İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Direksiyonu Çevirince Rölantide Oynama

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

• 4 hafta sonra...
Engin Ünal

Arkadaşlar f1 aracım (2005 model) klimayı açınca bir müddet rolanti dalgalanması oluyor .Rolanti 500 ile 1100 arası gelip gidiyor motor iyice ısınınca olmuyor.Aynı sorun Kalöriferi sıcak konumunda cam pozisyonuna getirince de oluyor.Diğer konumlarda yok( ayaklar-cam,ayaklar gibi). Galiba cama getirince klima yine devreye giriyor ama a/c ışığı yanmıyor.

Bu klimayla alakalı rolanti problemi nereden kaynaklanabilir acaba? Yazalımsal olabilirmi. Rolanti valfini ve kelebeği yeni temizlettim.Klima kapalı iken hiç bir problem yok.Yada sıcağı cama vermediğimde.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu problem sırasında kaputu açıp, klima kompresörüne bakarsanız devreye girip çıkıyor olabilir. Seste gelir ayrıca..Gaz eksikliği problemi gibi bence..

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

malum kış geldi. akünüzü en son ne zaman değiştirttiniz yada ölçtürdünüz.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
Bu problem sırasında kaputu açıp, klima kompresörüne bakarsanız devreye girip çıkıyor olabilir. Seste gelir ayrıca..Gaz eksikliği problemi gibi bence..

Bende gazının eksik olduğunu tahmin ediyorum , yazında öyle aman aman bir soğutma yoktu zaten.teşekkürler gazını kontrol ettiricem.

Aracımı 3 ay önce satın aldım akü kaç yıllık bilmiyorum.Ölçtürmedimde.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Akü ile ilgili bir sorun yok..Ya klima gazı eksik yada yazılımsal..

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Arkadaşlar f1 aracım (2005 model) klimayı açınca bir müddet rolanti dalgalanması oluyor .Rolanti 500 ile 1100 arası gelip gidiyor motor iyice ısınınca olmuyor.Aynı sorun Kalöriferi sıcak konumunda cam pozisyonuna getirince de oluyor.Diğer konumlarda yok( ayaklar-cam,ayaklar gibi). Galiba cama getirince klima yine devreye giriyor ama a/c ışığı yanmıyor.

Bu klimayla alakalı rolanti problemi nereden kaynaklanabilir acaba? Yazalımsal olabilirmi. Rolanti valfini ve kelebeği yeni temizlettim.Klima kapalı iken hiç bir problem yok.Yada sıcağı cama vermediğimde.

Bu soruları serviste bende sordum, verdikleri cevap motora extra yük binmesi yüksek devirlerde hissedilmez rolentide belirgin olur (Klimayı açınca dalgalanma , direksiyon çevirince dalgalanma, camlar kalkarken, uzun far yaptığınızda, frende vs) elektrigin motordan ektra olarak bir başka sistem tarafından çekildiği dumlarda devirdeki dalgalanmalar olurmuş normal bir durum demişlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bu soruları serviste bende sordum, verdikleri cevap motora extra yük binmesi yüksek devirlerde hissedilmez rolentide belirgin olur (Klimayı açınca dalgalanma , direksiyon çevirince dalgalanma, camlar kalkarken, uzun far yaptığınızda, frende vs) elektrigin motordan ektra olarak bir başka sistem tarafından çekildiği dumlarda devirdeki dalgalanmalar olurmuş normal bir durum demişlerdi.

Normal bir durum olarak söylense de normal değil..Özellikle focuslarda görülen kronik sorunlardan birisi.Motora ekstra yük bineceğini bilen bir mühendis bu yükü nasıl bertaraf edeceğini de hesaplar.Ayrıca sorun tüm focuslarda olmuyor.Eğer sizin dediğiniz gibi bir durum olsaydı tüm focuslarda aynı sorunu yaşamamız gerekirdi.Mutlaka bir yerlerde doğru olmayan bişeyler vardır.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Rölanti valfi arızasından ötürü aracanız klima devreye girdiğinde stabil çalışamıyor.Yapılması gereken valfin yerinden sökülüp güzelcene temizlenip yeniden takılarak denenmesi. Olmaz ise yenisini alarak sorunun giderilmesi.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Normal bir durum olarak söylense de normal değil..Özellikle focuslarda görülen kronik sorunlardan birisi.Motora ekstra yük bineceğini bilen bir mühendis bu yükü nasıl bertaraf edeceğini de hesaplar.Ayrıca sorun tüm focuslarda olmuyor.Eğer sizin dediğiniz gibi bir durum olsaydı tüm focuslarda aynı sorunu yaşamamız gerekirdi.Mutlaka bir yerlerde doğru olmayan bişeyler vardır.

Ayhan bey aslında bende sizin gibi düşünüyorum. Araç sıfır iken veye ilk bir kaç yılda böyle şeyler yapmıyor

sonra zamanla yapmaya başlıyor yıpranma mı, metal yorgunluğumu bilmiyorum, bir zararıda yok gibi görünüyor, fakat can sıkmıyoda değil

problem kendisini iyice belli etse çözülecek daha çok elektriksel problem diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

bu problem daha önceleri de bayağı konuşuldu , yazılım güncellemesi ile sorununu çözenler oldu , rolanti valfini kurcalatmayın derim zaten valfte sorun olsa klima kapalıykende olurdu :D Aynı sorun bende de var ama klima kapalıyken veya camlara ısı vermediğim zaman sorun yok :) Yaza doğru güncelleme yaptırmayı düşünüyorum bende

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez

Biraz garip ama,bana tanıdık bir usta şöyle söyledi;Rölanti sorunu immobilizer sistemindende olacağını söyledi,anahtarın içindeki algılayıcının düzgün çalışmamasından dolayı motorla-anahtar arasındaki bağlantı koptuğundan dolayı araba bazen stop ettirecek kadar rölantinin düşmesine sebep oluyormuş;Benim focustada rölanti arabayı stop ettirecek kadar düşüyordu hatta bazen stop ettiriyordu bende arabanın yedek anahtarı denemek için bir hafta kullandım ve sorun çözüldü ben şimdi hep yedek anahtarını kullanıyorum ve sorun tamamen çözüldü denemenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Aynı sorunu bende yaşamıştım, aküden olduğu ortaya çıktı.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)
sogutma fanını kontrol ettirin

Soğutma fanıyla ne alakası var.Kalörifer sıcak konumda iken fan çalışmıyor ki.Tekrar anlatayım.Klima açıkken her türlü rolanti problemi var.İster soğuk konumda fan çalışıyor olsun , ister sıcak konumda fan çalışmıyor olsun.

Biraz garip ama,bana tanıdık bir usta şöyle söyledi;Rölanti sorunu immobilizer sistemindende olacağını söyledi,anahtarın içindeki algılayıcının düzgün çalışmamasından dolayı motorla-anahtar arasındaki bağlantı koptuğundan dolayı araba bazen stop ettirecek kadar rölantinin düşmesine sebep oluyormuş;Benim focustada rölanti arabayı stop ettirecek kadar düşüyordu hatta bazen stop ettiriyordu bende arabanın yedek anahtarı denemek için bir hafta kullandım ve sorun çözüldü ben şimdi hep yedek anahtarını kullanıyorum ve sorun tamamen çözüldü denemenizi öneririm.

immobilizer den olsa her zaman yapması lazım değilmi? sadece klima açıkken rolanti 500-1100 arası gidip geliyor .Klima kapalı iken ip gibi durduğu yerde sabit.

tarihinde Engin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben bunu ilk kez duydum..Doğruysa eğer çok kişiyi bu dertten kurtarabilir.

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez

Ben kurtuldum ve herkese denemesini öneririm bu rölanti yüzünden arabanın bakılmadık bir yeri kalmamıştı,yazılım yüklenmişti yinede düzelmemişti arabadan soğumuştum ustayı telefonla aradım yine düzelmedi dedim oda son çare bide bunu dene dedi ve denedim sorun çözüldü.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Arkadaşlar 99 mondeo da kalorifer nasıl çalıştırılıyor,bütün pozisyonları denedim sanki devreye girmiyor gibi. :D

Sigortasına filan baktırmadım,en son yapılan iş dün yeni bir akü aldım ve elektrikçi değiştirdi.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Dijital ısı göstergesini en son rakama getirin, ısıtır...Hatta en son rakamda sürekli ısıtmaya geçmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Soğutma fanıyla ne alakası var.Kalörifer sıcak konumda iken fan çalışmıyor ki.Tekrar anlatayım.Klima açıkken her türlü rolanti problemi var.İster soğuk konumda fan çalışıyor olsun , ister sıcak konumda fan çalışmıyor olsun.

immobilizer den olsa her zaman yapması lazım değilmi? sadece klima açıkken rolanti 500-1100 arası gidip geliyor .Klima kapalı iken ip gibi durduğu yerde sabit.

Cama yönelince klima çalışır, klima çalışınca fan çalışır.. Sıcak soğuk fark etmez...

Arkadaşlar 99 mondeo da kalorifer nasıl çalıştırılıyor,bütün pozisyonları denedim sanki devreye girmiyor gibi. :D

Sigortasına filan baktırmadım,en son yapılan iş dün yeni bir akü aldım ve elektrikçi değiştirdi.

Otomatik değil mi abi... ?

Otomatik ise yazdan farkı yok, dereceyi istediğin kademeye getirip cam ve ayağa çevir klimayı off yap... Ya da yapma kendin bilirsin..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Soğutma fanı ile radyatör üzerindeki fanları kastediliyor.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Teşekkürler Mehmet,klimanın digital ekranında bir değer göremedim.Sabah daha dikkatli bakarım:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yazın klima açarken ne yapıyorsan kışında aynısını yapacaksın abi... Isıtma ile soğutmanın çalıştırılması aynı...

Ben yaz kış 22 derecede kullanıyorum...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
bu problem daha önceleri de bayağı konuşuldu , yazılım güncellemesi ile sorununu çözenler oldu , rolanti valfini kurcalatmayın derim zaten valfte sorun olsa klima kapalıykende olurdu :fiuw: Aynı sorun bende de var ama klima kapalıyken veya camlara ısı vermediğim zaman sorun yok :) Yaza doğru güncelleme yaptırmayı düşünüyorum bende

Rıdvan Bey burdaki benim yazıma vermiş olduğunuz cevaptaki tesbitiniz yalnıştır. Lütfen sorun çözmede kazanılan tecrübelere inanalım.Ben başımdan geçen olayı burda paylaştım isteyen tecrübemle duçar olur isteyen olmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...