İçeriğe Yönlendir

"Cruise Control" Olan Araçlarda "Cut-Off" Üzerine

Murat Dere

Recommended Posts

Sani Gerşon

ateşleme dediğin nedir ki Sani, olmayan yakıtın neyini ateşliyor?

Ateşleme dediğin nedir ki abi, ben senin için ateşlenmemeyi tercih ettim :p

Ateşleme, hani pistona hava ile yakıt gönderilip benzinli bir araçta bujinin çakmasıyla oluşuyor ya. Cut off'ta ateşleme olmuyor işte.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

ateşleme olmayınca motorda çalışmıyor haliyle, değil mi? yok yok çalışmaya devam ediyor du değil mi? Peki motor çalışmayınca diğer sistemler nasıl çalışıyor Sani? :fiuw:

Abi motor çalışıyor, sadece yakıt çekmiyor yani enjektörler yakıt püskürtmüyor. Çünkü tekerlerdeki enerji pistonun hareketini sağlıyor. Anlatamadım abi yaa :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş

Bizdeki ford da clio da her daim gazdan ayagini cektin mi yakit 0 gosteriyor. Fakat her zaman inanmiyorm bu sisteme. Aklima su ornek geldi bu arada. Araci vurdurdugumuzda da akuye ihtiyac duymuyor cut off sistemi buna benzer bir sistem mi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ateşleme olmayınca motorda çalışmıyor haliyle, değil mi? yok yok çalışmaya devam ediyor du değil mi? Peki motor çalışmayınca diğer sistemler nasıl çalışıyor Sani? :fiuw:

Motor çalışıyor abi ateşleme olmayınca. Dedim ya, tekerden tahrik alıyor.

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Cutoff dediğimiz olay motorun güç üretmemesi kısaca. Güç tekerleklerden geliyor. Aracın alternatörü elektrik üretmek için, eğer varsa hidrolik pompası çalışmak için bu gücü kullanıyor. Motor güç üretmeden ve yakıt harcamadan boşa dönüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

bacanak; yani gerçekten de yakıt tamamen kesiliyor mu :biggrin: sıfır yakıt öyle mi?

Aynen öyle. Motor devri düşene kadar enjektörler yakıtı tamamen kesiyor, ben kefilim :) Bazı motorlarda ateşleme de kesiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Bizim punto da hiç bir zaman anlık yakıt 0 olmuyor.

En az 2lt e gösteriyor.

Teyzemde Punto var onda da en dik yokuş aşşağı olsun araba hiç bir şekilde 2lt altına düşmüyor anlıkta. Bence bilerek yapılmış bir şey.

Yorum bağlantısı

Abi bende denedim eğim ayarladığımız hıza uygunsa yol bilgisayarında 0,0L/100km gösteriyor, değilse hafif hafif verip o hızda kalmasını sağlıyor.

+1

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Sanırım en güzelini bizim Actros yapıyordu :) Malum ağır araç hafif eğim de bile hızlanabiliyor.

Eğer gaz vermeden gidebilecekse vitesi "E" konumuna alıyor. 1-6 km/h ayarı var 3'ü seçtiysem hız cc ayarından 3 km aşağı düştüğünde vitese alıp gaz veriyor.

Eğim fazla olduğu zaman hız 3 km arttığında kademe kademe motor frenini çekiyor. Yine kurtarmaz ise frene dokunulduğu anda bir vites küçültüyor. Vitesi istersek kendimizde küçülte biliyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Punto bu işi henüz bilmiyor demekki.. :)

Abi Punto bilmiyor olabilir anlarım :) Audi kesin biliyordur :) frene basarken tüketim 3.3 diyor, var olayda bir kıllık. Aklıma geldi 8 silindir cip gırand şeroke 4.7 benzinli vardı bir süre, oda cc'de iken cutoff yapmıyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yasir Ustam Puntoyu geçelim.. Audi dik inişlerde hızı sabit tutabiliyor mu ?

Fren uygulayabiliyor ve hızı sabir tutuyorsa, cutt off zaten yapamaz, çünkü yapmasına gerek kalmaz.. Motor kompresyonu aracı yavaşlatmaya yetmeycek, araç belirlenen hızı geçecek ki cut off oluşsun.. Fren yapabiliyorsa zaten cut offluk bir senaryo oluşmuyordur..

Servet'in Chryslerde de fren yapıyordu diye hatırlıyorum.. Ancak bu bildiğimiz fren değildi galiba.. retarder mi vardı Servet senin voyager'da..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Fren uygulayabiliyor ve hızı sabir tutuyorsa, cutt off zaten yapamaz, çünkü yapmasına gerek kalmaz.. Motor kompresyonu aracı yavaşlatmaya yetmeycek, araç belirlenen hızı geçecek ki cut off oluşsun.. Fren yapabiliyorsa zaten cut offluk bir senaryo oluşmuyordur..

Servet'in Chryslerde de fren yapıyordu diye hatırlıyorum.. Ancak bu bildiğimiz fren değildi galiba.. retarder mi vardı Servet senin voyager'da..

Hee, duydu seni Servet... :punish: Soru sormuş, cümle sonunda soru işareti bile yok. :bambam: Zaten iki nokta yanyanayı da bizim Emmi kattı Türk dil bilgisi kurallarına. :bambam2:

Not: Yok size not, mot. Gidin dosdoğru çalışın. Bi daa yapacam sözlü. Şimdi oturun yerlerinize. Yarın velilerinizle gelin. :seytan::crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

kim ne derse desin, ben cut off da göstergenin 0.0 L/100km. yazmasına gerçekçi bulmuyorum ve inanmıyorum Murat hocam...(yazı ile; üç nokta) :p

child-with-tongue-out.jpg

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Tam anlamadım diye mesajı gönderiyordum ki , son anda anladım :), Yani fren yapmasını iptal etsek, cutoff yapacak... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

kim ne derse desin, ben cut off da göstergenin 0.0 L/100km. yazmasına gerçekçi bulmuyorum ve inanmıyorum Murat hocam...(yazı ile; üç nokta) :p

İddiaya girelim mi? :p

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

iddiayı sevmem bacanak... :p

Ne olacak canım alt tarafı 1 kilo tatlı yiycez, gerçeklerde ortaya çıkacak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yani fren yapmasını iptal etsek, cutoff yapacak... :unsure2:

Tabiki..

Cruise kontrol devrede değil iken cut off yapıyorsa, Cruise control devrede iken de hız, belirlenen hızı geçtiğinde cut off yapacaktır...

Audide bu sınırı geçmiyordur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Tabiki..

Cruise kontrol devrede değil iken cut off yapıyorsa, Cruise control devrede iken de hız, belirlenen hızı geçtiğinde cut off yapacaktır...

Audide bu sınırı geçmiyordur..

Teşekkürler :) Kafama takılıp duruyordu, sayenizde artık daha temiz bir kafaya sahibim :)

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)

Yokuş aşağı CC'de inerken "cut-off"a geçer mi araç yoksa ECU bir miktar gaz verip de yakıt harcar mı? Uyarı: Bu ciddi bir sorudur. Geyik yapabilirsiniz ama çok sulandırmayın. ;)

Bende de cut off a giriyor yarın epey dik bir yerlere çıkıcam kamerayı yanıma alıyım da geri dönerken nasıl oluyor deneme yaparım :D

Audi a3 dede giriyor hatta yakıt tüketimi sıfırlayıp yola çıktığımda dağ inişi bittiğinde 1.1 litre gibi birşeydi ortalama olarak ... fotosu olacaktı ama imageshack bizde açılmıyor akşama eklerim ...

niye abi yokuş aşağı yürürken daha az kalori yakmıyormuyuz :D

tarihinde Anil Berke Kavraal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teşekkürler :) Kafama takılıp duruyordu, sayenizde artık daha temiz bir kafaya sahibim :)

Sen düşünme böyle şeyleri, git entegre yaz :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...