedir? Nelere dikkat etmeliyim?

Gönül daha iyi geniş bir ev ister ama, malesef tek malvarlığım araba :)

Galiba Uçan X e yol görünüyor :(

Uzun oldu okuyan, öneri veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence de tercihinizi yeni binadan yana kullanın. Can güvenliği her şeyden önemli.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Bazı firmalar , kombiyi koymuyor . Benim ilk aldığım dairede kombi yoktu mesela sitedeki herkes kendi kombisini almıştı . Son aldığımda mutfak ta olması gereken herşey var , buz dolabı yok sadece . Kredi alacağınız zaman ekspertiz yapılıyor , her şeyini kontrol ediyorlar . O raporu inceleyin mesela binanın sağlamlığı ve geleceği hakkında bilgi sahibi olursunuz .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Oturma izni olup olmamasına dikkat edin bizim binada yükseklik muhalefetinden dolayı oturma izni yok mesela.

Biz yinede oturuyoruz kendi evimde müsade mi isteyeceğim :crazy:

tarihinde İlkay Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Ek bilgi : Bina şu anda %45 tamamlanmış durumdaymış, %72 olunca eksper değer biçip kredilendirme yapılabiliyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Oturma izni olup olmamasına dikkat edin bizim binada yükseklik muhalefetinden dolayı oturma izni yok mesela.

Bu nedemek açarmısınız biraz , binaya mühür gibi birşeymi yapıldı :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

karanlık odası olması çok içime sinmedi. Uzun yıllar orada oturacaksınız. İyi düşünmekte fayda var. Belki alternatif bir şeyler bulabilirsin.

Mert bütçeye göre malesef, daha iyi evler var tabiki ama peşinat yok.

Bir de civarda hep eski evler var, şehrin gelişen tarafında 125 liraya 135 metrekare ev bulunabiliyor ama, eşim ve benim çalışma saatlerimiz farklı, birimiz araba, birimiz otobüs kullanmak zorunda. O yüzden uzaktan ev almak istemiyoruz. Küçük bir şehirde yürüyerek işe gidip gelmek istiyoruz. Yani uzaktan ev alıp yolda para, zaman harcamak istemiyoruz.

Bir de şöyle bir durum var. Kiradan kurtulacağımız için aylık ödeme miktarımız baya yüksek olacak gibi.

Yani böyle bir evi en geç 5 yıl da ödeyebileceğiz inşallah. Sonra o evi peşinat olarak kullanıp daha güzel, geniş bir eve geçebiliriz.

Bir basamak olması açısından ucuz bir ev lazım şu anda :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önce müteahhidi iyi araştıracaksın, referanslarına bakacaksın.. Müteahhit geçer not alırsa, teslim tarihinin açıkça belirtildiği, teslim edilmeyince ne olacağının açıkça yazıldığı ve duvara çakılacak çivinin renginin ve çapının dahi üşenmeden yazıldığı bir sözleşme yapılmalıdır... Diğer detayları siz düşünün..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Misafir

Bizim apartman belediyenin verdiği yüksekliği son kat duvarında aşmış. Son ön daireler dubleks fakat plana uygun şekilde bitirilmemiş. O duvar yıkılıp uygunu yapılıp ancak o şekilde oturma müsadesi verilecek diyor belediye. Yerel yönetim ile bu işi çözemedik duvarı yıkılması gereken evin sahibi belediye başkanı ile arası malum. Şimdi buranın belediyesi kapanacak Balıkesir büyükşehir olacağından dolayı. Umarım bu sefer çözülür. Mühür yapılmadı 5-6 yıldır oturuyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Önce müteahhidi iyi araştıracaksın, referanslarına bakacaksın.. Müteahhit geçer not alırsa, teslim tarihinin açıkça belirtildiği, teslim edilmeyince ne olacağının açıkça yazıldığı ve duvara çakılacak çivinin renginin ve çapının dahi üşenmeden yazıldığı bir sözleşme yapılmalıdır... Diğer detayları siz düşünün..

Mehmet abi müteahhiti araştırıyorum şu anda, bizim müdürlüğe gelip giden mimarlardan soruşturuyorum, belediyeden de arkadaşlar var.

Geçer not alacak gibi :)

Diğer hususlara da dikkat edeceğim teşekkürler abi. :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir

öncelikle ilk soracağınız şey inşaata nezaman başlandığı, ve yapı denetime tabi olup olmadığı, eğer yapı denetime tabiyse izolasyon, sağlamlık ,malzeme,(ince işçilik ve daire içi aksesuar malzemeleri hariç ),demir,beton a gözü kapalı güvenebilirsin sen kendin yapsan ondan sağlam ve sağlıklı yapamassın o derece, yapı denetim firmaları asla ama asla yönetmelikte belirtilen hususun dışına çıkamazlar bu nedir beton kalitesi yoğunluğu, demir, demirin miktarı kolona kirişe atılacak demir sayısı vs..o yönden için rahat olsun, sana tapuyu nezaman verecek ne tapusu verecek arsa tapusumu ,kat irtifakımı kat mülkiyetimi? daireyi taahüt ettiği tarihte teslim edemesse sana kira bedeli ödeyecekmi bu hususlar sözleşmede yazıyormu, başka yaptığı bitirdiği inşaatlar varmı(referansları), son olarak cevresindeki binaların yüzde yüz bitmiş haliyle sizin daire arasındaki fiyat oranı,

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Bizim apartman belediyenin verdiği yüksekliği son kat duvarında aşmış. Son ön daireler dubleks fakat plana uygun şekilde bitirilmemiş. O duvar yıkılıp uygunu yapılıp ancak o şekilde oturma müsadesi verilecek diyor belediye. Yerel yönetim ile bu işi çözemedik duvarı yıkılması gereken evin sahibi belediye başkanı ile arası malum. Şimdi buranın belediyesi kapanacak Balıkesir büyükşehir olacağından dolayı. Umarım bu sefer çözülür. Mühür yapılmadı 5-6 yıldır oturuyoruz.

En kısa sürede düzelir , inşallah .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İlk önce arsa sahiplerini bulmanız lazım..Müteahhit ile nasıl bir sözleşme yapmışlar buna bakmalısınız.Daha sonra Müteahhit in yaptığı başka binalar var mı bunları görmeniz lazım.%45 leri bitmiş bir binadan yer almak oldukça risklidir..Dikkat etmezseniz sonradan canınız yanabilir.Daireyi almaya karar verirseniz sağlam bir sözleşme yapmanız lazım.Alacağınız dairenin numarası belli olmadığı için binada ki yeri de açıkca belirtilmeli.(katı,yönü ve cephesi gibi..)

Bana sorarsanız şuanda fiyat bakımından çok cazip gelmiyorsa karanlık odası olan bir daire almayın derim..Biraz uzak olsun ama düzgün bir daire olsun.Tamamlanmış bir bina olursa kafanız ağrımaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Erol Bey faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Sanırım başlayalı 6 ay falan olmuştur. Önceden öyle bir bina yoktu orda :)

Önerilerinizi not ettim teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Misafir

kredi işleri şöyle yürür, siz bankaya müracaat edersiniz krediniz onaylanır sonra eksper gelir raporunu bankaya gönderir biçtiği değerin %75 i ni kurtarıyosa talep ettiğniz krediyisize verir sonra banka evraklarıyla tapuya gidersiniz müracaatta bulunursunuz randevuyu alırsınız ve satışa gidersiniz banka ,alıcı satıcı imzaladıktan sonra daireye ipoteğini koyar.tapuya gitmeden firmaya para vermeyiniz tapu dairesinde peşinatı verirsiniz en sağlam iş budur saygılar...

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Ali Bey,

Ben şu anda oturduğum eve gelene kadar, 3 kez ev alıp, 2 kez sattım.

Yani en son aldığım 3. evde oturuyorum.

Arkadaşların dediği gibi; inşata başlarken bir yapı ruhsatı alınır inşaatin bitiminde de iskan raporu alınır. en son olarak kat mülkiyeti çıkartılır.

İskan raporu olmasa bile elektrik , su v.b . abonelikleri yapabilirsin (şantiye üzerinden-oda biraz pahallı fatura demek olur)bu sizi aldatmasın, iskan raporunu muhakkak sorun. Yoksa paranın tamamını vermeyin iskan raporu alımında verin.

Kat mülkiyeti ise daha sonra da çıkartılabilir bütün daire sahipleri bir araya gelerek, çıkartılabiliyor. Kat mülkiyeti olmassa oturmak için bir sorun yok, ancak oturduğun daireye o binadaki herkes ortak olmuş oluyor, bellli bir oranda hisse payı oluyor. son çıkan kanunlarla bazı şeylerde kat mülkiyeti de isteniyor ama şu anda tam bilmiyorum.

diğer husular;

ev muhakkak küçük de olsa güneş alsın,

kottan daire olmasın, ara daire olmasın,

mutfak bacaları ortak olmayıp, müstakil veya yarı şönt sismtemli olsun,

pis su giderleri direkt kanala bağlı olsun, fosseptik çukuruna bağlantılı olmasın,

yeni binalarda mantolama olması evdeki ısı kaybı için büyük faydası olacaktır,

çocukların gelişimi için semt çok önemli, ulşım da sıkıntı olmamalı

okula işe yakın olması büyük avantaj,

v.b.....

şimdi bunları okuyan arkadaşlardan, böyle bir ev bulursan banada haber ver diyen olacaktır.

Ama acele etmeyip, bekleyip bu özelliklerin çoğunu bulunduran bir ev almak da mümkün!

hayırlısı olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Pazarlık konusunda şuna dikkat edin; Dairenin olduğu bölgedeki kiralar ne kadar? Örneğin oturmak için değilde kiralamak için satın aldınız sayalım yatırım amaçlı. Bir taşınmaz eğer 15-16 sene arasında kira ile kendini amorti ederse o zaman doğru kazançlı yatırımdır. Yani aylık kira o bölgede 400 lira diyelim. 15 senede her sene kiraya .%2.5 zam yapıldığını da varsayıp hesaba katarsak, oluşan rakam en az size satacakları fiyat olmalı ki kafa kafaya yada kazançlı çıkabilesiniz. Oturmak içinde alsanız bu sistemde hesap yaparsanız kazançlı çıkarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Ayhen Bey önerileriniz benim için çok değerli.

Otobüsle gidilip gelinecek yerden istemiyoruz, bu konuda kararlıyız. ve malesef bütçe kısıtlı.

Kütahya'ya geldiğimizden beri ev alırsak nerden alırızı düşündük, karşılaştırdık ve ikimiz de otobüsle gidip gelmeyi istemedik.

Arsa sahipleri konusunda haklısınız, o konuyu araştıracağım.

Şu anda bir dizi soru hazırladım, yarın inşallah sınav yapacam müteahhidi :)

Beni tatmin ederse, hayırlısıysa olur, yoksa başka yerlere bakarız artık.

Çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Önce müteahhidin daha önce yapmış olduğu bina ve dairelere bakılır...dairelerde oturanlar ile müteahhatin hakkında bilgi toplanır...yapmış olduğu konutların sıkıntıları ile ileriye dönük ilgileniyormu araştırılır...diğer açıklamaları yapmışlar zaten...hayırlısı olsun sizin için...araba her zaman alınır,ama bir ev kolay alınmıyor artık...o yüzden şahsınız adına sevindim...hayırlı olsun...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Samet Bey, farklı bir yaklaşım teşekkür ederim. Tahminim kirası en az 550 olur, sizin hesaba göre evin fiyatı normal gibi.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Yazdığım rakamlar temsili. Madem o bölgede oturuyorsunuz ortalama kira ve yıllık zam miktarına göre ayrıntılı hesaplayın. Diyelim 125bin çıktı hesaba göre en azından 5bin indirim pazarlığına girişin.

Samet Bey, farklı bir yaklaşım teşekkür ederim. Tahminim kirası en az 550 olur, sizin hesaba göre evin fiyatı normal gibi.

Teşekkür ederim.

Yaklaşımdan ziyade emlak yatırımı yapacak insanlar daha doğrusu profesyoneller bu sistemde çalışırlar ki kazanç sağlayabilsinler. Siz kendiniz oturacak olsanız da sizinde kazanmak hakkınız. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Orkun
(düzenlendi)

Kuvvetle muhtemel kat irtifakı çıkmıştır evin. Kat irtifakı kurulduysa bankadan şimdiden kredi çekmeniz mümkündür. Sağlam bir satış vaadi sözleşmesi imzalamalısınız. Bu vaadin içerisinde 1) teslim tarihi! (gecikirse cezai müeyyide uygulayabileceğiniz) 2)Evin brüt ve net m²'si 3) Kullanılacak malzeme cins(ahşap-seramik- vitrifiye vs) ve markaları 4)Doğalgaz tesisatı ve anlaşmaya bağlı kombi vs aklıma gelen en önemlileri bunlar. Elbette müteahhidin önceki işleri de referans alın. Bu arada iskan maddesi de satış vaadinde olmalı. Bina bitince müteahhidi bulana aşkolsun

tarihinde Korhan Orkun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya
(düzenlendi)

Hikmet Abi teşekkür ederim. Tüm kriterlerimize dikkat etmeye çalışıyoruz, ama dediğiniz gibi hepsi aynı anda zor :biggrin:

tarihinde Mehmet Ali Karakaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Korhan Bey teşekkür ederim, telefonda konuştuğumuz zaman kredi şu anda mümkün değil demişti müteahhit.

Uyarılarınızı dikkate alacağım teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Kredi mümkün değilse kat irtifakı da kurulmamış demektir. İnşaat şu anda ne durumda? Kabası bitmiş mi? Sizin arsa sahipleri ve müteahhit arasındaki sözleşmeye ulaşma imkanınız varmı? Varsa göz atmanızda yarar var. Biz burada temeli attıktan hemen sonra kat irtifakını kuruyoruz ve satışları banka kredisi yoluyla yapıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...