İçeriğe Yönlendir

Uydu Receiver Problemi

Ayhan Onaran

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Arkadaşlar evde 2 tane uydu alıcısı var.Birisi oturma odasında diğeri salonda duruyor.Tek çanak anten var.Her ikisi de kanalları doğru düzgün göstermiyor.Bazı kanallarda mozaiklenme var bazılarında sinyal kötü diyor siyah ekranda kalıyor.Star tv gibi bazı kanllarda hiç yok.Şimdi ben uydu alıcıları biraz kurcaladım.Birisi dandik zaten uydudan güncelleme imkanı falan yok.Onunla hiç uğraşmayım dedim..diğerinde uydudan güncelleme seçeneği var ancak güncelleme yapmıyor.Daha önceden güncelleme yapmıştım çok güzel kanalları falan sıralı şekilde buluyordu..Türksat 1C yazıyor ve frekansı 12729 H 30000 şeklinde gözüküyor.Biraz araştırdım bunu Türksat 3a için 12731 H 03333 yapın diye bilgilere ulaştım.Ancak dün yine uğraştım sonuç alamadım..

Şimdi biraz daha baktım internette Türksat3a için frekans bilgisine 12015 H 27500 diyenler var.Bunu denemedim ancak bir sorayım dedim sizlerde bu değerler nedir ? Uydudan güncelleme durumu olmasa bile doğru frekansları bulduğumda tüm kanalları sorunsuz izleyemez miyim ? Uydu konusunda çok cahilim :) Son 2 yıldır mecbur kaldığımdan bulaştım yoksa hiç sevmediğim birşey..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Abi bizde de tek çanak iki receiver vardı. Şimdi benim odayı komple iptal ettik. Salon'a da dahili uydu alıcılı bir tv aldık o güncellemesini yapıyor.

Eski receiver varkende babam bi ayarlar yapıp güncelliyordu çekmeyen kanal yoktu..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Abi bizde de tek çanak iki receiver vardı. Şimdi benim odayı komple iptal ettik. Salon'a da dahili uydu alıcılı bir tv aldık o güncellemesini yapıyor.

Eski receiver varkende babam bi ayarlar yapıp güncelliyordu çekmeyen kanal yoktu..

Babana bir zahmet soruversen :D:p

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sinyal seviyesi ne durumda ; düşükse çanak yada lnb pozisyonları bozulmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sinyal seviyesi ne durumda ; düşükse çanak yada lnb pozisyonları bozulmuş olabilir.

Ersen ben uyduları aldığımdan beri hiç ayar falan yapmadım.Değişiklikler falan oldu bildiğim kadarıyla eski haliyle ne gösterirse onunla yetiniyorduk.Ancak gittikçe kanallar göstermemeye başladı.Çanak yada lnb de sıkıntı olduğunu sanmıyorum.Çünkü 150 den fazla kanalı yine buluyor.Ancak tam doğru frekansları bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ersen ben uyduları aldığımdan beri hiç ayar falan yapmadım.Değişiklikler falan oldu bildiğim kadarıyla eski haliyle ne gösterirse onunla yetiniyorduk.Ancak gittikçe kanallar göstermemeye başladı.Çanak yada lnb de sıkıntı olduğunu sanmıyorum.Çünkü 150 den fazla kanalı yine buluyor.Ancak tam doğru frekansları bilmiyorum.

Kabloda oksitlenme ; pozisyonda milimlik oynamalar sinyal seviyesin düşürüyor ve bazı kanallar çıkmıyor.. Mesela annemlerin evinde show tv çıkmazdı ; kablo değişti o da çıkmaya başladı..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kabloda oksitlenme ; pozisyonda milimlik oynamalar sinyal seviyesin düşürüyor ve bazı kanallar çıkmıyor.. Mesela annemlerin evinde show tv çıkmazdı ; kablo değişti o da çıkmaya başladı..

Anladım..ancak o işin öteki boyutu.Ben frekans bilgilerini falan doğruca bir gireyim de ondan sonra ne oluyor bir bakmak lazım.Benim uydu alıcılar türksat 1c de kalmışlar :) 1c de olmaları sorun yaratmaz mı?

Yorum bağlantısı

Havalar güzelken bir uyducu bul ve öncelikle çanak ve lnb'nin pozisyonlarını otimum düzeye getir. Ben de taşındıktan sonra az uğraşmadım, aynen sendeki gibi star ve 10-15 kanal göstermiyordu. Çanağın yönünü doğrultunce herşey düzeldi.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Anladım..ancak o işin öteki boyutu.Ben frekans bilgilerini falan doğruca bir gireyim de ondan sonra ne oluyor bir bakmak lazım.Benim uydu alıcılar türksat 1c de kalmışlar :) 1c de olmaları sorun yaratmaz mı?

Bugüne kadar 1 kez frekans falan uğraştım o da genel bir değişiklik vardı o zaman yapmıştım. yapana kadar çok uğraşmıştım . Onun haricinde fişe taktım hep çalıştı :) Uzun zamandır da d smart kullandığım için cihaz kendisi yapıyor o işleri..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyi de hiç kimse Türksat 3A için frekans ayarı yapmadı mı? Böyle bir ayara gerek yok mu ? Öncelikle bunu net olarak bilmem lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Alın bir dsmart rahat edin.

Ama önce lnb ve çanak pozisyonlarını bir kontrol edin.

Yorum bağlantısı

İyi de hiç kimse Türksat 3A için frekans ayarı yapmadı mı? Böyle bir ayara gerek yok mu ? Öncelikle bunu net olarak bilmem lazım.

Ben ayar neyin yapmadım, iki sene önce almıştım aleti, 3 ay önce de taşınma oldu. Tek ayar çanak ayarı.

Yorum bağlantısı
Çetin Kılıç

Uydu cihazınızın markasını bilemiyorum ama benim cihaz da türksat 1 c de ve herhangi bir sorun yok kanal tarama menüsüne gelip network tarama on seçilip otomatik tarama yaptığımda yeni yada frekansı değişen kanalları bulup listenin en sonuna ekliyor daha sonra liste düzenle seçeneğinden istediğim yere taşıyorum birde böyle deneyin isterseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Beklediğim cevaplar gelmiyor.Biraz daha bekleyeyim bakalım :) Sanırım forum bu konuda tırt çıkacak :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

TÜRKSAT TANITIM (11844 V SR:2222 FEC:3/4)

Türksatın yeni network tarama frekansı bu.

Bunu girip network search on olacak şekilde bir daha rama yapın.

Böyle bir ayar yok. Dönem dönem kanalların frekansı değişir. Türksat ta network tarama frekansından bunların bilgisini gönderir.

Ara ara tüm kanalları silip, yukarıda verdiğim frekans bilgisi üzerinden tarama yapmak gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Uydu cihazınızın markasını bilemiyorum ama benim cihaz da türksat 1 c de ve herhangi bir sorun yok kanal tarama menüsüne gelip network tarama on seçilip otomatik tarama yaptığımda yeni yada frekansı değişen kanalları bulup listenin en sonuna ekliyor daha sonra liste düzenle seçeneğinden istediğim yere taşıyorum birde böyle deneyin isterseniz.

Ha bunu öğrenmek istiyorum işte. 1C yazsa bile yeni uyduya göre arama yapar mı yapmaz mı? Siz yapar diyorsunuz. Fabrika ayarlarına çevirip sıfırdan arama yaptırmayı düşünüyorum.Ancak ne yaptıysam startv çıkmıyor mesala..

Yorum bağlantısı
Serkan Ekinci

Anlattığınız sorun frekans ayarlarından değil uydu ayarının bozulması gibi! Uydu antenleri için milimetrik ayar yapmak gerekiyor. Bunu da ancak televizyoncular ellerindeki cihazla yapıyor. Yapılmazsa aynı sizin dediğiniz sorunlar ortaya çıkıyor. Ayhan Bey hiç kendinizi harap etmeyin günahınız var belli önce uyduyu güzelce ayarlasınlar. Rüzgarlı havalarda oynamaması için çok iyi sıkıştırılmasını tembih edin. Sonra gelip uydu alıcısının frekanslarını girsinler. Fazladan bir kaç kanalınız daha olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

TÜRKSAT TANITIM (11844 V SR:2222 FEC:3/4)

Türksatın yeni network tarama frekansı bu.

Bunu girip network search on olacak şekilde bir daha rama yapın.

Böyle bir ayar yok. Dönem dönem kanalların frekansı değişir. Türksat ta network tarama frekansından bunların bilgisini gönderir.

Ara ara tüm kanalları silip, yukarıda verdiğim frekans bilgisi üzerinden tarama yapmak gerekir.

Ha işte ben böyle bir arama yaptırmadım hiç..bunu akşam denerim.Teşekkürler..

Anlattığınız sorun frekans ayarlarından değil uydu ayarının bozulması gibi! Uydu antenleri için milimetrik ayar yapmak gerekiyor. Bunu da ancak televizyoncular ellerindeki cihazla yapıyor. Yapılmazsa aynı sizin dediğiniz sorunlar ortaya çıkıyor. Ayhan Bey hiç kendinizi harap etmeyin günahınız var belli önce uyduyu güzelce ayarlasınlar. Rüzgarlı havalarda oynamaması için çok iyi sıkıştırılmasını tembih edin. Sonra gelip uydu alıcısının frekanslarını girsinler. Fazladan bir kaç kanalınız daha olur.

Evet milimetrik ayar yapan makineye bağlıyorlar.Ancak ben çanaktan pek şüphelenmiyorum.Yapacakları bir yapayım sonra olmazsa elbet anlayan birini çağırırım.Çanak balkonda o kadar sağlam montaj yapıldı ki elinle kuvvet uygulasan kımıldamaz halde.

Yorum bağlantısı
Çetin Kılıç

Ha bunu öğrenmek istiyorum işte. 1C yazsa bile yeni uyduya göre arama yapar mı yapmaz mı? Siz yapar diyorsunuz. Fabrika ayarlarına çevirip sıfırdan arama yaptırmayı düşünüyorum.Ancak ne yaptıysam startv çıkmıyor mesala..

Türksat tanıtım kanalın da bütün kanalların frekansları mevcut izleyemediğiniz kanalın frekansını burdan alıp manuel kanal ekleme seçeneğin den ekleyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Türksat tanıtım kanalın da bütün kanalların frekansları mevcut izleyemediğiniz kanalın frekansını burdan alıp manuel kanal ekleme seçeneğin den ekleyebilirsiniz.

ahh o manuel kanal ekleme yerini bir bulabilsem neler yapacağım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Çanaaaaaak, sen kimbilir ne yaptın, balkondan gelip geçerken çarptın, takıldın bozdunu ayarını. dönüp dolaşıp çanağa geleceksin hiiiç oyalanma.

Yorum bağlantısı
İsmet Oruç

Ayhan Bey;Muhtemelen çanak anteninizin yönünün yeniden ayarlanması gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Akşam belli olacak çanak mı değil mi? Otomatik kendini güncelleyen sistemlere alışmışsınız tabii birşey olunca çanak bozulmuştur diyorsunuz..Sizi çanakçılar sizii :)

Yorum bağlantısı
Samet Daş

ahh o manuel kanal ekleme yerini bir bulabilsem neler yapacağım :)

Hiç gerek yok zaten yukarıda arkadaşın yazdığı frekans 11844 v 2222 3/4 yaklaşık 200 kanalı otomatik yüklüyor. Buna frekansı değişenler de dahil. Çanağın apsis ekseninde ayarını diğer apartmanlardaki çanaklara bakarak ayarlayabilirsin ordinatta ise çanağın üzerinde vidalı bölümde açılar yazıyor aşağı yukarı bağladıkları alet kadar ayar yapabilirsin. Çıkmışken Lnb nin çanağa bakan kısmı hariç , ek yerlerini kapatacak şekilde poşet falan uydurursan karda yağmurda ıslandığında sinyal kesilmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hiç gerek yok zaten yukarıda arkadaşın yazdığı frekans 11844 v 2222 3/4 yaklaşık 200 kanalı otomatik yüklüyor. Buna frekansı değişenler de dahil. Çanağın apsis ekseninde ayarını diğer apartmanlardaki çanaklara bakarak ayarlayabilirsin ordinatta ise çanağın üzerinde vidalı bölümde açılar yazıyor aşağı yukarı bağladıkları alet kadar ayar yapabilirsin. Çıkmışken Lnb nin çanağa bakan kısmı hariç , ek yerlerini kapatacak şekilde poşet falan uydurursan karda yağmurda ıslandığında sinyal kesilmez.

Tamam bu frekansı deneyeceğim.Yalnız şimdi hatırladım bende 2222 yazılacak kısım 5 hane başına 0 koyup yazayım değil mi 02222 olarak..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...