İçeriğe Yönlendir

İnşaattan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mehmet Ali Karakaya

Recommended Posts

Mehmet Ali Karakaya

Önce müteahhidin daha önce yapmış olduğu bina ve dairelere bakılır...dairelerde oturanlar ile müteahhatin hakkında bilgi toplanır...yapmış olduğu konutların sıkıntıları ile ileriye dönük ilgileniyormu araştırılır...diğer açıklamaları yapmışlar zaten...hayırlısı olsun sizin için...araba her zaman alınır,ama bir ev kolay alınmıyor artık...o yüzden şahsınız adına sevindim...hayırlı olsun...

Hakan Bey bu konuyu hatırlattığınız iyi oldu, aynı caddede, 100 metre ilerisinde bu firmanın yaptığı bina var, geçen yıl yapıldı.

İçinde oturuyorlar. gidip o binadakilere sorayım :good1:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İnşaattan ev almak ciddi iş bence.Sağlam kişiden almak lazım ciddi araştırmak lazım.Sözleşme çok iyi yapılmalı.Bazı evlerde kombi konulmaz.İyi tarafları da var.Yapılan anlaşma ile ev rengi mutfak dolaplarının şekli rengi kalebodur rengi gibi detayları kendinize göre yaptırma şansınız olabiliyor.Tabiki aradaki fiyatı fark varsa ödeyerek.Birde teslim tarihi konusunda çok net bir sözleşme imzalamanız gerekiyor.Eğer teslim tarihi gecikirse o tarihten itibaren ev teslim edilene kadar sizin kiranızı karşıma gibi bir madde mutlaka olsun.Eşimin öğretmen arkadaşlarıda bu şekilde aldılar evlerini.Yukarıda yazdığım gibi kullanılacak kalebodurdan mutfak dolaplarının şekline rengine kadar kendileri belirlediler çok büyük bir fark da ödemediler.Teslim tarihinden 4-5 gibi sonra teslim edildi evleri ancak sözleşmede kira şartı olduğu için o süredeli kira bedelini ödemeden düştüler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Evi yapılı, bağı dikili alacaksın, derler büyüklerimiz.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş

inşaatı yapan varsa kalfaya çaktırmadan danışın. evin sağlamlığı hakkında bilgi verecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Varol Güner

Mehmet Bey haziran da kredi oranları artadabilir azaladabilir.Buna dikkat edin.Örneğin 125 binlik daire şu anda size faiziyle 150 bine gelirken haziran da 160 bin de olabilir.Planlarınız alt üst olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Korhan Bey kabası bitmiş, %45 tamamlandı dedi. Belirttiğiniz hususlara dikkat edeceğim, teşekkürler.

Akan Bey, teslim tarihi konusunu iyice sorarım, teşekkürler.

Nihat Bey ben de öyle istiyorum ama, denk gelmedi ve pahalı oluyor. Geçen yıl inşaattan 150'ye aldıkları evi 200'e sattılar.

Hayırlısı diyelim.

Gideyim bi ustaların yanına o zaman :good1:

Bakalım kısmet, inşallah öyle birşey olmaz.

+1

Alper Bey yapınca çok para istiyorlar :biggrin:

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Binanın iskanının alınmış olması ve tapunun kat irtifaklı değil kat mülkiyetli olmasına dikkat edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Sözleşmeye, sözleşmede belirtilen tarihte inşaatı tamamlayamaz ise kiranızı ödemesi hakkında bir madde mutlaka ekletin. İskanı almadan eve çıkacak iseniz, şantiye elektriğinin ve suyunun %25'ni müteahhit ödesin. İskanı almaya uygun mu ev? Yani her şey projesine göre mi? Daha önce tamamladığı binalarda bu sorunları yaşadı mı?

Onun dışındaki ayrıntılara teknik gözle bakmak gerekir. Varsa yakınınızda benim gibi bir inşaatçı yardımcı olacaktır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Hakan Bey bu konuyu hatırlattığınız iyi oldu, aynı caddede, 100 metre ilerisinde bu firmanın yaptığı bina var, geçen yıl yapıldı.

İçinde oturuyorlar. gidip o binadakilere sorayım :good1:

Mutlaka sorun...

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

Ek bilgi : Bina şu anda %45 tamamlanmış durumdaymış, %72 olunca eksper değer biçip kredilendirme yapılabiliyormuş.

inşaatın % 72 sine eksper geliyor. fakat % 72 si kadar kredi veriyor.

mesela bitmiş olarak ev 100 bin tl. 75 bin kredi veriyor.

% 72 tamamlanmış ev 72 bin tl den işlem görüyor ve 54 bin tl kredi çıkıyor. bilginize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Hakan Bey bu konu önemli konular arasında, teşekkürler.

Borga teşekkür ederim, iş yerinde inşaatçı, mimar arkadaşlar var, onların görüşlerini de alıyorum :good1:

Hakan Bey dün yanından geçmiştim eski yaptığı binanın, 2 bina arası var eski binasıyla bugün öğlen sorabilirim inşallah :)

inşaatın % 72 sine eksper geliyor. fakat % 72 si kadar kredi veriyor.

mesela bitmiş olarak ev 100 bin tl. 75 bin kredi veriyor.

% 72 tamamlanmış ev 72 bin tl den işlem görüyor ve 54 bin tl kredi çıkıyor. bilginize.

:shok: Ali Bey bu konuyu bilmiyordum, özellikle bunu sorayım.

Bİna tamamlanınca eksper ve banka işine girmek lazım o zaman.

Bu konuyu da listeme ekledim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

mehmet ali kardeşim,

anladığım kadarıyla kütahya da memursun. oralı da değilsen 120 - 130 bin tl ye daire alma. bu fiyatlara git 2 adet apart al.

onların kira getirisiyle istediğin dairede kirada oturursun. ( kütahyada apart kiralarını bilmeden söylüyorum bunları )

bende bilecikte eşimin memur olmasından ötürü duruyorum. geçen yıl 120 bin tl ye 2 adet apart almıştım. ikisinin kira getirisi 900 tl.

bileciktede iyi lokasyonlu güzel ev fiyatları 120 - 150 bin tl arasında. kiralarıda 450-550 arası. hesabını siz yapın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Ali Bey, evet memurum burda. Ama tam anlamıyla buraya yerleştik diyebilirim. Atama gibi bir durum yok ben de, şimdilik memnunuz da o yüzden Kütahyalı olduk. Ben Ankaralı, hanım Uşaklı tam ortadayız :) Diğer apart kiraları falan dediğiniz gibi öyle düşünürsek, ama kiracılık da bazen sıkıyor. Kendi evi olsun istiyor insan (daha çok bayanlar :) )

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

Ali Bey, evet memurum burda. Ama tam anlamıyla buraya yerleştik diyebilirim. Atama gibi bir durum yok ben de, şimdilik memnunuz da o yüzden Kütahyalı olduk. Ben Ankaralı, hanım Uşaklı tam ortadayız :) Diğer apart kiraları falan dediğiniz gibi öyle düşünürsek, ama kiracılık da bazen sıkıyor. Kendi evi olsun istiyor insan (daha çok bayanlar :) )

hanım istiyorsa diyecek bişey yok. son sözü söylemiş zaten. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

hanım istiyorsa diyecek bişey yok. son sözü söylemiş zaten. :)

Son sözü Türk erkeği söyler: Tamam karıcım :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Özellikle elektrik-su-doğalgaz bağlanması önemli.Kuzenim temmuz ayında biten binanın elektrik-su-doğalgaz işleri için ocak ortasına kadar evde oturamadı.Bu konular için kesin bir tarih almanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Teşekkür ederim Çağlar Bey, bu konuyu da dikkate alacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

İlk önce arsa sahiplerini bulmanız lazım..Müteahhit ile nasıl bir sözleşme yapmışlar buna bakmalısınız.

Arkadaşlar arsa sahipleri ile Müteahhit arasındaki sözleşmeyi görebilirsem neye dikkat etmeliyim, yani burda neler yazıyor olmalı veya olmamalı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar arsa sahipleri ile Müteahhit arasındaki sözleşmeyi görebilirsem neye dikkat etmeliyim, yani burda neler yazıyor olmalı veya olmamalı.

Orada tek tek hangi malzemelerin kullanılacağından,binanın ne zaman başlayıp teslim edileceğine kadar herşey yazar..Önemlidir.Müteahit size doğru konuşuyor mu yoksa şimdilerde kafadan sıkıyor mu ortaya çıkar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

arsa sahibiyle mütaahit arasındaki sözleşme sizi bağlamaz, siz tarafınıza yapılacak sözleşmeyi iyice bi kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Teslim zamanı, kullanılacak malzeme, iskan durumu, bu konular sizile yapılacak satış vaadi sözleşmesinde de aynı (yada daha iyi) olmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

arsa sahibiyle mütaahit arasındaki sözleşme sizi bağlamaz, siz tarafınıza yapılacak sözleşmeyi iyice bi kontrol edin.

Olur mu hiç..Sağlam bir sözleşme yoksa ortada bina yarım bile kalabilir..Öyle abuk subuk sözleşmleer var ki müteahite hiç bir yaptırımı olmayan..Allah muhafaza böyle bir sözleşme yapılmışsa yanarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Arkadaşlar akşama görüşeceğim müteahhitle.

Belediyede arkadaşlar var inşaat mühendisi onlara sordum, şimdiye kadar bir sorunu yok dediler.

İskan servisine sordular, birkaç eksiği olsa da tamamlıyor, dediler.

Bakalım hayırlısıysa olur.

Yorum bağlantısı
Misafir

Olur mu hiç..Sağlam bir sözleşme yoksa ortada bina yarım bile kalabilir..Öyle abuk subuk sözleşmleer var ki müteahite hiç bir yaptırımı olmayan..Allah muhafaza böyle bir sözleşme yapılmışsa yanarsınız.

kat irtifakı kurulmuşsa daha önceki referansları iyiyse bir sıkıntı olmaz nekadar kurcalanırsa kafa okadar karışır, yapı denetim firmalarına dünyanın parasını veriyorlar o parayı yakıp binayı yarım bırakacaklarını düşünmüyorum alanada satanada hayırlı olur inşallah

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

kat irtifakı kurulmuşsa daha önceki referansları iyiyse bir sıkıntı olmaz nekadar kurcalanırsa kafa okadar karışır, yapı denetim firmalarına dünyanın parasını veriyorlar o parayı yakıp binayı yarım bırakacaklarını düşünmüyorum alanada satanada hayırlı olur inşallah

Evet yapı denetim firmalarına dünya para veriliyor ama bunlarda kademe kademe veriliyor..Hepsi tek kalemde ödenmiyor.%45 i bitmiş bir bina verilen paralar gözden çıkartılabilir.Yarım kalmış bir sürü bina var Ankara da..%80 den sonra tamamlamak müteahitin işine gelir.Neyse hayırlısı olsun.Umarım işini düzgün yapan biridir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...