İçeriğe Yönlendir

2005 Dizel Mondeo Genel Sorunlar Hk.

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Evet aracımızın fotolarını paylaştık.Artık yavaş yavaş sorunlarınıda en kısa sürede halledip rahat rahat kullanmak istiyorum.Genel olarak sorunları aynı başlık altında devam etmek daha mantıklı.

Şu an için

1-Direksiyon üstünde ki + ve - tuşlarının olduğu düğmeler ve alt kısımlardaki plastik parçalar.Ben metal diye düşünmüştüm ama gördüğüm kadarıyla plastik bunlar.Bunları nerden nasıl temin edebilirim.Görüntü olarak ciddi olarak can sıkıyorlar.Değişimi kolaymıdır.

2-Ön tamponun altındaki parça.resimler de göreceğiniz üzere tel ile falan tutturulmuş görüntü berbat.Bu normalde nasıl monte oluyor.Adam gibi montajla düzelir mi yoksa bu parça da mı değişmek zorunda.Nerden nasıl temin edilir.

Yukarıda ki 2 madde yazdığım ürünlerin tam isimleri.Çok pahalı olmadan nasıl ve nerden temin edebilirim.Yardımcı olacak arkadaşların gözlerinden öperim :)

Direksiyondaki bu parçaları değiştirebilirsem sonrasında direksiyonuda yeniden kaplatayım diyorum.

sam1539rx.jpg

sam1540.jpg

sam1541o.jpg

sam1542j.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

abi direksiyona bakmıştım ebayda var mı diye de bi tane denk geldim o da bunun gibi. bence direksiyon derisi değişimi zamanında o tuşlarda boyansa sıfır gibi olur.

tampon altındaki de karlık diye geçiyor sanırım.

tuşlara baktım direksiyonla beraber çıkıyor parça listesinde.

tampon altındakini adı saptırıcı imiş

3s71 17c749 aj parça nosu. 100 küsür lira sıfırı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

abi direksiyona bakmıştım ebayda var mı diye de bi tane denk geldim o da bunun gibi. bence direksiyon derisi değişimi zamanında o tuşlarda boyansa sıfır gibi olur.

tampon altındaki de karlık diye geçiyor sanırım.

tuşlara baktım direksiyonla beraber çıkıyor parça listesinde.

Bende bakındım biraz ama göremedim hiç o parçaları.Sökülecek gibi de gelmedi bana işin kötüsü :( Boya işi benimde aklıma geldi ama nasıl olur nasıl yapılır bilmiyorum.Hani dedim direk parçaları bulabilirsem değiştirtirim diye düşündüm.Bakalım ne olacak.

Karlık da görüldüğü üzere kötü duruyor.Ya adam gibi montaj yapılacak yada değişecek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kaportacı bakar belki daha düzgün sabitlenir. büyük ihtimal segman yada tırnağı kırılmış ondan öyle sabitlemişler. kaldırama sıfır yanaşmaktan olur :p

tuşlarda direksiyon derisi değişirken nasılsa direksiyon sökülecek. plastik parça olması lazım biraz işcilikle güzelce boyanır. zaten orjinalinde de boyama olsa gerek

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-MONDEO-MK3-STEERING-WHEEL-WITH-BUTTONS-2004-2006-/251080518589?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a7590abbd

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evet plastik parça solmuşlar zaten.İstanbul da boyacı var zaten :seytan:

Bu arada bu cumartesi gidebilirim ona göre.Yarın kesinleşecek herşey :good1:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hadi yahu sınav var demek.Sınadan sonra atlar gelirsin yahu dert mi yani :D Evet bir nokta da sürtme izi var arkada.Bu alınırsa boyanması lazım bir de.Aynı şekilde öndeki çıtalarda da sürtme izi var.Zımpara + boya ile düzelir diye düşünmüştüm ben ama :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

o gün 11.00-16,00 arası iptal benim :p yoksa gelirdim.

çıtalar boyasız zaten. zımpara atılıp sürtme izleri giderilir belki. arka tampondaki orta çıta ezik diye söylüyordu baban o yüzden tampon eki ararken den gelince ekleyeyim dedim :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben azik olarak görmedim sadece 5 cm lik yerde sanırım sürtmeden ötürü iz var.Yine de bakmam lazım ama :D

Geçen bende bakmıştım bunlara.Önler için olanlarda fiyatlar düşmüş aslında ben baktığımda 45 tl idi şimdi 25 tl yazıyor.

Şu alt karlık dediğin parçadan bulamıyorum bir türlü

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

makyajsız kasa tamponu için buldum da senin araba için bende nette direk bulamadım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

evet bu olabilir. abi bu arada siz şimdi 2. el adınız ya otosanı ara kayıt yaptır :p %20 servis indirimi var.

http://www.ford.com.tr/kampanyalar/ikinci-elde-kdv-bizden

bence servise de fiyat sormak lazım. benim dediğimi gibi o parça 50 euro gibi bir şey çıkıyor eski liste fiyatı olarak. güncel fiyatına bakmak lazım otosanın. eksik parçaları servisten alınca belki sanayi fiyatına gelebilir sana yine.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hımm olabilir sorayım ben servise burdakini tanıyoruz sonuçta.Dediğin gibi belki uygun fiyata gelebilir

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yanlış anlayacak bir durum yok.Ancak bu parça sanırım daha iç kısımda radyatör altı parça diye geçiyor.Benim aradığım direk tamponun ucuna takılıyor.Gerçi mondeocu arkadaşlar daha iyi bilirler ama.Bakalım öğreniriz illaki tam olarak ne olduğunu

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yanlış anlayacak bir durum yok.Ancak bu parça sanırım daha iç kısımda radyatör altı parça diye geçiyor.Benim aradığım direk tamponun ucuna takılıyor.Gerçi mondeocu arkadaşlar daha iyi bilirler ama.Bakalım öğreniriz illaki tam olarak ne olduğunu

o parçacı sanki tanıdık. Hani İteberlerin arkadaşı galiba bi Cüneyt var parçacı hatta YSB nin fiesta aldığı kişi

Yorum bağlantısı
Akan Belen

o parçacı sanki tanıdık. Hani İteberlerin arkadaşı galiba bi Cüneyt var parçacı hatta YSB nin fiesta aldığı kişi

İlteber bilir bunu görünce sorayım ona da bakalım.İstanbul'a gitmişken hallederim o işide en azından

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Hayırlı olsun Akan Bey aracınız.

Ben deri boyası ve solvent aldım direksiyon derisini boyayacağım havalar biraz ısınınca. Vectrası olan bir arkadaş yapmıştı yaklaşık 1 senedir kullanıyor sorun yok. Sıfır gibi olmuştu.Dilerseniz bekleyin beğenirseniz siz de uygularsınız. Benim direksiyonda vites tuşları yok tabi ama o gri parçaları boyamak için sprey boya aldım ve yine havaları bekliyorum. Bence çok kolay boyanabilir.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hayırlı olsun Akan Bey aracınız.

Ben deri boyası ve solvent aldım direksiyon derini boyayacağım havalar biraz ısınınca. Vectrası olan bir arkadaş yapmıştı yaklaşık 1 senedir kullanıyor sorun yok. Sıfır gibi olmuştu.Dilerseniz bekleyin beğenirseniz siz de uygularsanız. Benim direksiyonda vites tuşları yok tabi ama o gri parçaları boyamak için sprey boya aldım ve yine havaları bekliyorum. Bence çok kolay boyanabilir.

Direksiyondaki parçalar sizde metal mi plastik mi.Birde hiç çıkacak gibi durmuyor bendekiler.Ayrıca mekanik bir aksam olduğu için nasıl boyanır nasıl oluyor bilemiyorum tabiki.

Yorum bağlantısı

Bende de plastik o parçalar. Ben sökmeyi deneyeceğim zira alttan baktığımda birleşme yerleri mevcut. Çıkar gibi duruyor. Aralara koruyucu bir parça koyup boyanın yapıştırması engellense yeterli.

Direksiyondaki deri çok kaliteli bir deri. Kaplama yapacağınız genellikle suni deri oluyor ve pek kaliteli değiller. O yüzden boyamayı deneyeceğim olmazsa en kötü ihtimal kaplatırım. Ama olan örneği mevcut, olur gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sizde tuş olmadığı için çıkarmak daha kolay sanırım.Bendekiler nasıl çıkar bilmiyorum.Ama direksiyon dediğiniz gibi ilk bir deneme için boyanabilir aslında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1 numara çözümlerini ben de takip edeceğim...

2 numara satın alınmadan önce sökülmeli ve tampondaki deforme var mı, yenisi alınınca sorunsuz takılabilecek mi bakılmalı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

1 numara çözümlerini ben de takip edeceğim...

2 numara satın alınmadan önce sökülmeli ve tampondaki deforme var mı, yenisi alınınca sorunsuz takılabilecek mi bakılmalı...

O kadar bakıyorum ama ayrı olarak göremedim.sanırım en son çare boya olabilir bir umud.

Direk satın alma yoluna gitmemek lazım o zaman.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tampon altındaki parçaların geneli pahalı, ben düzgünce kestim, kurtuldum. yenisini taksan da ne olduğunu anlamadan bir kaldırmıa takabilrisin, hep böyle olmuştur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...