İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Direksiyonu Çevirince Rölantide Oynama

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Numan Gümüş

rölanti valfi gaz kelebeği temizlendi emme manifodu altı hortum kontrol edildi sonuç alınamadı . şehir içi dur kalklarda park etmek için yapılan ileri geri kısa manevralarda ani rölanti düşüşleri çoğalarak devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Cemal Koçyiğit

bence orta ve arka egsoz ???

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z
Rolanti valfi yada ateşleme bobini de olabilir.

hallettik buji sorunuymuş düzeldi

Yorum bağlantısı
Numan Gümüş

kendimi tam olarak ifade edemediğmi düşünmeye başladım o yüzden tekrar deneyeceğim. benim sorunun benzin yada gazda aracımının 3. cizginin hafif altnda 800 dd gibi rölanti çalışma değeri var. fakat aracı durdurmak üzere yavaşlatırken rölanti 300-400 dd i test edip tekrar 800 devire çıkıyo ve bu düşüş sırasında motor sarsıntısı geliyo stop edecekmiş gibi fakat stop etmiyor. rölanti valf gaz kelebegi temizlendi emme manifodu altındaki boruya bakıldı fakat sonuç yok . fikri olan varmı ?

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

kesinlikle ya bobin yakmış ya buji atlıyor

test cihazına sokun en kesin cvp orada

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
kendimi tam olarak ifade edemediğmi düşünmeye başladım o yüzden tekrar deneyeceğim. benim sorunun benzin yada gazda aracımının 3. cizginin hafif altnda 800 dd gibi rölanti çalışma değeri var. fakat aracı durdurmak üzere yavaşlatırken rölanti 300-400 dd i test edip tekrar 800 devire çıkıyo ve bu düşüş sırasında motor sarsıntısı geliyo stop edecekmiş gibi fakat stop etmiyor. rölanti valf gaz kelebegi temizlendi emme manifodu altındaki boruya bakıldı fakat sonuç yok . fikri olan varmı ?

Aracı durdurmak üzere yavaşlarken debriyaja basılı tutun aynı olay büyük ihtimalle tekrarlamayacaktır. Eğer bu şekilde rolanti normal kalıyorsa bahsettiğiniz olay olmuyorsa işiniz zor, bildiğim kadarıyla net bir şekilde bunun çözümünü bulan olmadı.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Yilmaz

hocam aynı sorun bendede oluo frene basıp durdunmu rölanti normalin altına düşüyo araba titriyo sonra normale dönüyo ben servise götürdüm bir sürü bişeyler yaptılar (temizlik,borular değişti)hiç bi sonuç alamadım..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Aynı sorun bende de vardı.

buji kablolarını değiştirdim büyük oranda azaldı.

araç stop etmiyor ama edecek gibi oluyor. henüz valf-kelebek v.s. temizliği yaptırmadım.

eski aracım 99 megane dı. aynı problem onda da oluyordu. renault servisi bile yapamamıştı. ankara sanayide bi benzinlikte gaz ayarı yapan bi adamı önerdiler. adam motorun yanında elini soktu. birşeyler yaptı. sonra rölanti dalgalanması hiç kalmamıştı. ve araç durunca rölanti sanki 900 de çakılmış gibi sallanmadan çalışıyordu. çekiş belirgin biçimde artmıştı.

hafta sonu focus u bi göstereceğim adama. bi çözüm yolu bulursam burada paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Servet Korgan
hocam aynı sorun bendede oluo frene basıp durdunmu rölanti normalin altına düşüyo araba titriyo sonra normale dönüyo ben servise götürdüm bir sürü bişeyler yaptılar (temizlik,borular değişti)hiç bi sonuç alamadım..

benzer sorun uzun bir süredir bende de var ama çözümünü bulamadım. Artık normal geliyor. Rahatsız olmuyorum. Umarım çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Numan Gümüş

bobin yada buji derken araçta bujiler 10000.km deler kabloları hiç değiştirmedim .birde aracı rölantide motor çok ritmik tekleme falan yok elektronik arıza kodu da yok sadece durmak üzere iken oluyor.anladığım kadarı ile çözüme ulaşan net bi yöntem yok ..yazılım ile rölanti seviyesini biraz yükseltebilirmiyiz yada gaz telinin altına pul falan koysak.

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Bunun tedavisi yok bence hiç uğraşmayın umursamamaya çalışın.Ben öyle yapıyorum :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Benimki benzinli bendede yapıyor, bir çalıştığında neredeyse hiç yapmıyor bir çalıştığında felaket şekilde sendeleme, titreme, devirin düşüp kalkması bu bence motorun çalışma sisteminde eksik veriden kaynaklanması gibi düşünüyorum forumda bir çok f1 aynı sorunla mücadele ediyor. artık takmıyorum ya adam gibi çalış ya patla çatla yan bıktım artık.

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Bende farlar ya da klima açıkken yapıyor.Diğer türlü peşpeşe gaza basıp bırakırsam nadiren yapıyor.Ben elektriksel bir sorun olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar hiç stop etmedi umursamıyorum artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Benimkinde rolanti sorunu yok atesleme sistemi komple degisti fakat rolantide egzostan pir pir pir ses geliyor sanki motor duzgun calismyormus gibi. Ayrica buji kablolarini degistikten sonra cok asiri derece hissedilir guc artisi oldu ama bu pir pir nerden geldi anlamadim.

Yorum bağlantısı
Numan Gümüş

buji kablolarından şüphelenmeye başladım ama hemen değiştirmeyeceğim.direk olarak rölantiyi yükselterek bu arızyaı pas geçecem.mümkünse yazılımla değilse mekanik ayarlarla oynayarak bu arızayı atlayacğım .ilerde hata ilerledikçe belki o zaman kusurlu parçayı bulma teşhisi kolaylaşır. paylaşımlar için herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Emre Okur

bende de aynı sorun mevcut.elektriksel olduğunu düşünüyorum.ne zamanki rölantide frene bassam ya da cam aç kapa,klima,silecek çalıştırma işlemi yapsam bir iki saniye titriyor tüm ışıklar hafiften,işte o sıra titriyor,sonra toparlıyor.f1 in eksikleri var.güzel araç emsallerine göre tabi de daha iyi olabilirmiş...

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
bende de aynı sorun mevcut.elektriksel olduğunu düşünüyorum.ne zamanki rölantide frene bassam ya da cam aç kapa,klima,silecek çalıştırma işlemi yapsam bir iki saniye titriyor tüm ışıklar hafiften,işte o sıra titriyor,sonra toparlıyor.f1 in eksikleri var.güzel araç emsallerine göre tabi de daha iyi olabilirmiş...

Sizinki akuden.

buji kablolarından şüphelenmeye başladım ama hemen değiştirmeyeceğim.direk olarak rölantiyi yükselterek bu arızyaı pas geçecem.mümkünse yazılımla değilse mekanik ayarlarla oynayarak bu arızayı atlayacğım .ilerde hata ilerledikçe belki o zaman kusurlu parçayı bulma teşhisi kolaylaşır. paylaşımlar için herkese teşekkürler.

Gaz kelebeginin orada mekanik ayar var vidayi gevseterek yada sikarak rolantiyi ayarliyorsunuz taki araci stop edene kadar. ECU eski ayarina geri ceviriyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

0119101858.jpg

Ekrandaki deger rolanti degeri. Bu normal midir? Bu fotoyu cektigim sirada vites bostaydi. Araci vitese alinca da bu degeri tutturuyor ama bu siralar 700rpm civarlarina bazen dusuyor ve motordan takir takir vurma sesleri geliyor sanki subaplar vuruyor. Emin de degilim kayisin cevirdigi parcalarda bu sesi yapabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
0119101858.jpg

Ekrandaki deger rolanti degeri. Bu normal midir? Bu fotoyu cektigim sirada vites bostaydi. Araci vitese alinca da bu degeri tutturuyor ama bu siralar 700rpm civarlarina bazen dusuyor ve motordan takir takir vurma sesleri geliyor sanki subaplar vuruyor. Emin de degilim kayisin cevirdigi parcalarda bu sesi yapabilir.

Sesi D de frene basınca mı yapıyor. Yoksa D ye alıp kendi haline bırakınca mı?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

eğer biraz gaz verince sarsıntı gidiyorsa gaz teli bir miktar gerginleştirilebilir. bu sayede sorun çözülebilir belki.

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

focus 1 de kronik bir rölanti sorunu var. bende özellikle gece ve klima açıkken durmaya yakın yaşıyorum aynı problemi. yeni yazılım yüklendi değişmedi, trigerim orjinal, sente atlaması yok, akü sorunum yok.valf temizliği yaptım ama aynen devam ediyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...